İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ (20 NİSAN 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ (20 NİSAN 2013)
 


Güncel konuları yakından takip ederek seçtiği değerli konuşmacılarla üyeleri olsun-olmasın etkinliklerine katılan herkese hizmet etmekten ve edebiyata gönül veren dostlarla bir arada olmaktan, keyifli dakikalar paylaşmaktan mutluluk duyan İLESAM, bu hafta da yine güncel bir konuyu Kültür Evine taşıdı.

Bilindiği gibi 14-20 Nisan tarihleri Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in (S.A.V) doğum günü olarak kutlanır. Kutlu Doğum haftası 1987 yılında resmileşerek kutlamalar etkin hale getirilmiştir. Bu hafta içerisinde çeşitli salatı şerifler, natı şerifler, hadisi şerifler dile gelir, Peygamberimizin hayatı anlatılır, ilahiler, kasideler, şiirler eşliğinde yâd edilerek yeni, yeni baştan gönüller fethedilir.


Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “ İnsan (eşref-i mahlukât) yaratılmışın en güzelidir. İnsan olmak zor olan bir şeydir. Fıtratımızdan dolayı hata yapmak üzere yaratılmışız. Nefsimiz var. O nefsi idare etmek, yönetmek, öldürebilmek güç. Doğru gibi görünen bir şeyin daha sonra yanlış olduğunu anlarız. Allah insanın günah işleyeceğini bilir. Allah bir kapı açmıştır ki bu ‘Tövbe Kapısı’dır. Elbetteki her günah affedilmez ama insan yaptığından ötürü pişman olursa affedilir. Peygamberler, seçilmiş insanlardır. Ama yeri gelmiş onlar da günah işlemişlerdir ve tövbe etmişlerdir.” diyerek “Herkesi kucaklayan Yunus’un ‘Yaratılanı severim Yaradan’dan ötürü.” sözü ile konuşmasına nokta koyarak bütün insanlığın o/nurunu yükselten Peygamber Efendimizi (S.AV.) anlatması için Mehmet Çetkin’i kürsüye davet etti.

Keçiören Şafak Camisi İmamı Mehmet Çetkin Sevgili Peygamberimizi (S.A.V) Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle bir kez daha hatırlamanın ve hatırlatmanın mutluluk verici olduğunu belirterek konu hakkında şunları söyledi.

Hz.Muhammed tüm kâinatın efendisidir. Miladi ve Hicri takvime göre 571 yılında doğmuştur. 
Peygamberimizin hayatına baktığımızda güzel örnekleri görüp almamız gerekir. Mesela içki, kumar, kadına şiddet vb. kötü alışkanlıkları olan kimseler tatlı dille ve hoşgörüyle ikna edilmelidir. İnsanlara hitap ettiğimizde üsluba çok dikkat etmeliyiz. Hz. Harun ve Hz. Musa’nın karşısında olan Firavun’a bile ‘Gidin, ikna edin, yumuşak bir şekilde anlatın.’ buyurmuştur Allah. O’nun resulü kimseye karşı tehdit içeren bir cümle kurmamıştır. 

Cenaze geçiyorsa ve siz oturuyorsanız kalkıp tekbir getirmelisiniz. İlim yoksa anlatma, cenaze varsa katılma, hastalık söz konusuysa tedavi ettirme, açsa doyurmanız gerekir kardeşinizi.

Cehalet kötü bir şeydir. Cehalet insanı yoldan çıkarır. Kuran’da açık ve net bir ayet var. Hz.Adem Cennet’te idi. Cennetteki her şeyden yararlanacak, yiyip içecekti ancak bir ağaç vardı ki ona dokunmayacaktı. Lakin o ağacı görüyordu. Âdem, kasti olarak değil, beşer olduğu için o tarafa kayıp o ağacın meyvesinden kopardı. Günah işledi ve Cennet’ten çıkarıldı. İşte günah işlediğinin o zaman farkına vardı. 

İslam dini, kadını zirveye taşımıştır. Kadının yeri önemlidir. Kuran-ı Kerim kadın için de, erkek için de farzdır. 

Kuran-ı Kerim’deki bazı ayetler yorum istemez, bazıları ise kapalıdır, yorum ister. 

Hz. İsa dünyaya babasız gelmiştir. Bu büyük bir mucizedir. İsa’nın yaratılması Hz.Adem’in yaratılmasına benzer. Nasıl ki Allah, Âdem’i topraktan yarattı ve ona ruh üfledi. Biz, Âdem’in çocuklarıyız. 

Herkesin bir ömrü vardır. Kimse ne zaman öleceğini bilmez. İmanın kimde olduğunu da bilemeyiz. İnsanı ateşin içinden alalım ve o kişinin yüreğine yerleştirelim.

Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona kem gözle bakmaz. 

28 peygamberin ismi açık ve nettir. Onların arasında hiçbir tefrika bizim için söz konusu değildir.” 

Çetkin “ Hz. Peygamberimizi anlatacağız sizlere yoksa Allah sizin hakkınızı bizden sorar.” dedi. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in 124 bin Müslüman’ın şahsında bütün insanlığa hitap ettiği Veda Hutbesi’nin maddelerinden de bahsetti ve O’nun “Benden duyduklarınızı başkalarına anlatın.” sözünü vurgulayarak çeşitli ayetlerden ve hadisi şeriflerden de örnekler verdi. Mehmet Çetkin sözlerini bir şiirle noktaladı.


Söyleşinin akabinde İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Herkes Cennet’i istiyor. Asıl olan Allah’ın emirlerine uymak ve O’nun rızasına ulaşmaktır.” diyerek katılımlarından dolayı Mehmet Çetkin’e bir Teşekkür Belgesi takdim etti.


 

 

Etkinliğin ikinci bölümünü oluşturan “Şiir Dinletisi” Turan Durak Düz’ün sunumu ile devam etti. Dinleti de şairler tarafından mutluluk, dilenci, evren, sır, mitoloji, Hz.Muhammed, Güneydoğu’nun dağları, Kutlu Doğum Haftası, insanca yaşamak, sevmek, şiir, hayat, Cennet, hasret, yaşamak, nasihat, 23 Nisan, sevgisizlik, aşk, güzel dost, incitme-kırma, vasiyet, Ötüken temalı şiirlerin yanı sıra naatlar, deyişler de seslendirildi.


 

 

Etkinliğe katılan isimler arasında Hanefi Işık, Hüseyin Denkli ( Aşık Denkli) Orhan Vergili, Müzeyyen Keskin, Mahir Ünat, Niyazi Bali, Aşık Dudai (Murat Güvendik) , Elifçe ( Elif Kılıç) Fatma Kalkan, Hayriye Çitoğlu, Osman Öcal, Nevzat Doğanay, Rifat Kaya, Aşık Zebuni, Nurettin Gürozanoğlu, Sibel Unur Özdemir, Selçuk Küçükkalıpçı, Feyzullah Seçkin, Mehmet Sevinç Ergün, Hanifi Coşkun, İbrahim Yaman, Cahit Karaç, Berran Yalçın, Sevinç Güven Doğancan, Ozan Esnafi, Atıf Selçuk, Murat Duman, Ozan Sevdai, Muhammed Pinaloğlu, Tuncer Ulusoy, İlter Yeşilay, Saim Yaylagül, Meral Otman, Turan Durak Düz, Cemal Tuzcuoğulları ve Melih Baran da bulunuyordu.


 

 

 
İLESAM Cumartesi etkinliklerinden biri daha geçip geçti hayatın içinden yüreklere dokunarak.

 

 

 


 
Haber ve Fotoğraflar: Sibel UNUR ÖZDEMİR
Yayına Hazırlayan: Nur ERSEN

 Okunma Sayısı : 1010         22 Nisan 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 924900

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.