İLESAM’ın Hayat Sohbetleri’nde Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi “Banka ve Kültür” İlişkisini Anlattı…

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’ın Hayat Sohbetleri’nde Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi “Banka ve Kültür” İlişkisini Anlattı…

İLESAM olarak Hayat Yayınlarının katkılarıyla düzenlenen Hayat Sohbetleri, 14 Haziran 2014-Cumartesi sabahı, Hayat Yayınları’nın Eyüp’teki merkezinde gerçekleşti. Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi’nin merkezinde gerçekleşen kahvaltılı sohbette “Banka ve Kültür” konusu konuşuldu. 


Açılış konuşmasını yapan İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şube Başkanı Cafer Vayni: “Kültür hayatımıza önemli katkıda bulunan Albaraka Türk’e Sayın Gnel Müdüre  güzide topluluğun bir araya gelmesine vesile olduğu için Hayat Yayın Gurubu Başkanı Hayati Bayrak’a şahıslarında teşekkür ederek” sohbeti açtı. Kısa bir tanışma turu yapıldıktan sonra söz Fahrettin Yahşi’ye verildi.


Albaraka Türk Genel Müdürü Yahşi ilk defa bankacılık dışında kültür konusunda bir toplantıya davet edildiğini söyleyerek söze başladı ve kendisini banka ve kültür konusunda daha çok yoğunlaşmaya teşvik ettiği için İLESAM’a ve Hayat Yayınlarına teşekkür etti. Devamında bankaların hiçbir yasal zorunluluğu olmadığı halde gelirlerinin bir kısmını sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kültüre ayırdıklarını, bu kapsamda kendilerinin de geleneksel sanatlarımıza katkı sağladıklarını, özellikle hat sanatının gelişmesine yıllardır destek olduklarını,her yıl Geleneksel Albaraka Türk Hat Yarışması düzenlediklerini ve hat katalogları yayınladıklarını belirten Yahşi aynı zamanda M.Uğur Derman’ın Yeni Cami Sebili Kitabesi, Ümit Meriç’in Şehirlerin Sultanı İstanbul,Turgut Cansever’in Mimar Sinan eserleri ile Hicaz Demiryolu Fotoğraflarının yanı sıra Cemil Meriç ve Aliya Belgesellerine de destek verdiklerini söyledi. Alın teri Fotoğraf Yarışması’nın gelenekselleştiğini ifade eden Yahşi bundan sonra sosyoloji ve felsefe başta olmak üzere düşünce kitaplarına da yöneleceklerini söyledi. Fahrettin Yahşi konuşmasının sonunda Kültür ve Turizm Bakanı başta olmak üzere devlet büyüklerinin bankaları kültür-sanat-fikir alanına daha fazla katkı yapmaları için teşvik etmeleri gerektiğini vurguladı.
 

Daha sonra sırasıyla yazar Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Bankacı Aydın Gündoğdu, Bankacı Osman Çelebi, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Recep Bozlağan, Eğitimci Zekeriya Erdim, Eğitimci-yazar Adem Kandemir, Av.Dr.Cahit Suluk, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu,Yrd.Doç.Dr. Turgay Şirin,Yayıncı Adem Koşkulu, Av.Hamza Recepoğlu ve Tuncay Çetin çok değerli ve önemli görüşler ifade ederek Yahşi’ye sorular sordular.

Tekrar söz alan Yahşi, “banka ve kültür” konusundaki bu toplantının kendisini çok geliştirdiğini ifade ederek fikir ve sorularıyla katkıda bulunan herkese teşekkür etti.