Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası…

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası…

Bütöv Azerbaycan Birliği, İLESAM’ın (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) katkı ve desteği ile Azerbaycan’ın bağımsızlığının 95., Ebulfez Elçibey’in 75. doğum ve Güney Azerbaycan’daki Hordad olaylarının 7.yıldönümünde ’’Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası’’ konulu panel düzenliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi’nde 26 Mayıs 2013, Pazar günü saat 14’te başlayacak olan konferansta Bakü Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cemil Hasanlı, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi’nden Prof. Dr. Rüstem Cankova ve Ortadoğu Uzmanı Arif Keskin çeşitli yönleriyle Azerbaycan Davasını anlatacaklar.

Ozanların Diliyle başlığını taşıyan programın ikinci bölümünde ise Esat Kabaklı,Araz Elses ve Azerbaycan Müzik Topluluğu sahne alacak..

Bütöv Azerbaycan Birliği yönetim kurulu başkanı Akil Sametbeyli; “Tam, demokratik ve güçlü Azerbaycan’ı, Elçibey’in gösterdiği istikamette kuracaklarını, Türkiye’nin bu yönde en belirleyici ülke olduğunu, başta Azerbaycan olmak üzere bütün Türk dünyasının Türkiye’ye her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu” ifade etti.

İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer VAYNİ ise; 3000 ilim ve edebiyat adamını bünyesinde barındıran İLESAM’ın 1986’daki kuruluşundan itibaren Türk dünyasına özel önem verdiğini, 1990’dan önce Yugoslavya’da Ohri Şiir Akşamları’nı düzenlediğini, Ödüllerinden birisinin de Türk Dünyası İlim ve Edebiyatına Hizmet Ödülü adını taşıdığını ve bu kapsamda; Cengiz AYTMATOV, Cengiz Dağcı, Bahtiyar Vahapzade, Nebi Hazri, Osman TÜRKAY ve Renad MUHAMMEDİ gibi münevverlerin de bu ödüle layık görülenlerden olduğunu” belirtti. Amaçlarının “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar olan Türk dünyasının her yerine pasaportsuz gidebilmek olduğunu ifade eden Vayni; böylece Türk dünyası ile kültürel birliğin sağlanabileceğini” ifade etti.

Türkiye dışından ve içinden çok sayıda davetlinin katılacağı’’Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası’’ konulu programa katılımın serbest olduğu bildirildi.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.

Bu dönemin son sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

 

www.ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1282         25 Mayıs 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 127165

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.