İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE “Folklor ve Milliyetçilik” TEMASI İŞLENDİ. (18 Ocak 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ
İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE “Folklor ve Milliyetçilik” TEMASI İŞLENDİ. (18 Ocak 2014)
İLESAM Kültür Evi, 18.01.2014 tarihindeki Cumartesi söyleşisinde Doç. Dr. Nezir TEMUR’u konuk etti.

**
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptığı açılış konuşmasında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri) ve Yenimahalle Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Ankara’daki tüm ortaokul ve liselerde yapılan “ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ-III” adlı SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI ödül töreninin 16 Ocak 2014 Perşembe günü Nazım Hikmet Kültür Merkezinde gerçekleştirildiğini, yarışmaya katılan eserlerden ön elemeyi geçenlerin yarışma ile ilgili kitaba alındığını söyledi. Parmaksız, telif hakkını korumanın ve korsanla mücadele etmenin bir vatandaşlık görevi olduğunu, bu projeyle her türlü korsanın önünü kesmeyi hedeflediklerini de belirterek yarışmayı Türkiye geneline açmayı düşündüklerini de ifade etti.

Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız “Henüz kesin tarihi belli değil ama 2014 yılı Mart ayı içinde yapılacak olan Genel Merkez seçimlerinde sadece delegeler oy kullanacaklar, delegelerden başkası oy kullanamayacak. Yönetim Kurulunda olanlar, Şubelerin yönetimindekiler doğal delege olacaklar. Bu sistemde on kişiyi bir delege temsil edecek. Bundan böyle Türkiye genelinde her yerde aynı sistem uygulanacak. Daha evvel İstanbul ve Gaziantep illerimizde uygulanan seçimin bir benzeri bu. Böylece Kültür Bakanlığımızın da isteği doğrultusunda yapılacak bu seçimle sistem kurulmuş olacak.” diyerek sözlerini tamamladıktan sonra konuşmasını yapmak üzere Doç. Dr. Nezir TEMUR’u kürsüye davet etti.


“Folklor ve Milliyetçilik” başlıklı sunumunda folklor ürünlerinin 20. yüzyıl ulus devlet kurgulamalarındaki işlevi ve bu işlevinin milliyetçilik hareketlerinde bir araç olarak kullanımını örneklerle anlatan Doç. Dr. Nezir Temur, toplumsal zihniyeti yansıtan folklor ürünlerinin zihniyet değişimlerinde uğradığı içeriksel ve biçimsel değişikliğin tarihsel bakış açısıyla da değerlendirdi.

Temur, Doğu ve Batı’daki folklor araştırmalarının farklı milliyetçi bakış açılarıyla gerçekleştirildiğini, folklorun tabiatındaki mensubiyet duygusunun toplumsal dinamikler üzerindeki etkisine vurgu yapıldığını dile getirdi.

Tanzimat döneminden itibaren Cumhuriyet döneminin ilk yirmi yılına kadar dil kavramının etrafında şekillenen Türkçülük düşünce akımının folklor kavramına bakışı ve bu akımın temsilcilerinin folklor araştırmalarına katkılarının Ziya Gökalp, Rıza Tevfik, Fuat Köprülü vb. gibi isimler etrafında değerlendirildiğini, toplumun sosyo-kültürel genetiğinin önemli bir unsuru olan folklorik öğelerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerinde devlet ve aydınlar tarafından nasıl algılandığını örnekler vererek açıkladı.

Konuşmasında folklora ait sözlü ürünlere, ritüellere (doğum, cenaze, evlenme) törenlere de yer veren Temur ‘Ahilik’ ve ‘Yarenlik’ kültürleri üzerinde de durdu. 

Türk edebiyatında 1960 yıllarda Kemal Tahir, Fakir Baykurt, Yaşar Kemal gibi yazarların görüldüğünü, burada paradoks var gibi gözükse de olmadığını, yeni kurguya adaptasyonun önemli olduğunu, ‘yalancı folklor’ un üremeye başladığını, Türk kültürünü yeni donelerle bezemek için Kara Murat, Tarkan gibi kahramanların üretildiğini, bunların o günün şartlarına göre kullanılan argümanlar olduğunu sözlerine ekledi. 

Temur, halk evlerinin kuruluş amaçlarından bahsetti. Halk evlerinin köy halkını tanımak için önemli dayanaklar olduğunu, Anadolu modernizmini ortaya koymaya çalıştıklarını, köy mimarisi, toprak, tohum ıslahı konusunda onlara bilgiler verirken entelektüel kesimle köy halkını kaynaştırmanın yola çıkış sebebi olduğunu ifade etti. Halk evlerinin çıkardığı ÜLKÜ isimli dergilerden de bahseden Nezir Temur ilk beş yılda çıkan dergileri okumanızı tavsiye ederim, dedi.Etkinliğin ilk yarısının sona ermesinin ardından bu güzel söyleşinin anısına Doç. Dr. Nezir Temur’a İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Durak Turan Düz tarafından bir Teşekkür Belgesi takdim edildi.

**

**

Mahir Ünat’ın sunumunu yaptığı etkinliğin ikinci yarısında değişik temalardaki şiirler şairlerinin sesinde can buldu.
Hanifi Işık, Nevzat Taşkıran, Mehmet İler, Sevgi Yücebaş, Suna Güvel, Necati Özdenkoş, Veli Zor, Niyazi Bali, Rıza Artan, Orhan Vergili, Mehmet Sevinç Ergun, Nurettin Gürozanoğlu, Şakir Susuz, Ergün Veren, Zeynel Arslan, Bekir Yeğlidemir, İsmet Bora Binatlı, Sibel Unur Özdemir, Fatih Özdemir, Atıf Selçuk, Nur Ersen, Nevzat Doğanay, Ozan Dudai, Cahit Karaç, Talat Gençosmanoğlu, Durak Turan Düz, Günay Şimşek, Cemal Tuzcuoğulları, Teoman Yazgan, Hayriye Çitoğlu, İbrahim Engin, Gülsüm Polat, Ayşe Akay, Ozan Sevdai, Ali Haydar ve İsmail Akgün etkinliğe katılan isimler arasındaydılar.

**

 
*
 
**

**
 
**
 
**

**
 
**

 
**
 
Zamanın içinden bir Cumartesi etkinliği daha su misali akıp gitti işte anılarda yerini alarak.

HABER: Sibel UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR: Sibel UNUR ÖZDEMİR / NUR ERSEN / ORHAN VERGİLİ
YAYINA HAZIRLAYAN: NUR ERSEN

www.ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1312         20 Ocak 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 984021

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.