İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ ve BİRHARF 5. NESİR VE BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ ve BİRHARF 5. NESİR VE BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIMASI ÖDÜL TÖRENİ

Ön hazırlıkları yapmak, gelen konukları karşılamak, sunucumuz Gökhan Kahraman Bey’le sunum sürecine ilişkin konuları bir kez daha gözden geçirmek, sorulan sorulara ve telefonlara cevap vermek, üzerimde var olan heyecanı daha da artırıyordu. 

Saatler 19.00’u gösterdiğinde İLESAM Merkez Yönetiminden Haysiyet Kurulu Üyesi Sayın İsmet Bora Binatlı, açılış konuşmasını yaparak mikrofonu sunucumuza bıraktı. 

 

Gökhan Bey güzel Türkçesi ve kendine has sunumu ile mutlu yüzler, mutlu bakışlar eşliğinde programı başlattı. Birharf Genel Yayın Yönetmeni olarak bir konuşma yapmam için mikrofonu bana verdiğinde amacımızın eser sahiplerini birbirleriyle yarıştırmak değil, Türk edebiyatına yeni eserler ve yeni yazarlar kazandırmak, gölgede kalmış, eserlerini su yüzüne çıkarma olanağı bulamamış kalem sahiplerine destek olmak ve kişileri yazmaya teşvik etmek olduğunu vurgulayacağım ve yarım sayfa olarak hazırladığım konuşmayı, heyecanımdan birkaç cümle ile bitiriverdim. 

Plaket sunumuna konusu “GÖZLER” olan 5. NESİR YARIŞMASI ödüllerini vererek başladık. 

Sunucumuz önce plaket alacak yarışmacıların eserlerinden kısa bir bölüm okuyor, sonra onları yanına davet ediyordu.

TANRININ MASALI
 adlı eseri birinciliğe değer görülen Erhan Emin ÇAT, öylesine heyecanlıydı ki, onun heyecanın konuklara da geçtiğini hissedebiliyordum. Sevgili Erhan’ın katıldığı ilk yarışma imiş birharf 5. Nesir yarışması. Bunu öğrenmek hem birharf Genel Yayın Yönetmeni olarak beni hem de Nesir jüri üyelerimizi çok mutlu etmişti. Plaketini verirken gençlerimizin edebiyata olan ilgi ve yönelimlerini takdirle karşıladığımı, içinde bulunduğumuz bu çağda böyle gençlerimizi görmenin gurur verici olduğunu dile getirdim.

 

**

GÖZLERİNİ BANA VER adlı eseri ikincilik ödülüne değer görülen Bengi Şahin de ilk kez bir yarışmaya katılıyormuş. Bu eser de yazdığı ilk esermiş ve “GÖZLERİNİ BANA VER”i bizim yarışmamıza katılmak için kaleme almış. 

Bengi Hanım plaketini Nesir Jüri Üyemiz ve aynı zamanda dergimizin kuruluşundan bu yana bizi yalnız bırakmayan köşe yazarımız Sayın İsmet Bora BİNATLI’nın elinden aldı. Edebiyat alanına ilk kez adım atarken yazdığı ilk eseri ile ilk kez bizim yarışmamıza katılmanın ve dereceye girmenin verdiği mutluluk gözlerinden öylesine okunuyordu ki, gözlerindeki bu elektrik tüm konağı aydınlatıyordu diyebilirim. 

KAYBOLAN GÖZLER adlı eseri ile 3. lük alan Merve AKYOL ve GÖZÜNÜ SEVDİĞİMİN DİLBERİ adlı eseri ile Mansiyon alan yarışmacımız İlyas ENGİZ, Ankara dışında olmaları ve mazeretleri nedeniyle bizlerle olamamışlardı. Ödülleri adreslerine gönderilecektir. 

Erhan Bey’e ve Bengi Hanım’a plaketleri dışında, jüri üyelerimizin ve iki değerli şairimiz Vedat FİDANBOY ve Ahmet Turan YARAR’ın şiir kitaplarından oluşturduğumuz birer kitap seti armağan ettik. Kendilerine keyifli okumalar diliyoruz.

 

**

Jüri üyelerimizden İsmet Bora BİNATLI, plaketini İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Komitesi Başkanı İlter YEŞİLAY’ın, Sibel Unur ÖZDEMİR ise değerli şair Abdullah SATOĞLU’nun elinden aldı. Emine Sevinç ÖKSÜZOĞLU ve Ergün VEREN sağlık sorunları nedeniyle törenimize katılamamıştı. 

 

Özverili çalışmalarından dolayı Birharf 5. Nesir Yarışması Jürimize gönül dolusu teşekkür ediyorum.


 

**


 

Dergimizin köşe yazarlarından oluşan nesir jürisinin değerli üyelerine teşekkür plaketi...


 


 

NESİR YARIŞMAMIZIN HEMEN ARDINDAN BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMAMIZA GEÇTİK.


Müzik ruhumuzun gıdası ve vazgeçilmezidir. Bu duyguyu müzikseverler çok yoğun yaşarlar, bilirim. İşte bizler de Türk Musikisine katkıda bulunmak, eser sahiplerinin eserlerini bestekârlarıyla buluşturmak ve Türk sanat Müziği repertuarına yeni besteler kazandırmak için böyle bir yarışma düzenledik. 

Yarışma birincimiz Musa FISTIK, Adana’dan katılmıştı yarışmamıza ve ne tesadüftür ki onun da ilk kez başvurduğu yarışma bizim yarışmamızmış. ESKİ EVİNİZ adlı şiiri ile birinciliği elde etmişti. 

Jürimizin değerli bestekârlarından Sayın Oktay TEM tarafından Rast makamında bestelenen bu güzel eser, Musa Beyin plaketi verildikten sonra Oktay Tem tarafından seslendirildi. Orgu ile salona gelen Oktay Tem’e kemanı ile Sayın Cüneyt ÇELEN eşlik etti. Konuklar da nakaratlarda şarkıya eşlik ettiler. Salondaki samimi ve sıcak hava hepimizi duygusallaştırmıştı doğal olarak. 

 

**

İkincilik alan yarışmacımız Ankaralı şairlerimizden Murat DUMAN’dı. Murat Bey, HASRET YANGINI isimli eseriyle başvurmuştu yarışmamıza. Onun duygu dolu dizeleri değerli bestekâr, jüri üyemiz Hasan Cemil ŞENSEVER tarafından Hicaz Fantezi makamında çok güzel bir şarkı olmuştu. Sevgili bestekârımız iş yoğunluğu ve Ankara dışında yaşaması nedeniyle törenimize katılamamıştı ama kalbinin bizlerle olduğunu bilmek bize yetiyordu. O güzel bestesini Oktay TEM seslendirdi. 

 

**

Necati ÖZDENKOŞ’un, NAZAR DEĞEMESİN adlı eseri 3. lük ödülüne değer görüldü jürimiz tarafından. Yine Oktay TEM tarafından bestelendi. Makamı Muhayyer Kürdi. Kulaklarda ve gönüllerde tat bırakan bu eser de bestecisi tarafından okundu. 

Derece alan yarışmacılarımıza plaketleriyle birlikte eserlerinin notaları da teslim edildi. 

Ödüllerimiz arasında sadece bir mansiyonumuz vardı. O ödül de Karamanlı şair Hikmet ELİTAŞ’a gitmişti. ÖZLEYEN KOLLARIM adlı eseri ile yarışmamıza katılan Elitaş’ın, ilki 2011 yılında olmak üzere yarışmamızdan aldığı bu ikinci mansiyon ödülüydü. Onu, kızı sevgili Merve Nur ELİTAŞ temsil etti. Plaketini aldığında, Merve’nin gözleri ve sözleri babasıyla duyduğu gururu anlatıyordu bizlere. 

 


 

Bestekârımız Oktay TEM, şiirlerinden ve bestelerinden oluşan kitabını yarışmacılarımıza imzaladı.


 


 
 
ŞARKI SÖZÜ JÜRİMİZE PLAKET SUNUMU

 

**


 

**

Bu yola çıkmamızda bizlere önder olan ve çalışmalarımızı her yıl destekleyen, güfte jürisi üyemiz değerli şair ve güftekâr Sevinç ATAN’a, üç yıldır üst üste bestelerimizi yapan, yüce gönüllü beste jürisi üyemiz Hasan Cemil ŞENSEVER’e, Marmaristen, bizim etkinliğimize katılmak ve besteleriyle olduğu kadar sesi ile de aramızda olmak için gelen değerli beste jürisi üyemiz Oktay TEM’e, Ankaralı Bestekârlarımızdan ve çalışmalarımızı her yıl destekleyen beste jürisi üyemiz Ertuğrul OTTEKİN’e, her yıl yanımızda olan güfte jürimizin çok değerli şair ve söz yazarları Vedat FİDANBOY ve Münire AKSARAY’a, emeklerinden dolayı teşekkürlerimi ve saygılarımı gönderiyorum. 

 

Ayrıca, sanata ve edebiyata değer veren, bu güzel mekanda ve kendi programı içinde etkinlik yapmamızı sağlayan İLESAM Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız’a şahsım ve birharf.net ailesi adına teşekkür ediyorum.


 
ÖDÜL TÖRENİMİZ SONRASI İLESAM KABAKÇI KONAĞI 
ŞİİR DİNLETİSİNE GEÇİLDİ

 

**

İLESAM Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız’ın işleri dolayısı ile yönetemediği şiir dinletisini, İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Durak Turan Düz yönetti. 

 

**


 

**


 

**

Duygusallaşan yürekler, yüreklerindeki özlemleri, hüzünleri, sevgiliye olan aşklarını, gönüllerini yakıp kavuran sevdaları, sıla hasretlerini, dizelerinde dile getirip şiir sevdalılarıyla paylaştılar. Sazı ile programa katılan halk ozanlarımız, duygularımıza tercüman oldular. 

 

**


 

**

Bazı şairler kendi yazdıkları şiirleri okudu, bazıları ise ünlü şairlerin şiirlerini yorumladılar. Halk ozanları aldılar sazlarını ellerine, yüreklerinden kopup gelen duygu selini coşturdular mızraplarıyla... Türkü sever konuklarımız da onlara eşlik ettiler. 

 

**


 

**


 

**

Her ayın ikinci Pazartesi günü akşamı Hamamönü Kabakçı Konağında yapılan bu şiir dinletisinin müdavimleri dışında gelen konuklar, böyle tarihi büyüsü olan bir ortamda şiir dinlemenin ve okumanın güzelliği karşısında duydukları hayranlığı sık sık dile getirdiler . Tekrar katılmak için program tarihlerini de not aldılar. 

 

**


 

**


 

**


Bir sonraki şiir dinletisinde de bir arada olmak dileğiyle...

 

İLESAM KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ ve BİRHARF 5. NESİR VE BİRHARF 2013 ŞARKI SÖZÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Birharf 5. Nesir Yarışması ve birharf 2013 Şarkı sözü yarışması ödül törenlerimizi, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın her ayın ikinci Pazartesi akşamı, Hamamönü Kabakçı Konağında sunduğu şiir dinletisi içinde,13 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirdik. 

Ödül ve plaket alacak olan yarışmacılarımızın ve yakınlarının gözlerindeki o heyecan, yaşadıkları o büyük mutluluk, şiir dinletisi için gelen konukların sanata ve edebiyata vermiş oldukları değer ve Kabakçı Konağının büyülü atmosferi, programın daha ilk dakikalardan unutulmaz olacağının göstergesiydi.