İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 MAYIS 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 MAYIS 2013)

5. Geleneksel Çamlıdere Şiir Günleri 26 Mayıs’ta Gerçekleşecek

Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneğinin katkılarıyla üyelerimizden Ahmet EROĞLU’nun organize ettiği bu yıl 5.sini düzenleyeceği 5. Geleneksel Çamlıdere Şiir Günleri etkinliği Altındağ Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi Salonu’nda yapılacak.

26 Mayıs 2013 Pazar günü saat 17.00’de başlayacak etkinliği Yavuz Özer sunacak.
Tüm Ankaralılar davetlidir.
 

KATILIM ÜCRETSİZDİR...

NOT: Saat 16.00’dan 17.00’ye kadar şairlerimiz Albüm ve Kitaplarını imzalayacaklardır.

PROGRAMDAKİ KONUK ŞAİRLER

Ahmet EROĞLU
Ahmet ORMANCI
Hakan YILMAZ
Mehmet SARAÇOĞLU
Mehmet Nuri PARMAKSIZ
Meral DEMİR
Mustafa FİRENGİZ
Nuray ALPER
Ufuk KARCI
Yavuz ÖZER
Yusuf ASAL

  

Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası…

Bütöv Azerbaycan Birliği, İLESAM’ın (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) katkı ve desteği ile Azerbaycan’ın bağımsızlığının 95., Ebulfez Elçibey’in 75. doğum ve Güney Azerbaycan’daki Hordad olaylarının 7.yıldönümünde ’’Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası’’ konulu panel düzenliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi’nde 26 Mayıs 2013, Pazar günü saat 14’te başlayacak olan konferansta Bakü Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cemil Hasanlı, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi’nden Prof. Dr. Rüstem Cankova ve Ortadoğu Uzmanı Arif Keskin çeşitli yönleriyle Azerbaycan Davasını anlatacaklar.

Ozanların Diliyle başlığını taşıyan programın ikinci bölümünde ise Esat Kabaklı,Araz Elses ve Azerbaycan Müzik Topluluğu sahne alacak..

Bütöv Azerbaycan Birliği yönetim kurulu başkanı Akil Sametbeyli; “Tam, demokratik ve güçlü Azerbaycan’ı, Elçibey’in gösterdiği istikamette kuracaklarını, Türkiye’nin bu yönde en belirleyici ülke olduğunu, başta Azerbaycan olmak üzere bütün Türk dünyasının Türkiye’ye her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu” ifade etti.

İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer VAYNİ ise; 3000 ilim ve edebiyat adamını bünyesinde barındıran İLESAM’ın 1986’daki kuruluşundan itibaren Türk dünyasına özel önem verdiğini, 1990’dan önce Yugoslavya’da Ohri Şiir Akşamları’nı düzenlediğini, Ödüllerinden birisinin de Türk Dünyası İlim ve Edebiyatına Hizmet Ödülü adını taşıdığını ve bu kapsamda; Cengiz AYTMATOV, Cengiz Dağcı, Bahtiyar Vahapzade, Nebi Hazri, Osman TÜRKAY ve Renad MUHAMMEDİ gibi münevverlerin de bu ödüle layık görülenlerden olduğunu” belirtti. Amaçlarının “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar olan Türk dünyasının her yerine pasaportsuz gidebilmek olduğunu ifade eden Vayni; böylece Türk dünyası ile kültürel birliğin sağlanabileceğini” ifade etti.

Türkiye dışından ve içinden çok sayıda davetlinin katılacağı’’Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası’’ konulu programa katılımın serbest olduğu bildirildi.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.

Bu dönemin son sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

www.ilesam.org.tr

Emine Sevinç Öksüzoğlu Yurtdışında Ülkemizi Temsil Etti

Aria Kunste Der Berliner Akademie Türkiye Sözcüsü Emine Sevinç Öksüzoğlu, 29.04.2013 Tarihinde yapılan olan Ödül Konseyi Toplantısına katılmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti. Wohnzimmer toplantı salonunda gerçekleştirilen konsey toplantısında, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın resmi finalist olarak yer aldığı 2013 yılı “Europäischer Kulturpreis Für Politik” (Avrupa Siyaset Ödülü), “Europa Verdients Engagemet Award” (Avrupa Liyakat Nişanı) ve (Avrupa Liyakat Beratı) için oy kullandı. Bu ödül 2011 yılında Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’a ve 2012 yılında ise Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer’e oy çoğunluğu ile layık görülmüştü.

Yine Wohnzimmer toplantı salonunda gerçekleştirilen konsey toplantısında Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun’un resmi finalist olarak yer aldığı 2013 yılı “Europa Literatur Große Award” (Avrupa Edebiyat Ödülü), “Europa Verdients Engagemet Award” (Avrupa Liyakat Nişanı) ve (Avrupa Liyakat Beratı) için oy kullanarak ülkemizi temsil etti. Bu ödül 2011 yılında, 35 katılımcı ülkeden 105 sanatçı, şair, yazar, Bilim insanının çalışmaları ile resmi finalist olarak yer alan İngiltere’den Roman yazarı John Max Brady ve Bursa Yıldırım Belediye Başkanı  Dr. Özgen Keskin oy çoğunluğu ile ödülü paylaşmışlardı.

Emine Sevinç Öksüzoğlu Berlin’de ülkemizi en iyi şekilde temsil ettikten sonra, Almanya Frankfurt’ta düzenlenen “Frankfurt 8.Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecesi” programında sahne aldı. 2005 yılında dernekleşen Frankfurt Gaziantepliler Derneği tarafından bu sene sekizincisi düzenlenen Geleneksel Gaziantepliler Kültür ve Dayanışma Gecesi‘ne, Frankfurt başta olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler akın etti. Gecenin tüm geliri Gaziantep Görme Engelliler Okuluna bağışlanarak, örnek bir dayanışma sağlandı.

Emine Sevinç Öksüzoğlu Frankfurttan İsviçre Zürih’e geçerek, burada Kutlu Doğum Haftası Münasebeti ile düzenlenen program kapsamında, Naat-ı Şeriflerinden ve İlahilerden oluşan “Aşkname” isimli konser verdi. Konsere gösterilen yoğun ilgi hayli dikkat çekiciydi. Özellikle gurbetçilerden büyük ilgi gören sanatçı, Cenevre, Basel ve St.Gallen’de de konserler verdi. Konser programı öncesinde kitaplarını okurlarına imzalayan sanatçı, sevgi ve ilgi ile karşılandı.

İLESAM Üyesi Serdar Öncül  Ortanca Edebiyat Dergisi 4.Can Akengin Şiir Yarışmasında Üçüncü Oldu

İlesam Üyesi Serdar ÖNCÜL, Ortanca Dergisi tarafından Merhum şair, gazeteci, yazar Can AKENGİN anısına bu yıl 4. sü düzenlenen şiir yarışmasında 3. lük derecesine layık görüldü. Yarışmanın ödül töreni 23-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenen AKSU FESTİVALİ kapsamında Giresun’da yapıldı.

  

Türkçe Sevdalıları Derneği ve Kümbet Altında Dergisi Aşık Şeref Taşlıova Programı Yaptı

Türkçe Sevdalıları Derneği ve Kümbet Altında Dergisi Aşık Şeref Taşlıova şiir ve türkülerini içeren Hamamönü Kabakçı Konağı’nda 24 Mayıs akşamı İLESAM üyesi Uğur Kılıç’ın sunumuyla bir program yaptı.

 

16. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması Sonuçları Açıklandı..

Türkiye Sevdası isimli proje çalışmasına kaynak oluşturmak için Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen 16. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonuçları açıklandı. 
Yarışma sonunda yapılan değerlendirmede 
’ 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü ’ 
kazananlar belirlendi.
TÜRKİYE’nin, illerimiz ve ilçelerinin, t a n ı t ı m turizm kültür sanat etkinliklerine canlılık kazandırmak; ’ Türkiye O k u y o r ’ kampanyasına ’ Okuyar ’ diyerek yüzde yüz katkı yapmak adına Ş a h e s e r l e r Üreten Sanatçılar, İ l e t i ş i m c i l e r, Yapımcılar Yönetmenler, Araştırmacılar ve Derlemeciler ( Şüsiyad ) Topluluğu ile Tekirdağlı Edirneli Kırklarelili Şairler Şiir Yorumcuları ve Aşıklar Topluluğu (Tekşat ) öncülüğünde; birçok vakıf, dernek, birlik, gönüllü kişi ve kuruluşun manevi katkılarıyla TÜRKİYE genelinde geleneksel olarak tertiplenen; Şüsiyad Başkanı Şair Yazar Gazeteci Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda Proje çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası’na kaynak oluşturmak gerekçesi ile düzenlenen ’ ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile Ş a h e s e r l e r Üreten Sanatçılar, İ l e t i ş i m c i l e r, Yapımcılar Yönetmenler, Araştırmacılar ve Derlemeciler ( Şüsiyad ) Topluluğu ile Tekirdağlı Edirneli Kırklarelili Şairler Şiir Yorumcuları ve Aşıklar Topluluğu (Tekşat ) öncülüğünde; birçok vakıf, dernek, birlik, gönüllü kişi ve kuruluşun manevi katkılarıyla TÜRKİYE genelinde geleneksel olarak tertiplenen; 
01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile DENİZLİ ve İLÇELERİ için yarışmaya Denizli’den katılan Safiye SAMYELİ; 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanmıştır. 
02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KARABÜK ve İLÇELERİ için yarışmaya Ankara’dan katılan Bayburtlu Şair Tarık TORUN; 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanmıştır. 
03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KAYSERİ ve İLÇELERİ için yarışmaya Eskişehir’den katılan Emirdağlı Şair Rabia BARIŞ; 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanmıştır. 
04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KONYA ve İLÇELERİ için yarışmaya Ankara’dan katılan Ankaralı Şair Sinem ŞANLI; 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanmıştır. 
05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile NİĞDE ve İLÇELERİ için Nevşehir’den katılan Nevşehirli Şair Sadi TELTİK; 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanmıştır. 
06 – Özellikleri ve Güzellikleri ile OSMANİYE ve İLÇELERİ için Adana’dan katılan Adanalı Şair Harika UFUK ; 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanmıştır. 
07 - Özellikleri ve Güzellikleri ile YALOVA ve İLÇELERİ için yarışmaya Nevşehir’den katılan Nevşehirli Şair Sadi TELTİK; 
’’ 2013 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü ’’ kazanmıştır. 

Çok yoğun proğramlarına rağmen zaman ayırarak Türkiye Sevdası İsimli Projeye kaynak oluşturmak adına Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen Özellikleri ve Güzellikleriyle İllerimiz ve İlçeleri konulu ’’ 16. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’’na duyarlıkla katılan Hayri SARI, Nihat ÇELİK ve Servet YÜKSEL; ’’ Şiire Sevgi Şaire Saygı Ödülü ’’ kazanmışlardır. 

Yine 2013 Hikmet Okuyar Tanıtım Turizm Kültür Sanat Etinlikleri Kapsamında şiire şaire şiir yorumculuğuna saygın etkin ve yaygın hizmetleri görülen Güzel Sanatlar öncüsü Kültür Sanat Dostu canlarımızdan; Ahmet Sargın, Ali Yolcubal, Canan Meydanlı Sarıoğlu, Durali Doğan, Emine Ülkü Akman, Emine Karataş, Emine Öztürk, Emine Usta, Figen Anar, Gülnare Leman Talibova, Gülseren Akdaş, Halil İbrahim Özdabak, Hatice Opak Bilgin, Havva Keskin Pınar, Hava Avcı Köseoğlu, İlhan Çabukol, Lütfiye Şengül, Menekşe Gülay, Meral Can Uludağ, Muammer Baydere, Mustafa Bilir, Müzeyyen Keskin, Nebahat Tülin, Neriman Zevkliler, Neşe Banu, Neval Tabak, Nurhayat Ergün, Oktay Zerrin, Pervin Özen, Recebiye Çataksezer, Sevim Çiçek Karadeniz, Sibel Adıgüzel Çayır, Şaheste Günday, Şebnem Şekeroğlu Uzun, Şengül Yııldırım, Şevki Kayaturan, Şule Ersöz Kaynak, Şükrü Öksüz, Ülkü Eroğlu Çelik, Zehra Birsen Yamak Ve Zehra Serra Hacer Baş’a Şiire Üstün Hizmet Ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır.

16 . Hikmet Okuyar Ödülllü Şiir Yarışması İlk Ödül Töreni; 19 Mayıs 2013 Günü bayrak töreni sonrasında Abdi Beğ’ii mezarı başında anma merasimi ardından sabah kahvaltısı öncesi Şebinkale eteklerinde Taş Mescit ve Taşhanlar yakınlarında tertiplenmiş..Müzeyyen Keskin’e Ve Oktay Zerrin’e; ’’ 2013 Hikmet Okuyar Şiire Üstün Hizmet Ödülü ’’ verilmiştir. Ödüller, Şüsiyad Ba