İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 MAYIS 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 Mayıs 2014)

İSA KAYACAN’A 233. PLÂKET, ADNAN MENDERES DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN…

ANKARA (Ece Haber Ajansı) - Gazeteci-Yazar Prof. Dr. İsa Kayacan’ın değişik kuruluşlardan aldığı, onur, şeref ve takdir belgesi sayısı 283’e, plâketlerin sayısı ise 233’e ulaştı.

En son İsa Kayacan’a 233. plâket, merkezi Ankara’da bulunan ‘Adnan Menderes Demokrasi Platformu’ndan geldi.

26 Şubat 2014 tarihinde İsa Kayacan’a, Adnan Menderes Demokrasi Platformu Yönetim Kurulunca verilen Plaket’te şunların yazıldığı görüldü:

-“Sayın İsa Kayacan; Adnan Menderes’e ve demokrasi davasına bağlılığınız ve çabalarınız için şükranlarımı sunar, mutluluk ve başarılar dilerim.

Saygılarımla.

Ahmet Şerif Bayındır, Yönetim Kurulu Başkanı”.

Gazeteci-Yazar, Prof. Dr. İsa Kayacan, Adnan Menderes dönemleriyle ilgili araştırma ve değerlendirme ağırlıklı yazılarının yanı sıra; “Yönlendirmelerin Gölgesindeki Yassıada Mahkemeleri” ve “Menderes ve Dönemlerine Ait Yayınların Pek Çoğu Gerçeği Yansıtmıyor” başlıklı yazılarıyla dikkat çekmişti.


İLESAM ÜYESİ HANİFİ IŞIK’IN SONÇAĞ YAYINLARI’NDAN ÇIKAN  “CUMHURİYET’E GİDEN YOL GÜNEYBATI KAFKAS CUMHURİYETİ”  İSİMLİ KİTABI ÜÇÜNCÜ BASKISINI YAPTI.

Osmanlı Devleti yönetiminde Kars, Ardahan, Batum Sancaklarının ortak adı olan ve  Arapça’ da üç (3) Liva (sancak) anlamına gelen Elviye-i Selâse halkının Kars’ın, Ardahan’ın kurtuluşunda gösterdiği özgürlük, demokrasi ve esaretten kurtulma mücadelesi, ilk defa Cumhuriyet’in (Şura Cumhuriyeti) Kars da kurulduğu, bu Şura tarafından 18 maddelik bir anayasa yapıldığı ve bu anayasa ile kadınlar dahil herkese seçme ve seçilme hakkı tanındığı çeşitli bilgi ve belgelerle aktarılmaktadır. Kitap yedi bölümden oluşmaktadır.

Kitabın Son Sözünde;

 “Gelin dost olalım. Bölgelerimize ve ülkelerimize uygarlık ve iyilikler getirelim. Birilerinin korumacılığına sığınıp da eskileri yaşatmayalım.Aynı zamanda canavarlaşan dünyaya da örnek olalım.

Marifet öldürmek değil, marifet  yaşatmaktır. İnsan öldürene madalya verildiğini gördünüz mü?

……

İnsanı insan olarak görseler ve insanların acılarını içlerinde hissedebilseler de güllü, güneşli bir dünyayı birlikte paylaşsak daha iyi olmaz mı?” 

cümleleriyle verilen öğütler dikkat çekici. 

“İçime aşk doğduğunda

Tüm varlığım talan oluyor

Çağıran aşk

Vatan aşkı olunca

Gerisi yalan oluyor”

Hanifi Işık

Sonçağ Matbaacılık Ltd. Şti.

Adres: İstanbul Cad. İstanbul Çarşısı

No:48/48-49

İskitler -ANKARA

Telefon: 0312 341 36 67

E-Posta: www.uzundijital.com

Yazarı: Hanifi IŞIK 
Yayınevi: Sonçağ Yayınları 
Sayfa Sayısı:82  
Yıl:2013

İLESAM ÜYELERİNDEN SEVİNÇ DOĞANCAN GÜVEN BEŞİNCİ KİŞİSEL RESİM SERGİSİYLE SANATSEVERLERLE BULUŞTU.

Üyelerimizden Sevinç Doğancan Güven’in  “Anne ve Çocuk” konulu beşinci kişisel resim sergisi 18 Nisan- 01 Mayıs 2014 tarihlerinde Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.  Güven’in eserleri muhtelif zamanlarda on üç karma sergide de yer aldı.


KIZIL KULE ÖDÜLÜ,  İLESAM ÜYESİ SİBEL UNUR ÖZDEMİR’E…

11 Nisan 2014 Cuma günü Alanya Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Güncel Sanat Dergisi’nin Kaygusuz Abdal adına düzenlemiş olduğu 4. Öykü ve Şiir yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Yarışmada “Kızıl Kule Ödülü” İLESAM Üyesi Sibel Unur Özdemir’e verildi.

Özdemir “Geçen sene Alanya Güncel Edebiyat Dergisinin Kaygusuz Abdal adına düzenlediği 3. Öykü ve Şiir yarışmasında “Arzuhalim” isimli şiirim “Güncel Sanat Ödülüne” değer görülmüştü. Bu sene de “Lale’m” isimli şiirimle bu yarışmadan ikinci kez ödül almanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bu güzel törene emek veren Alanya Güncel Edebiyat Dergisine, Sayın Aslan Bayır beyefendiye ve şiirimi beğenerek Kızıl Kule Ödülüne layık bulan jüri üyelerine çok teşekkür ederim.

Alanya Güncel Dergisi şiirlerle, öykülerle, söyleşilerle bezeli bir dergi. Çok büyük bir emekle, fedakârlıkla ve titizlikle hazırlandığını biliyorum. Derginin bundan önceki faaliyetleri ve bu tören, edebiyat adına verilen değerli ve başarılı hizmetlerinin bundan sonra da devam edeceğinin müjdecisidir diyorum Ve ödül alan tüm arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum.” dedi.

 

BESTAMİ YAZGAN’DAN DEĞERLER EĞİTİMİ SETİ

Çocuk edebiyatının tanınmış isimlerinden Bestami Yazgan’ın “Ceren ve Arkadaşları” isimli altı kitaptan oluşan değerler eğitimi seti yayınlandı. Yazgan, “Zaten değerli olan çocuklarımıza kitaplarımla katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Onların daha donanımlı olması için çalışıyorum.” dedi.

Nar Yayınları, kitapları okuyucuya şöyle duyurdu: "Arkadaşların kimler" diye sorsalar hemen sayarız: Ayşe, Mehmet, Ali, Zeynep... Peki, bu soruya "Başparmak, Topkuyruk, Kartopu, Kanarya, Sarmaşık ve Can Eriği" diye cevap veren birini gördünüz mü? Hem bunlar nasıl bir insanın arkadaşları olabilir ki? Bunları söyleyen Ceren’se hiç şaşırmayın. Ceren, sizi arkadaşlarıyla tanıştıracak. Onların sizin de arkadaşlarınız olduğunu fark edeceksiniz. Sonra gülümseyecek ve saymaya başlayacaksınız "Arkadaşımın adı Kartopu, Başparmak, ..." diye. Dikkat! Çevremizde farkına varamadığımız daha çok arkadaşımız var.


ÜYELERİMİZDEN VEDAT FİDANBOY’UN GÜFTELERİNDEN OLUŞAN ŞARKILAR ANKARA’DA MÜZİK SEVERLERLE BULUŞTU

Ankara’da bulunan çeşitli TSM Koro yönetici ve şefleri, güfteleri  yönetim kurulu eski üyelerimizden Şair ve Söz Yazı Vedat FİDANBOY’a ait aşağıdaki eserleri  “2O14 Yılı TSM Bahar Konserleri” kapsamında repertuarlarına almıştır. Bu eserler konser salonlarında müzik sever  halkımız huzurunda icra edilmiş ve edilmektedir.

1)    Etimesgut Belediyesi Elvankent TSM Topluluğu/Şef: Ferhat SARMUSAK  /Şarkı Adı: Sevgi Neymiş Onda Gördüm/ Beste: Erol ERDİŞ/Okuyan: KORO/ Yer: Resim Heykel Müzesi /Tarih:26 Nisan 2014 Saat:19.30

2)    Çayyolu Musiki Cemiyeti Türk Müziği Topluluğu/Şef: Mücahit EREN Şarkı Adı:/Yoksun Diye Sen Gönlümü Efkâr Sarıyor/Beste: Öznur USALAN/ Okuyan: Öznur USALAN/Yer: Milli Eğitim Vakfı Koleji İlköğretim Okulu Salonu/Tarih:26 Nisan 2014 Saat:19.30

3)    Karamanlılar Derneği TSM Korosu/Şef: Hasan EYLEN/Şarkı Adı: Karaman’a Özlem (TRT. REP.21812) Beste: Hüseyin SOYSAL/ Okuyan: Veli BOZKIR(Dernek Başkanı)Yer: Resim Heykel Müzesi /Tarih:08 Mayıs 2014 Saat:19.30

4)    Ispartalılar Vakfı TSM Korosu/ Şef: Orhan SAYGICI/Şarkı Adı: Isparta’m (TRT REP: 22400)/Beste: Hüseyin SOYSAL/ Okuyan: Mustafa KAYMAZ/ Yer: Resim Heykel Müzesi /Tarih:09 Mayıs 2014 Saat:20.00

5) Yaşamkent TSM Korosu/ Şef: Hasan EYLEN/Şarkı Adı: Bir Değil Bin Ömür Okusam Bıkmam(Şiir Gözler) Beste: Aynur AKÇINAR/ Okuyan: Aynur AKÇINAR/ Yer: Başkent Üniversitesi Doğramacı Salonu /Tarih:10 Mayıs 2014 Saat:20.00

5)    Karamanlılar  Derneği TSM Korosu/Şef: Hasan EYLEN/ Şarkı Adı: Karaman’a Özlem (TRT. REP.21981) Beste: Hüseyin SOYSAL/ Okuyan: Veli BOZKIR(Dernek Başkanı/Yer: Atatürk  Kültür Merkezi (AKM)/Tarih:11 Mayıs 2014 Saat: 16.00 - 18.00

 

 İLESAM ÜYESİ İNSAF KILIÇ ve www.annem.tv

“Kadın, özgür değilse insanlık köle demektir”

Annem TV’de;

 Kadın sorunları ve çözümüne ilişkin programlar önceliğimiz olacaktır.Annem TV’nin öncelikli çözüm ortakları; annedir, kardeştir, eştir. Bütünün yarısı olduğu gerçeğini yaşam felsefesi olarak benimseyen, başta devlet kurumları olmak üzere, seçilmiş ve atanmış yöneticilerin tümü, görevli oldukları kuruluşlar yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, meslek kuruluşları, kamu ve özel kuruluşlar, duyarlı bireyler çözüm ortağımızdır.

Etnik kökeni, inancı, kültürü, siyasi düşüncesi ne olursa olsun, kadının insanca ve onurlu yaşam mücadelesini hayatının merkezine koyan herkese, her

düşünceye katkı sunmayı, güç vermeyi amaçlıyoruz.