İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (2 KASIM 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (2 KASIM 2013)

İLESAM üyesi HAYRETTİN İVGİN’E ANKARA KÜLTÜRÜNE HİZMET ÖDÜLÜ VERİLDİ.

Ankara’nın Başkent Oluşunun 90. Yıldönümü münasebetiyle Ankara Kulübü tarafından Hayrettin İVGİN’e ödül verildi. Ankara Kulübü, 1932 yılında M.Kemal ATATÜRK’ün direktifleriyle kurulan ve kamu yararına çalışan ilk sivil toplum kuruluşudur.

13 Ekim 2013 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Resim - Heykel Müzesi (Türk Ocağı) sahnesinde yapılan  bir törenle ödül sahiplerine takdim edildi.

Hayrettin İVGİN’e Kültür Alanında, Başkent Ankara’ya Değer Katanlar ve Hizmet Edenler Ödülü; Ankara kültürünün araştırılması, tanıtılması, geliştirilmesi ve yaygınlaştarılmasına yaptığı hizmetler ve katkılar sebebiyle verilmiştir.

Hayrettin İVGİN’le birlikte; Ankara Markası Alanında Prof.Dr. Mehmet HABERAL’a, Sanat Alanında Prof.Dr. Adnan TURANİ’ye, Yazılı Basın-Gazetecilik Alanında Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Işık KANSU’ya, Eğitim-Bilim-Yayın Alanında Dr. Deniz KARAMAN’a da aynı törende hizmet ödüllleri verilmiştir.

 

Rahmetli Dr. Müjgan Cunbur için Ankara Milli Kütüphane Konferans Salonunda Anma Programı

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz değerli ilim, kültür ve fikir insanı muhterem hanımefendi Dr. Müjgan Cunbur’a bir vefa borcu olarak 4 Kasım 2013 tarihinde saat 14.00’de Ankara Milli Kütüphane Konferans salonunda bir anma programı düzenleniyor.

İLESAM üyesi Gazeteci-Yazar İsa Kayacan’dan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine 5 bin 855 kitap ve dergi bağışı 

*İsa Kayacan’ın Burdur ağırlıklı olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışındaki değişik

kuruluşlara bağışladığı kitap ve dergi sayısı toplamı, 36 bin 221’e ulaştı.

 

ANKARA (Ece Ajans) - Burdur’un ve Burdurlunun tanıtımı için yazı, yayın ve kitaplarıyla önemli katkı ve gayretleri bulunan, bazen üç yazısından ikisi Burdur veya Burdurluyla ilgili olan Prof. Dr. İsa Kayacan, kısa adı MAKÜ olan, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Merkez Kütüphanesine 5 bin 230., Tefenni Meslek Yüksek Okuluna 625 olmak üzere toplam 5 bin 855 kitap ve dergi bağışında bulunarak; Burdur’a yeni bir kültür hizmeti daha gerçekleştirdi...

Bu bağışlar arasında; yerli ve yabancı kalem sahiplerinin klasikleşmiş eserleri ve bilimsel ağırlıklı kitaplarının yanında; Türk dünyasıyla ilgili kurultay, panel bildirilerinin kitaplaştırılmışları, yurtdışı çıkışlı değişik yayınlarla birlikte, sanat ve edebiyata yönelik, öykü, roman, deneme, derleme, tiyatro, folklor, masal, şiir, araştırma- inceleme, dini, sağlık, antoloji, ansiklopedi, sendikal alanlarda yayınlanmış, kültürel zenginliği bulunan kitap ve dergilerle, Anadolu’nun Sesi Gazetesinin 1 - 88. sayıları ve Türk Haber Ankara Gazetesinin 1 - 16. sayılarına ait ciltler yanında, İsa Kayacan’ın özel arşivindeki belgeler ve diğer yayınlar da bulunuyor…

İsa  Kayacan’ın MAKÜ’ye yaptığı ve listeler halinde sıra numarası verilerek kayda alınan, kitap ve dergi bağışları, 72 koli halinde, Ankara’daki evinden 10 Ekim 2013 tarihinde Üniversite yetkililerince,  Burdur’a götürülmek üzere teslim alındı.

Böylece, Gazeteci-Yazar Prof. Dr. İsa Kayacan’ın 1968 yılından itibaren Türkiye genelindeki Eğitim kurumları, kütüphane ve kitaplıklarla, yurtdışındaki kuruluşlara bağış olarak gönderdiği kitap ve dergilerin toplamı 36 bin 221’e ulaştı.

Bu bağışların büyük bölümünü, Kültür Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla Burdur Merkez İl Halk Kütüphanesiyle, Tefenni İlçe Halk Kütüphanesine yapılan bağışlarla, Azerbaycan ve Kerkük’teki üniversitelere yapılan bağışlar oluşturuyor.

2008 yılında, doğum yeri olan Tefenni’nin Ece Köyüne 8 bin dolayında kitap ve derginin bulunduğu “Prof. Dr. İsa Kayacan Kütüphanesi”nin açılışını gerçekleştiren İsa Kayacan’ın MAKÜ’ye yaptığı son bağışlarıyla, evindeki kitaplığının boşaldığı öğrenildi.

Not: İsa Kayacan’ın kitap ve dergi bağışlarıyla ilgili detaylı haber ve bilgiler” Burdur’un Saz ve Söz Ustaları-2” adlı kitabının 570-571. sayfalarında yer almaktadır.

GÜNEYSU DERGİSİ’NDEN BESTAMİ YAZGAN SORUŞTURMASI

Güneysu kültür, sanat, edebiyat dergisinin 106. sayısı çıktı. Dergide birçok şiir, hikâye ve deneme yer aldı. Ayrıca bu sayısında “Bestami Yazgan’ın Şair ve Yazarlığı” konulu soruşturmaya bazı yazar ve ilim adamları yazılarıyla katkıda bulundu. Mehmet Aycı: Bir Beyazıt’ı Eksik, Recep Garip: Bestami Yazgan Kelimelere Ne Üfler?, Yusuf Dursun: Yakın Dostum Bestami Yazgan, Hayrettin Durmuş: Yüreğini Yıldızlara Asan Adam, Şahin Taş: Buğday Sesli Usta, Hasan Ejderha: Bestami Yazgan, İnci Okumuş: “Dili İncitmeyen Gönül”: Bestami Yazgan…, Bülent Gündoğan: Modern Çağın Alpereni, Veli Aba: Bir Babanın Kabul Olmuş Duası, Osman Arslan: Milletimiz İçin Bir Değer: Bestami Yazgan, Durdu Şahin: Yürekli Usta, Osman Aytekin: Bestami Yazgan İçin…, Ali Parlak: Bestami Yazgan, Hasan Çağlayan: Anadolu Yüzlü Şair, Yrd. Doç. Dr. Yunus Kaplan: Dünü ve Bugünü Ustaca Sentezlemeyi Başarmış Şair, Yrd. Doç. Dr. Ömer Tuğrul Kara: Bestami Yazgan’ın Çocuk Kitapları Kestane Şekeri Tadında, Yaşar Beçene: Derviş Gönüllü Ağabey, Tayyip Atmaca: Bestami Yazgan, M. Ökkeş Evren: Bestami Yazgan, Ahmet Doğru: Bildiğim ve Gördüğüm Yunus, Mahmut Bıyıklı: Yunusça Bir Ses, Sezai Şengönül: Şair, Şiir, Şuur, Elif Konar Özkan - Ümit Yaşar Özkan: Şiirlerinde Masal Tadı, Masallarında Şiir Lezzeti Olan Biri, Ali Çolak: Yeryüzü Bir Okul, Ayhan Hülagü: Hoşgeldin Aramıza Karagöz.

BİZİM BAHÇE BULUŞMALARI BAŞLIYOR

“Bestami Yazgan’la Bizim Bahçe Buluşmaları” 24 Ekim 2013 Perşembe saat 14.00’te Edirne Halk Eğitim Merkezi salonundaki programla başladı. Bizim Bahçe dergisi yazı işleri müdürü Mehmet Akif Karayel, “Sevgili okuyucularımızı kendi şehirlerinde ziyaret etmekten ve kıymetli yazarımız Bestami Yazgan’la tanıştırmaktan mutluyuz. İnşallah İstanbul ve 20’ye yakın ilde yazarımızla okuyucularımızı buluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

… GÖREMEYEN KARDEŞİN OLSUN MU?

 

İLESAM üyesi ERGÜN VEREN’DEN GÖREMEYENLE GÖRENİ KARDEŞ YAPACAK KİTAP:

“ANADOLU’YU GÖRSEM”

 

İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesi Ergün VEREN’in Anadolu’nun üç ayrı folklorik öğesi üzerine yaptığı inceleme ve araştırmayı içeren ve göremeyenlerle görenlerin aynı anda okuyabilmeleri için hem Braille (kabartma yazı) hem de Latin harfleriyle basılan Anadolu’yu Görsem“Anadolu Folklorik Değerleri Üzerine İnceleme ve Araştırmalar” isimli kitap Görsem Yayınlarından çıktı.

 

Aynı zamanda Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin Onursal üyesi de olan yazar Ergün VEREN’in geliştirdiği ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” adını verdiği projenin de temelini oluşturan bu çalışmasıyla gören ve göremeyen kişileri aynı kitapta buluşturarak aralarında ebedi dostluk ve kardeşlik bağı kurulması amaçlanıyor.

 

Toplumun dikkatinin görme engellilerin ve onlarınsorunlarının üzerine çekilmesi; görenlerin görmeyenlerin dünyasını daha yakından tanımalarını kolaylaştırması; görme engellilerinde folklor çalışmalarından faydalanmalarına yardımcı olması da Anadolu’yu Görsem isimli kitap ve Göremeyen Kardeşin Olsun mu? projesinin amaçları arasında yer alıyor.

 

Anadolu’yu Görsem “Anadolu Folklorik Değerleri Üzerine İnceleme ve Araştırmalar” isimli kitap (1) Eskişehir’de Osmanlı Padişahlarından Orhangazi ve Eşi Nilüfer Hatun Üzerine Yakılan Türkü, (2) Kırım Tatarları ile Diğer Coğrafyalarda Yaşayan Tatarların Evlenme Geleneklerinde Kız Bakma/Görme Pratiği, (3) Halk Takviminde Kasım Günleri başlıklı çalışmaları içeriyor.