İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ ve BİRHARF 5. NESİR VE BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ ve BİRHARF 5. NESİR VE BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIMASI ÖDÜL TÖRENİ

Ön hazırlıkları yapmak, gelen konukları karşılamak, sunucumuz Gökhan Kahraman Bey’le sunum sürecine ilişkin konuları bir kez daha gözden geçirmek, sorulan sorulara ve telefonlara cevap vermek, üzerimde var olan heyecanı daha da artırıyordu. 

Saatler 19.00’u gösterdiğinde İLESAM Merkez Yönetiminden Haysiyet Kurulu Üyesi Sayın İsmet Bora Binatlı, açılış konuşmasını yaparak mikrofonu sunucumuza bıraktı. 

 

Gökhan Bey güzel Türkçesi ve kendine has sunumu ile mutlu yüzler, mutlu bakışlar eşliğinde programı başlattı. Birharf Genel Yayın Yönetmeni olarak bir konuşma yapmam için mikrofonu bana verdiğinde amacımızın eser sahiplerini birbirleriyle yarıştırmak değil, Türk edebiyatına yeni eserler ve yeni yazarlar kazandırmak, gölgede kalmış, eserlerini su yüzüne çıkarma olanağı bulamamış kalem sahiplerine destek olmak ve kişileri yazmaya teşvik etmek olduğunu vurgulayacağım ve yarım sayfa olarak hazırladığım konuşmayı, heyecanımdan birkaç cümle ile bitiriverdim. 

Plaket sunumuna konusu “GÖZLER” olan 5. NESİR YARIŞMASI ödüllerini vererek başladık. 

Sunucumuz önce plaket alacak yarışmacıların eserlerinden kısa bir bölüm okuyor, sonra onları yanına davet ediyordu.

TANRININ MASALI
 adlı eseri birinciliğe değer görülen Erhan Emin ÇAT, öylesine heyecanlıydı ki, onun heyecanın konuklara da geçtiğini hissedebiliyordum. Sevgili Erhan’ın katıldığı ilk yarışma imiş birharf 5. Nesir yarışması. Bunu öğrenmek hem birharf Genel Yayın Yönetmeni olarak beni hem de Nesir jüri üyelerimizi çok mutlu etmişti. Plaketini verirken gençlerimizin edebiyata olan ilgi ve yönelimlerini takdirle karşıladığımı, içinde bulunduğumuz bu çağda böyle gençlerimizi görmenin gurur verici olduğunu dile getirdim.

 

**

GÖZLERİNİ BANA VER adlı eseri ikincilik ödülüne değer görülen Bengi Şahin de ilk kez bir yarışmaya katılıyormuş. Bu eser de yazdığı ilk esermiş ve “GÖZLERİNİ BANA VER”i bizim yarışmamıza katılmak için kaleme almış. 

Bengi Hanım plaketini Nesir Jüri Üyemiz ve aynı zamanda dergimizin kuruluşundan bu yana bizi yalnız bırakmayan köşe yazarımız Sayın İsmet Bora BİNATLI’nın elinden aldı. Edebiyat alanına ilk kez adım atarken yazdığı ilk eseri ile ilk kez bizim yarışmamıza katılmanın ve dereceye girmenin verdiği mutluluk gözlerinden öylesine okunuyordu ki, gözlerindeki bu elektrik tüm konağı aydınlatıyordu diyebilirim. 

KAYBOLAN GÖZLER adlı eseri ile 3. lük alan Merve AKYOL ve GÖZÜNÜ SEVDİĞİMİN DİLBERİ adlı eseri ile Mansiyon alan yarışmacımız İlyas ENGİZ, Ankara dışında olmaları ve mazeretleri nedeniyle bizlerle olamamışlardı. Ödülleri adreslerine gönderilecektir. 

Erhan Bey’e ve Bengi Hanım’a plaketleri dışında, jüri üyelerimizin ve iki değerli şairimiz Vedat FİDANBOY ve Ahmet Turan YARAR’ın şiir kitaplarından oluşturduğumuz birer kitap seti armağan ettik. Kendilerine keyifli okumalar diliyoruz.

 

**

Jüri üyelerimizden İsmet Bora BİNATLI, plaketini İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Komitesi Başkanı İlter YEŞİLAY’ın, Sibel Unur ÖZDEMİR ise değerli şair Abdullah SATOĞLU’nun elinden aldı. Emine Sevinç ÖKSÜZOĞLU ve Ergün VEREN sağlık sorunları nedeniyle törenimize katılamamıştı. 

 

Özverili çalışmalarından dolayı Birharf 5. Nesir Yarışması Jürimize gönül dolusu teşekkür ediyorum.


 

**


 

Dergimizin köşe yazarlarından oluşan nesir jürisinin değerli üyelerine teşekkür plaketi...


 


 

NESİR YARIŞMAMIZIN HEMEN ARDINDAN BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMAMIZA GEÇTİK.