İLESAM’ın 47. Çınaraltı Sohbetleri’nde Hollywood’da Bir Türk Sinemacı: Metin Güngör Konuşulacak..

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’ın 47. Çınaraltı Sohbetleri’nde Hollywood’da Bir Türk Sinemacı: Metin Güngör Konuşulacak..


İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk yedincisi 22 Şubat 2014 Cumartesi günü gerçekleşecek.
İLESAM’ın 47. Çınaraltı Sohbetleri’nde Hollywood’da Bir Türk Sinemacı: Metin Güngör Konuşulacak...

İLESAM İstanbul Şubesi’nin her ay Gülhane Parkı girişindeki Alay Köşkü’nde, (Ahmet Hamdi Tanpınar Müze ve Kütüphanesi) gerçekleştirdiği faaliyetleri arasında bu ay da "Hollywood’da Bir Türk Sinemacı: Metin Güngör" konuşulacak.

İLESAM üyesi yönetmen-yazar  Ekrem ERGÜDER’in yöneteceği toplantıda, İLESAM üyesi Metin GÜNGÖR’de katılımcılarla söyleşi yapacak.


Kamikaze, Donüsüm, Hugo,Conan, Da Vinci Şifresi,Cinderella Man, Harry Potter,Yıldız Tozu,Yarından Sonra,Ben Robot gibi elliye yakın filmde görsel efekt uzmanı olarak görev alan Metin Güngör 1964’te Van’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar resim bölümünü okudu. 1987’de yurt dışına gitti. Londra’da ressam olarak çalıştı.Oyunculuk okulu Lee Strasberg Sütudyosu’nda üç yıl kamera karşısında oyunculuk dersleri aldı ve İngiliz TV’de, bazı filmlerde, dergi ve gazetelerde oyunculuk yaptı.

1997 yılında Kanada da, Bilgisayar Animasyon ve Özel efektler bölümünde master eğitimi aldıktan sonra İngiltere’ye geri döndü ve Londra’da, Londra Film Okulu’nda Dijital Compositing eğitimi gördü. Amacı yeteneklerini bir alanda toplamak resmi ve sinemayı birleştirmekti. Görsel efektler dalında Hollywood’un ünlü şirketlerinde popüler filmlerde Matte Painter ve Süpervisor olarak
çalışmaya başladı. Mill Film, Jim Henson’s Creature shop, Digital Domain, Senata-VFX, VTR-group, Primefocus, Spin, Famepost, Trixter, Pixamondo, wwfx-Millenium Pictures ve BBC gibi.

Daha sonra Los Angeles’te UCLA’de Fundimental Film Yönetmen okulunu bitirdi. Son olarak yine bir şubesi Los Angeles, Universal stüdyolarında olan New York Film Akademisi’nde Yönetmenlik okudu ve birçok kısa metrajli filmlerden sonra Amerika’da ilk uzun metrajlı sinema filmini yaptı. "Fist of Righteous Harmony" 2008’de gösterime girdi. Şu anda, ünlü ressam Fikret Mualla’nın hayatını anlatan
yapımcı, yönetmen ve başrol oyunculuğunu üstlendiği "Renklerde Kaybolan Hayat" filmini tamamlıyor.

Metin Güngör aynı zamanda Da Vinci Şifresi ve Ben Robot’ta iki defa Oscar ödülüne aday gösterildi.

İLESAM İstanbul Şubesi Başkanı Cafer VAYNİ, "Metin Güngör Hollywood sinemasına önemli katkılar yapmıştır. İLESAM olarak onun birikimini Türkiye’ye ve Türk sinemasına da aktarmasına vesile olmak istemekteyiz " dedi.

"Hollywood’da Bir Türk Sinemacı: Metin Güngör" başlıklı 47. Çınaraltı Sohbet’inin, 22 Şubat 2014 Cumartesi günü Saat 15.00’de başlayacağı ve programa katılımın serbest olduğu bildirildi.

 Okunma Sayısı : 1520         21 Şubat 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 650688

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.