İLESAM- KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ SEZON FİNALİ (12 Mayıs 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM- KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ SEZON FİNALİ (12 Mayıs 2014) 

Mekânlar, duvarları arasında yaşattığı insanlarla, onların kendine kattığı değerlerle, yaşanmışlık kokan olaylarla var olurlar. Gün olur hasreti, gün olur acıyı, gün olur mutluluğu barındırırlar köşelerinde. İşte o mekânlardan biri olan Altındağ Belediyesi Kültür Sanat Evi Kabakçı Konağı takvimler 12 Mayıs 2014’ü gösterirken sıcacık, içten, samimi duyguların paylaşıldığı anlara tanıklık etti.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunduğu sezonun son şiir dinletisinde okunan şiirler yüreklerde hoş bir anı olarak yerini aldı.Parmaksız anımsadığı bir anekdotu katılımcılarla şöyle paylaştı; “Şiirin meteoroloji ile yakın ilgisi vardır. Bulutlar yağabilmek için damlaları toplar. Damlaların, yağmur olup  yeryüzüne düşebilmesi için şartların oluşması lazımdır. Yağmur olmayı beklemek gereklidir aksi takdirde damlalar çise olarak kalmaktan öteye geçemezler.Şiir de böyledir, yazıldıktan sonra demlenmesi, yağmur olmayı beklemesi kaçınılmazdır.”

Birbirinden değerli şairlerin dudaklarından dökülen  yalan, dostluk, özlem, aşk, Ankara, emekçi kadınlar, kesret, anne, edep, insan, insanlık, incitmemek, gurbet, hakikat, fani dünya ve ebediyet, vicdan, kul hakkı  temalı şiirler geceyi taçlandırdı.

Kabakçı Konağı’nın o mistik havasının içinde soluk alan, hayat bulan, coşan  sadece şiirler değildi. Ozanların sazlarından, yüreklerinden dökülen türküler dudaklarından süzülerek dinleyenlere ulaştı ve  keyifl