İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (16 MAYIS 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

41. Çınaraltı Sohbetleri’nde “Aydın- Cami işbirliği” ve Çinili Camii Konuşulacak...

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk birincisi 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü gerçekleşecek.

İLESAM İstanbul Şubesi her ay Gülhane Parkı girişindeki Alay Köşkü’nde, yani yeni adıyla Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphane Müzesi’nde gerçekleştirdiği faaliyetleri arasında bu ay da Topkapı Teknik Oto Sanayi Sitesi Çinili Camii’nde kürsüye çıkan aydınları ele alıyor.

İLESAM İstanbul Şubesi Denetim Kurulu Başkanı Recep Arslan’ın yöneteceği toplantıda, camiinin imam hatibi ve “Aydınlar Kürsüde” faaliyetinin başlatıcısı şair-yazar Ahmet Yüter;  Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan; Bahçelievler Kurucu Belediye Başkanı Muzaffer Doğan ve Araştırmacı-Yazar Selim Çoraklı  camii-toplum-kültür ilişkisi bağlamında Çinili Camii’ni konuşacaklar.

İLESAM İstanbul Şubesi Başkanı Cafer Vayni, “Topkapı Teknik Oto Sanayi Sitesi Çinili Camii’nde şu ana kadar 500 aydın Cuma namazından önce 1000 defa kürsüde yer aldı. Toplum ve cemaat çok değişik ve faydalı konularda bilgilendirildi. Bu programda aydın- cami işbirliği ile neler yapılabileceğini öne çıkarmayı,bir model olarak Çinili Camiini önermeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Topkapı Çinili Caminden 1000 Aydın Geçti…” başlıklı 41. Çınaraltı Sohbet’inin, Cumartesi günü Saat 15.00’de başlayacağı ve programa katılımın serbest olduğu bildirildi.

İLESAM Üyesi  Nuray Alper’e Konya’dan 2 Ödül Birden

İLESAM Üyesi  Nuray Alper Necip Fazıl Kısakürek’i anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Yükseköğretim öğrencileri için düzenlenen "Necip Fazıl Kısakürek’e Şiir" yarışmasında "Hasretin Billur Serenadı" (rumuz; zühre) isimli şiiriyle birinci, "Gençlikten Necip Fazıl Kısakürek’e Mektup" yarışmasında "Söz Makamında Birkaç Damla Vecd" (rumuz; münzevî) isimli çalışmasıyla ikinciliğe lâyık bulundu.Üyemizi tebrik ediyoruz. 

İLESAM Üyesi Faruk Gökbulut’un Ak Zambak İsimli Kitabı Yeniden Basılıyor

 

İLESAM Üyesi Faruk Gökbulut’un Ak Zambak isimli ilk kitabının 1.baskısı 2005 yılında (1000 Adet), 2.baskısını 2006 yılında (5000 Adet)  Ankara Minpa Matbaacılık’ta yapılmıştı.Kitabın yeniden düzenlenmiş ve ciddi bir tashihten geçmiş olan bu son baskısı yine Minpa Matbaacılık’tan Boğaziçi Yayınları arasında çıkacaktır.

Türkçe Sevdalıları Derneği ve Kümbet Altında Dergisinin birlikte düzenlediği Şairler buluşması –şiir Programı 24 Mayıs’ta Yapılıyor

 

Türkçe Sevdalıları Derneği ve Kümbet Altında Dergisinin birlikte düzenlediği Şairler buluşması -şiir programımızda Âşık Şeref TAŞLIOVA " Âşıklık Geleneği" söyleşi -  şiirleri  ve eserlerinin dinleyicilerle paylaşıldığı bir program 24 Mayıs 2013 saat 19’da yapılacak.

 

Bestami Yazgan Ankara’da ve Osmaniye’deydi

İLESAM Üyesi şair, yazar Bestami Yazgan’ın Anadolu gezileri devam ediyor. Yazgan, 9 Mayıs 2013 Perşembe günü Ankara’da Gökkuşağı Kitabevi’nin organize ettiği "Okur-Yazar Buluşması" çerçevesinde saat 14.00’te Pursaklar Abdürrahim Karakoç Kültür Merkezinde Satı Öztürk İlkokulu öğrencileriyle buluştu

25-26 Nisan 2013 tarihleri arasında memleketi Osmaniye’de öğrencilerle buluştu. Bu ziyareti sırasında 25 Nisan Perşembe günü saat: 13.30’da Osmaniye Anadolu Lisesi öğrencileriyle Cebeli Bereket Kültür Merkezinde, 26 Nisan 2013 Cuma günü saat 10.00’da Hoşgörü Eğitim Kurumları Nuri Çomu İlköğretim Okulu öğrencileriyle, 13.30’da Hoşgörü Eğitim Kurumları Ayşe Doğru Anadolu Lisesi ve Hacı Hasan Doğru Fen Lisesi öğrencileriyle buluştu ve  26 Nisan Cuma günü saat 20.30’da Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda “Dünden Bugüne Güneysu” programında Güneysu Dergisi ile ilgili hatıralarını anlattı. Yazar Bestami Yazgan, “Doğup büyüdüğüm yerleri ziyaret etmekten çok mutluyum. Dallarımız İstanbul’da meyveye dursa da köklerimiz Anadolu’dadır. Dolayısıyla Anadolu’ya gönül borcumuz var. İnşallah önümüzdeki günlerde Alanya, Ankara, Manisa/Demirci, Denizli/Acıpayam ve Gümüşhane’yi ziyaret edeceğim.” dedi. Güneysu Dergisi sahibi Ali Cihangir ve Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Doğru, “Şehrimizin yetiştirdiği değerli bir yazarı ağırlamaktan gurur duyuyoruz.” dediler.

Kayseri’de Yılın Yazarı Sergül Vural

Kayseri Kilim Sosyal Bilimler Lisesi tarafından organize edilen ’’5.Kristal Erciyes’’ ödülleri, Melikhazi Belediyesi Tiyatro Salonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Geleneksel hale gelen “Kristal Erciyes Ödül Töreni”ni, her yıl olduğu gibi bu yıl da 9. sınıf öğrencileri düzenlediler. Yılın yazarı, yılın akademisyeni, yılın sporcusu, yılın çevrecisi gibi kategorilerin haricinde vefa ve onur ödülleri de verilen ödül töreninde Rehber öğretmen Havva Ateş’e gençlere önderlik etti.

Kayseri Kilim Sosyal Bilimler Lisesi Medya Takip Merkezi öğrencileri tarafından düzenlenen “V. Kristal Erciyes” ödülleri çerçevesinde 12 ayrı dalda birincilik elde edenlere ödülleri verildi. Kayseri’de 2012 Yılın Yazarı kategorisinde Ali Özkanlı, Selim Tunçbilek ve Sergül Vural öğrencilere aday olarak gösterildi  ve Medya Takip Merkezi öğrencileri Sergül Vural’ı Siyah Elmas (Hz. Bilâl) romanından dolayı Yılın Yazarı olarak seçtiler. Sergül Vural “Aldığım en kıymetli ödüldü. Her zaman, önemli olan gönüllere imza atmaktır, derdim. Atmışız elhamdülillah..” dedi. Üyemizi tebrik ediyoruz.

Programın Onur Ödülü Nazan Bekiroğlu’na verildi.

 Okunma Sayısı : 872         16 Mayıs 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 643748

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.