İLESAM’IN ANKARA ŞUBESİ I. OLAĞAN GENEL KURULU ve GENEL MERKEZ GENEL KURULU SEÇİMLERİ YAPILDI (09.11.2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN ANKARA ŞUBESİ I. OLAĞAN GENEL KURULU ve GENEL MERKEZ GENEL KURULU SEÇİMLERİ YAPILDI

(09.11.2013)

“TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ (İLESAM) ANKARA ŞUBESİ I. GENEL KURULU VE GENEL MERKEZ GENEL KURULU DELEGE SEÇİMLERİ 09.11.2013 TARİHİNDE İLESAM GENEL MERKEZ BİNASINDA YAPILDI.”
 
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Ankara Şubesi I. Genel Kurulu ve Genel Merkez Genel Kurulu delege seçimleri 10.10.2013 tarihli, 2 no’lu Yönetim Kurulu kararıyla İLESAM tüzüğü gereğince 09.11.2013 tarihinde İLESAM Genel Merkez binasında gerçekleşti.

Kurula katılım görülmeye değerdi. Arzu edildiği gibi Genel Kurul mümkün olan en geniş katılımla gerçekleşti. İsmet Bora Binatlı’nın sunumu ile başlayan toplantıda Divan Başkanlığını Hayrettin İvgin, Katip Üyelikleri Sevimbike Polat ve Coşkun Mutlu yaptı.


İLESAM’ın Ankara Şubesi I. Genel Kurulu ve Genel Merkez Genel Kurulu delege seçimleri, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Genel Kurul Divan Başkanlığı’nın oluşturulmasının ardından İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından açılış konuşması yapıldı. 


Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız “Bilindiği gibi 31 Mart 2012 tarihinde Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda yapılan 12. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçim sistemini değiştirmek için Genel Kuruldan yetki istemiştik ve bu önerimiz kabul görmüştü. Bundan böyle Türkiye genelinde her yerde aynı sistem uygulanacak. Daha evvel İstanbul ve Gaziantep Şubelerinde uygulanan seçimin bir benzeri bu. Kültür Bakanlığı başmüfettişleri de seçim sistemimizin değişmesi hususunda fikirlerini beyan etmişlerdi. Yetmiş altı ilde temsilciliklerimiz var. 40-50 üyesi olan illerimiz olduğu gibi üye sayısı daha yüksek olan illerimiz de mevcut. Üye sayısının 1000 kişiyi aşması halinde bu elzem olan bir durumdur. 2014 yılında yapılacak Genel Merkez seçimlerinde sadece delegeler oy kullanacaklar, delegelerden başkası oy kullanamayacak. Yönetim Kurulunda olanlar, Şubelerin yönetimindekiler doğal delege olacaklar. Bu sistemde on kişiyi bir delege temsil edecek. Böylece Kültür Bakanlığımızın da isteği doğrultusunda yapılacak bu seçimle sistem kurulmuş olacak.” dedi.

Parmaksız’ın konuşmasını tamamlamasının hemen ardından toplantı gündemindeki sıraya göre İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Durak Turan Düz faaliyet ve hesap raporlarını sunarak faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.


Durak Turan Düz “Göreve atandığımız 04.07.2013 tarihinden itibaren 5 aylık bir süre geçti. Cumartesi günleri düzenlediğimiz şiir dinletilerimiz ve çeşitli konulara yer verdiğimiz söyleşilerimiz devam etmektedir.Şu an burada Ankara Şubemizin bugüne ertelenen seçimi ve Genel Merkez Üst Kurul delegelerinin seçimleri için bir aradayız. Seçimin ve seçileceklerin İLESAM’a ve ülkemize hayırlı hizmetlerde bulunmalarını temenni ediyorum.” diyerek cümlelerine son verdi. 


Konuşmaların ardından Ankara Şubesi Yönetim, Denetleme, Haysiyet, Teknik ve Bilim, Radyo-Tv. ve Yayın, Bilişim kurulları asil ve yedek üyeleriyle İLESAM Genel Kurulu’nda oy kullanacak asil ve yedek delegelerin seçimlerine geçildi. 


 
***

İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Durak Turan Düz “Edebi eser sahibi olarak bizler daha güzel yarınlarda birlikte olacağız. Hizmetin kalitesi artarak devam edecek. Destek ve yardımlarınızı bekliyoruz.Teşekkür ederiz.” derken İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Ankara Şubesi üye sayımız 792’dir. Biraz önce de söylediğim gibi üye sayısının 1000 kişiyi aşması halinde bu sistem elzem olan bir durumdur. Kültür Bakanlığımızın da isteği doğrultusunda yapılan bu seçimle sistem kurulmuştur. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Projelere açığız, biz her şeye yetemeyiz sizlerden de katılımlarınızı bekliyoruz. Telif Hakları konusundaki çalışmalarımız, okul ziyaretlerimiz, şiir dinletilerimiz, yarışmalarımız devam edecek. Biz büyük bir aileyiz. Seçim sonuçları İLESAM ailesine hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.


Parmaksız, Ankara Hukuk Fakültesi Mezunları Derneği ve Türk Hukuk Enstitüsüyle birlikte düzenlenen ‘Hak, Hukuk ve Adalet’ konulu şiir yarışması için 200’e yakın dosya geldiğini ancak içlerinde ne yazık ki istenilen nitelikte esere rastlanamadığını belirterek yarışmayı 2014 yılında, ödülü de farklılaştırarak tekrarlayabilecekleri bilgisini de katılımcılarla paylaştı. Bunun yanı sıra İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü, T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, T.C. Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü ve Şekerbank işbirliği ile birlikte düzenledikleri “AHİ EVRAN VE AHİLİK” konulu, büyük ödüllü Uluslar arası senaryo ve tiyatro yarışması düzenlendiğini ve katılımları beklediklerini söyledi.

Ve bu güzel Cumartesi günü de katılımcıların anılarında hoş bir seda olarak yerini aldı.

 

 

 

 

***

 

***

 Seçim sonuçlarının Meslek Birliğimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olması dileğiyle…

İLESAM ANKARA ŞUBESİ I. OLAĞAN GENEL KURULUNDA SEÇİLEN YÖNETİM VE DİĞER KURULLAR 

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYE


Durak Turan Düz
Nalan Pulat
Nur Ersen
Hicabi Koçak
Ayten Gülçınar
İbrahim İmer
Cengiz Çelik

DENETLEME KURULU ASİL ÜYE

Harun Ergün
Coşkun Mutlu
Ömer Ünal
Barbaros Tuzcuoğulları
Mustafa Çakır
Zeynel Yeşilay
Tarık Torun

HAYSİYET KURULU ASİL ÜYE

Hayrettin İvgin
İsmet Bora BİNATLI
Nail Tan
Abdullah Satoğlu
Ali Kemal Parıldar
İsa Kayacan
Mustafa Kaya

TEKNİK-BİLİM KURULU ASİL ÜYE

Nevzat Doğanay
Hanefi Işık
Feyzullah Seçkin
İbrahim Engin
İbrahim Albayrak
Meral Otan
Dr. Gamze Şahin

RADYO-TELEVİZYON VE YAYIN KURULU ASİL ÜYE

Müzeyyen Keskin
Murat Duman
Kemal Aslan
Vedat Fidanboy
Ergün Veren
Sibel Unur Özdemir
Nusret Turan

BİLİŞİM KURULU ASİL ÜYE

Yard. Doç. Dr. Cengiz Karataş
Doç. Dr. Salih Yılmaz,
Mahir Ünat
Cahit Karaç
İbrahim İlkyaz
Duran Eroğlu ( Aşık Sevdai) 
Orhan Vergili

HABER METNİ: SİBEL UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR:NUR ERSEN- SİBEL UNUR ÖZDEMİR
YAYINA HAZIRLAYAN: NUR ERSEN
Yapılan seçimde Genel Merkez üst kurul delegeleri ve Ankara Şubesinin I. Olağan Genel Kurulu belirlendi.
Yetmiş dört kişinin katıldığı kurul seçimlerinde elli dört üye oy kullandı.
Seçim sonuçlarının açıklanmasından ardından dilek ve temenniler de dile getirildi.

 Okunma Sayısı : 1211         10 Kasım 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 110867

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.