İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (16 NİSAN 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ÜYESİ ERGÜN VEREN TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR KURULTAYINDA “ORHANGAZİ VE EŞİ NİLÜFER HATUN ÜZERİNE YAKILAN TÜRKÜLERİ” ANLATTI. 

Türk Dünyası Kültür Kurultayına katılan Ergün VEREN Orhangazi ve eşi Nilüfer Hatun üzerine yakılan türküleri tüm yönleriyle anlattı. 

Fethiye Belediyesi ile Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu’nun iki yılda bir düzenledikleri Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kurultayının dördüncüsü 21-24 Mart 2013 tarihleri arasında Türkiye ve 23 ülkeden 112 bilim insanı ve araştırmacının katılımıyla Fethiye’de gerçekleştirildi. Bu kurultaya katılan Araştırmacı Yazar Ergün VEREN “Osmanlı Padişahlarından Orhangazi ve Eşi Nilüfer Hatun Üzerine Yakılan Türküler” başlıklı bildirisini sundu. 

Yaptığı çalışmada Osmanlı padişahı Orhangazi ve eşi Nilüfer Hatun üzerine yakıldığını tespit ettiği Eskişehir-İnönü yöresinden “Evlerim Evlerim Saray Evlerim” ile Bilecik yöresinden “Kralın Kızı” adlı türküleri tarihi, edebi ve müzikal yönleriyle inceleyen Ergün VEREN, “Bu türküleri önemli kılan husus Osmanlı devletinin ikinci padişahı Orhangazi’ye ve ilk eşi Nilüfer Hatun’a halkın verdiği değerdir. Halk bu değeri de Hıristiyan iken sonradan evlenme nedeniyle Müslüman olan eşi Nilüfer Hatun’u kabullenerek içselleştirip bunu da üzerlerine türkü yakarak ölümsüzleştirmek suretiyle sembolleştirmiştir. Burada göz önünde bulundurulması gereken gerçek ise Nilüfer Hatun’un Osmanlı hanedanına giren ilk gayri Müslim gelin olmasıdır.” dedi.

Nevruz kutlamalarıyla başlayan kurultay üç gün boyunca katılımcıların “Türküler ve Öyküleri” konulu bildirilerinin tartışıldığı sempozyum, keçe sergisi, konser, jübile ve şiir şöleni ile devam etti. 

Ergün VEREN ayrıca “Kültür Bakanlığı ile üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının girişimleriyle; akademisyenler, araştırmacılar ve Türk Halk Müziği sanatçılarınca ortaklaşa yapılacak uluslar arası bir çalışmayla Osmanlı devletinin hâkim olduğu coğrafyada; Osmanlı padişahları ile eşleri ve hanedan mensupları üzerine yakılmış türkülerin tespit edilerek bir bütün olarak Türk ve dünya literatürüne kazandırılmaları sağlanmalıdır.” sözleriyle ilgilileri göreve davet etti.

İSA KAYACAN ‘ın Üç İmzanın Gülpınar Dergisi İncelemesi  Yazısı

            Araştırmalar, incelemeler zor çalışmalardır. 
            Bunların bir de değerlendirmesi vardır ki, sabır ister, bilgi-beceri ister.
Mehmet Nuri Parmaksız, 
Dr. Salih Okumuş ve Sabit Bayram üçlüsü, merkezi İstanbul’da bulunan Zinde Yayınevi kitapları arasında günyüzü görmesini sağladıkları, Ankara’da Güzide Gülpınar Taranoğlu tarafından 1976–2005 arasında 349 sayı yayınlanan Gülpınar, sanat ve edebiyat dergisi üzerinde bir inceleme gerçekleştirmişler. Kitabın yayınlanmasında, kısa adı TEVAK olan Emlak Bankalılar Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın da (P.K. 10–34142-İstanbul) önemli katkılarının olduğunu biliyorum. 362 sayfalık kitapta, her üç araştırmacının biyografileri yer alıyor. Sonra bir önsöz var. Dr. Salih Okumuş ve Sabit Bayram imzalı. Buranın bir yerinde, “Yazar kadrosu açısından ise, dergiye yazıları ve şiirleriyle sürekli katkıda bulunan kişilere yer verdik. Derginin tüm sayılarında yer alan önde gelen yazar ve şairleri, konu başlıkları altında sıraladık” deniliyordu. Gülpınar dergisinin, şekil, muhteva ve yazar kadrosu bakımından incelenmesinin yanı sıra, şekil özellikleri, kimlik bilgileri, kapak düzeni, sayfa yapısı, dizi ve baskı tekniği, fotoğraf ve desen görüntüleri, incelenmiş, değerlendirilmiş. Ayrıca, Gülpınar Dergisinin muhteva (içerir) özellikleri, şiir, dil ve edebiyat yazıları, bilimsel yazıları, özel sayılar ve erkek, ilanlar, yarışmalar bakımından da bölümler, satırbaşları itibariyle değerlendirilmiş. Bu arada Gülpınar dergisinde yayınlanan ürünlerin bibliyografyası yapılmış. Dr. Salih Okumuş, Mehmet Nuri Parmaksız ve Sabit Bayram üçlüsünce hazırlanan ‘Gülpınar Dergisi’ adlı araştırma ve incelemenin, 27, 28, 33, 36, 37, 39, 44, 214 ncü sayfaları başta olmak üzere pek çok sayfasında İsa Kayacan adı geçiyor. İsa Kayacan’ın, adı geçiyor. İsa Kayacan’ın, derginin sürekli yazarları arasında yer aldığı, belirtilerek, “Derginin yazar kadrosunda üzerinde özellikle durmak gerekir” denildikten sonra, bu isimler; Enver Tuncalp, Halil Soyuer, Hamit Fethi Gözler, İbrahim Agâh Çubukçu, Abdullah Satoğlu, Abdülkadir Güler, İsa Kayacan ve Güzide Taranoğlu olarak sıralanıyor. 39. sayfada İsa Kayacan’ın biyografisinden kısaca söz ediliyor. Tebriklerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İLESAM Üyesi Prof.Dr. Erman Artun Bilim Ve Sanat Alanında Aldığı Ödüllere Bir Yenisini Ekledi.

7.Uluslararası Çukurova Sanat Günlerinin düzenleyicisi Çukurova Sanat girişimi adına seçici kurul "Çukurova Ödülünü" Prof.Dr. Erman Artun’a verilmesini uygun bulmuştur. Aynı zamanda  Türkoloji Araştırma Merkezini yöneterek ulusal kültüre hizmetleri dolayısıyla da 5.Çukurova Ödülüne uygun görülmüştür. 7.Uluslararası Çukurova Sanat girişimi adına seçici kurulun bu ödülü vermekteki gerekçesi şu şekilde belirtilmiştir:

"Prof.Dr. Erman Artun, yaşamımın  uzun bir doneminde 22’si yayınlanmış 24 kitap yazarak, Çukurova Üniversitesi kampusunde bin iki yuz objeden oluşan Çukurova Halk Kültürü Müzesi’ni kurarak, yaptırdığı lisans, yuksek lisans, doktora tezleriyle de kozasını ördüğü özgün akademik calışmaları ile yöre kültür birikiminin ortaya konulup gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir işlev üstlenmiştir.  Çukurova halk edebiyatı ve halk kültürüne yaptığı büyük hizmet ve bunun yanı sıra Çukurova Üniversitesi’nde 6592 yazara ait 16700 makalenin yer aldığı günlük seksen devletin yararlandığı yıllık sekiz milyon girişli Türkoloji Araştırma Merkezi’ni yönettiği ulusal kültüre hizmetleri dolayısıyla bu ödüller sayın Prof.Dr. Erman Artun’ a takdim edilmiştir."

İlesam Gaziantep Şubesi Alaattin Akyüz için Şiir Gecesi Düzenledi

İlesam Gaziantep Şubesi’nce tertiplenen Gülseren SARI ve arkadaşlarınca hazırlanan "ALAATTİN AKYÜZ ŞİİRİ" gecesinde tarifsiz duygular yaşandı... Açılışını İlesam Şube Başkanı Muhittin Arar’ın açılış konuşmasından sonra bir slayt gösterisi yapıldı. Şairin gençlik yıllarından bugüne karşılaştığı (yaşadığı) olayların şiire dökülmüş örnekleri dile getirildi; annesinin vefatı, genç yaşta kaybettiği ablasına duyduğu özlemi anlatan şiirler estromanlar eşliğinde okunurken şairin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Genç üniversitelilerin yanı sıra M.Selçuk Uğur, Muammer Karadeniz ve Yrd. Doç dr. Behiye Köksel şair’den birer şiir okuyarak katkıda bulundular.28 Mart aynı zamanda şairin doğum günüydü. Gecede Ankaralı misafirlerin yanı sıra yaşlılar yurdundan ziyaretçiler de vardı.İl Kültür ve Turizm Müdürü, B.Şehir Kültür Müdürü ve diğer yetkililer,şairin ailesi, mesai arkadaşları, Üniversite gençliği ve İlesam mensubu pek çok şair ve yazar geç saatlere kadar devam eden etkinlikte büyük heyecanlar yaşadı. Oğlu ve gelininin telgraf çekerek babalarının doğum gününü kutlaması tam bir buketin tamamlanmasıydı. Etkinliğin sonunda Akyüz, yeni çıkan "ROTAM" adlı şiir kitabından bir şiirler katılarak emeği geçenlere teşekkürler etti, bir yandan pastalar yenilirken diğer taraftan Rotam’dan edinenlere yeni kitabını imzaladı.

     Gaziantep’te Nafiz Karakoç Söyleşileri

14 Mart 2013 günü İlesam Gaziantep Şubesi’nin davetlisi olarak Gaziantep’e gelen Şair Nafiz Karakoç sabah saatlerinde GAÜN’ü ziyaret etti. Öğleden sonra Mehmet Uygun Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde söyleşilerde bulunan Karakoç, kendisi abisi ve babasına ait şiirleri okudu, konuşmalar yaptı. meşhur Mihriban’ın Gaziantepli olduğunu belirten şairi Okul Müdürü, idareciler,öğretmenler ve kalabalık bir öğrenci topluluğu dinledi, programdan sonra kendisine çiçekler takdim edildi... Karakoç, akşam söyleşisini İlesam Şubesinde gerçekleştirdi. Sunuculuğunu M.Selçuk Uğur’un yaptığı söyleşi sonunda Karakoç ve Uğur kitaplarını imzaladı.

Türkçem Dergisi Şiirlerinizi Bekliyor

Türkçem Dergisi’nin Mayıs (2013) sayısı 150. sayı olarak gün yüzü görecek. Kosova, dolayısıyla Balkanlarda  Türk çocuk edebiyatının yaşatılması ve  gelişmesine bir nebze katkı sunmayı, çocukların edebiyata gönül vermelerine vesile olmayı ve Balkanlarda Türkçenin yaşatılması için kendine düşen görevi büyük bir sorumluluk bilinci içinde olup, bundan 15 yıl önce yola çıkan Türkçem dergisinin nice sancılarla ulaştığı 150. sayıya yakışır bir içerik kazandırmak isteyen  tüm kalem erlerinden şiir, öykü, anı, deneme ve buna benzer yazılar bekliyoruz.

Şiirlerinizi zeynelbeksac@hotmail.com,zbeksac@gmail.com,zbeksac@yahoo.com adreslerine gönderebilirsiniz.

AMASYA ŞİİRE ve MÜZİĞE DOYDU

Amasya Sanatçı