İLESAM 13.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI-İLESAM’DA TUTARLILIK DEVAM EDİYOR (26.04.2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI (26.04.2014)

İKİ DÖNEMDİR MEHMET NURİ PARMAKSIZ BAŞKANLIĞINDA HİZMETLERİNİ YÜRÜTEN YÖNETİM
YENİ DÖNEMDE DE GÖREV BAŞINDA… 

“Marifet iltifata tabidir,
iltifat görmeyen meta zayidir.”


İLESAM’DA TUTARLILIK DEVAM EDİYOR.
MEHMET NURİ PARMAKSIZ ve EKİBİ ÜÇÜNCÜ DÖNEMDE DE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK.
 

 

Türkiye İlim Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliğinin Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüzük gereğince 2 yılda bir yapılması gereken 13. Olağan Genel Kurul toplantısı 26 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 10.00’da Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda gerçekleşti. Bu anlamlı ve güzel günün 26 Nisan Dünya Telif Hakları Günü ile aynı güne denk gelmesi hoş bir tesadüftü. 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yönetimi devraldığı 2010 tarihinden itibaren günümüze kadar yapmış olduğu çalışmalara bakıldığında telif haklarıyla ilgili sorunların üzerine gidildiği, pek çok etkinliğe imza atıldığı, edebiyata hizmet eden çeşitli projelerde yer alındığı, İLESAM adının başarılı organizasyonlarla anıldığı görülmekte. İşte İLESAM Ailesi de bu farkındalıkların ayırtında ve bir kez daha Mehmet Nuri Parmaksız ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yola devam etmesini ve İLESAM çatısı altında istikrarın sürmesini istediler.

 


 

İLESAM’ın 13. Genel Kurul Toplantısı saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Arif Bük’ün sunumu ile başladı. Toplantıda Divan Başkanlığını Hayrettin İvgin, Katip Üyeliğini Nalan Pulat, Volkan Yeşilay ve Sevimbike Polat yaptı. Kurula Kültür Bakanlığından katılan temsilci Ahmet Yener Koçak’tı.

Açılış konuşması yapan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, yönetime geldikleri dört yıl boyunca yaptıkları çalışmalardan söz etti. Yeni dönemde gerçekleştirecekleri projelerden bahseden Parmaksız, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Yasa Tasarısının yaklaşık 2 yıldır Başbakanlıkta Meclise sevk edilmeyi beklediğini ve bir türlü yasalaşmadığını, sanat ve sanatçının haklarını koruyacak, eser sahiplerinin daha çok telif kazanmasını sağlayacak bu yasa tasarısının bir an önce yasalaşması için açacakları imza kampanyasına ve bu noktada gösterecekleri tepkilere duyarlı olunmasını, sanat ve sanatçının haklarının korunması adına kendilerine destek olunmasını istedi.

 

 


Telif hakları ile ilgili sorunlardan copyright ( kopyalama) ile ilgili vergiden, bu verginin Kültür Bakanlığı bütçesinde kaldığından, Yayıncılar Birliğinin verdiği bandrolden, Bakanlığın aldığı paydan bahseden Parmaksız “Biz eser üretmesek, ortada kitap olmasa neye bandrol verecekler. Onlar yayın yapıyorlar biz yazıyoruz ama bize sorulmadı, fikrimiz alınmadı. İLESAM olarak üyelerimizin haklarını koruyoruz, kimseye boyun eğmiyoruz.Bu sene lise düzeyindeki öğrenciler arasında üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Slogan ve Logo Yarışmamıza ilk yıl destek verdi Kültür Bakanlığı. İkinci yıl desteklemedi. Bu yıl ise desteklemek zorunda kaldı.Biz, siyasi düşünceye değil topluma hizmet ediyoruz. Bizim siyasi görüşümüz yok. Milli ve kutsal değerlerimiz önemlidir ve biz Devletin yanındayız. Yazarlar Birliği dernek ama biz 5846 sayılı yasa ile kurulan bir Meslek Birliğiyiz. Yetki belgelerinin beş yıl süresi var. Dileğimiz sanatçıya sahip çıkılmasıdır, bu yasanın bir an önce işlerliğe kavuşmasıdır. Bize üye olmayanların haklarını koruyamıyoruz.Bu kanun, haklarımızı koruma noktasında bize nefes aldıracak bir kanun. Desteklerinizi bekliyoruz. Türk sanatının gelişmesi açısından bu yasanın çıkması gerekiyor. Yasa boşluklarından bir takım insanlar çıkar elde ediyor. Bu bilgileri sizlerle paylaşıyorum çünkü hesap verilecek yer Genel Kurulsa açıklama yapılacak yer de Genel Kuruldur. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.Hayata geçirmeyi planladığımız yeni projelerimiz mevcut. Üye sayımız her geçen gün artıyor ki bu sevindirici 76 ilde, 50 üniversitede temsilciliklerimiz var. Faaliyetlerimiz devam edecek.” diyerek dört yıldır birlikte çalıştığı yönetim kurulu üyelerine, sinevizyon sunumları için Zeynel Yeşilay’a, davaları yürüten Av. İbrahim İlkyaz’a, Isparta Temsilcisi Zeki Çelik’e, İLESAM etkinlik haberlerini hazırlayan Sibel Unur Özdemir’e ve Nur Ersen’e, İLESAM’ın bayrağı diye tanımladığı Cemal Tuzcuoğulları’na, İstanbul Temsilcisi Cafer Vayni’ye, küslükleriyle kendisine sabrı öğreten insanlara, çeşitli şehirlerden gelen dostlarına, verdikleri desteklerle yanında olan herkese, gelemeyen ama telefonla destek verenlere, her faaliyette kendilerini destekleyen kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ederek “Dünya hiçbir kalbi kırmaya değmiyor.Gönüllü olarak hizmete, yönetim kuruluna talibiz, sorumluluk almayı severiz” dedi.


Meslek Birliğinin hesap raporları Cemal Tuzcuoğulları adına İLESAM Ankara Şube Başkanı Turan Durak Düz tarafından okundu. Düz, 2012–2013 yılı gelir-gider kesin hesap raporlarını ve 2014–2015 yılı tahmini bütçenin sunumu da yaptı. 


Mustafa Kaya’nın 2012-2013 yılı Denetleme Kurulu raporunu okunmasının ardından 2014–2015 yılı Tahmini Bütçeden hesaplar arası aktarma yapılması, tahmini bütçesinin hazırlanması, Tüzük ve Yönergelerin değişikliği, kurum, kuruluş ve üyelerden alınacak giriş ücreti ve aylık aidatlar ile Kurullara ödenecek hakkı huzurların belirlenmesi, Meslek Birliğinin daha kullanışlı bir merkez binasına kavuşturulması için imkân bulunduğu takdirde mevcut dairenin satılarak/kiralanarak yeni bir gayrimenkul alınması/kiralanması, Genel Kuruldan sonraki iki yıllık dönem içinde; İllerde görevlendirilecek Temsilciler ve İl Denetim Komisyonu üyeleri hususunda yeni Yönetim Kuruluna yetki verilmesi, Federasyon kurma ya da Federasyona katılma kararının Genel Kurulda görüşülerek oylanması, Birliğin Yönetim, Denetleme, Haysiyet, Teknik-Bilim, Radyo-Televizyon ve Yayın, Bilişim Kurulları üyeleri ile Federasyon Temsilcilerinin gizli oyla seçimi için yeni Yönetime yetki verilmesi hususları görüşüldü.


İstanbul Temsilcisi Cafer Vayni ise “İLESAM’ın bu kadar dar bütçe ile böylesi işler başaracağını tahmin etmiyordum; Genel Başkanımızın verdiği bilgilerden görülüyor ki çok güzel işler, gelişmeler olmuş.Belçika’dan bir temsilci geldi. On milyonluk Belçika’nın 2000 üyesi var. Her bir üyeye 500&2000 Euro para çıkardıklarını söyledi.Başka ülkelerle telif hakkı konusunda işbirliği yapabileceğini ifade etti. Dijital yayıncılık konusunda da hamle başlatmışlar.” dedi. Vayni, copyright vergi dağılımından da söz ederek 46. Çınaraltı Sohbetlerinde Telif Haklarına yer verdiklerini ve bu konunun katılımcıların dünyadaki gelişmeleri öğrenmesi açısından faydalı olduğunu dile getirdi. Genel Merkezin kendilerini etkinlikler noktasında özgür bıraktığını, güvenilirlik ilişkisinin güçlü olduğunu, söz konusunun İLESAM adına hizmet olduğunu vurguladı.Toplantı, Zeynel Yeşilay’ın hazırladığı olağanüstü bir sinevizyon gösterisi ile devam etti.


Sonrasında ise oylar verilmeye başlandı.


Tek liste halinde seçime girilen oylama sonucunda sandıktan 226 oy pusulasının çıktığı, geçerli oy sayısının 220 olduğu tespit edildi. Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız ve ekibinin karşı aday olmadan tek liste ile seçime girmesi bu ekibin başarısının büyük bir göstergesi oldu.


Divan Kurulu Başkanı Hayrettin İvgin seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız’ı kürsüye davet eti.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Programın başında da aktivitelerimizden bahsettim. Vaat değil yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Dört yıldır birlikte olduğumuz arkadaşlarımızın arasına yeni bir isim daha katıldı, Doç Dr. Ayfer Yılmaz. 


Buradan Kadın Komiteleri Başkanı İlter Yeşilay’a daha aktif çalışmaları için destek sözü veriyorum. 

Web sitemiz daha da genişleyecek. Bayram mesajları, doğum günü mesajları sizlere ulaşmaya devam edecek. 
 
Sadece bireysel üyelikler yapmadık kurumsal bazda da belediyeler gibi üyeliklerimiz de hatırı sayılır derecede. Akademik alanda da üye sayımız arttı ama yine de bu sayı azdır. Geri kalanlar yazarlar/şairlerdir ama bu sayı da azdır. Bazı kişiler mağdur oldukları zaman gelip bizi buluyorlar lakin o zaman da iş işten geçmiş oluyor. Başlarına herhangi bir sorun gelmeden önce gelip bizi bulup üye olmaları, kendilerini ve eserlerini garanti altına almaları kendi menfaatlerinedir.
 
Geçen dönemde söz verdiğimiz İLESAM ansiklopedisini çıkaramadık, inşallah bu dönem uygun şartlar gerçekleşirse bu konuda da muvaffak olacağız. Çeşitli kulvarlarda açtığımız yarışmalarımız devam edecek. Kurslar açacağız önceki yıllarda olduğu gibi. Şiir, sanat, kültür programlarımız başlayacak. Ankara’da kültür-sanat sohbetleri bir konakta olacak. 2015 yılı Türkiye açısından önemli bir yıl. Çanakkale Zaferimizin 100.yıldönümü ve biz de bu anlamlı zaferi yad etmek için büyük ödüllü bir yarışma düzenleyeceğiz. 


İsteyen üyelerimiz Cumartesi etkinliklerinde konuşmacı olarak görev alabilirler.Bizler yine sosyal sorumluluk projelerine imza atmaya devam edeceğiz. Haziran ayı itibariyle kültür gezilerine başlayacağız. Temsilciliklerin bir kısmı (%75) değişecek. Bu değişim kesinlikle memnun olmadığımızdan ötürü değil başka üyelerimize de görev vermek adına. 

İLESAM üyelerinden Hakk’ın rahmetine kavuşanlar anısına etkinlikler, anma programları yapacağız. İsimlerinin cadde ve sokaklara verilmesini sağlanmaya çalışacağız. Samsun da bunu başardık, inşallah diğer illerimizde de gerçekleştirebileceğiz.
 
İki yıl sonra Genel Kurula geldiğimizde bahsi geçen sayıları arttırdığımızı göreceksiniz.Telif hakları veri çalışması için çalışma başlattık.Dijital ortamda eserlerin korunması daha kolay. Okullarda Telif Hakkı ve Korsanla mücadele kulübü açılması, çocukların bilinçlendirilmesi, verginin korunması yolunda adımlar attık. Telif hakları yasasının çıkması için desteklerinizi beklediğimizi yinelemek istiyorum. İnşallah hem maddi hem de manevi anlamda kazançlarımız olacak. Bir de fotokopi merkezlerinin üzerine gideceğiz. Onları lisanslayabilirsek bu da ivme kazandıracaktır çalışmalarımıza.


Üç dönemdir bizleri teveccühleriyle seçerek onurlandıran bütün üyelerimize teşekkür ederim. Yetki denilen şey sadece bizim tasarrufumuzda olamaz, biz yetkiyi paylaşırız; yeter ki İLESAM adına güzel şeyler yapılsın. Biz çalışmaktan kaçınmayız. İLESAM için varız. Her daim İLESAM üyelerimizi kucaklarız.”diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından dilek ve temenniler de dile getirildi
 
Yüklendiği vizyona yakışır bir şekilde hizmet eden değerli İLESAM Yönetimini yürekten kutluyor ve Meslek Birliğimiz adına çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyoruz.
 
İyi ki varsın İLESAM. Birbirinden kıymetli hizmetlerin için sonsuz teşekkürler.

İLESAM 13. GENEL KURUL LİSTESİ

ASİL ÜYELER

YÖNETİM KURULU


1-Mehmet Nuri PARMAKSIZ 
2-Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY 
3-Prof. Dr. Nurullah ÇETİN 
4-Cemal TUZCUOĞULLARI 
5-İlter YEŞİLAY 
6-Pehlivan UZUN 
7-Doç. Dr. Ayfer YILMAZ 
8-Arif BÜK 
9-Hakan YILMAZ

DENETLEME KURULU

1-Bilal DİLSİZ 
2-Sevimbike POLAT
3-Salih KOZAN
4-Suna GÜVEL
5-Tarık TORUN

HAYSİYET KURULU

1-Hayrettin İVGİN 
2-İsa KAYACAN 
3-Nail TAN 
4-İbrahim ENGİN
5-Hanefi IŞIK

TEKNİK-BİLİM KURULU

1-Ali Kemal PARILDAR 
2-Kazım BİRİN 
3-Coşkun MUTLU 
4-İbrahim ALBAYRAK 
5-Nurettin GÜR

RADYO-TELEVİZYON VE YAYIN KURULU

1-Kemal ARSLAN 
2-Sibel UNUR ÖZDEMİR 
3-Erhan İVGİN 
4-Ali BOZDAĞ 
5-Murat DUMAN 

BİLİŞİM KURULU

1-Tayfun ATMACA 
2-Kemal CEBECİK 
3-Mahir ÜNAT 
4-Yard. Doç Dr. Cengiz KARATAŞ 
5-Mehmet KINDAP

FEDERASYON TEMSİLCİLERİ

Mehmet Nuri PARMAKSIZ
Prof.Dr. Tuncer GÜLENSOY 
Prof. Dr. Nurullah ÇETİN 
Cemal TUZCUOĞULLARI 
İlter YEŞİLAY 
Pehlivan UZUN 
Doç. Dr. Ayfer YILMAZ 
Arif BÜK 
Hakan YILMAZ 
A.Merthan DÜNDAR
Selahattin YARAR
Zeynel YEŞİLAY
Feyzullah SEÇKİN
Orhan VERGİLİ
Saim YAYLAGÜL
Nemci DAL
Zeki DAĞLI
İsmail TUNÇ
Nevzat DOĞANAY
İbrahim Ethem EKİNCİ
Duran EROĞLU
İsa KAHRAMAN
Alaeddin İKİCAN
Cahit KARAÇ
Ergun VEREN

YEDEK ÜYELER

YÖNETİM KURULU

1-Durak Turan DÜZ 
2- Nalan PULAT
3- Mustafa KAYA
4- İbrahim İLKYAZ
5- Sibel ÖZKAN
6- Ahmet ALPTEKİN
7- Aziz DOĞANOĞLU
8- Murat YUMRUTAŞ
9- Hasan AKAR

DENETLEME KURULU

1- Ahmet EROĞLU
2- Bekir YEĞNİDEMİR
3- Erhan DİKENLİ
4-Mahir GÜRBÜZ
5-Mahmut HASGÜL

HAYSİYET KURULU

1-Ömer ÜNAL 
2-İbrahim YAMAN
3-Hamdi ÜLKER 
4-Ahmet DİVRİKOĞLU
5-Muharrem KUBAT 

TEKNİK-BİLİM KURULU


1-Prof. Dr. Ali Berat ALPTEKİN 
2-Aysel İmer (ÇOBAN) 
3-Hasan KALLİMCİ 
4-Mehmet Ali KALKAN 
5-Recep ARSLAN 

RADYO-TELEVİZYON VE YAYIN KURULU


1-Mustafa ŞAHİN 
2-Müzeyyen KESKİN 
3-Süreyya KAYA 
4-Nilüfer DURSUN 
5-Serdar ÖNCÜL 

BİLİŞİM KURULU

1-Yard. Doç. Dr. Fatih Sakallı
2-Nevin BALTA 
3-Esat ANIK 
4-Zeki ÇELİK 
5-Cafer VAYNİ

HABER METNİ: SİBEL UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR: NUR ERSEN 
YAYINA HAZIRLAYAN:NUR ERSEN

 Okunma Sayısı : 1219         27 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 108185

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.