İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 EYLÜL 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 EYLÜL 2013)

İLESAM Cumartesi Sohbetleri ve Şiir Dinletileri 28 Eylül 2013 Cumartesi Günü saat 14’te Başlıyor.

İLESAM Cumartesi Sohbetleri ve Şiir Dinletileri 28 Eylül 2013 Cumartesi günü saat 14’te İLESAM Genel Merkez Kültür Salonu’nda başlıyor.


İLESAM Üyesi Dr. Müjgan Cunbur’u Kaybettik.

Uzun zamandır rahatsız olan İLESAM Üyesi Dr. Müjgan Cunbur’u kaybettik. Değerli Üyemize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Edebiyat dünyamızın başı sağolsun.

Merhumun cenaze namazı 26 Eylül 2013 Perşembe günü, öğle namazını müteakip Ankara Hacı Bayram Camiinde kılınacaktır. Başımız sağolsun.


İLESAM Üyesi Seher Keçe Türker’in Necat Adlı Kitabı Çıktı

Her kitabı yazdıran bir neden vardır. Diğer kitaplarımın da kendilerine özgü hikâyesi bulunmaktadır. Bu kitabın öy­küsü başka, sanki efsunlu… Önce, konunun gerçek olduğu­nu söylemeliyim. Yıl 1972, beybabam, rahmetli Cemil Tür­ker konuyu heyecan içinde anlattı. Yıllarca sır gibi sakladığı küçük notlarını verirken “Öyle anlaşılıyor ki sen, günün bi­rinde bu yazıları değerlendirebilirsin. Olayın haberini gaze­tede okumuş, çok müteessir olmuştum. Bunların hikâyesini yazmalıyım, dedim, kendi kendime. Gazetede isimlerinin baş harfleri vardı; ona göre Necat ve Kevser adlarını uygun gördüm; ancak bir türlü yazmak kısmet olmadı.” dedi.

Eğitim Enstitüsü mezunu öğretmendi. Her konuda bilgisi vardı; yorum yeteneğini bilgisiyle harmanladığında, anlattıklarını hayranlıkla dinliyorduk. Anlattıklarından ben de kendime göre notlar aldım. 1973 yılında aramızdan ay­rıldıktan sonra, bilgiler büyük bir kutunun içinde kitapla­rımın arasında yıllarca bekledi. 1986 yılında hanımannem aramızdan ayrıldı. O günlerde konu yine gündeme geldi ve yine unutuldu. 1995 yılında, çalışma odamı ve kitaplığımı oluşturdum; kutulardaki kitaplar raflarda yerlerini aldı. İşte o zaman, notlar yeniden elime düştüler. Birçok şiir, hikâye, masal, deneme yazılarım da köşede duruyordu. Bunlara araştırmalar, seyahatnamelerde de eklendi. Nihayet altıncı kitap olarak, “Necat”ı gün yüzüne çıkarma hazırlığına baş­ladım. Hazırlık safhası uzun sürdü. İnşallah şanslı bir kitap olarak çok sayıda okuyucuyla buluşmayı başarır, onlarca yıl beklemenin karşılığını bulur.

Ne yazık ki savaşlar, sadece askerler arasında olmuyor. Savaşa katılmayan devletleri bile etkilediği gibi, ferdi olarak her birey tek tek nasibini alıyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, dünya devletlerinde çok değişiklikler olduğu ma­lumumuz. Bunun yanında ailelerin, bireylerin etkilendiği olayların başında ilk önce yokluk, sürgünler ve parçalanmış aileler, savaş zenginleri göze çarpıyor. Bu uzun hikâyedeki kahramanlar da parçalanmış ailenin fertlerindendir. “Ne­cat” sadece bir örnektir, özellikle sürgünlerin sonucu olarak ortaya çıkan birçok benzerlerinin olduğu muhakkaktır.

Seher Keçe Türker’in yakın tarihte katılacağı sempozyum çalışmalarını:

1-      XXVI. Ulusal Matematik Sempozyumu 4-7 Eylül 2013, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır

Bildiri Başlığı: Sınıf Öğretmenliğinde, Birinci Sınıf Öğrencileri İçin Gerekli Olan Sayıları Kavratma Konusunda Uygulanan Öğretme Metotlarıyla Beş Sayısının Kavratılması Örneği İle Sayıları Öğretirken Matematiği Sevdirmenin Anahtarı

 

2-      İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi İSTYAM 2013 Sempozyumu

03-05.Ekim. 2013

Bildiri Başlığı: Kırsal Turizmde Çoban Oyunları -İstanbul’da Bir Çoban Varmış-

 

3-      1. İstanbul Adaları Sempozyumu, 4-6 Ekim 2013, Büyükada

Bildiri Başlığı: Çok Yönlü Yazar Sait Faik Abasıyanık’ın Hikâyeleriyle Burgazada’ya Katkıları

 

4- Halk Kültüründe Su Uluslararası Sempozyumu, 07-08 Kasım 2013 Namık Kemal Üniversitesi, Tekirdağ

Bildiri Başlığı: Abdest Suyu ve Tıbbi Mucizeleri

 

İLESAM Üyesi Bestami Yazgan 1. Siirt Kitap Fuarı’ndaydı


İLESAM Üyesi Şair Bestami Yazgan, 25 Eylül 2013 Çarşamba günü 15.00-16.00 saatleri arasında 1. Siirt Kitap Fuarında kitapseverlerle sohbet edip eserlerini imzaladı.

İLESAM’IN Facebook Hayran Sayfası

Değerli Üyemiz İLESAM’ın facebook hayran sayfasını beğenerek destek vermenizi bekliyoruz.

http://www.facebook.com/pages/T%C3%BCrkiye-Ilim-Ve-Edebiyat-Eseri-Sahipleri-Meslek-Birli%C4%9Fi/374568322600047

 

 Okunma Sayısı : 941         26 Eylül 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 247122

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.