Toplumsal Duyarlılığa Katkı” Temalı “Telif Hakları Ödülleri” 26 Nisan “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” nde Sahiplerini Buluyor

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Toplumsal Duyarlılığa Katkı” Temalı “Telif Hakları Ödülleri” 26 Nisan “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” nde Sahiplerini Buluyor


Bakanlığımızca, Dünya Fikri Mülkiyet Günü olan 26 Nisan 2013 tarihinde meslek (telif) birlikleri ile İstanbul’da düzenlenecek tören ile çeşitli kişi ve kurumlara “Telif Hakları Ödülleri” verilecek. Ödüller, telif hakları konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması sürecinde yaptıkları çalışmalar ve bu bağlamda kamuoyunda yarattıkları etkinin onurlandırılması amacıyla, ülkemizin kültürel hayatına katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara sunulacak. Tören de ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından Türkiye’den iki isime “WIPO Yaratıcılık Ödülü”sunulacak ve  Genel Müdürlüğümüz desteği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından korsanlık ve taklit ile mücadele konusunda kamuoyunu bilinçlendirme amaçlı hazırlatılan kamu spotunun tanıtımı yapılacak.

26 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi´nde saat 19.00´da başlayacak olan ödül töreni,  Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ömer ÇELİK, TOBB Başkanı Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu, kültür, sanat, basın ve iş dünyasının önemli isimleri, kültür endüstrilerini oluşturan sektör temsilcileri ve telif birlikleri temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşecek.

2013 yılı teması “Toplumsal Duyarlılığa Katkı” olarak belirlenen “Telif Hakları Ödülleri” ile fikri mülkiyetin öneminin vurgulanması, etkin bir fikri mülkiyet koruma sistemi ile daha gelişmiş bir kültür endüstrisi arasındaki bağlantıya dikkat çekilmesi ve bu hususlarda kamuoyunda farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.

Fikri mülkiyet haklarına olan ilgi ve dikkati yoğunlaştırmak üzere Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) üye ülkeler tarafından ilk olarak 2000 yılında kutlanmaya başlanan “Dünya Fikri Mülkiyet Günü”, o tarihten buyana her yıl dünyanın farklı yerlerinde çeşitli etkinlik ve kampanyalarla kutlanmaktadır. Bakanlığımızca, Türkiye’de her yıl 26 Nisan’da “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” kapsamında düzenlenecek etkinlikler ile telif haklarının korunması hususunda toplumsal bilincin yükseltilmesi ve bu suretle fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu yıl ülkemizde ilk kez verilecek olan ödülün, geleneksel hale getirilmesi planlanmaktadır.

 Okunma Sayısı : 1379         20 Nisan 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 609773

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.