İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “AHİLİK ” TEMASI İŞLENDİ ve ŞİİR DİNLETİSİ YAPILDI (5 Ekim 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “AHİLİK ” TEMASI İŞLENDİ ve ŞİİR DİNLETİSİ YAPILDI (5 Ekim 2013)

 

Bu Cumartesi etkinliğinde yaşadığımız coğrafyadan birkaç saatliğine de olsa bizleri uzaklaştırarak “Ahilik” kültürüne uzanan yolda katılımcılara eşlik eden Aksaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet ÇEVİK ’ti.

Etkinlik programının sunumunu üstlenen Orhan Vergili tarafından kürsüye davet edilen Çevik “Millî Bir Sosyal Kurum Olarak Ahilik” temalı konuşmasına başlayarak Ahi Teşkilatının kökenleri, kuruluşu ve gelişmesi gibi konularda genel bilgiler verdi.


Ahiliğin felsefesinden hareketle hem kişi hem de toplum yaşamındaki yerine ve kültürel bir miras olarak günümüze taşınmasına dair önemli değerlendirmelerde bulunan Çevik: Ahiliğin ve kurucusu Ahi Evran’ın tasavvufla ilişkisinden hareketle, bu teşkilatlanmanın akıl ve ahlâk anlayışlarına değindi. 

Donanımlı bir alim olan Ahi Evran’ın neredeyse gençliğinin tamamını eğitime harcadığını, dericilik işi ile ilgilendiğini belirten Çevik, O’nun hayat hikayesinden de bahsetti. Ahi kelimesinin iki farklı biçimde tanımlandığını, bunlardan birinin “kardeş” anlamına geldiğini, diğerinin ise “eli açık, cömert” manasını kapsadığını belirtti.

Çevik’in özellikle “işbölümü” ve “dayanışma” kavramları etrafında söyledikleri katılımcıların büyük ilgisini topladı. 

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çevik, 18. yüzyılın klasik siyasal iktisatçı Adam Smith’e dayandırılan “işbölümü” kavramını ve 19. yüzyıl düşünürü Émile Durkheim’a dayandırılan “organik dayanışma” kavramını, aslında 13. yüzyılda, yani onlardan 5-6 yüzyıl önce “büyük Türk iktisatçısı ve sosyologu” şeklinde tarif ettiği Ahi Evran’ın etraflıca ele aldığını dile getirdi. Ayrıca Robert Bosch’un, Türkiye’deki reklam filmlerinde de kullanılmış olan “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim.” şeklindeki sözünü de Ahilik felsefesi bağlamında eleştiren Çevik, Ahilikteki ahlak anlayışının salt bir görüntüden, gösterişten ibaret olmadığını; yani Ahilerin, ahlaklı davranarak “müşteriyi tavlamak” ya da ahlakî göstergeleri nakde dönüştürmek gibi bir kaygılarının bulunmadığını, dolayısıyla Ahilikteki müşteri memnuniyetinin; müşterinin tekrar alışverişe gelmesini sağlayacak bir tür yatırım değil, samimi bir yaklaşım olarak görüldüğünü ifade etti. 

Geçtiğimiz haftalarda kutlanan Ahiliğin anma değil anlama boyutunda hayata geçirilmesinin önemine değinen Mehmet Çevik bizlere kültürel miras olarak bırakılan, toplumumuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu bir dönem olan günümüzde Ahi Evran şuurunun yeniden üretilmesi gerektiğini ifade etti ve bu konuya dair sorumluluğumuza dikkat çekerek sözlerini tamamladı. 


Söyleşi sonrasında İLESAM Kadın Komisyonu Başkanı İlter Yeşilay, katılımlarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çevik’e bir Teşekkür Belgesi takdim etti.

Orhan Vergili’nin sunumu ile devam eden ve programın ikinci bölümünü oluşturan “Şiir Dinletisi”ne katılan isimler arasında Vedat Fidanboy, Suna Güvel, Mahir Ünat, İbrahim Yaman, Elifçe, Fatma Kalkan, İsmet Bora Binatlı, İlter Yeşilay, Nilüfer Dursun, Müzeyyen Keskin, Orhan Vergili, Tuncer Ulusoy, Ozan Dudai, Osman Öcal, Sevinç Doğancan Güven, Necati Aslan, Sibel Unur Özdemir, Cemal Tuzcuoğulları, Hanifi Işık, Aşık Bayrami, Ozan Zebuni, Mehmet İleri, Nurettin Gür Ozanoğlu, Veli Zor da vardı.

*

*
*

*

*

*

*Okunulan şiirlerde ortak duygular, ortak kaygılar, ortak hüzünler, ortak sevinçler yaşanırken şairler de paylaşmanın, dayanışmanın, dostluğun güzelliğini yaşadıkları bir İLESAM Cumartesisini daha anılarının arasına yerleştirmenin mutluluğunu yaşadılar.

Haber Metni: Sibel Unur Özdemir
Fotoğraflar: Sibel Unur Özdemir / Orhan Vergili
Yayına Hazırlayan: Nur Ersen

 


 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr


Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği çatısı altında şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu şiirlerin okunduğu yeni dönemin ikinci etkinliği gerçekleştirildi. 

 Okunma Sayısı : 1275         08 Ekim 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 158208

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.