13.GENEL KURUL SONRASI İLK CUMARTESİ TOPLANTISI…“VİCDAN ve MERHAMET”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

13.GENEL KURUL SONRASI İLK CUMARTESİ TOPLANTISI…

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ

(3 MAYIS 2014)

“VİCDAN ve MERHAMET”
 
Edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, söyleşilerde aktüel konuların işlendiği, şiirlerin okunduğu bir Cumartesi etkinliği daha İLESAM Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. 

 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Üç dönemdir bizleri teveccühleriyle seçerek onurlandıran bütün üyelerimize teşekkür ederim. Geçmişe dönüp baktığımızda 13 Genel Kurul yapıldığı, sadece bir Genel Kurulda tek liste ile seçime gidildiği görülüyor. Bu mutluluk verici elbet ancak ‘oldum’ demek doğru değil, eksiklerimiz olduğunu biliyoruz ve çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. 

İLESAM’ın 13. Olağan Genel Kurulu’ndan sonra seçilen Yönetim Kurulu, üç gün içerisinde toplanarak Prof. Dr. Tuncer Gülensoy başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi ve gizli oyla yapılan seçimde görev dağılımı belli oldu. Bu oylamada ben, yeniden İLESAM Genel Başkanlığına; İlter Yeşilay Genel Başkan Yardımcılığına ve Pehlivan Uzun Genel Muhasipliğe seçildi. Bunlar temsil yetkileridir. 
 
Yetki denilen şey sadece bizim tasarrufumuzda olamaz, biz yetkiyi paylaşırız; Genel Kurul listesinde var olmak önemli değil. Listeye ancak doksan isim yazabiliyoruz. Bu demek değildir ki sadece bu arkadaşlarımızın görevleri var. Sizler de göreve talip olun, görev isteyin, yeter ki İLESAM adına güzel şeyler yapılsın. Projelerinizi getirebilirsiniz, görev almak istediğinizi bildirebilirsiniz, isteyen üyelerimiz Cumartesi etkinliklerinde konuşmacı olarak görev alabilirler. 
 
Desteklerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz. Ben her etkinliğe gidemiyorum, sizleri de programlara göndermeyi düşünüyorum çünkü Merkezde de koordinenin sağlanması gerekli, bunun için ben daha çok burada kalıp düzeni, ahengi sağlamaya çalışacağım. Üçüncü dönemimizin İLESAM’a hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.”dedi
 
Parmaksız günün konusu olan “Vicdan ve Merhamet” konusunda da “Benim de merhamete ihtiyacım var. Merhamet edilmeyene merhamet edilmez.” diyerek konuşmasını yapmak üzere Mehmet Çetkin’i kürsüye davet etti.


Çetkin “Sizlerle Kutlu Doğum Haftası ve Regaip Kandili vesilesiyle görüşmek istemiştim ama kısmet bugüneymiş.”diyerek konuşmasına başladı.

Mehmet Çetkin “Merhamet etmek, vicdan sahibi insanın güçsüz olana, ihtiyacı olana yardım etme, şefkat gösterme isteğini duymasıdır. Rahman kelimesinin sözlükteki anlamı temelde çok merhametli olan demektir. 
 
Allah-ı Taala, Rahman sıfatının gereği olarak yarattığı bütün varlıklara merhamet eder. Allah’ın Rahman sıfatındaki manayı anlayabilmek önemlidir. İnsanda merhamet duygusu olmalıdır. Merhamet duygusunu hissedebilmesi içinde yalın ve sahih bir vicdana sahip olması gerekmektedir. Merhamet duygusunun tecelli ettiği insan ‘rahmet’ etmek ihtiyacını duyar. Allah’ın merhameti varoluşun gerçek sebebidir. Yaradan, sınırsız, karşılıksız, sürekli ve koşulsuz merhamet eden, mutlak merhametin kaynağıdır. 
 
6666 tane ayet vardır. Tereddütte kaldığımız bir husus olursa işin ehline sormamız, Kuran-ı Kerim’i açıp bakmamız gerekir. Bazı ayetler açık değildir, yorum ister. İkinci kaynak Hadis-i Şeriflerdir.
 
 
Bir konu hakkında mutlu iseniz vicdanınız rahat eder. Müslüman kardeşiniz rahat mı, huzurlu mu, diye düşünmeniz gerekir. Bütün müminler kardeştir. Hepimiz Allah’ın kullarıyız. Yaratılış biçimimiz belli. Allah’ın verdiği nimetler güzeldir. Dinlemesi, konuşması güzeldir. Akıl vermiştir, göz vermiştir. Allah muhafaza, aklımızı bir saniye alsa, ne yaparız.

Allah’ın 100 rahmeti vardır. Rahmet,derya; merhamet,derya; vicdan, merhamettir. 
 
Gece ve gündüzün fırsatını kaçırmayınız. İsminiz, cisminiz var; zaman zemin gelince karşınıza çıkacak.
 
Peygamber efendimiz hiddetlendiğinde vicdanını kullanırdı.
 
Anne ve babanız yanınızda yaşlandıysa onlara ‘of’ bile demeyiniz.
 
İlim ve edebiyat önemli iki kavramdır. İlim sadece müftülere, imamlara ait değildir. Sizler de ilimle uğraşıyorsunuz, şuarasınız. 
 
Anne karnındaki cenin dünyaya gelene kadar rahmettir. İnsanoğlu vefat ettiğinde amel defteri kapanır. Burada bizden rahmet ister. Rahmet, şefkatten gelir. Burada bize düşen duadır.” dedikten sonra kendisine yöneltilen soruları da cevapladı.
 
 
İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay bu güzel günün anısına MehmetÇetkin’e bir Teşekkür Belgesi takdim etti.

Yeşilay “Üç dönemdir bizleri bu göreve layık gören sizlere ve dört yıldır Genel Başkan Yardımcılığını yürüten Nurullah Çetin hocama teşekkür ediyorum.Bundan sonra Genel Başkan Yardımcılığı görevimi en güzel şekilde yürütmeye gayret edeceğim. Biz büyük bir aileyiz. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. 
 
 
Ben kadın şairlerin sorunları olduğunu Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonunda bizzat dile getirdim. Bu komplike bir konu ve çok yönlü çalışmalar gerektiriyor.Elbette farklı projelerimiz de olacak. Kadınların elinin değdiği her şey de güzellik vardır. Bu hedefler doğrultusunda çeşitli çalışmalarda bulunduk, bulunacağız. Kültür ve medeniyetimizi ileri götürmek açısından bu son derece önemlidir. Biliyorsunuz Genel Kurulda Başkanımızdan söz aldık. Bütün kadın üyelerimiz asil üyedir.Ne yapacaksak birlikte yapacağız. Teveccühleriniz için teşekkürler.”cümleleri ile duygularını dile getirdi.

 
 
Etkinliğin ikinci bölümü Şiir Dinletisi ile devam etti. Dinletinin sunumu İLESAM Ankara Şube Başkanı Turan Durak Düz tarafından yapıldı. 

*
 
*
 
Özlem, umut, barış, mutluluk, dostluk, aşk, sevgi temalı şiirler şairlerinin sesinde hayat buldu. Sibel Unur Özdemir üç hafta önce merhum Rıza Akdemir beyefendinin anıldığı programda kendisinin de bir görevi olduğunu ancak şehir dışında olduğu için programa katılamadığını ve görevini şimdi yerine getirmek istediğini ifade ederek Akdemir’in güzel şiirlerinden biri olan “Sahil’de” isimli şiirine ses oldu.

 

*

*
 
*
 
*
 
*
 
*
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
Geçtiğimiz günlerde Sevinç Doğancan Güven’in “Anne ve Çocuk” konulu beşinci kişisel resim sergisi Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşmuştu. Güven, tüm zarafetiyle o birbirinden güzel tablolarından üçünü İlter Yeşilay, Sibel Unur Özdemir ve Nilüfer Dursun’a hediye etti.

 
 
 
 
Etkinliğe katılan isimler arasında Suna Güvel, Murat Haydaroğlu, Hanifi Işık, Ozan Sevdai, İbrahim Yaman, Selçuk Küçükkalıpçı, Orhan Vergili, İsmet Bora Binatlı, Vedat Fidanboy, Nurettin Gür Ozanoğlu, Sevinç Doğancan Güven, Sibel Unur Özdemir, Nur Ersen, Müzeyyen Keskin, Niyazi Bali, Mehmet Ergun, Veli Zor, Hikmet Özdemir, Ozan Mahmudi, Ozan Elifçe, Necati Özdenkoş, Ozan Dudai, Ozan Zebuni, Necati Arslan, Uğur Bulut, Bekir Yeğnidemir, Murat Duman, İlter Yeşilay, Arif Bük, Av. Ahmet Afacan, Salih Kozan, Cahit Karaç, Prof. Halil Aytekin, Şakir Susuz, Mahir Ünat, Aydın Akalın, Sadık Kılıç, Tuncer Ulusoy, İbrahim Engin, Remzi Tülek, Meral Otman, Tülin Hatun Şener, Cemal Tuzcuoğulları ve Müzeyyen Unur da vardı.

13. Genel Kurul toplantısının ardından gerçekleştirilen bu ilk Cumartesi etkinliğinde daha çok dostluklar pekiştirildi, sıcak sohbetler gönüllere taht kurdu. Birlik, beraberlik içinde geçen dakikalar şiirlerle taçlandırıldı, yüzlere tatlı bir gülümseme, yüreklere huzur yerleşti.Sözün özü; şiirlerin, sözün coştuğu bir İLESAM Cumartesisi daha gelip geçti hayatın içinden
 
Unutmayın! İLESAM Kültür Evi, üyesi olsun - olmasın edebiyata, şiire, sanata gönül vermiş tüm dostları gelenekselmiş Cumartesi sohbet toplantılarına bekliyor.
 
HABER: Sibel UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR: Sibel UNUR ÖZDEMİR / NUR ERSEN / MÜZEYYEN KESKİN
YAYINA HAZIRLAYAN: NUR ERSEN

 Okunma Sayısı : 929         05 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 234277

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.