İLESAM- KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ SEZON FİNALİ (12 Mayıs 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM- KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ SEZON FİNALİ (12 Mayıs 2014) 

Mekânlar, duvarları arasında yaşattığı insanlarla, onların kendine kattığı değerlerle, yaşanmışlık kokan olaylarla var olurlar. Gün olur hasreti, gün olur acıyı, gün olur mutluluğu barındırırlar köşelerinde. İşte o mekânlardan biri olan Altındağ Belediyesi Kültür Sanat Evi Kabakçı Konağı takvimler 12 Mayıs 2014’ü gösterirken sıcacık, içten, samimi duyguların paylaşıldığı anlara tanıklık etti.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunduğu sezonun son şiir dinletisinde okunan şiirler yüreklerde hoş bir anı olarak yerini aldı.Parmaksız anımsadığı bir anekdotu katılımcılarla şöyle paylaştı; “Şiirin meteoroloji ile yakın ilgisi vardır. Bulutlar yağabilmek için damlaları toplar. Damlaların, yağmur olup  yeryüzüne düşebilmesi için şartların oluşması lazımdır. Yağmur olmayı beklemek gereklidir aksi takdirde damlalar çise olarak kalmaktan öteye geçemezler.Şiir de böyledir, yazıldıktan sonra demlenmesi, yağmur olmayı beklemesi kaçınılmazdır.”

Birbirinden değerli şairlerin dudaklarından dökülen  yalan, dostluk, özlem, aşk, Ankara, emekçi kadınlar, kesret, anne, edep, insan, insanlık, incitmemek, gurbet, hakikat, fani dünya ve ebediyet, vicdan, kul hakkı  temalı şiirler geceyi taçlandırdı.

Kabakçı Konağı’nın o mistik havasının içinde soluk alan, hayat bulan, coşan  sadece şiirler değildi. Ozanların sazlarından, yüreklerinden dökülen türküler dudaklarından süzülerek dinleyenlere ulaştı ve  keyifli dakikalar yaşattı.

Şiir ve türkülerin yanı sıra dostane sohbetler ve bu şiir akşamına renk katan espriler de yüzleri güldürdü.

Şairler kendi şiirlerinin  yanı sıra Ahmet Muhip Dranas’ın, Necip Fazıl Kısakürek’in, Yavuz Bülent Bakiler’in, Abdurrahim Karakoç’un şiirlerine de ses oldular.

Gecenin bir de özel konusu vardı "Hata ve Af".Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız geçen haftaki radyo programı İmbikten Damlalar’da bu konuyu işlediğini dile getirerek  hatanın biz insanlara özgü bir hal olduğunu, hata yapmayan insan olmadığını, asıl olanın kişinin yaptığı hatanın idrakine varmasını, bundan ders alarak af dilemesini bilmesini, affedici olması gerektiğinin altını çizdi. Küs kalmanın doğru bir şey olmadığını, bunu telafi için adım atılmasının elzem olduğunu, affetmenin büyüklük göstergesinin bir işareti sayıldığını da sözlerine ekledi.

Bazı katılımcılar da konu ile ilgili görüşlerini dile getirerek küslüğün üç günden fazla sürmesinin doğru olmadığını hatta bir mendil kuruyana kadar sürmesi gerektiğini belirterek konuyla ilgili olarak Mevlana’nın sözlerinden örnekler verdiler.

Ben de gecenin konusuyla ilgili olarak “Unutulmamalıdır ki Allah affedicidir, bağışlayıcıdır; O yaptığı hatalardan, işlediği günahlardan dolayı kullarını affederken, biz aciz kulların birbirimize karşı hoşgörülü, sabırlı, bağışlayıcı olması ve birbirini sevmesi gerekmez mi?” diyorum.

Her ayın ikinci pazartesi akşamı Tarihi Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirilen İLESAM Şiir Dinletilerinde paylaşılan yalnızca şiir değil elbette. Şiirin yanı sıra pekiştirilen dostluklar ve sanata dair paylaşımlar da. Sanata gönül vermiş, dostluk meclisinde bir yürek olmuş şairler şiir tatlısından tadarak kalem sahiplerini yazmaya ve yazdığını yorumlamaya teşvik ederek Türk edebiyatına yeni, özgün, nitelikli ve estetik düzeyi yüksek  eserler kazandırmak, bu yapıtlarla dilin ve edebiyatın güzelliklerinin farkına varılmasının önemini vurgulamak gibi bir de misyon üstlenmiş durumda. 

Ömer Faruk Arlı, Zeki Dağlı, Mehmet Kındap, Murat Duman, Orhan Vergili, Durak Turan Düz, Aşık Dudai, Ozan Sevdai, Nurettin Gür Ozanoğlu ve oğlu, Asuman Soydan Atasayar, Oya Şahin, Nevzat Taşkıran, Sevgi Yücebaş, Sibel Unur Özdemir, Vedat Fidanboy, İsmet Bora Binatlı, Tuncer Ulusoy, Salih Kozan, Rana İslam Değirmenci, Coşkun Mutlu, Gülseren Kılıç, Hünkar Dağlı, Bekir Yeğnidemir, Medet Akpınar, Şakir Susuz, İzzet Bağcı, Mehmet Can, Nemci Dal ve  Volkan Yeşilay  da Kabakçı Konağının efsunlu havasında şiir soluyan isimler arasındaydılar.

Tüm  edebiyat severlerin davetli olduğu Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin geleneksel Kabakçı Konağı Şiir Dinletileri bu geceki programıyla sezona veda etti. Şimdi gelecek sezonu bekleme zamanı.

HABER METNİ: SİBEL UNUR ÖZDEMİR 

FOTOĞRAFLAR: SİBEL UNUR ÖZDEMİR/ ORHAN VERGİLİ/ OYA ŞAHİN

 Okunma Sayısı : 914         17 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 109494

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.