ESERE SAYGILIYIZ KORSANA KARŞIYIZ – III SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI – 2013 / İLESAM

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ESERE SAYGILIYIZ KORSANA KARŞIYIZ – III SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI – 2013 / İLESAM 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı Slogan ve Logo yarışması sonrasında edebiyat dünyası yeni bir eser daha kazandı.  Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” isimli bu eser telif hakları ve korsanla mücadele hususunda gerçekleştirilen bir projenin parçası gibi gözükse de sanat ile ilgilenen her bireyin sorunu olan telif hakları bilincinin oluşturulmasıyla ilgili olarak atılan adımların sadece bir parçasıdır.

 

Fotoğraf: Değerli Dost ve İLESAM’ın Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları ile birlikte hazırladığımız Telif Hakları ve Korsanla Mücadele kitabının üçüncüsü.Kitaptaki fotoğrafları Zeynel Yeşilay çekti. Teşekkürlerimle Zeynel Bey...

 

 

Fikir ve proje yapısı tamamıyla İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından oluşturulan bu yarışmaya gösterilen ilgi ve katılım tasarının ne kadar önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda memleketimde güzel şeylere imza atıldığının da müjdecisidir. Bir  başka sevindirici unsur ise üç yıldır pilot ilçelerle koordine kurularak yapılan bu yarışmanın zaman içerisinde Türkiye genelinde gerçekleştirilebilmesi için gerekli çalışmaların yapılıyor olmasıdır.

Günümüz koşullarında ortaya bir eser koyan şair- yazarların pek çoğunun yanı sıra bu eserleri okuyan bireylerin de kanuni ve kutsal bir hak olan telif hakkı kavramından haberdar olmadığı aşikârdır. Aşikârdır, diyorum çünkü bu duruma 8.Ankara Kitap fuarında okurlarla yaptığım söyleşiler sırasında da yakından tanık oldum.

Fotoğraf: SLOGAN LOGO 16 OCAK 2014 © by Zeynel YESILAY

28 yıldır üyelerinin duygu ve düşüncelerini ifade ederek telif haklarını koruyan, korsan yayınlarla mücadele eden, üyesi olsun olmasın fahri danışmanlık hizmeti sunan, kamu yararına hizmet veren bir kamu kuruluşudur İLESAM. Pek çok okula ulaşarak öğrencilere telif hakları ve korsanla mücadele konusunda seminerler vermesinin yanında çocuklarımızın zihinlerine telif haklarının neden önemli olduğunun yerleşmesi ve bunun yanı sıra korsanla mücadelenin gerekliliği fikrini benimsemelerini sağlamak amacıyla çıkmıştır yola. Amacına da hızla ulaşmaktadır. Zira çocuklarımızın telif haklarının önemini kavrayarak korsanla mücadelenin gerekliliğini belki de büyüklerinden çok idrak ettikleri ve bakış açılarını ortaya koymalarını sağlayan bu yarışma ortaya birbirinden güzel, çok yönlü, anlamlı ve renkli çalışmalar çıkmasını sağladığı gibi onların bu konudaki duyarlılığını da gözler önüne sermektedir.

 

 

Bu sosyal sorumluluk projesiyle hedeflenen gaye her türlü korsan yayının önünü biraz olsun kesmek olsa da Türkiye’deki bütün okullarda Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Kulüpleri kurulması için İLESAM tarafından bir tüzük hazırlandığını ve Milli Eğitim Bakanlığına teklif olarak götürüldüğünü, biliyor muydunuz?

Diğer senelerde olduğu gibi bu sene de yarışma bitti, birinciler, ikinciler, üçüncüler belli oldu, ödülleri verildi. Ama bununla kalmadı yapılan organizasyon. “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” konulu Slogan ve Logo Yarışmasının ardından bir de kitap hazırlandı aynı diğer yıllarda olduğu gibi. Kitabı hazırlayan isimler Mehmet Nuri Parmaksız ve Cemal Tuzcuoğulları.

 

Kitapta Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın emeğin hayattaki en kutsal olgulardan biri olduğuna, emeğe saygı duymanın, eser sahibine emeğinin karşılığını vermenin ahlak kurallarının temelini oluşturduğuna dair cümleleri ile gençlere seslenişi var. Yaşar,  göreve geldikleri günden itibaren sanata ve sanatçıya değer verdiklerinin altını çizerek İLESAM ile ortaklaşa organize ettikleri “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” adlı Slogan ve Logo Yarışması ile gençlerin bu konuda duyarlılıklarının geliştiğine inandığını da vurgulamış cümlelerinde.

İLESAM’ın tarihçesi, yükümlülükleri, yayınevi ile yapılacak sözleşmelerde dikkat edilmesi gereken noktalar, şiirin tanımı ve telif ölçüsü, korsan ve kaçak nedir, korsan çeşitleri ve korsanın zararlarının anlatıldığı, eser, eser çeşitleri, eser nedir, işlenmeler ve derlemeler,  fikri hakların üzerinde durulduğu “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” isimli kitabın altmış iki sayfasında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeye yönelik olarak telif hakları konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye’de telif hakları uygulamasının Avrupa ülkelerindeki uygulamalarla mukayese edilerek ülkemizdeki telif hakları standartlarının gelişimine katkı sağlanması ve korsanın zararlarının anlatılarak korsanla mücadele edilmesinin gerekli olduğundan, sanatçının ve eserlerin korunacağından da bahsediliyor.

 

 

Kitabın altmış üçüncü sayfasından itibaren ise 2013 yılı“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” konulu Slogan ve Logo Yarışmasına katılan ve ön elemeyi geçen öğrencilerin listesi ve öğrencilerin eserlerinden seçme logolar ve sloganlar yer alıyor. Hepside birbirinden güzel bu logoların ve sloganların.  Birkaç tanesini  paylaşmak istiyorum buradan.

Fikre hürmet, korsanı def et!

Bandrolsüz eser alma korsana destek olma.

Eserlerimle çıktım yola; yaslandım yasalara doya doya.

Emek bizim, sanat bizim, korsana hayır deyin.

Verme korsana destek olma sanata köstek.

Kullan orijinalini batır korsan gemisini.

Korsansız hayat, oh ne rahat.

Saygımız emeğe esere, tepkimiz korsana esire.

Korsan bahane, orijinal şahane.

Korsana kanma emeği boşa çıkarma.

Emeği çalmayalım, korsanı almayalım!

Korsana uzatma elini koru alın terini.

Eser güzel çiçek, korsan beter böcek.

Korsan kor gibidir, yakar hakkı / Hakkıdır hak sahibinin telif hakkı.

Eser aitliktir korsan hainliktir.

Eser korsanla sıvanmaz.

Herkes emekçi olsun, korsan yok olsun.

Emek sürsün, korsan sürünsün.

Aldığınız her korsan yayın, sanatçıdan koparılmış bir yapraktır.

Esere verildiyse emek korsana hayır demek gerek.

Eseri emek yeşertir; korsan her şeyi bitirir.

Emeğiniz emeğimiz, korsana karşı tek yüreğiz!

 

 

LOGO YARIŞMASI DERECELERİ:

 

 

BİRİNCİ; Altındağ Yıldırım Beyazıt Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencisi Şeyda ERKAN,

 

İKİNCİ; Yenimahalle Zehra Önder İlkokulu’ndan Emine EROĞLU,

 

ÜÇÜNCÜ; Çamlıdere Osmansin Ortaokulu’ndan Barış SAĞLAM, 

 

SLOGAN YARIŞMASI DERECELERİ:

 

BİRİNCİ;  Çankaya Ayrancı Ticaret Meslek Lisesi?nden Ufuk EMİR,

 

İKİNCİ; Mamak Türközü Oğuzhan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden Mustafa Fatih ALBAYRAK,

 

ÜÇÜNCÜ; Çankaya Ahmet Bahadır İlhan Ortaokulu’ndan Dilanur TOPCUOĞLU,

 

 

Gerek slogan gerekse logo dalında birinciler laptop bilgisayar ve kitap seti, ikinciler netbook bilgisayar ve kitap seti, üçüncüler de dijital fotoğraf makinesi ve kitap seti ile ödüllendirildi. Ayrıca öğrencilere Başarı Belgesi ve okulları adına da bir Teşekkür Belgesi takdim edildi ve gençler tarafından “KORSANA HAYIR!” mesajı verildi.

Kapak tasarımı Erhan İvgin tarafından yapılan,  “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-III” isimli kitabın fotoğraflarında Zeynel Yeşilay imzası görülüyor.. Kitabın ön yüzünde öğrenciler tarafından emeğin değerini vurgulayan slogan ve logolardan bazıları yer almış Öte yandan; “Fikre Hürmet, Korsanı Def Et! ” diye haykıran sloganlardan birinin sesi duyuluyor.

Bu kitabın İLESAM tarafından okullara dağıtılarak öğrencilerle buluşturulacak olması ise bir başka güzellik.

 

Görülüyor ki çocuklarımızın yüreklerinde şimdiden esere ve emeğe saygı oluşmuş korsana hayır bilinci yerleşmiş. Ne kadar da güzel. Ülkemiz açısından nasıl da önemli. Onlar ki bayrağı bizlerden alarak yarınlara taşıyacak olanlar değil mi? İşte tam da bu noktada İLESAM’ın farkındalığı bir kez daha gözler önüne seriliyor.

 

Teşekkürler İLESAM, telif hakları ve korsan yayınla mücadele bilincinin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların için teşekkürler.

 

Haberi ve Metni Hazırlayan:

Sibel UNUR ÖZDEMİR

 Okunma Sayısı : 1875         24 Ocak 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 372581

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.