İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (17 MART 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (17 MART 2013) 

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nin Davetlisi olarak Londra’daydı…

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nin Davetlisi olarak Londra’daydı… 12-15 Mart 2013 tarihleri arasında Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Londra’da yaşayan Türklerle; edebiyat ve şiire ilgi gösteren İngilizlerle bir araya gelen Parmaksız “Türk Edebiyatı’nda Deneme Geleneği” başlıklı bir konuşma yaptı ve okuyucular için kitaplarını imzaladı. 

İLESAM üyesi Şair-Yazar Rıdvan ÇONGUR’U Kaybettik 

20 yılı aşkın Türk Dil Kurumu (TDK) üyesi olarak görev yapan ve geçen sene Türk diline ve kuruma verdiği emek dolayısıyla 80. Yıl Şeref Belgesi’ne layık görülen Çongur, 14 Mart 2013 günü hayatını kaybetti.Değerli Üyemize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. 

Merhumun cenaze namazı 15 Mart 2013 Cuma günü öğle namazını müteakip Kocatepe Camisi’nde kılındı ve ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi. Başımız sağolsun.

İLESAM üyesi Gazeteci-Yazar İsa KAYACAN’a; Azerbaycan’dan: Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Altın Madalyası

ANKARA (Ece Ajans)- Merkezi Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan “VEKTOR” Beynelhalg Elm Merkezinin l5 Şubat 2OI 3 tarihli 2 sayılı kararıyla, Türk Matbuatının gelişiminde gösterdiği üstün hizmetleriyle, İsa Kayacan’a, Azerbaycan ağırlıklı yazı, araştırma ve haberleri göz önünden bulundurularak, “Uluslararası, Türk Dünyasına Hizmet Altın Madalyası” verildi.

Madalya töreni, O9 Mart 2OI3 tarihinde: VEKTOR Elm Merkezinin Türkiye Temsilcisi, Hayrettin İvgin ile Nail Tan, Osman Baş, Rifat Kaya ve davetliler, İsa Kayacan’ın kızları ve torununun katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Beynelhalg Elm Merkezinin Prezidenti Prof. Dr. Elçin İskenderzade’nin imzasını taşıyan, Uluslararası, Türk Dünyasına Hizmet Altın Madalya Beratı, Hayrettin İvgin tarafından İsa Kayacan’a verilirken, Altın Madalyası da Nail Tan tarafından İsa Kayacan’ın yakasına takıldı.

Hayrettin İvgin: “Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Beynelhalg Elm Merkezinin İsa Kayacan’la ilgili Uluslararası Hizmet Ödülünü Prof.Dr. Elçin İskenderzade hocamız adına vermekten gurur duyuyorum. İsa Kayacan, Türkiye-Azerbaycan arasındaki araştırma, yayın ve yazılarıyla, bu tür ödülleri çoktan hak etmiştir. Tebrik ediyorum” dedi.

Nail Tan ise ; “İsa Kayacan, yazı ve araştırmalarıyla, birden fazla gazetede yayınlanan makaleleriyle, Türkiye – Azerbaycan arasında bir köprü görevi yapmaktadır. Bu madalya Kayacan’a çok yakıştı. O, Türkiye ve Azerbaycan Basını için önemli ve vazgeçilmez bir kalem sahibidir, kutluyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu. 

İsa Kayacan’da yaptığı konuşmada : "Prezident Prof. Dr. Elçin İskenderzade hocamızın şahsında, VEKTOR Beynelhalg Elm Merkezi İlmi Şurasına, beni sevindiren, mutlu eden bu kararlarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Azerbaycan’a yönelik, araştırma, yazı ve yayınlarımı artırarak sürdürmek istiyorum” cümleleriyle duygularını dile getirdi.

Azerbaycan’la ilgili 1600’ün üzerinde makale yazıp yayımlayan, Azerbaycan’daki ilgililere gönderdiği, makale, haber, küpür sayısı 23 bine ulaşan, Azerbaycan’da pek çok kitabı yayımlanan, Azerbaycan matbuatında hakkında onlarca yazı, haber, makale, röportaj yer alan, İsa Kayacan için geçmişte; ”Sovyet dönemi ve bağımsızlık sonrası dâhil Azerbaycan hakkında yazı yazanların toplamından daha çok makale yazan, haber yayımlayan, istatistik sırasına göre birinci sırda dayanan, Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi çoktan hak etmiş, Türk Dünyasına ışık saçan insan “ denilmişti. 

İLESAM üyesi Gülten Ertürk’e Beypazarı Belediyesi Tarafından Ödül Verildi. 

İLESAM Üyemiz Şair, yazar Gülten Ertürk Beypazarı Belediyesinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programına katıldı. Programın sunucuğunu yapan ERTÜRK, Türk kadınının her alanda başarılı olabileceğini kanıtlayan çalışmalarından dolayı, Beypazarı Belediyesi tarafından ödüle layık görülmüştür. 11Mart 2013de Beypazarı öğretmenevinde yapılan törene Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Aşkın Asan,  S.O.S. Vakfı Onursal Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, Türkiye güçsüzleri ve Kimsesizleri Vakfı başkanı Gülgen Dural gibi isimler katılmıştır. Harflerin Dansı kitabı ile Türk Edebiyatında ve dünyada da bir ilke imza atan Gülten Ertürk Ödülünü Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp’ın eşi Hamida Özalp’tan almıştır.

Bursa İl Denetim Komisyonu Üyesi Faruk ANBARCIOĞLU’nun Çanakkale Geçilmez İsimli Eseri Sahne Eseri Haline Getirildi...

Bursa İl Denetim Komisyonu Üyesi Faruk ANBARCIOĞLU’nun Çanakkale Geçilmez İsimli Eseri Sahne Eseri Haline Getirildi... Bu sahne eseri ise mart ayı boyunca bursa ve ilçelerinde sahnelenecektir. Faruk Anbarcıoğlu’nun bu konuda ki açıklaması aşağıda ki şekildedir, ilgilenenlere önemle duyurulur…

Değerli Dostlarım merhaba,

BİR BEYAZ KARANFİL Şiir kitabımda yayınladığım ÇANAKKALE GEÇİLMEZ Şiirimi senaryolaştırarak BİR DESTANDIR ÇANAKKALE adıyla tiyatral hale getirmiştim. Bursa B.Ş.B. Kültür Ş.Md. Müzik ve Halk Bilim Koordinatörü ve Koro Şefi Sayın Erdinç ERTÜZÜN tarafından sahneye konulan bu eserim bu hafta Perşembe gününden itibaren Bursa ve ilçelerinde gösterime giriyor. 253 bin şehidimizin vatan uğruna, bayrak uğruna,  din uğruna toprağa düştüğü, yeryüzünün en önemli savaşlarından biri olan ve tarihe 18 Mart ÇANAKKALE ZAFERİ olarak geçen bu savaş anılarını beraber yaşayalım istedik. Sizlere uygun tarih ve mekânlarda olan gösterimlere katılımlarınız bize güç katacaktır.
Selam ve sevgi…

-14 Mart P.be 2013 Saat 20.00 /İ.U.Anadolu T.L. adına Nazım Hikmet K.M
-15 Mart Cuma 2013 Saat 20.00 / M.Kemalpaşa Belediyesi adına MKP Düğün salonunda
-16 Mart C.tesi 2013 Saat 20.00 / Gemlik Bld adına, Gemlik Anadolu.İmam HL. Salonu
-18 Mart P.tesi 2013  Saat 20.00/ Bursa Büyük 
Ş.Bl.adına TAYYARE Kültür Merkezi
-19 Mart Salı 2013 Saat 20.00 / Orhangazi Ak Parti adına o.Koç İ.Ö.O.Salonunda
-21 Mart P.be 2013 saat 14.00 /Bursa Anadolu Erkek L. adına Ticaret Lisesi Salonu
-22 Mart Cuma 2013 Saat 20.00 / Yenişehir Bl.adına Y.Koç İ.Ö.O Salonu
-23 Mart C.tesi 2013 Saat 20.00 / Mudanya Bl.adına Uğur Mumcu K.M.
-24 Mart Pazar 2013 Saat 20.00 / Sarnıç Der. adına İsabey Dörtçelik İ.Ö.O.Salonu
- 25 Mart P.tesi 2013 saat 20.00 / Belenören Der. adına Ördekli K.M.

İLESAM üyesi ÖkkeşTOY’un Genel Yayın Yönetmenliğini Yürüttüğü Gaziantep’te Değişim Rüzgârı 3.Sayısı İle Dolu Dolu…

Gaziantep’te Değişim Rüzgârı Dergisinin Tanıtım Yazısından:

İlk sayısı 1 Haziran 2012 de gün yüzü görerek okurlarına merhaba diyen “Gaziantep’te Değişim Rüzgârı” isimli Kültür, sanat, edebiyat ve bilim dergisinin 3.sayısı yine aynı titizlikle okurlarını kucakladı. Dergi, Avrupa’da yaşayan yaklaşık 750 bin Güneydoğulu hemşerimizi ortak noktada buluşturmuştur. Bu kitlenin gün geçtikçe artması, okurlarını sımsıcak sarması son derece dikkat çekici bir durumdur. İlk sayımızdan bu güne istikrarlı bir şekilde, ilk günkü heyecanı üzerimizde taşıyarak, büyük emekler vererek titizlikle çalışmaktayız. Dergi çalışanları Gaziantep’te gerçekleştirilen kültürel, sanatsal etkinliklerin yanı sıra birbirinden farklı kulvarlarda -turizm, sanayi ve ekonomi- alanlarında da yapılan çalışmaları, gelişmeleri, yaşanan değişimleri okuyucularına taşımak, gerek yerli olsun gerek yabancı olsun, turistlerin bu güzide ile katkı sağlaması için bir adım atmışlardır.

Gaziantep adına Avrupa’da atılan her adım hiç şüphesiz ki, memleket hasreti ile yanıp tutuşan gurbetçilerimiz için gurur ve onur vericidir. Öte yandan; Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarımızı, anavatandaki kardeşleriyle buluşturmayı da amaçlayan Değişim Rüzgârı bir çeşit rehberlik hizmeti sunmaktadır. Almanca ve Türkçe olarak iki dilde yayınlanıyor olması ise pek çok okuyucuya ulaşmayı ve çatısı altında ayrı coğrafyaların izlerini taşıyarak medeniyetler arasında bir köprü oluşturmayı ilke edindiğindendir. Avrupa’da ve Bölgemizde yaşayan hemşerilerimizin kültür, sanat, edebiyat, sanayi ve alanında gelişimlerini konu alan 68 sayfalık, Amerikan cilt ve lüks kuşe kâğıda basılan dergi, gerek röportajları, gerekse kültür sanat aktiviteleri ile daha ilk sayısında ses getirmiş, Avrupa’da abone ve bayi satışlarına sunulmuştur. İlk sayısı ile okurlarını kucaklayan dergimize, ülkemizin muhtelif kentlerinde görev yapan siyasilerden, bürokratlardan, sayın bakanlarımızdan ve milletvekillerimizden gelen tebrik telefonları ve mesajları hayli mutluluk verici idi.

Dergi; Gaziantep ilinden esintiler taşımasının yanı sıra, çeşitli kültür faaliyetlerine, sanat haberlerine, edebiyata dair çalışmalara ve söyleşilere de yer vermektedir sayfalarında. Kültür, sanat, edebiyat, bilim, sanayi ve iş dünyası içeriği ile Almanya Frankfurt’da 3 aylık periyotlar halinde 21.000 adet baskısıyla farklı kitleleri bir araya getirmiştir. Almanca ve Türkçe olarak iki dilde yayınlanan Gaziantep’te Değişim Rüzgârı büyük ilgi görmüştür.

Gaziantep’te Değişim Rüzgârı’nın Genel Yayın Yönetmenliğini Ökkeş Toy yürütürken, Derginin Türkiye Koordinatörlüğünü ve Yazı İşleri Müdürlüğünü Edebiyat Bilimci Yazar ve Şair Emine Sevinç Öksüzoğlu yürütmektedir.

DEĞİŞİM RÜZGÂRI KÜLTÜR, SANAT VE EDEBİYAT DERGİSİ İLE İLETİŞİM İÇİN

Türkiye Koordinatörlüğü ve Yazı İşleri Müdürlüğü için: Emine Sevinç Öksüzoğlu
Tel: 0541 979 58 30
Mail: 
eminesevincoksuzoglu@gmail.com veya eminesevincoksuzoglu@eminesevincoksuzoglu.com

Almanya Genel Yayın Yönetmenliği için: Ökkeş Toy
Tel: 0049 178 765 71 41 
  

İLESAM üyesi Semih ÇELİK’in yayın Kurulu’nda Bulunduğu Bilim ve KültürDergisinin İlk Sayısı Okuyucularla Buluştu

Yayın Kurulu’nda İLESAM üyesi Semih Çelik’in bulunduğu “Üç Aylık Uluslararası Halkbilimi Araştırmaları Dergisi” olan Bilim ve Kültür’ün ilk sayısı okuyucularla buluştu... İlk sayısı 230 sayfa olanBilim ve Kültür’de kültürel popüler bilim makaleleri, kültür dünyasından haberler, bilimsel makaleler, kültür içerikli haritaların yanı sıra nostalji bölümüyle geçmiş folklor çalışmalarını inceleyebileceksiniz.

Bilim ve Kültür’ün Danışma (Hakem) Kurulu şu isimlerinden oluşmaktadır: Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Prof. Dr. Alimcan İnayet, Prof. Dr. Ali Çelik, Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Prof. Dr. Birsen Karaca, Prof. Dr. Darhan Hıdırali, Prof. Dr. Esma Şimşek, Prof. Dr. Hüseyin Gazi Topdemir, Prof. Dr. M. Muhtar Kutlu, Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Prof. Dr. Nebi Özdemir, Prof. Dr. Saadettin Gömeç, Prof. Dr. Şeref Boyraz ve Prof. Dr. Yüksel Sayan.

İLESAM üyesi Bestami YAZGAN Bursa Kitap Fuarı’ndaydı 

İLESAM üyesi Bestami Yazgan, 14-15-16 Mart 2013 Perşembe, Cuma ve Cumartesi günlerinde Bursa Kitap Fuarı’ndaydı. Nar Yayınları standında kitaplarını imzalayan Yazgan, bazı programlara da misafir oldu: 14.3.2013 Perşembe, Cavit Çağlar İlköğretim Okulunda sohbet ve imza, 18.30 Gül FM radyosunda canlı yayın.

15.3.2013 Cuma, öğleden önce Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Hakan Tan İlköğretim Okulunda sohbet ve imza, öğleden sonra Osmangazi Kolejinde sohbet ve imza.

16.3.2013 Cumartesi saat 13.00’te ÇINARDER’de gençlerle sohbet ve imza günü. 

İLESAM üyesi Doç. Dr. A.Yaşar Serin  Ebrularda Âşık Veysel Resim Sergisine Açıyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr.A.Yaşar Serin  Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin AŞIK VEYSEL’İ ANMA Etkinlikleri çerçevesindeki “EBRULARDA AŞIK VEYSEL”  Resim Sergisine  bütün sanatseverler davetlidir.

AÇILIŞ

Tarih:  20 Mart 2013

Saat : 15.00

Yer : Cumhuriyet Üniversitesi

Kültür Merkezi Sanat Galerisi SİVAS

İLESAM üyesi Ünal Kar 24 Mart’ta İmza Günü Düzenleyecek 
 
ANKARA KİTAP FUARI
 
TARİH : 24 MART 2013 PAZAR GÜNÜ
YER : ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ- GÖL YAYINEVİ STANDI
SAAT : 11:00  19:00 ARASINDA

 Okunma Sayısı : 927         17 Mart 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 475474

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.