TÜRK TARİH KURUMU’NDA İLESAM CUMARTESİ SOHBETİ ve ŞİİR DİNLETİSİ (31.05.2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

LESAM KÜLTÜR, SANAT ve EDEBİYAT CUMARTESİLERİNDE BU HAFTA
“MİLLİ MÜCADELE VE HALİDE EDİP”
(31.05.2014)

09 Eylül 2013 tarihinde İLESAM etkinliklerinin bir ayağı olan Kabakçı Konağı Şiir dinletileriyle başlayan yeni dönem, 28.09.2013 tarihinde gerçekleştirilen geleneksel Cumartesi Söyleşileri ve Şiir Dinletileri ile ‘merhaba’ demişti üyelerine.

İLESAM Genel Merkezi Kültür Salonu diğer yıllarda olduğu gibi bu dönemde de birbirinden farklı konuların ele alındığı Cumartesi söyleşileriyle, bünyesinde geniş bir mozaiği barındıran onlarca şiirlerle kucakladı katılımcılarını ve pek çok etkinliğe sahne oldu.
 
Tüm sezon boyunca kararlı, istikrarlı ve azimli adımlarla ilerleyen İLESAM gerek Kültür Evinde gerekse Kabakçı Konağında düzenlediği etkinliklerle üyelerine nitelikli hizmetler sürdürmeye devam etti. 
 
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği disiplinli ve sistemli işlere imza atarak oldukça organize bir yapının başarıldığını aynı zamanda da ekip ruhunun gücünün göstergesi oldu sezon boyunca.
 
Sezonun son Cumartesi etkinliğine katılamayan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay, Necip Fazıl Kısakürek’in anısına düzenlenen 7. Yeşilırmak Kültür Sanat ve Şiir etkinliğine katılmak için Tokat’da bulunuyorlardı. 
 

Türk Tarih Kurumunda gerçekleştirilen program Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Emine Gözde Özgürel’in sunumu ile başladı. 


Prof. Dr. Nurullah Çetin, “Halide Edip Millî Mücadele ve Amerikan Mandacılığı” adlı konferansında Halide Edip Adıvar’ın Millî Mücadele sürecindeki Amerikan Mandası taraftarlığını anlattı.

Millî Mücadelenin değişik kanatlarına, boyutlarına ve günümüze olan yansımalarına yer verdi. 

Amerikan mandacılığının Atatürk’ün vefatından sonra başlayıp günümüze kadar geldiğini ifade eden Çetin, Millî Mücadele döneminde Atatürk’ün hem Amerikan hem de diğer mandacılık fikirlerine tevessül etmediğini, “ya istiklal ya ölüm” ilkesiyle tam istiklalci bir Türk beyi olduğunu vurguladı. 
 
Atatürk’ten sonraki yöneticilerin çoğunun Amerikan mandacılığını benimsediğini, bey olmak yerine derebeyi olmayı tercih ettiğini söyledi. Türk milletinin kurtuluşu için tekrar Atatürk’ün tam istiklalci millî siyasetinin benimsenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Nurullah Çetin “Ege’den Hazar’a, beşikten mezara kadar biz Türk milletiyiz. Adımız Müslüman,soyadımız Türk. İmzamız ay yıldız, vatanımız Türkiye Türkistan, nüfusumuz 350 milyon,dinimiz lailahe illallah Muhammedün resululllah, milliyetimiz Ne mutlu Türk’üm diyene!”cümleleri ile konuşmasını noktaladı.
 

Büyük ilgi gören söyleşinin ardından kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Prof. Dr. Nurullah Çetin’in “Milli Mücadele ve Halide Edip” konulu konferansı güne damgasını vurdu.

Çetin’in cümleleri gürül gürül çağıldayan bir şelalenin coşkusunu uyandırdı yüreklerde.Aynı duyguları paylaşan katılımcılar bütünleşerek tek bir ruh oldular. İşte edebiyatın böyle de bir gücü var. Gündelik yaşamın içinden çekip çıkarıyor bireyleri ve kendi büyülü dünyasının içine alıveriyor bir çırpıda. 

İLESAM asli görevi olan Telif Hakları ve Korsanla mücadelesini sürdürürken bir yandan da edebiyata, sanata, kültüre hizmet etmeye devam ediyor. Üyelerinin seslerini duyurmalarını sağlayacak bir alan sunarak mekanı, zamanı, düşünceleri, sohbetleri, dostlukları, dizeleri, mısraları birleştiriyor sanata gönül vermiş yüreklerde.


Prof. Dr. Nurullah Çetin konferansın ardından eserleri ile buluşan okurlarının kitaplarını da imzaladı.


Nur Ersen’in sunumunu üstlendiği “Şiir Dinletisi” programın ikinci yarısını oluşturdu. Günün söyleşi konusu dillerden, yüreklerden dökülen şiirleri de peşinden sürükledi

Etkinliğe katılan isimler arasında Mehmet İlter, Hanifi Işık, Ozan Zebuni, SefaYüce, Pehlivan Uzun, Mehmet Kındap, Sibel Unur Özdemir, İsmail Tunç, Ayfer Yılmaz, Cihat Solmaz, Orhan Vergili, Şakir Susuz, Vedat Fidanboy, İsmet Bora Binatlı, Durak Turan Düz, Nevzat Doğanay, Hicabi Koçak, Veli Zor, Mehmet Sevinç, Ergun Veren, Cahit Karaç, Sultan Özateş, Tuba Koşar, Ozan Sevdai, Nurettin Gür Ozanoğlu, Aşık Bayrami, Nemci Dal, Necati Aslan, Hikmet Özdemir, Mahir Ünat, Sadık Kılıç, Uğur Bulut, Murat Duman, Ahmet Afacan, Sevgi Yücebaş, Fatma Kalkan ve Erdoğan Pamuk da bulunuyordu.

**

**

**

**

**

**

**

**

**

**

**
**
Gün nihayete erdiğinde şiire, sanata, edebiyata, kültüre sevdalı yürekler sezonun son etkinliği olması dolayısıyla duygulu anlar yaşadı. 

Veda zamanı gelmişti artık.

Gelecek sezonda yine, yeniden bambaşka aktivitelerde, birbirinden farklı konularda hep beraber olabilmek dileğiyle…
 
 
HABER METNİ: Sibel Unur Özdemir
FOTOĞRAFLAR: Sibel Unur Özdemir / Nur Ersen/ Orhan Vergili
YAYINA HAZIRLAYAN: Nur Ersen

 Okunma Sayısı : 1493         04 Haziran 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 760103

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.