İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (13 Ocak 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (13 Ocak 2014)

İLESAM Üyesi Bestami Yazgan’dan Yeni Şiir Kitabı: GÜLÜ İNCİTME GÖNÜL

Eğitimci şair, gönül insanı Bestami Yazgan’ın şiirlerine aşina olanlar bilirler ki; dokunduğu konuya canlılık veren özel bir ruh akışı vardır. Dostluktan, kardeşlikten, mertlikten, iyilik azminden, diğerkâmlıktan velhasıl bizi biz yapan bütün insani değerlerimizin üzerinden Yunusvâri söyleyişlerle geçilir.

Eskinin özlü bir nasihat kitabını okuyormuşçasına kendinize çekidüzen verirsiniz bu mısraların içinden geçerken. Ama öyle ahenkli öyle samimidir ki, sizi uyaran tatlı sert bir muallimin şefkatle gülen gözlerine değer yüreğiniz bir anda. Hep birleştirmeyi, kucaklamayı, kaynaştırmayı sağlayan bir ırmak gibidir Bestami Yazgan’ın şiirleri. Bu berrak suda yıkanır, arınır, durulur ve aklanırız.

Yine gönül telini titreten duyguları ‘Gülü İncitme Gönül’ kitabına kondurmuş üstadımız. Bu, dışı da içi kadar ahenkli ve derin ’İrfan Şiirleri’ni sevgiyle selamlıyor ve yüreğin dert görmesin Bestami Hocam diyoruz…

Nar Yayınları: 0212 5123769

    

İLESAM Üyesi Tayfun Atmaca’ya Ödül

 

İLESAM Bilim Kurulu Üyesi Dr. Tayfun Atmaca’, Arnavutluk-Türkiye ilişkilerine katkılarından dolayı, takdirname ile ödüllendirildi. 28 Kasım 2013 tarihinde Ankara Swiss Otelde düzenlenen, Arnavutluk Cumhuriyeti’nin 101. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen resepsiyonda, İLESAM Bilim Kurulu Üyesi Dr. Tayfun Atmaca’ya, yapmış olduğu çalışmaların, Arnavutluk-Türkiye ilişkilerine katkılarından dolayı Takdirname verildi. Ankara’da bulunan büyük elçiler, askeri müşavirler ve yabancı misyon şeflerinin katıldığı yaklaşık beş yüz kişilik resepsiyonda, kısa bir açılış konuşması yapan Ankara’nın Arnavutluk Büyükelçisi Sayın, Genci Muçaj, konuşmasının sonunda, Dr. Tayfun Atmaca’yı kürsüye çağırarak, yapmış olduğu eserlerle, iki ülke ilişkilerine katkılarından dolayı, Takdirname ile ödüllendirdi. Geceye damgasını vuran ödül töreninin ardından, Arnavutluk kültür hayatının bir parçası olan, folklor gösterisi gerçekleştirildi. İLESAM Bilim Kurulu Üyesi olan Dr. Tayfun Atmaca, 2004-2013 yılları arasında, Arnavutlukla ilgili olarak ortaya koyduğu eserler arasında; Tarihi Hoş Görü ile Yazmak "Fermanlar", Osmanlı Döneminde "Arnavutlukta Sosyal Hayat" Fotoğraf Albümü, Balkan Harbi’nin Gölgesinde "İşkodra’da Aşk"(Roman), Balkan Coğrafyasında Geride Bıraktıklarımız "Zamanı durduran İzler" yer almaktadır.

   

 İLESAM Üyesi Mehmet Yardımcı’nın Haberleri

İLESAM’ın  162 numaralı  ilk üyelerinden  olup sanat ve edebiyatta 50 yılı doldurmuş Mehmet Yardımcı’nın  43. kitabı  olan Türk Halk Edebiyatında Nesir ve Nazım Nesir Karışık Türler  adlı,  halk edebiyatında önemli bir boşluğu dolduracak üç  kitabı yayımlanmıştır.

Ayrıca Mehmet Yardımcı’nın Genel Yayın Yönetmeni olduğu ZİLE KÜLTÜR SANAT DERGİSİ’nin 2. sayısı yayımlanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, son iki haftada iki sempozyuma bildirili olarak katılmış;

4. Uluslararası Bolu Halk Kültürü ve Köroğlu Sempozyumu’nda  KÖROĞLU’NDA VE EDEBİYATIMIZDA AT KÜLTÜ adlı bir bildiri sunmuş;

Bütün Yönleriyle 3.Bodrum Sempozyumu’nda ise BODRUM YÖRESİ EFSANELERİNİN ANADOLU VE DİĞER TÜRK YÖRESİ EFSANELERİYLE MUKAYESESİ  adlı bir bildiri sunmuştur.

Yine üyemiz Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı,  Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Zülfikâr Bayraktar’la 5 Aralık 2013’te Gediz Üniversitesin’de Nasreddin Hoca paneline panelist olarak katılmıştır.  

<