İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 MART 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(12 MART 2014)

10 YIL ÖNCE RAHMETLİ OLAN ÜYELERİMİZ MEHMET ÖNDER İÇİN TÜRK DİL KURUMUNDA ANMA TOPLANTISI YAPILACAK

10 Yıl Önce Rahmetli Olan Üyelerimiz Mehmet Önder İçin Türk Dil Kurumunda Anma Toplantısı yapılacak. Program 13 Mart 2014 Perşembe günü saat 14.30’da Atatürk Bulvarı, No:217 Kavaklıdere/Ankara adresinde gerçekleşecek. Programdaki Konuşmacıların İsimleri Şöyle: İrfan Ünver Nasrattınoğlu (HKAK Genel Başkanı,, Nail Tan (HAGEM E. Genel Müdürü), Doğan Acar (Ankara İl Kültür Müdürü), Talat Hamlan (T.C. İlk Kültür Bakanı), Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin (Türk Dil Kurumu Başkanı), Doç. Dr. Gülin Öğüt Eker(Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi), Erdoğan Erol (E. Müze Müdürü), Eren Ergene (Torunu).

İLESAM ÜYESİ  ARAŞTIRMACI – YAZAR ABDULLAH SATOĞLU’NUN “MEVLÂNA’NIN İLK HOCASI – SEYYİD BURHANEDDİN” İSİMLİ KİTABININ  3.BASKI YAYINLANDI 

İLESAM üyesi, araştırmacı – yazar ABDULLAH SATOĞLU’nun, akıcı bir üslûpla kaleme aldığı ve Millî Eğitim Bakanlığı’nca, İmam-Hatip liseleri ile İlâhiyat Fakültesi öğretmen ve öğrencilerine tavsiye edilen,“Mevlâna’nın İlk Hocası – SEYYİD BURHANEDDİN” isimli eserinin, genişletilmiş üçüncü baskısı, AKÇAĞ yayınları arasında, yeniden okuyuculara sunulmuştur.

 

Anadolu’da, hattâ bütün İslâm ve insanlık âleminde, bir fikir ve felsefenin temelini kuran, Türk tasavvuf ve kültür hayatında, önemli bir yer işgal eden evliyadan Seyyid Burhaneddin –Muhakkık Tirmizî, Mevlâna Celâleddin-i Rûmî’nin, Şems-i Tebrizî’den önceki ilk hocasıdır. M.1165 yılında, Tirmiz’de dünyaya gelmiştir. Bu yüzden kendisine “Tirmizî”, birçok gerçeği arayıp meydana çıkardığı için “Muhakkık” ve bazı sırları çözdüğü için de “Sırdân” denilen Seyyid Burhaneddin, 1246 yılında Kayseri’de vefat etmiştir. Türbesi Kayseri’dedir…

İLESAM ÜYELERİMİZDEN ŞAİR- ŞARKI SÖZÜ YAZARI CANSIN EROL TRT NAĞME’NİN KONUĞUYDU

İLESAM   Üyelerimizden Şair-Şarkı Sözü Yazarı-Bestekâr Cansın EROL 06 Mart 2014 tarihinde saat 09.00’da TRT Nağme’nin konuğu oldu. Programda “Güneşin Battığı Yerde, Cimri mi Cimri Bu Gönül, Sonbahar Vurgunu, Hüzün” isimli şarkıları seslendirilen Erol birbirinden güzel şiirlerine de ses oldu.

FARUK ANBARCIOĞLU’NUN “BİR DESTANDIR ÇANAKKALE" İSİMLİ ESERİ BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR

Değerli dostlarım…

Çanakkale’ de yitirdiğimiz 253 şehidimize yazdığım ve yönetmenliğini Erdinç Ertüzün’ün yaptığı "Bir Destandır Çanakkale" eserimin sahne alacağı tarih ve yerler aşağıda belirtilmiştir.Size uygun tarihlerde beraber olabilmek ümidiyle..

Geri dönmeyi düşünmeyen aziz ecdadımızın ruhları şad olsun..

Bu savaş…

-Yoklukla varlığın çarpıştığı acımasız bir savaş öyküsüdür.

-Yeniden küllerinden doğan bir milletin varoluş mücadelesidir.

-Lise öğrencilerinin, üniversite öğrencilerinin okullarını bırakıp vatan

- Bayrak ve hürriyet uğruna canlarını göz kırpmadan feda ettikleri bir ölüm-kalım savaşıdır.

Bir güne bin şehit verdiğimiz dünyanın yaşadığı on dört bin savaştan tarihin akışını değiştiren en önemli bir savaştır.

Gelin asil ecdadımızı hep beraber yâd edelim.

Selam ve sevgi.

FARUK ANBARCIOĞLU

1- 3 MART 2014 DAĞ- DER KELES KÖY DERNEKLERİ Organizasyonu ile TAYYARE KÜLTÜR MERKEZİ SAAT:20.00

2- 6 MART Ünver Grup Utku Ajans-Organizasyonu Saat: 14.30

3- 13 MART 2014 Yıldırım İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Barış Manço Kültür Merkezi SAAT: 14.00

4- 14 MART Yıldırım İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Barış Manço Kültür Merkezi SAAT: 14.00

5- 14 MART 2014 DAĞ- DER Emek Şb. Organizasyonu Emek Kültür Merkezi Saat:20.00

6- 17 Mart 2014 Uludağ Üniversitesi Organizasyonu Mete Cengiz Kültür Merkezi Saat: 19.30

7- 18 Mart 2014 Bursa Büyükşehir Belediyesi / Bursa Valiliği Organizasyonu Tayyare Kültür Merkezi Saat:20.00

8-20 Mart 2014 Osmangazi İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Eğitim Vadisi Kağan Köksal Kültür Merkezi Saat 14.00

9- 21 Mart 2014 Osmangazi İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Necatibey Kız Meslek Lisesi Salonu Saat:14.00

9-22 Mart 2014 Gençlik Spor İl Müdr. Osmangazi Gençlik Mrk Organizasyonu Gençlik Merkezi Salonu Saat:14.00

11- 27 Mart 2014 Nilüfer İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Otomotiv İhr. Meslek Lisesi Saat:14.00

12-28 Mart 2014 Nilüfer İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Hüseyin Özdilek Meslek Lisesi Salonu Saat:14.00

İLESAM ÜYESİ ERGÜN VEREN TRT’DE

ANADOLU’YU GÖRSEM’İ ANLATTI

TRT-GAP Televizyonunda yayımlanan “Hayatın Renkleri” programında GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği ile Eskişehir-Odunpazarı Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Latin harflerin yanında görme engelliler için kabartma harflerle de basılan İLESAM Üyesi Araştırmacı Yazar Ergün VEREN’in “Anadolu’yu Görsem” adlı kitabı ve Göremeyen Kardeşin Olsun mu? projesi konuşuldu.

Yapımcılığını Nazan HARUNOĞLU’nun üstlendiği ve Tolga GÖREN’in sunduğu “Hayatın Renkleri” programına katılan yazar Ergün VEREN ile Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği Eskişehir Şubesi Kadınlar Kolu Başkanı ve Proje Koordinatörü Halime KORKUT kitabı ve projeyi anlattılar. Diğer yandan da projeye katılanların görüntüleriyle açıklamaları yer aldı.

TRT-GAP Televizyonunda 14 Ocak 2014 Salı günü yayımlanan programda “Anadolu’yu Görsem” kitabı ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesinin yanı sıra geçen yıl yine görme engelliler için yapılan yazar Ergün VEREN’in “Eskişehir’i Görsem” kitabı ile “Sesli Kitap CD” ve “Eskişehir’in atanmış, seçilmiş ve gönül vermişleri görme engelliler için el ele” projesi üzerinde de duruldu.

GÖREMEYEN-GÖREN KARDEŞLER BULUŞTU

GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği ile Odunpazarı Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Yazar Ergün VEREN’in Anadolu’yu Görsem adlı kitabı ve Göremeyen Kardeşin Olsun mu? Projesine katılanlar 3 Kasım 2013 Dünya Engelliler Gününde Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesinde “Göremeyen-Gören Kardeşler Buluşma Kokteyli” nde bir araya geldiler.

Kokteyle Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk GÜNAY, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar DEMİREL, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI, İl Milli Eğitim Müdürü Arif DEDE, GÖRSEM Genel Başkanı Remzi KORKUT ve davetliler katıldı.

Etkinlik projenin tanıtımı ile başladı. Ardından GÖRSEM Genel Başkanı Remzi KORKUT konuşmasıyla devam etti.

Engelli olmak suç değildir. Engelli bir bireye sahip olmak da ceza değildir.

GÖRSEM Genel Başkanı Remzi KORKUT, genel olarak engelli olmanın hiçbir zaman suç olmadığını ve engelli bir bireye sahip olmanın da ceza olmadığını belirterek, bunların Allah’ın takdiri olduğunu söyledi. KORKUT, “Engellileri toplumun dışlamaması ve herkesin onları kabullenmesi lazım. Özür hakikaten bir eksik ve eksi değildir. Bütün engeller aşılır. Önemli olan insanlığın sürekli olması, düşüncenin samimi olmasıdır. İşte bu görüş ve düşünceyle aşılmayacak hiçbir engel yoktur” dedi. KORKUT, rehabilitasyonun engelliler için önemli olduğunu anlatarak,“Rehabilitasyon çok güzel bir olgu. Engellilerin hayata bağlanması, sosyalleşmesi, bir iş sahibi olmaları, toplumsallaşmaları, eğitilmeleri için mutlaka rehabilitasyon şarttır. Rehabilitasyon da öyle rastgele olmaz. Bu fikri ortaya attık gayet güzel. Önce dedik isim bulalım. Ne yapalım? Görme özürlüler rehabilitasyon sağlık eğitim merkezi isminde birleştik. Bu çok uzun bir isim olduğundan hepsini baş harflerini aldık ve GÖRSEM yaptık. 1998 yılında rehabilitasyon merkezimizi hizmete açmayı Allah bize verdi. Halen bu merkez artarak hizmetini sürdürmeye devam ediyor” diye konuştu. 

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak stratejik eylem planının bir parçasıdır. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI ise, göreve geldikleri günden bu yana engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak, onların yaşam standartlarını iyileştirecek işler yapmaya gayret ettiklerini kaydetti. Sakallı, engellilerin hayatlarını kolaylaştırmanın Odunpazarı Belediyesi’nin stratejik bir eylem planının bir parçası olduğunu da bildirdi.

Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da, Eskişehir’deki engellileri topluma kazandırabilmek için valilik olarak çalışmalar yaptıklarını anlattı. 

Bu bastonu hiç zaman ve hiçbir koşulda kullanmamanız dilek ve temennisiyle…

Konuşmaların ardından Derneğin Genel Başkanı KORKUT tarafından “Anadolu’yu Görsem” adlı kitabın yazarı Ergün VEREN’e, derneğin proje koordinatörü Halime KORKUT’a ve Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI’ya desteklerinden ötürü görme engelliler için özel olarak üretilmiş bastonlardan hediye etti.

KORKUT özel bastonları armağan ederken “Hiçbir zaman ve hiçbir koşulda kullanmamanız dilek ve temennisi ile görme engellilerin yön bulmalarında ve hayatlarını yaşamalarında en büyük araç olan bu bastonu size takdim ediyorum. Bizi hatırlamanızı için sadece… Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Ergün VEREN’de armağanı alırken “Sayın Başkanım bende çok teşekkür ediyorum. Bu bastonu bana vermekle beni kendinizden biri olarak kabul ettiniz. Şükranlarımı kabul ediniz lütfen, çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Göremeyen-Gören Kardeşler Buluşması

Daha sonra başta Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI olmak üzere proje katılımcıları olan Güçsüzler ve Yardıma Muhtaçlar Vakfı Eskişehir Şubesi, Gelişim Okulları Aile Birliği, Eskişehir Genç İşadamları Derneği, Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Birliği ile bu birliğe bağlı tüm Esnaf ve Sanatkâr Odaları, Mihalçıklılar Derneği, Emirdağlılar Birliği, Sivrihisarlılar Vakfı yöneticileri ve bireysel hayırseverler sahneye davet edilerek GÖRSEM Görme Engeliler Dayanışma Derneği Genel Merkezince eşleştirilen Görsem Görme Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören “görme engelliler” e daha önceden dernekten satın aldıkları “Anadolu’yu Görsem” isimli kitapları verdiler.

“Anadolu’yu Görsem” kitabı ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu? projesi neydi?

Bu kitap/proje GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin Onursal Üyesi de olan Araştırmacı Yazar Ergün VEREN’in Anadolu’nun üç ayrı folklorik öğesi üzerine yaptığı inceleme/araştırmayı içeren ve Anadolu’yu Görsem “Anadolu Folklorik Değerleri Üzerine İnceleme ve Araştırmalar” adını verdiği bir dosya ile bu dosyaya bağlı “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesini tüm hakları ile birlikte GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneğine hibe etmesiyle başladı.

Proje gereği Anadolu’yu Görsem isimli kitabın göremeyenlerle görenlerin aynı anda okuyabilmeleri için hem Braille (kabartma yazı) hem de Latin harfleriyle basılması  ve devamında da“Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” adını verdiği projenin de temelini oluşturan bu çalışmasıyla gören ve göremeyen kişileri aynı kitapta buluşturarak aralarında ebedi dostluk ve kardeşlik bağı kurulması amaçlandı.

Toplumun dikkatinin görme engellilerin ve onların sorunlarının üzerine çekilmesi; görenlerin görmeyenlerin dünyasını daha yakından tanımalarını kolaylaştırması; görme engellilerinde folklor çalışmalarından faydalanmalarına yardımcı olması da Anadolu’yu Görsem isimli kitap ve Göremeyen Kardeşin Olsun mu? projesinin amaçları arasında yer alıyor.

İçinde (1) Eskişehir’de Osmanlı Padişahlarından Orhangazi ve Eşi Nilüfer Hatun Üzerine Yakılan Türkü; (2) Kırım Tatarları ile Diğer Coğrafyalarda Yaşayan Tatarların Evlenme Geleneklerinde Kız Bakma/Görme Pratiği ve (3) Halk Takviminde Kasım Günleri başlıklı çalışmalar bulunan Anadolu’yu Görsem “Anadolu Folklorik Değerleri Üzerine İnceleme ve Araştırmalar” isimli kitap dosyası ile “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” proje dosyası GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulunca memnuniyetle kabul edilerek hayata geçirilmesi için Derneğin Kadınlar Kolu Başkanı Halime KORKUT koordinatör olarak görevlendirildi.

GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin çalışmalarına desteğini esirgemeyen ve her zaman yanında olan Odunpazarı Belediye Başkanlığı bu kitap ve projeye de desteğini esirgemedi ve kitap çok kısa bir süre içerisinde göremeyenlerle görenlerin aynı anda okuyabilmeleri için hem Braille (kabartma yazı) hem de Latin harfleriyle basıldı.

Yazarın hem “Anadolu’yu” hem de “görme engelliler” ile “Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin” adını çağrıştırarak öne çıkaracak bir isim olması düşüncesiyle“Anadolu’yu Görsem” adını verdiği bu kitabın “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” sloganıyla başlayan tanıtım kampanyası 08 Ekim 2013 günü Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI ile GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Remzi KORKUT’un birlikte düzenledikleri basın toplantısı ile başlatıldı.

Devamında Proje Koordinatörü Sayın Halime KORKUT’un yoğun bir çalışma süreci başladı. Öncelikle toplumun önde gelen isimleri tarafından kitabın dernekten satın alınması sağlandı. Bu kitabı satın alan kişi dernek tarafından belirlenen bir görme engelli kişi ile tanıştırılarak kitabı paylaşması sağlanıp ebedi bir kardeşlik ve dostluğunda temeli atılmış oldu.

Şimdilik Eskişehir ile sınırlı tutulan bu projeye şehrimizin sivil toplum kuruluşlarından ve önde gelen isimlerinin yoğun katılım oldu.

Yazar tarafından tüm haklarıyla Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği’ne hibe edilen kitap ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesinden elde edilen gelir dernek tarafından görme engellilerin eğitim, rehabilitasyon ve sağlık hizmetlerinde kullanılmaktadır.

“BİZ” felsefesi ile grup çalışması olarak sürdürülen bu projede asıl hedef ticari faaliyet değildi. Toplumun acıma duygularını sömürmek asla değildi. Medyatik olmak hiç değildi. Bu tamamıyla sosyal bir sorumluluk projesi olarak ortaya konuldu, hayata geçirildi ve gerçekleştirildi.

BİRLİĞİMİZ HAYSİYET KURULU ÜYELERİNDEN ŞAİR-ŞARKI SÖZÜ  YAZARI VEDAT FİDANBOY’A BİR ÖDÜL DE

“GÖKKUŞAĞI” NDAN

 

Birliğimiz Haysiyet Kurulu üyelerinden Şair-Şarkı sözü yazarı Vedat FİDANBOY, Antalya Sun Tv   1.GÖKKUŞAĞI Türk Sanat Müziği Şarkı Sözü (Güfte) Yarışması 2014’ den bir ödül daha aldı.

 

Şair ve Şarkı sözü yazarları Çetin GÜNDAY (Organizatör), Ümran Çetin VARLIK; Bestekarlar Ferhat SARMUSAK, Ahmet Sedat METE, Engin ÇIR, Tuncay YALIN ve Uğur TOP’un jüri olarak görev aldığı, her şarkı sözü yazarının en çok üç şiirle katılabileceği yarışmada; Vedat FİDANBOY’un “Hüzzam, Uşşak, Nikriz” rumuzlarıyla gönderdiği üç şiirinin üçü de, finale kalan ilk on eser arasında yer almıştır.

 

Finale kalan on eserin beşi, yarışma ödülü olarak jüri üyesi çok değerli bestekârlarımız tarafından bestelenecektir. Hece ve aruz ölçüsüyle yazılan şiirlerin yarıştığı yarışmada Vedat FİDANBOY’un Nikriz rumuzuyla gönderdiği, aruzun “Mef’ûlü mefâîlü mefâîlü feûlün” kalıbıyla yazdığı “Aşk Şarkısı Var Bak Yine Her Telde Bu Akşam/Sevdâ Kuşu Ol Gönlüme Kon Gel de Bu Akşam” adlı şiiri  bestelenmek üzere günümüzün çok değerli, ünlü ve ödüllü bestekârlarından Ferhat SARMUSAK tarafından alınmış ve beste çalışmalarına başlanmıştır.

 

On finalist içinde şiirleri bestelenecek diğer şairler ise; Rüştü OKYAR, Halit YILDIRIM, Fevzi ŞAHİNGÖZ, Mehmet ALTINKÖPRÜ’dür

 

Bestelenen eserler, Mayıs Ayının ilk haftasında Antalya da düzenlenecek bir konserle tanıtılacaktır.

İLESAM ÜYESİ DR. BAYRAM ALTAN, VAKIF KURDU

Başbakan Eski Danışmanlarından Dr. Bayram ALTAN, bazı akademisyen, hukukçu ve işadamlarıyla birlikte “ALTINNESİL EĞİTİM KÜLTÜR VE SAĞLIK VAKFI”nı kurdu.

Merkezi İstanbul’da bulunan Altınnesil Vakfı, Büyükçekmece Aslıye Hukuk Mahkemesi kararıyla kurulmuş, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tescil edilmiş ve Türk Medeni Kanununun 104. Maddesi gereğince 12.01.2014 tarih ve 28880 sayılı Resmi Gazetede ilan edilmiştir.

Vakıf merkezinde düzenlenen ilk toplantıda; Mütevelli Heyeti Başkanlığına Dr. Bayram ALTAN, Yönetim Kurulu Başkanlığına Eğitimci Mustafa SARAÇ ve Denetim Kurulu Başkanlığına da Av. Yunus USTAHABİBOĞLU seçilmişlerdir.

50.000 TL. Nakit sermaye ile kurulan Altınnesil Vakfı’nın Hukuk Müşavirliğini ise, Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Av. Mücahit BEKEÇ yürütmektedir.

Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Bayram ALTAN, Ülkemizin 81 ilinde şubeler ve İslam Ülkelerinde de temsilcilikler açmak suretiyle yurtiçinde ve yurtdışında teşkilatlanacaklarını; kapsamlı, kalıcı, yararlı ve etkili hizmetler yapacaklarını, ilk fırsatta 5.000 M2 alan üzerinde bir okul; havası, suyu, doğal yapısı ve eşsiz manzarası ile örnek bir adadaki 7.000 M2 arazide Gençlik Kampı; yeşil ile mavinin kucaklaştığı, güneşin doğuşu ve batışının bütün haşmetiyle seyredildiği güzel bir mekânda Güçsüzler Yurdu ve İstanbul’da bir hastane inşa ederek sağlık turizmine büyük yatırım yapacaklarını, bunun için konunun uzmanlarıyla birlikte projeler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Başkan Dr. Bayram ALTAN, “ALTINNESİL EĞİTİM KÜLTÜR VE SAĞLIK VAKFI” nın; Amerika’da bulunan ve aynı ismi taşıyan vakıf ile yakından ve uzaktan hiçbir ilgisinin bulunmadığını ifade etti. Ayrıca, “ Biz, cennet gibi güzel yurdumuz Türkiye’de yaşıyoruz. Ülkemizi seviyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize, devletimize ve milletimize hizmet etmenin mutluluğu içindeyiz.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ülkemizde yaşamaktan, büyük onur duyuyoruz” dedi.

AMASYA’DA KÜLLİYE ŞİİR AKŞAMLARI

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şubesi yıllık sanat faaliyetleri kapsamında her ay düzenlenen “Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” Mart–2014 etkinliği Sultan Bayezid Külliyesi Belediye Çay-Sohbet ve Okuma Evi’nde yapıldı.

Programın organizasyon ve sunumunu yapan Şair Mustafa Ayvalı yaptığı açış konuşmasında; “Her programda olduğu gibi bu programda da bir başka usta şairimizi tanıyacağız. O3 Şubat 2002 Tarihinde aramızdan ayrılan, şiirlerini “Gümüş Tül ve Alevler”, makale ve röportajlarını ise “Gecelerin Gündüzü” adlı kitaplarında toplayan Şair Ali Ulvi Kurucu bu ayki konuğumuz” dedi. Şair Ayvalı Ali Ulvi Kurucu’nun hayatı ve birkaç şiirini paylaştıktan sonra sözü Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi edebiyatçı-yazar değerli hocam İsa Çolaker’e bırakıyorum” dedi.

Çolaker; şair-yazar ve bir tasavvuf ehli olan Ali Ulvi Kurucu’nun dünyaya bakış açısını, kişiliği ve sanat hayatını verdiği eserlerle yorumlayarak çok değerli bilgiler verdi.

Etkinliğin akışı içerisinde Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Amasya Şube Başkanı Hüseyin Menç, geçen hafta elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz “Değme Felek” türküsüyle tanıdığımız Amasyalı ozanımız “Âşık Özlemi” Muammer Badem’ın sanat hayatı hakkında bilgiler paylaştı. 

Bu ay ki etkinlik Samsun’dan çok değerli şair, ozan ve akademisyenlerin katılımıyla da ayrı bir anlam kazandı. Çok değerli paylaşımlarda bulunan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Doç Dr. Şahin Köktürk, sazıyla sözüyle ruhlara dem veren “Ozan Obalı” Mustafa Bilir, Şair Neşet Karaçaltı, Şair Kenan Yavuzarslan ve Şair Uğur Şerbetçi şiir ve sohbetleriyle konuklara hoş anlar yaşattılar.

“Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” Mart–2014 etkinliği; Bestekâr Burhan Özbakır’ın nezih sohbeti, yerel sanatçı Osman Gürgen’in türküleri bağlama eşliğinde söylemesiyle birlikte; Amasya Sanatçılar Derneği Yönetim Kurulu, İLESAM İl Den. Komisyon ve TDED üyesi Şair Mustafa Ayvalı, Amasya Sanatçılar Derneği Başkanı Şair Halis Büyükbayraktar, Amasya Anadolu Engelliler Derneği Bşk. Şair İsmail İlmaz, Taşova Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Şair Fesih Aktaş, ve Amasyalı şairlerimizden Hasan Buldu, Orhan Bol, Bilen Alpat, İsmail Can Karakuş, Vahdet Çil, Ümit Kaçar, Edip Ahmet Ceylan, Metin Burva, Mehmet Tozlu ve Halil Hırçın’ın kendi şiirlerini yorumlamaları yanında şiir, edebiyat ve sanat üzerine anlamlı sohbetler yapıldı. Program gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

AZERBAYCAN’IN KARABAĞ VALİLİĞİ TARAFINDAN “HOCALIYA ADALET KAMPANYASI ” KONULU 2.ULUSLARARASI KONFERANS BAKÜ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Türkiye adına davet edilen, İLESAM Teknik Bilim Kurulu Üyesi Dr. Tayfun Atmaca, Hocalı’yı Anma Konferansında bir konuşma yaptı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Karabağ Valiliği ve Yeni Azerbaycan Partisi tarafından, 20-23 Şubat 2014 tarihleri arasında, “Hocalıya Adalet Kampanyası” konulu 2.Uluslararası konferans gerçekleştirildi. Konferansa, Azerbaycan, Türkiye, Ukrayna, Belarus, Moldova, Gürcistan ve İsrail’den devlet adamları ve akademisyenler katıldı.

Konferansa Türkiye adına davet edilen, Araştırmacı-Yazar ve aynı zamanda,  İLESAM Teknik Bilim Kurulu Üyesi Dr. Tayfun Atmaca, Hocalı’da yaşanan vahşeti anlatan bir konuşma yaptı. Atmaca, konuşmasında, “Bundan 22 yıl önce, Karabağ’da insanlar, kadın, çocuk demeden, kafa derileri yüzülerek, hamile kadınların karınları deşilerek, çocuklar çivilerle duvarlara asılarak öldürüldü. Bundan neredeyse yüz yıl önce, üstelik savaş sırasında gerçekleşmiş olayları deştikçe deşen Batı, daha 1992 yılında burnunun dibinde gerçekleşen olaya nasıl da gözlerini kapatıyor! Neden? Bosna’da, Srebrenitza’da olanların üzeri neden örtüldüyse, Kıbrıs’ta, Türklere yapılanlar nasıl unutulup, Türkiye adada  işgalci konumuna getirildiyse, Hocalı’da olanlara da o sebepten gözler kapatılmaktadır.” dedi.

Konuşmasında, “Her ne kadar birileri bu konu üzerinde ısrarla durmamakta ve görmezden gelse de inanıyorum ki dünya bunun sorumlularını ve destekleyenlerini bir gün topyekûn nefretle hatırlayacağına dikkat çeken Dr. Tayfun Atmaca, şunları söyledi: “ Hocalı Katliamı’nın hatta Soykırımı’nın üzerinden 22 yıl geçti. Bu tarih artık bir milat olsun. Hocalı’yı anma törenleri ile beraber, mücadelemizi artırarak sürdürelim. Orada olanları unutmadık, unutmayacağız, bu insanlık suçunun cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Ve biliyoruz ki, Hocalı’da, henüz annesinin karnında ölen o bebek, annesine sarılarak kurşuna dizilen 3 yaşındaki kız çocuğu, bir gün adalete kavuşacak! Yalan dörtnala gider, gerçek adım adım yürür. Fakat gene de vaktinde yetişir."

Ayrıca, Bakü’de gerçekleştirilen konferans da söz alan Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca, konuşmasının ikinci bölümünde, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti, “Kalıcı Eserler” projeleri kapsamında üç boyutlu olarak tasarlanan Türk Dünyası Atlası kitap çalışması hakkında bilgi verdi.

Atmaca, yaptığı açıklamadaAdil Dönmez’in hazırlayıp Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı, Dr. Tayfun Atmaca ile birlikte içeriğini yazdığı 3D Türk Dünyası Atlasının, Türk Dünyası’na farklı ve özgün bir yayın kazandırmak üzere hazırlandığını belirtti.

Atmaca Ayrıca, “Türk Dünyası’nın bütününe dair ayrıntıların bir arada bulunduğu, kısa ve özet bilgilerle bu coğrafyaları ve yaşayan soydaşlarımızı tanıtan eser, çok kıymetli bilgileri, verileri okurları ile paylaşmaktadır. Ayrıca, eserin Azerbaycan bölümünde yer alan Hocalı Katliamı, fotoğraflarla desteklenerek okuyucunun hafızasında, kalıcı bir yer tutması açısından özel olarak dizayn edilmiştir” dedi.

Konferansa katılan misafirler, söz konusu esere büyük ilgi gösterdiler. Eserin temini hakkında bilgi alan misafirler, “Türk Dünyası Atlası”nın en kısa zamanda Azerbaycan’da okuyucu ile buluşmasını arzu ettiklerini belirttiler.

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NDEN MEHMED ÂKİF ERSOY’A VEFA PROGRAMI

Beylikdüzü Belediyesi "İz Bırakanlara Vefa" programlarının ikincisini İstiklâl Marşı’nın 93. kabul yıl dönümü olan 12 Mart Çarşamba günü Mehmed Âkif Ersoy adına düzenleyecek. "İstiklâlimizin ve İstikbâlimizin Şairi" isimli vefa programı; saat 18.30’da Beylikdüzü Kültür ve Sanat Merkezi’nde "Yaşamının Tanıklarıyla Mehmed Âkif Ersoy" başlıklı serginin açılışı ile başlayacak.

Sergide İstiklâl Şairimiz ve İstiklâl Marşı’mızla ilgili şu ana kadar sergilenmemiş pek çok fotoğraf ve materyal ilk defa gün yüzüne çıkacak. Sergideki fotoğraflar arasında Âkif’in köstekli cep saati, bilinen tek kartviziti, kendi el yazısıyla bazı şiirleri ve vefatından sonra yayımlanan hatıra parası, ilk gün zarfı, pul gibi bazı eşyalar olacak. Katılımcıların görebilecekleri eserler arasında Mehmed Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı’nın yayınları ve vakfın yurtdışında düzenlediği sempozyumların kitapçıkları ile Mehmed Âkif’le ilgili yabancı dillerde yayımlanmış eserler de olacak.

Serginin ardından Mehmed Âkif’in dört ayrı boyutu ile ele alınacağı bir panel düzenlenecek. Semih Çelik’in yöneteceği panelde ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, araştırmacı-yazar Tahsin Yıldırım, 22. Dönem AK Parti Adana Milletvekili Recep Garip ile Mehmed Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli İstiklâl Şairimizi kronolojik olarak anlatacaklar.

Program; Bedirhan Gökçe’nin Mehmed Âkif Ersoy şiirlerinden oluşan dinletisi ile son bulacak. Ayrıca tüm katılımcılara Beylikdüzü Belediyesi tarafından basılan ve Semih Çelik’in yayına hazırladığı "Dört Yönüyle Bir Mütefekkir" isimli kitap ücretsiz olarak dağıtılacak.

Beylikdüzü Kültür ve Sanat Merkezi

Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet Cad. No:28 Beylikdüzü/İstanbul

 

Tel.: (0212) 872 28 00

İLESAM’IN Facebook Hayran Sayfası 

Değerli Üyemiz İLESAM’ın facebook hayran sayfasını beğenerek destek vermenizi bekliyoruz. 

http://www.facebook.com/pages/T%C3%BCrkiye-Ilim-Ve-Edebiyat-Eseri-Sahipleri-Meslek-Birli%C4%9Fi/374568322600047

 Okunma Sayısı : 508         12 Mart 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 526637

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.