İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 MART 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(12 MART 2014)

10 YIL ÖNCE RAHMETLİ OLAN ÜYELERİMİZ MEHMET ÖNDER İÇİN TÜRK DİL KURUMUNDA ANMA TOPLANTISI YAPILACAK

10 Yıl Önce Rahmetli Olan Üyelerimiz Mehmet Önder İçin Türk Dil Kurumunda Anma Toplantısı yapılacak. Program 13 Mart 2014 Perşembe günü saat 14.30’da Atatürk Bulvarı, No:217 Kavaklıdere/Ankara adresinde gerçekleşecek. Programdaki Konuşmacıların İsimleri Şöyle: İrfan Ünver Nasrattınoğlu (HKAK Genel Başkanı,, Nail Tan (HAGEM E. Genel Müdürü), Doğan Acar (Ankara İl Kültür Müdürü), Talat Hamlan (T.C. İlk Kültür Bakanı), Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin (Türk Dil Kurumu Başkanı), Doç. Dr. Gülin Öğüt Eker(Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi), Erdoğan Erol (E. Müze Müdürü), Eren Ergene (Torunu).

İLESAM ÜYESİ  ARAŞTIRMACI – YAZAR ABDULLAH SATOĞLU’NUN “MEVLÂNA’NIN İLK HOCASI – SEYYİD BURHANEDDİN” İSİMLİ KİTABININ  3.BASKI YAYINLANDI 

İLESAM üyesi, araştırmacı – yazar ABDULLAH SATOĞLU’nun, akıcı bir üslûpla kaleme aldığı ve Millî Eğitim Bakanlığı’nca, İmam-Hatip liseleri ile İlâhiyat Fakültesi öğretmen ve öğrencilerine tavsiye edilen,“Mevlâna’nın İlk Hocası – SEYYİD BURHANEDDİN” isimli eserinin, genişletilmiş üçüncü baskısı, AKÇAĞ yayınları arasında, yeniden okuyuculara sunulmuştur.

 

Anadolu’da, hattâ bütün İslâm ve insanlık âleminde, bir fikir ve felsefenin temelini kuran, Türk tasavvuf ve kültür hayatında, önemli bir yer işgal eden evliyadan Seyyid Burhaneddin –Muhakkık Tirmizî, Mevlâna Celâleddin-i Rûmî’nin, Şems-i Tebrizî’den önceki ilk hocasıdır. M.1165 yılında, Tirmiz’de dünyaya gelmiştir. Bu yüzden kendisine “Tirmizî”, birçok gerçeği arayıp meydana çıkardığı için “Muhakkık” ve bazı sırları çözdüğü için de “Sırdân” denilen Seyyid Burhaneddin, 1246 yılında Kayseri’de vefat etmiştir. Türbesi Kayseri’dedir…

İLESAM ÜYELERİMİZDEN ŞAİR- ŞARKI SÖZÜ YAZARI CANSIN EROL TRT NAĞME’NİN KONUĞUYDU

İLESAM   Üyelerimizden Şair-Şarkı Sözü Yazarı-Bestekâr Cansın EROL 06 Mart 2014 tarihinde saat 09.00’da TRT Nağme’nin konuğu oldu. Programda “Güneşin Battığı Yerde, Cimri mi Cimri Bu Gönül, Sonbahar Vurgunu, Hüzün” isimli şarkıları seslendirilen Erol birbirinden güzel şiirlerine de ses oldu.

FARUK ANBARCIOĞLU’NUN “BİR DESTANDIR ÇANAKKALE" İSİMLİ ESERİ BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR

Değerli dostlarım…

Çanakkale’ de yitirdiğimiz 253 şehidimize yazdığım ve yönetmenliğini Erdinç Ertüzün’ün yaptığı "Bir Destandır Çanakkale" eserimin sahne alacağı tarih ve yerler aşağıda belirtilmiştir.Size uygun tarihlerde beraber olabilmek ümidiyle..

Geri dönmeyi düşünmeyen aziz ecdadımızın ruhları şad olsun..

Bu savaş…

-Yoklukla varlığın çarpıştığı acımasız bir savaş öyküsüdür.

-Yeniden küllerinden doğan bir milletin varoluş mücadelesidir.

-Lise öğrencilerinin, üniversite öğrencilerinin okullarını bırakıp vatan

- Bayrak ve hürriyet uğruna canlarını göz kırpmadan feda ettikleri bir ölüm-kalım savaşıdır.

Bir güne bin şehit verdiğimiz dünyanın yaşadığı on dört bin savaştan tarihin akışını değiştiren en önemli bir savaştır.

Gelin asil ecdadımızı hep beraber yâd edelim.

Selam ve sevgi.

FARUK ANBARCIOĞLU

1- 3 MART 2014 DAĞ- DER KELES KÖY DERNEKLERİ Organizasyonu ile TAYYARE KÜLTÜR MERKEZİ SAAT:20.00

2- 6 MART Ünver Grup Utku Ajans-Organizasyonu Saat: 14.30

3- 13 MART 2014 Yıldırım İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Barış Manço Kültür Merkezi SAAT: 14.00

4- 14 MART Yıldırım İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Barış Manço Kültür Merkezi SAAT: 14.00

5- 14 MART 2014 DAĞ- DER Emek Şb. Organizasyonu Emek Kültür Merkezi Saat:20.00

6- 17 Mart 2014 Uludağ Üniversitesi Organizasyonu Mete Cengiz Kültür Merkezi Saat: 19.30

7- 18 Mart 2014 Bursa Büyükşehir Belediyesi / Bursa Valiliği Organizasyonu Tayyare Kültür Merkezi Saat:20.00

8-20 Mart 2014 Osmangazi İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Eğitim Vadisi Kağan Köksal Kültür Merkezi Saat 14.00

9- 21 Mart 2014 Osmangazi İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Necatibey Kız Meslek Lisesi Salonu Saat:14.00

9-22 Mart 2014 Gençlik Spor İl Müdr. Osmangazi Gençlik Mrk Organizasyonu Gençlik Merkezi Salonu Saat:14.00

11- 27 Mart 2014 Nilüfer İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Otomotiv İhr. Meslek Lisesi Saat:14.00

12-28 Mart 2014 Nilüfer İlçe Milli Eğitim Organizasyonu Hüseyin Özdilek Meslek Lisesi Salonu Saat:14.00

İLESAM ÜYESİ ERGÜN VEREN TRT’DE

ANADOLU’YU GÖRSEM’İ ANLATTI

TRT-GAP Televizyonunda yayımlanan “Hayatın Renkleri” programında GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği ile Eskişehir-Odunpazarı Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Latin harflerin yanında görme engelliler için kabartma harflerle de basılan İLESAM Üyesi Araştırmacı Yazar Ergün VEREN’in “Anadolu’yu Görsem” adlı kitabı ve Göremeyen Kardeşin Olsun mu? projesi konuşuldu.

Yapımcılığını Nazan HARUNOĞLU’nun üstlendiği ve Tolga GÖREN’in sunduğu “Hayatın Renkleri” programına katılan yazar Ergün VEREN ile Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği Eskişehir Şubesi Kadınlar Kolu Başkanı ve Proje Koordinatörü Halime KORKUT kitabı ve projeyi anlattılar. Diğer yandan da projeye katılanların görüntüleriyle açıklamaları yer aldı.

TRT-GAP Televizyonunda 14 Ocak 2014 Salı günü yayımlanan programda “Anadolu’yu Görsem” kitabı ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesinin yanı sıra geçen yıl yine görme engelliler için yapılan yazar Ergün VEREN’in “Eskişehir’i Görsem” kitabı ile “Sesli Kitap CD” ve “Eskişehir’in atanmış, seçilmiş ve gönül vermişleri görme engelliler için el ele” projesi üzerinde de duruldu.

GÖREMEYEN-GÖREN KARDEŞLER BULUŞTU

GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği ile Odunpazarı Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Yazar Ergün VEREN’in Anadolu’yu Görsem adlı kitabı ve Göremeyen Kardeşin Olsun mu? Projesine katılanlar 3 Kasım 2013 Dünya Engelliler Gününde Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesinde “Göremeyen-Gören Kardeşler Buluşma Kokteyli” nde bir araya geldiler.

Kokteyle Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk GÜNAY, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar DEMİREL, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI, İl Milli Eğitim Müdürü Arif DEDE, GÖRSEM Genel Başkanı Remzi KORKUT ve davetliler katıldı.

Etkinlik projenin tanıtımı ile başladı. Ardından GÖRSEM Genel Başkanı Remzi KORKUT konuşmasıyla devam etti.

Engelli olmak suç değildir. Engelli bir bireye sahip olmak da ceza değildir.

GÖRSEM Genel Başkanı Remzi KORKUT, genel olarak engelli olmanın hiçbir zaman suç olmadığını ve engelli bir bireye sahip olmanın da ceza olmadığını belirterek, bunların Allah’ın takdiri olduğunu söyledi. KORKUT, “Engellileri toplumun dışlamaması ve herkesin onları kabullenmesi lazım. Özür hakikaten bir eksik ve eksi değildir. Bütün engeller aşılır. Önemli olan insanlığın sürekli olması, düşüncenin samimi olmasıdır. İşte bu görüş ve düşünceyle aşılmayacak hiçbir engel yoktur” dedi. KORKUT, rehabilitasyonun engelliler için önemli olduğunu anlatarak,“Rehabilitasyon çok güzel bir olgu. Engellilerin hayata bağlanması, sosyalleşmesi, bir iş sahibi olmaları, toplumsallaşmaları, eğitilmeleri için mutlaka rehabilitasyon şarttır. Rehabilitasyon da öyle rastgele olmaz. Bu fikri ortaya attık gayet güzel. Önce dedik isim bulalım. Ne yapalım? Görme özürlüler rehabilitasyon sağlık eğitim merkezi isminde birleştik. Bu çok uzun bir isim olduğundan hepsini baş harflerini aldık ve GÖRSEM yaptık. 1998 yılında rehabilitasyon merkezimizi hizmete açmayı Allah bize verdi. Halen bu merkez artarak hizmetini sürdürmeye devam ediyor” diye konuştu. 

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak stratejik eylem planının bir parçasıdır. 

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI ise, göreve geldikleri günden bu yana engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak, onların yaşam standartlarını iyileştirecek işler yapmaya gayret ettiklerini kaydetti. Sakallı, engellilerin hayatlarını kolaylaştırmanın Odunpazarı Belediyesi’nin stratejik bir eylem planının bir parçası olduğunu da bildirdi.

Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da, Eskişehir’deki engellileri topluma kazandırabilmek için valilik olarak çalışmalar yaptıklarını anlattı. 

Bu bastonu hiç zaman ve hiçbir koşulda kullanmamanız dilek ve temennisiyle…

Konuşmaların ardından Derneğin Genel Başkanı KORKUT tarafından “Anadolu’yu Görsem” adlı kitabın yazarı Ergün VEREN’e, derneğin proje koordinatörü Halime KORKUT’a ve Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI’ya desteklerinden ötürü görme engelliler için özel olarak üretilmiş bastonlardan hediye etti.

KORKUT özel bastonları armağan ederken “Hiçbir zaman ve hiçbir koşulda kullanmamanız dilek ve temennisi ile görme engellilerin yön bulmalarında ve hayatlarını yaşamalarında en büyük araç olan bu bastonu size takdim ediyorum. Bizi hatırlamanızı için sadece… Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Ergün VEREN’de armağanı alırken “Sayın Başkanım bende çok teşekkür ediyorum. Bu bastonu bana vermekle beni kendinizden biri olarak kabul ettiniz. Şükranlarımı kabul ediniz lütfen, çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Göremeyen-Gören Kardeşler Buluşması

Daha sonra başta Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI olmak üzere proje katılımcıları olan Güçsüzler ve Yardıma Muhtaçlar Vakfı Eskişehir Şubesi, Gelişim Okulları Aile Birliği, Eskişehir Genç İşadamları Derneği, Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Birliği ile bu birliğe bağlı tüm Esnaf ve Sanatkâr Odaları, Mihalçıklılar Derneği, Emirdağlılar Birliği, Sivrihisarlılar Vakfı yöneticileri ve bireysel hayırseverler sahneye davet edilerek GÖRSEM Görme Engeliler Dayanışma Derneği Genel Merkezince eşleştirilen Görsem Görme Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören “görme engelliler” e daha önceden dernekten satın aldıkları “Anadolu’yu Görsem” isimli kitapları verdiler.

“Anadolu’yu Görsem” kitabı ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu? projesi neydi?

Bu kitap/proje GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin Onursal Üyesi de olan Araştırmacı Yazar Ergün VEREN’in Anadolu’nun üç ayrı folklorik öğesi üzerine yaptığı inceleme/araştırmayı içeren ve Anadolu’yu Görsem “Anadolu Folklorik Değerleri Üzerine İnceleme ve Araştırmalar” adını verdiği bir dosya ile bu dosyaya bağlı “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesini tüm hakları ile birlikte GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneğine hibe etmesiyle başladı.

Proje gereği Anadolu’yu Görsem isimli kitabın göremeyenlerle görenlerin aynı anda okuyabilmeleri için hem Braille (kabartma yazı) hem de Latin harfleriyle basılması  ve devamında da“Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” adını verdiği projenin de temelini oluşturan bu çalışmasıyla gören ve göremeyen kişileri aynı kitapta buluşturarak aralarında ebedi dostluk ve kardeşlik bağı kurulması amaçlandı.

Toplumun dikkatinin görme engellilerin ve onların sorunlarının üzerine çekilmesi; görenlerin görmeyenlerin dünyasını daha yakından tanımalarını kolaylaştırması; görme engellilerinde folklor çalışmalarından faydalanmalarına yardımcı olması da Anadolu’yu Görsem isimli kitap ve Göremeyen Kardeşin Olsun mu? projesinin amaçları arasında yer alıyor.

İçinde (1) Eskişehir’de Osmanlı Padişahlarından Orhangazi ve Eşi Nilüfer Hatun Üzerine Yakılan Türkü; (2) Kırım Tatarları ile Diğer Coğrafyalarda Yaşayan Tatarların Evlenme Geleneklerinde Kız Bakma/Görme Pratiği ve (3) Halk Takviminde Kasım Günleri başlıklı çalışmalar bulunan Anadolu’yu Görsem “Anadolu Folklorik Değerleri Üzerine İnceleme ve Araştırmalar” isimli kitap dosyası ile “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” proje dosyası GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulunca memnuniyetle kabul edilerek hayata geçirilmesi için Derneğin Kadınlar Kolu Başkanı Halime KORKUT koordinatör olarak görevlendirildi.

GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin çalışmalarına desteğini esirgemeyen ve her zaman yanında olan Odunpazarı Belediye Başkanlığı bu kitap ve projeye de desteğini esirgemedi ve kitap çok kısa bir süre içerisinde göremeyenlerle görenlerin aynı anda okuyabilmeleri için hem Braille (kabartma yazı) hem de Latin harfleriyle basıldı.

Yazarın hem “Anadolu’yu” hem de “görme engelliler” ile “Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin” adını çağrıştırarak öne çıkaracak bir isim olması düşüncesiyle“Anadolu’yu Görsem” adını verdiği bu kitabın “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” sloganıyla başlayan tanıtım kampanyası 08 Ekim 2013 günü Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI ile GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Remzi KORKUT’un birlikte düzenledikleri basın toplantısı ile başlatıldı.

Devamında Proje Koordinatörü Sayın Halime KORKUT’un yoğun bir çalışma süreci başladı. Öncelikle toplumun önde gelen isimleri tarafından kitabın dernekten satın alınması sağlandı. Bu kitabı satın alan kişi dernek tarafından belirlenen bir görme engelli kişi ile tanıştırılarak kitabı paylaşması sağlanıp ebedi bir kardeşlik ve dostluğunda temeli atılmış oldu.

Şimdilik Eskişehir ile sınırlı tutulan bu projeye şehrimizin sivil toplum kuruluşlarından ve önde gelen isimlerinin yoğun katılım oldu.

Yazar tarafından tüm haklarıyla Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği’ne hibe edilen kitap ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesinden elde edilen gelir dernek tarafından görme engellilerin eğitim, rehabilitasyon ve sağlık hizmetlerinde kullanılmaktadır.

“BİZ” felsefesi ile grup çalışması olarak sürdürülen bu projede asıl hedef ticari faaliyet değildi. Toplumun acıma duygularını sömürmek asla değildi. Medyatik olmak hiç değildi. Bu tamamıyla sosyal bir sorumluluk projesi olarak ortaya konuldu, hayata geçirildi ve gerçekleştirildi.

BİRLİĞİMİZ HAYSİYET KURULU ÜYELERİNDEN ŞAİR-ŞARKI SÖZÜ  YAZARI VEDAT FİDANBOY’A BİR ÖDÜL DE

“GÖKKUŞAĞI” NDAN

 

Birliğimiz Haysiyet Kurulu üyelerinden Şair-Şarkı sözü yazarı Vedat FİDANBOY, Antalya Sun Tv   1.GÖKKUŞAĞI Türk Sanat Müziği Şarkı Sözü (Güfte) Yarışması 2014’ den bir ödül daha aldı.

 

Şair ve Şarkı sözü yazarları Çetin GÜNDAY (Organizatör), Ümran Çetin VARLIK; Bestekarlar Ferhat SARMUSAK, Ahmet Sedat METE, Engin ÇIR, Tuncay YALIN ve Uğur TOP’un jüri olarak görev aldığı, her şarkı sözü yazarının en çok üç şiirle katılabileceği yarışmada; Vedat FİDANBOY’un “Hüzzam, Uşşak, Nikriz” rumuzlarıyla gönderdiği üç şiirinin üçü de, finale kalan ilk on eser arasında yer almıştır.

 

Finale kalan on eserin beşi, yarışma ödülü olarak jüri üyesi çok değerli bestekârlarımız tarafından bestelenecektir. Hece ve aruz ölçüsüyle yazılan şiirlerin yarıştığı yarışmada Vedat FİDANBOY’un Nikriz rumuzuyla gönderdiği, aruzun “Mef’ûlü mefâîlü mefâîlü feûlün” kalıbıyla yazdığı “Aşk Şarkısı Var Bak Yine Her Telde Bu Akşam/Sevdâ Kuşu Ol Gönlüme Kon Gel de Bu Akşam” adlı şiiri  bestelenmek üzere günümüzün çok değerli, ünlü ve ödüllü bestekârlarından Ferhat SARMUSAK tarafından alınmış ve beste çalışmalarına başlanmıştır.

 

On finalist içinde şiirleri bestelenecek diğer şairler ise; Rüştü OKYAR, Halit YILDIRIM, Fevzi ŞAHİNGÖZ, Mehmet ALTINKÖPRÜ’dür

 

Bestelenen eserler, Mayıs Ayının ilk haftasında Antalya da düzenlenecek bir konserle tanıtılacaktır.

İLESAM ÜYESİ DR. BAYRAM ALTAN, VAKIF KURDU

Başbakan Eski Danışmanlarından Dr. Bayram ALTAN, bazı akademisyen, hukukçu ve işadamlarıyla birlikte “ALTINNESİL EĞİTİM KÜLTÜR VE SAĞLIK VAKFI”nı kurdu.

Merkezi İstanbul’da bulunan Altınnesil Vakfı, Büyükçekmece Aslıye Hukuk Mahkemesi kararıyla kurulmuş, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tescil edilmiş ve Türk Medeni Kanun