İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “TÜKETİCİ HAKLARI” KONUSU KONUŞULDU (4 Ocak 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “TÜKETİCİ HAKLARI” KONUSU KONUŞULDU (04.01.2014)

“TÜKETİRKEN TÜKENMEYELİM”

Yılın ilk cumartesisinde İLESAM Kültür Evi, Tüketici Hakları Derneği Yenimahalle Şubesini ağırladı. Başkan Sabire Narlı, Hakem Kurulu Üyesi Ahmet Yurtseven, Sekreter Hulusi Kırlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Havva Sevim ve Celil Yaraşlı, Denetim Kurulu Üyesi Savaş İyidoğan İLESAM’lılarla birlikte olup Derneklerinin tarihçesini, amaçlarını, evrensel kabul görmüş tüketici haklarını, alışverişte bilinçli davranılması gerektiğini anlattılar. Ve “Tüketirken tükenmeyelim” mesajını verdiler.

İLESAM Ankara Şube Başkanı Durak Turan Düz, yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüyü Tüketici Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden Havva Sevim’e bıraktı. 
 
**

Sevim, dernekleri hakkında kısa bilgiler verdikten sonra konuşmasını yapmak üzere Hulusi Kırlı’yı davet etti. 

Kırlı “Yaratabilmek herkese kısmet olmuyor. Üyelerinizi içtenlikle selamlıyorum. Kim iyilik yaparsa mutlaka karşılığını alır, gül ikram eden elde mutlaka gülün kokusu kalır.” diyerek katılımcıları selamladıktan sonra Derneklerinin 1991 yılında kurulan, bağımsız, demokratik bir sivil toplum kuruluşu olduğunu Genel Merkezinin Ankara’da bulunduğunu söyledi. Kırlı, ülkemizde; evrensel tüketici haklarının en iyi şekilde uygulanması, geliştirilmesi, tüketici bilincinin oluşturulması, yaygınlaştırılması, güçlü, doğru ve etkili bir tüketici hareketinin yaratılması hususlarının Derneklerinin amacını oluşturduğunu ifade etti. Hulusi Kırlı “Bugün ülkemizde tüketici haklarından söz ediliyorsa, bu kavram giderek yaygınlaşıyorsa, bu oluşumda Tüketici Hakları Derneğinin çabaları yadsınamaz.” dedikten sonra sözü Başkan Sabire Narlı’ya bıraktı.

Tüketici Hakları Derneği Yenimahalle Şubesi Başkanı Sabire Narlı “Sizler bizlerin gönül gözünü açıyorsunuz, sizlere teşekkür ediyoruz. Bizim Derneğimizin 38 şubesi, 10 binin üzerinde üyesi bulunmaktadır. Biz üründe hata, kusur, özür bulunuyorsa o ürünü “ayıplı mal” olarak tanımlıyoruz. Tüketicinin ayıplı mal ya da hizmete ödenen bedeli isteme hakkı, bir yenisi ile değiştirilmesini talep etme hakkı, tamir isteme hakkı, malın veya hizmetin ayıbı kadar indirim isteme hakkı, ayıplı malın neden olduğu her çeşit zarardan dolayı tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır. 

**

 

Ürünü hiç tamir ettirmeden para iadesi yapılmasını talep etmek ya da yenisi ile değiştirmek istemek yasal bir haktır. Ürün, servise gönderilince tamir başlıyor ve yasal hakkınız elden gidiyor. Bu noktada; servise ‘Tamir istemiyorum sadece arızanın belirlenmesini istiyorum’ demeniz önemli. Süreyi uzatabilir, sizi oyalayabilirler. Tamir süresi yirmi iş günüdür, yirmi birinci günde size teslim etmek zorundadırlar. Sözleşmelere dikkat edilmesi gerekir. Küçük ayrıntılar vardır. Bünyemizde oluşturulan Hakem Heyeti konuyu değerlendirebilir. Hakem Heyetleri, Kaymakamlıklar ile Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerinde bulunur.” cümleleriyle sözlerine son verdi.

Hakem Kurulu Üyesi Ahmet Yurtseven, Yönetim Kurulu Üyesi Celil Yaraşlı, Denetim Kurulu Üyesi Savaş İyidoğan da “İnternet üzerinden ürün alınmamasını, ürünün görerek, dokunarak alınmasının önemi belirtilerek eğer internet üzerinden alışveriş yapıldıysa iadeli taahhütlü bir mektupla ”ben ürünü almaktan vazgeçtim” denilebilir ama bunu yapabilmek için ürünü aldığınız sitenin iletişim adreslerinin, ticari unvanının, telefon numaralarının, e-mail adreslerinin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yirmi gün içinde ürünü geri almak, on gün içinde paranızı geri ödemek zorundalar. Siz kargo yapmak, kargo ücreti ödemek, uğraşmak zorunda değilsiniz.

Ürünü kullansanız bile 7 gün çok önemli. Cumartesi-pazarı da kapsayan bu yedi günün geçerlilik süresi birinci günden itibaren başlar. Belgelerle birlikte Kaymakamlığa giderek Hakem Heyetine müracaat ederek paranızı alabilirsiniz.

İnternetin yanı sıra tanınmış televizyon kanallarında da bu tür satışlar yapılabiliyor. Bu reklamlara itibar etmeyin. Kanallar, reklam karşılığı para alıyorlar. 

Ürünü teslim için kurye geldiğinde sözleşme imzalatıyor. İnternette ise tıklıyorsunuz. 7 gün içinde cayma hakkınız var. 10 gün içinde paranızı iade etmek zorundalar. Sözleşme önemlidir. Siz istemek değil onlar vermek zorundadırlar. Cep telefonlarına bu türde gelen mesajları da dikkate almamak gerekir. Mağazaya giderek bilinçli bir şekilde ihtiyacı almak, doğru olanıdır.

Suskun kalan insan ayıplı mal gibi gözükebilir. İnsan beyni dinliyor, anlıyor. Bilimsel çaba gösterilmeli, araştırma yapılmalı, şüphe edilmelidir. Fatura, fiş alıp inceleyelim, bu bilinçli tüketici olmanın gerekliliğidir. Özellikle telefonlarda ikna edici konuşmalara maruz kalıyoruz. Sattıkları malla ilgili ayrıntıları anlatmıyorlar. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak direnç kaynaklarıyız. En çok ses getiren derneklerden birisiyiz. Sizlerin sesimizi duymanız, üye olmanız gerekir. Fabrikalarımız, tezgahlarımız kapandı. Tarımımız, hayvancılığımız bitti. Ama sizler yine de Türk malı almaya çalışın. Barkodun yanındaki 869 rakamı ürünün Türk malı olduğunu ifade eder.” şeklinde bilgiler vererek tüketici hakları konusunda katılımcıları aydınlattılar.


İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız katılımlarından dolayı Tüketici Hakları Derneği Yenimahalle Şubesi Başkanı Sabire Narlı’nın şahsında tüm konuşmacılara teşekkür ederek kendisine bir Teşekkür Belgesi takdim etti.


 

Etkinliğin ikinci yarısı İLESAM Ankara Şube Başkanı Durak Turan Düz’ün sunumuyla devam etti. Birbirinden güzel şiirler dinleyenleri büyüledi. Hak, hukuk, adalet, yüreğin hissettikleri, Türkiye, gönül, unutulmak- unutmak, kalp, özlem temalı dizeler şairlerinin sesinde can buldu.


 

 

 

 

Hikmet Özdemir, Ali Kemal Parıldar, İsmet Bora Binatlı, Vedat Fidanboy, Orhan Vergili, Aşık Dudai, Sibel Unur Özdemir, Selçuk Küçükkalıpçı, Niyazi Bali, Necati Özdenkoş, Sevgi Yücetaş, Kemal Aslan, Mehmet Sevinç, Mahir Ünat, Hayriye Çitoğlu, Osman Öcal, Fatma Kalkan, Meral Otan, Nevzat Taşkıran, Murat Duman, Kadir Çapanoğlu, Cemal Tuzcuoğulları etkinliğe katılan isimler arasındaydı. 

Elbette her güzelliğin bir sonu vardı ve bir Cumartesi etkinliğinin daha sonuna gelinmişti. Sanata, kültüre, şiire sevdalı gönüller İLESAM Kültür Evinde buluşacaktı bir hafta sonra. Yeniden tek bir yürek olacak, sevgi olacak, söz olacak, şiir olacak ve salkım salkım dökülecekler yüreklerden yüreklere coşkuyla.


 

 

 

 

 

 


HABER METNİ: Sibel Unur Özdemir
FOTOĞRAFLAR: Sibel Unur Özdemir- Orhan Vergili
YAYINA HAZIRLAYAN: Nur Ersen
 

 Okunma Sayısı : 1255         08 Ocak 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 669281

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.