İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (30 MART 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (30 MART 2013)

İLESAM Üyesi Gazeteci-Yazar İsa Kayacan’a Burdur Valiliğinden Ödül

BURDUR  (Ece Ajans)- Kütüphane Haftası çerçevesinden 25 Mart 2013 tarihinde, Öğretmenevi Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi salonunda düzenlenen törende; Gazeteci-Yazar, Araştırmacı İsa Kayacan’a, Burdur Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Plaketi ve teşekkür belgesi verildi.

Burdur Valisi Nurettin Yılmaz imzalı; “Sayın İsa Kayacan, Kültürümüzün yayılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için insanlığa kazandırmış olduğunuz eserler ve gayretli çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim” denilen plâket ve teşekkür belgesi, İsa Kayacan’ın yeğeni, Gazeteci ve işadamı Hüseyin Kayacan tarafından alındı.

06 Haziran 2000 tarih ve 47 sayılı Vali Kaya Uyar imzalı İsa Kayacan’a verilen teşekkür belgesinde de;

-“Sayın İsa Kayacan, Gazeteci-Yazar; İlimiz Halk Kütüphanesine yapmış olduğunuz kitap ve dergi bağışları ile koleksiyonumuzun zenginleşmesine katkınızdan dolayı teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım” denilmişti.

Aralarında, Burdur’la ilgili olanların da bulunduğu, 130 ayrı kitabı yayınlanan Gazeteci-Yazar İsa Kayacan’ın, Burdur ağırlıklı olmak üzere değişik kütüphane ve kuruluşlara bağışladığı kitap ve dergi sayısı 32 bine ulaşırken; Burdur, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kütüphanesiyle, Tefenni Meslek Yüksek Okuluna bağışladığı kitap ve dergi sayısı da 1500’ler dolayındadır.

 

http://isakayacan.blogspot.com/2013/03/gazeteci-yazar-isa-kayacana-burdur.html

İLESAM Manisa İl Temsilcisi Şair ve Yazar Gündüz Aydın ve İLESAM Üyesi Hasan Ildız’dan Edebiyat Sohbetleri ve İmza Günü

İLESAM Manisa İl Temsilcisi Şair ve Yazar Gündüz Aydın ile 2011 Yılı İlesam Hikâye Yarışması Türkiye Birincisi Hasan Ildız’ın katıldığı Edebiyat Sohbetleri ve İmza Günü Programı Salihli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonunda yapıldı.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği Edebiyat Sohbetleri’nde ilk konuşmayı yapan  Gündüz Aydın, şiirin önemine değinerek; öğrencilerin sorularını cevapladı. Şiirlerini nasıl yazdığını ifade eden ve örnekler veren Aydın, şiirin hayatına kazandırdığı ayrıcalıkları anlattı.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İlesam’ın 2011 yılı  Hikaye yarışmasında  birinci olan Hasan Ildız, görev yaptığı okulda öğrencilere hitap etti ve öğrencilere şiir ve edebiyat hakkında bilgi verdi.

Daha sonra kitaplarını imzalayan Aydın ve Ildız, programı hazırlayanlara teşekkür etti.

İLESAM Üyesi ve İLESAM-Akçağ 2011 Şiir Yarışması İkincisi Nuray ALPER, Milat Gazetesinde Köşe yazılarına Başladı.

İLESAM Üyesi ve İLESAM-Akçağ 2011 Şiir Yarışması İkincisi Nuray ALPER, Milat Gazetesinde Haftalık Köşe yazılarına başladı.

http://www.milatgazetesi.com/Soz-sanatin/41476

İLESAM Üyesi Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci) yazılarıyla www.kadinhaberleri.net’te

2010 yılında   teşvik ödülü; 2011 yılında  biri deneme dalında birincilik diğeri de anı dalında mansiyon birinciliği olmak üzere üç ödülü bulunan üyemiz Ayşei Yasemin YÜKSEL (Acemi Demirci), öykü ve deneme türündeki yazılarıyla www.kadinhaberleri.net adlı internet gazetesi yazarları arasına dahil olmuştur. Ayrıca www.acemidemirci.blogspot.com adlı şahsi sitesinde de Acemidemirci’den öykü, deneme ve anı üzerine yazılar ve öykülerin gerçek yerlerine ait sadece kendi çektiği  resimleri yayınlamaktadır.

İLESAM Üyesi Hasan Kallimci’nin "Merkezefendi" Romanının 2. Baskısı Yapıldı

Üyemiz Hasan KALLİMCİ’nin eseri "Merkezefendi" adlı romanın 2. baskısı Denizli Belediyesi tarafından yapıldı. Denizli’nin Buldan ilçesine bağlı Sarımahmutlu köyünde doğan, ilk eğitim-öğretimini babasından alan, Denizli merkezindeki Saruhanlı Medresesinde okuyan, daha sonra Bursa, Amasya, Manisa, İstanbul’da yaşayan ve pişen; "mesir macununu" bizlere hediye eden Merkezefendi adlı zatı anlatan ve on bin adet basılan bu eser, Denizli’deki lise talebelerine dağıtılacak. Eserin ilk baskısı da Denizli Belediyesi tarafından 2012 yılı içinde yine on bin adet yapılmış ve geçen yıl da lise öğrencilerine dağıtılmıştı. Kitabın temin adresi, Denizli Belediyesidir.

İLESAM Üyesi Hasan Kallimci’nin “Sosyal Güvenlik Hikâyeleri” Adlı Kitabı Yayımlandı

 

Üyemiz Hasan KALLİMCİ, hikâye kitaplarına bir yenisini daha ekledi; “Sosyal Güvenlik Hikâyeleri” adlı kitabı yayımlandı. Basımını Denizli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünün üstlendiği kitapta, sigortalı istihdam konusunda işçilerin ve iş verenlerin konu edinildiği on hikâye yer alıyor. Yirmi bin adet basılan kitap Denizli’de işçilere, iş yeri sahiplerine, öğrencilere, çiftçimize ve esnafa ücretsiz olarak dağıtılacak. Basımı orta boy ve 97 sayfadan ibaret olan kitabın temin adresi Denizli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüdür.

İLESAM Üyesi Serpil KABADAYI’nın “Sevincin Gözyaşları” romanı Çıkıyor

İLESAM Üyesi Serpil KABADAYI’nın “Sevincin Gözyaşları” romanı Nisan ayının ilk haftası Çıkıyor

İLESAM Karaman İl Denetleme kurulu üyesi olan İbrahim ŞAŞMA’nın Aldığı Ödüller

İlesam Karaman İl Denetleme kurulu üyesi olan İbrahim ŞAŞMA Sağlık Bakanlığı’nın ulusal boyutta düzenlemiş olduğu "Sevgi En İyi İlaçtır" konulu öykü yarışmasında O Rh Negatif isimli öyküsü ile birinci oldu. 15 Mart 2013 tarihinde Ankara’da Leyla Gencer Sahnesinde Sağlık Bakanı Uz. Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun elinden ödülünü alan ŞAŞMA birincilik onurunu yaşamanın yanısıra yirmibinliralık ödülün de sahibi oldu. Ayrıca İbrahim ŞAŞMA Edirne Keşan Ticaret ve Sanayi Odasının  8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında düzenlemiş olduğu" Kadın"  konulu yazı yarışmasında da birincilik ödülüne layık görüldü.

Son olarak Kıbrısta faaliyet gösteren KIBATEK ( Kıbrıs  Balkanlar Avrasya  Türk Edebiyatları Kurumu) Vakfı’nın   düzenlemiş olduğu ve Prof. Dr. Oğuz KARAKARTAL, Yard. Doç. Dr. Yurdal CİHANGİR, Dr. Mihrican AYLANÇ, Dr. Mustafa YENİASIR, Ali NESİM, Osman GÜVENİR’in jüri üyeliğini yaptığı öykü yarışmasına Türkiye’den katılan üyemiz  "Özür Dilerim" isimli öyküsü ile ikincilik ödülüne layık görülmüştür.

Kıymetli üyemizi bu başarıları adına tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Yılın Şairi İLESAM Üyesi Bestami Yazgan

Şair Bestami Yazgan, Ankara Aziziye Eğitim Kurumları tarafından “Yılın Şairi” seçildi. Okul Müdürü Sadık Çelik, “Her yıl değişik dallarda Türk kültür ve mirasına katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara öğrenci, öğretmen ve velilerin anketleri sonucunda yılın kültür ödülleri verilmektedir. Bu yıl 7.si düzenlenecek Kültür Ödülleri 27 Mart 2013 Çarşamba günü saat 14:00’te törenle sahiplerini bulacaktır.” dedi. Törende TRT Avaz, TİKA, TGRT Haber, Ahmet Günbay Yıldız, Ertuğrul Erkişi, Star Gazetesi, Mustafa Özcan Gündeşoğlu ve Ali Gürbüz’e ödülleri takdim edilecek. Şair Bestami Yazgan, “ ‘Marifet, iltifata tabidir.’ ilkesi ışığında yeni eserler verebilmek için bundan sonra daha çok çalışmam gerekiyor.” dedi.

Bestami Yazgan Edirne’deydi

Şair ve yazar Bestami Yazgan, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün davetlisi olarak Edirne’ye gitti.  29 Mart 2013 Cuma günü saat 13.30’da Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda liseli öğrencilerle “Tarih ve Kültür” sohbeti yapan yazar, öğrencilerin sanat ve edebiyatla ilgili sorularına cevap verdikten sonra kitaplarını imzaladı.

Prof. Dr. Ali İhsan Kolcu’nun beklenen kitabı çıktı! 

Üyelerimizden Prof. Dr. Ali İhsan Kolcu 50. Kitabına imza attı.

Türk Romanı El kitabı adını taşıyan bu çalışma, şimdiye kadar Türk romanı üzerine yapılan en geniş kapsamlı araştırmadır. Eserde Roman türünün ortaya çıkışı, Dünya ve Türk edebiyatında roman, roman türleri, Türk roman dağarcığı, romanın çeşitli meseleleri ve 50 Türk romanının tahlili yer almaktadır. Alanında büyük bir boşluğu dolduran bu eser yazarın uzun süren akademik çalışmaların ürünüdür.

İLESAM Üyesi Rahime KAYA Azraille Yolculuk Kitabı Çıktı

1978 yılında tanıştığım, 1985- 2000 yılları arasında çok ciddi tedavileri gerektiren, zorlukla ve eziyetle yaşadığım skleroderma hastalığına yakalandım. Ölümle yaşam arasındaki çizgide yıllarım geçti. Yaşama küstüm, daha da kötüleştim. Şiirlerle, yazılarla, kitaplarla yeniden teyel attım yaşama. Hastalığı kucakladım, yaşama tutundum. Sonrasında hastalara güç vermek, sağlıklı kişilere de sağlıkla aldıkları bir tek nefesin ne kadar değerli olduğunu göstermek ama asıl kendimi ifade etmek, “Yaşamın içinde ben de varım” diyebilmek için bu kitabı yazdım.

Bunu yaparken asla bilimsel kaygım olmadı. Hasta gözüm ve yüreğimle gördüklerimi ve hissettiklerimi yazdım. 

İLESAM Kırşehir İl Temsilcisi Zübeyde GÖKBULUT’tan Duyuru

Saygıdeğer Gönül Dostları,

İçinizde NEŞET ERTAŞ sevdası var ise ve ona yazdığınız bir şiiriniz mevcut ise ya da yazarım diyorsanız MAYIS Ayı sonuna kadar elimizde olacak şekilde aşağıdaki e- posta adresime göndermenizi rica ediyorum. KIRŞEHİR Belediyesi tarafından çıkarılacak olan, sadece Neşet Ertaş’a yazılan şiirlerden oluşacak olan antolojide yer almak istiyorsanız ilhamınız bol ola!

Gelen şiirler bir komisyon tarafından incelenerek antolojide yerini alacaktır.

Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla…

zubeyde-56@hotmail.com

AMASYA SEVDASI TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

Kelkit vadisi, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye coğrafyasında birçok bakımdan önemli bir konuma sahip olan;Amasya ve İlçelerinin özelliklerini güzelliklerini şiirlerle aksettirme k gayesiyle proje çalışması olarak Ankara Çankaya’da hazırlanan,Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Amasya Sevdası ilk tanıtımı ; Dünya Şairleri Şöleni, Şiir Bayramı, Nevruz Bayramı, Ağaç Bayramı, Türkiye Sevdası Doğum Günü  ve Aşık Veysel Şiir Etkinlikleri Haftası vesilesiyle; 21 Mart 2013 tarihinde Ankara, Ulus Meydanında Amasyaşat Başkanı Müzeyyen Keskin sunumuyla, Amasyalı Şiir Yorumcusu MustafaYasin’e armağan edilerek başlatıldı..

Tanıtım turizm kültür sanat eseri Amasya Sevdası hazırlık çalışmalarına Türkiye Sevdası Kültür Sanat Danışmanı iken yıllar önceden başlayan Müzeyyen Keskin PROJE çalışmaları ile ilginç bir kaynak kitap hazırladığını söyledi.

 

AMASYA ilgi yoğunluğu, Amasyalı Kadın Şair Mihri Hatun ŞİİR geleneği, 5 Yıldızlı Amasya Elması Tanıtımları ile Ünlü Amasyalı Keskin Ozan Müzeyyen Keskin tarafından güzel sanatlar öncüsü kültür sanat dostları ile sanatsever Amasyalılar ile hayranlarının beğenisine arz edilen AMASYA SEVDASI’nın Birinci Baskı Tarihi : 21 Mart 2013

Genel Yayın Yönetmeni Hikmet Okuyar.

Eser, A - 4 Ebadında Renkli Kapak içinde toplam 72 sayfa. 

Eserin ilk imza günü, Ankara, AKM’de 22 Mart 2013 Cuma günü, 12.00 - 14.00 Saatleri arasında İlesam yerleşkesinde, İlesam Üyesi, Amasyaşat Başkanı Şair, Şiir Yorumcusu, Müzeyyen Keskin ( mkeskin6@hotmail.com ) tarafından gerçekleştirildi. AMASYA SEVDASI imza günü ETKİNLİĞİ; Amasyalılar saygınlığında ’’ Genelge ’’ duyarlılığında ilgi yoğunluğunda Türkiye Sevdası ile paylaşıldı.

Amasya Sevdası Tanıtım günleri ile İmza Günleri; Amasya’da, Kelkit Vadisi,Şebinkarahisar, Giresun Ordu, Sivas, Yozgat, Samsun,İstanbul Bursa, İzmir, Balıkesir, Tekirdağ ve Amasyalılar’ın yoğunlukla yaşadığı mekanlarda yapılacak diyen Genel Yayın Danışmanı Hikmet Okuyar da yaptığı  teşekkür konuşmasında projenin başarısından övünç duyduğunu vurguladı ve şöyle dedi’’Amasya Valisi nezdinde; Amasya Sevdası proje çalışmalarımızla yakından ilgilenen Saygıdeğer Amasyalı hemşehrilerimiz ile

Güzel Sanatlar Öncüsü dostlarımıza,

Medya mensubu kitle iletişim uzmanlarımıza

ve eserin muhteşemliğine; şiirleriyle, yorumlarıyla ve fotoğraflarıyla katkıda bulunan canlarımıza, şiir yüklü duygularla Şebingülü sunumlarımızla teşekkür ediyoruz.. 

Amasyalılar saygınlığında paylaşacağımız Amasya Sevdası T a n ı t ı m Günlerietkinliklerimizde;  ’’ ben de şiir yazıyorum ben de şiir yorumcusu olmak istiyorum ’’ diyen öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, velilerimizi ve dernek vakıf oda birlik  yöneticileriyle sanatsever Amasya Dostlarını da görmek istiyoruz.’’ dedi.  Okuyar, eseremkeskin6@hotmail.com adresinden ulaşılabileceğini de duyurdu.

 Okunma Sayısı : 894         30 Mart 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 799464

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.