MISRALARINA KADIN ELİ DEĞMİŞ BİR PROGRAM “HER AİLE BİR ŞİİR” (4 Haziran 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

MISRALARINA KADIN ELİ DEĞMİŞ BİR PROGRAM “HER AİLE BİR ŞİİR” (4 Haziran 2013)

“Her Aile Bir Şiir, Her Şiir Bizim İçindir…” 

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan "Her Aile Bir Şiir” temalı programda özellikle kadın şairler ve yazarların kendi alanlarında sanatsal üretimlerini teşvik etme, yükseltme ve ülkemiz edebiyatında kadın eli değmiş eserlerin çoğalması ile üretilen eserlerin tanıtılması, çeşitli platformlarda özgürce ifade edilebilmesi ve ileriye götürülebilmesi konusunda çekilen sıkıntıların dile geldiği, huzur, mutluluk, sevgi, anne, çocuk, temalı şiirlerin musikiyle bütünleştiği, yüreklerde taht kurduğu, dostlukların pekiştirildiği, duygusal anların yaşandığı ve toplumu bir arada tutan en önemli şeyin “aile olmanın” altı çizilerek bayan şairlerin ve ailelerinin yanında olacağı vurgulandı.

4 Haziran 2013 Salı günü Mili Kütüphane Toplantı Salonunda gerçekleşen programın sunumunu Kültür Bakanlığı sanatçılarından Necmettin Akben üstlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın açılış konuşması ile devam etti. 

 

 

Parmaksız Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) -Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan "Her Aile Bir Şiir” temalı program çok güzel projelerin temelini atıyor. Sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin Hanımefendi de aramızdalar. Geçen hafta Cuma günü, 31 Mayıs 2013 Cuma günü gerçekleştirdiğimiz 2012 İLESAM Ödülleri kapsamında Türk Ailesine Hizmet Ödülüne layık görülen Sayın Şahin’in adına Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Lale ÖÇAL’ a takdim etmiştik ödülü. Ödüller marifete binaen verilir. Ödül alanlar sorumluluk altına girerler. Bakanlığımız çalışıyor, bizler çalışıyoruz. Sizlerin ön gördüğü illerimizde aileyi, huzuru, mutluluğu ön plana çıkaracağız. Bayan şairlerimizin ve ailelerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Toplumumuzun buna ihtiyacı var zira toplumu bir arada tutan şey ailedir. Pek çok değerimizi unuttuk, saadet gibi, hasret gibi, sevgi gibi. Bizleri bir arada tutan sevgidir. Bu gerçeği unutmazsak bu dünyada da öbür dünyada da huzura ve mutluluğa ulaşırız.” dedi ve Hasretin Narında isimli kitabında yer alan “Kalubela Kokusu” isimli şiirini yazdıktan sonra yaşadığı gerçek bir hikâyeyi katılımcılarla paylaşarak o güzel şiirini seslendirdi.

Program, Necmettin Akben’in Kültür Bakanlığı Devlet Müziği Topluluğu saz sanatçılarını sahneye davet etmesiyle devam etti. Kanunda Cüneyt Kırşan, kemanda Tanju Kabacı, utta Şükrü Civan, klarnette İbrahim Kırşan, ritm sazda Okan Sezik dinleti boyunca şairlerinin sesiyle hayat bulan birbirinden güzel şiirlere eşlik ettiler müziğin doyumsuz tınılarıyla.

Saz sanatçılarının yerlerini almasının akabinde Akben,  İLESAM Kadın Komiteleri Başkanı İlter Yeşilay’ı sahneye davet etti.

Yeşilay “İLESAM Kadın Komisyonları üç yıldır gerek Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız’ın gerekse Yönetim Kurulunda yer alan arkadaşlarımızın katkılarıyla başarılı çalışmalara imza atmıştır. Kadın üyelerimizin üstün bir gönül birlikteliğiyle kucakladığı ve benimsediği Komisyonumuzun ürettikleri eserlerinin çoğalması kıvanç duymamıza vesile olmaktadır. Ancak kadın şairler ve yazarlarımızın çektiği sıkıntılar da gerçektir. Bu konuda geçen yıl gerçekleştirdiğimiz ‘Türk Şiirinde Kadın Şairlere Bakış’ sempozyumumuzda çok çarpıcı sonuçlarla karşılaşmıştık. Ülkemin her yerinde yaptığım programlarda ‘Bana gelmiş geçmiş ve bugün yaşayan şairlerin isimlerinden örnek verebilir misiniz?’ diye sorduğumda gelen cevaplar erkek şairlerimizin isimleri oluyor. Elbette ki sanatta kadın-erkek ayrımı olmaz fakat Allah kadını yaratırken mayasına kattığı ‘analık’ hasletinin kadın duygularındaki yansıması öylesine farklı bir hayat algılanması meydana getirmektedir ki işte bunun sanat, özellikle de şiirlere gerektiği gibi yansıması edebi dünyamıza çok farklı bir lezzet ve yücelik katacaktır. Sayın Bakanım, siz bu programın hayata geçirilmesiyle yeni bir kapı açtınız ve bir ilke imza attınız. Umut olduğunuz kadın şairlerimizden mesajlar geliyor, heyecanlılar, umutlular. Belki onlar her yere gidemiyorlar ama bizler onların oldukları yerlere gitme arzusundayız. Bu noktada sizin desteğinizin her zaman yanımızda olacağına inancımız sonsuzdur.”diyerek programda emeği geçen Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu’ya, İrfan Çayboylu’ya, Milli Kütüphaneler Başkanı Zekeriya Batmazoğlu’na, İLESAM Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu arkadaşlarına, Uygur Tur’a teşekkür etti.

 

İlter Yeşilay “Şairin Oğlu” isimli şiirini yorumladı. Güftesi kendisine, bestesi Bilge Özgen’e ait olan ve herkes tarafından çok sevilen “Dediler Zamanla Hep Azalırmış Sevgiler” isimli şiirini de seslendiren Yeşilay’ın bu güzel eseri Kültür Bakanlığı sanatçılarından Zerrin Naycı tarafından icra edildi.

 

Necmettin Akben’in sahneye davet ettiği ikinci bayan şair programa Gaziantep’den iştirak eden Gülseren Sarı idi. Sarı, şiirin ortak paydasında buluşmanın güzelliğini dile getirerek selamladı dinleyicileri ve  ”Güneşli Bahçeleri Bulamadık” adlı şiirine ses oldu.

Konuk şairleri takdim etmeden önce onların özgeçmişleri hakkında da bilgiler veren Akben’in bu kez sahneye davet ettiği isim Cansın Erol idi. Erol “Neyi Özledim Biliyor musun?” isimli şiirini okurken duygulu anlar yaşadı ve hayatından bazı anekdotları dinleyenlerle paylaştı. Bestesi Selahattin İçli’ye ait olan “Bu Sonbahar Vurgunu” isimli şiirini tüm naifliğiyle yorumlayan Erol’un bu muhteşem eseri de Zerrin Naycı’nın billur sesinden ulaştı katılımcılara.

Dördüncü sırada sahne alan ve programa Bursa’dan katılan Sevim Yakıcı “Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi hepinizin üzerine olsun. Aile için en önemli faktör annedir ki Cennet’i bile onun ayaklarının altına sermişiz. Ben de anneyim ve sizlere  “Cennet Kokulu Annem” isimli şiirimi okumak istiyorum, diyerek tüm anneler için seslendirdi dizelerini. 

“Sizlere yaralarını sarmaya çalışan Van Erciş’ten selam getirdim. Sizlerle beraber olmak büyük onur.” cümleleriyle konukları selamlayan Sevinç Atan kadına yönelik şiddete değinerek “Kadınlar Nazlı bir Çiçektir” isimli şiirine sesiyle hayat verdi. Atan’ın aruz vezni ile yazdığı ve Samsun 19 Mayıs Beste Yarışmasında birincilik ödülüne layık görülen, bestesi Ferhat Sarmusak tarafından yapılan “Gün Batarken Gözlerimden Geçti Sevda Yılları” isimli eserini Kültür Bakanlığı sanatçısı Necmettin Akben seslendirdi.

Dinletiye Ankara’dan katılan Âşık Ayten Gülçınar’ın gönül sazından süzülerek  “Ayrılık” ve “Mevla’ya Dilekçe” şekline bürünen türküleri büyük alkış topladı. Türkülerde verilen mesajlar dinleyenlere keyifli dakikalar yaşatırken hem gülümsemelerini hem de düşünmelerini sağladı.

Akben’in sahneye davet ettiği bir başka bayan şair ise Kayseri’den, Erciyes yücelerinden selam getirdiğini ifade eden Emel Demirezen’di. Demirezen “Sonbahar Senfonisi” isimli şiirini seslendirdi.

 

Sekizinci sırada sahne alan ve programa Ankara’dan katılan Nevin Kurular “Son günlerin gerginliği içinde moral bulmak için şiire ve müziğe ihtiyacımız vardı. Ailelerin sihirli sözcüğü ’biz”dir. Ben de sizlerle ‘Biri Bizim İçin’ isimli şiirimi paylaşacağım.” dedi. Bestesi Erdoğan Tozoğlu’na ait olan Kurular’ın “Nasıl Çiçeklendi Gönlüm Baharla” isimli eseri de Necmettin Akben’in yorumuyla dinleyenlerle buluştu.

Bir başka bayan şair ise programa İstanbul’dan katılan Asuman Soydan Atasayar idi. Atasayar, böylesi anlamlı bir konuya el atan, emek veren herkesi yürekten selamladığını ifade ettikten sonra “Şiiri dokuyan kimdir? Annedir, sevgidir. Şiir dünyasında ‘kadın şair’ neden yok? Şiir bana günah mı, dedim ve şimdi size ‘Günahtı’ isimli şiirimi okuyacağım.” dedi.

Dinletinin son konuk şairi Beypazarı’ndan Gülten Ertürk idi. Ertürk ‘Biz kadınlar nerde olmalıyız?’ sorusuna cevap veren ‘Biz Kadınlar’ isimli şiirini paylaştı katılımcılarla. Beypazarı’nda bulunan Hıdırlık Tepesindeki eşsiz manzaranın ilham vererek yazdırttığı “Yükseklerden Baktım Şehre Şöyle Bir” isimli şiirini de seslendiren Ertürk’ün bu eseri Necmettin Akben tarafından seslendirilerek ilk kez dinleyiciyle buluşturuldu. Ertürk’ün bu şiiri İsmail Akçapınar tarafından bestelenmişti.

İlter Yeşilay’ın Urfa şivesiyle okuduğu, büyük alkış toplayan “Namıssız Seni” isimli şiirini seslendirmesinin ardından sahneye davet edilen tüm bayan şairler, güftesi İlkan San’a, bestesi Necdet Tokatlıoğlu’na ait olan “Gitmesin Gözlerinden Pırıl Pırıl Arzular” isimli eseri seslendirirlerken tüm dinleyenlerin de bu parçaya eşlik edişi gözlerden kaçmadı.

“Her Aile Bir Şiir” programına katılan on bayan şaire anı plaketlerini takdim eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin “Bu değerli organizasyona emeği geçen, yüreğini, gönlünü koyan katılımcılara kendim ve Bakanlığım adına teşekkür ediyorum. Kültür, medeniyet, tarih şiirsiz olmaz. Kadın şairlerimizin ses olduğu şiirlerde aşk vardı, sevda vardı, ana vardı, evlat vardı, aile sıcaklığı vardı, sevgi, hüzün, sonbahar, ilkbahar vardı. Hayatı dinledik her bir şairden. Kadının olduğu yerde hayat vardır. Bu bir başlangıç. Ezber bozacağız, kadın şairlerimizle var olacağız, bir olacağız.” dedi.

Bakan Fatma Şahin kendisine takdim edilen anı paketini İLESAM Kadınlar Komitesi Başkanı İlter Yeşilay’ın elinden aldı.

 

İLESAM-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan "Her Aile Bir Şiir” programı İLESAM’ın farkındalığını bir kez daha gözler önüne serdi. El ele gönül gönüle şiir ve musiki tadında, kadın eli değmiş mısralarda, dizelerde aile, huzur, mutluluk, sevgi, anne, çocuk, temalı şiirler musikiyle bütünleşerek yüreklerde taht kurdu, dostluklar pekiştirildi, duygusal anlar yaşandı. Toplumu bir arada tutan en önemli şeyin “aile olmanın” altı çizilerek bayan şairlerin ve ailelerinin yanında olacağı ifade edildi. Tüm katılımcıların memnuniyetleri gözlerinden okunurken bir başka organizasyonda yeniden buluşabilme arzusuyla son buldu bu muhteşem program.

Haber Metni: Sibel Unur ÖZDEMİR

Fotoğraflar: Zeynel YEŞİLAY

 

PROGRAMDAN GÖRÜNTÜLER...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Okunma Sayısı : 1415         06 Haziran 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 866187

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.