İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (26 HAZİRAN 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(26 HAZİRAN 2014)

CELAL OĞAN’IN “YEŞİL GÖZLERİNDE”  İSİMLİ ESERİ KORO ŞEFİ CELAL ABACI TARAFINDAN BESTELENDİ

İLESAM üyemiz; şair ve yazarımız Celal Oğan Türk Sanat Müziği Sanatçısı (bestekar) Celal Abacı’nın şefliğinde 08.06.2014 tarihinde saat: 19:30 da Gençlik Parkında bulunan Necip Fazıl Kısakürek konser salonunda “Gönül Dostları Türk Sanat Müziği Korosu”nca kalabalık bir davetli topluluğuna sunulan konsere davet edilmiştir. 

Konserin bir yerinde Koro Şefi Celal Abacı, sürpriz bir şekilde “Yeşil Gözlerinde” isimli güftesini bestelediğini söyleyerek Celal Oğan’ı sahneye davet etmiş, bestenin mana ve ehemmiyeti hakkında, kısa bir konuşma yapmasını istemiştir.

Celal Oğan’ın kısa konuşması sonunda icra edilen ve alkışlar alan  ‘Yeşil Gözlerinde’ şarkısı ilk defa orada görücüye çıkmıştır. İLESAM olarak üyemizi kutlar, gelecekte de başarılarının devamını dileriz.

SEHER KEÇE TÜRKER KOCAELİ KİTAP FUARINDA “NECAT” İSİMLİ KİTABINI İMZALADI

Seher Keçe Türker 17- 25 MAYIS 2014 tarihlerinde yapılan Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında İkinci Adam Yayınları’ndan çıkan romanı  “NECAT”ı  24 Mayıs Cumartesi günü imzalayarak okurları ile buluşturdu.

İLESAM ÜYESİ MUSTAFA AYVALI’nın “ÖYLE İŞTE” İSİMLİ ŞİİR KİTABI ÇIKTI

Amasyalı Şair Mustafa Ayvalı “Öyle İşte” isimli 2. şiir kitabıyla okuyucusunu buluşturarak gönülleri fethetti.

2009 Yılı Nisan ayında farklı konuların işlendiği,  genellikle içe dönük hayatın iz düşümlerini taşıyan ’Karlı Dağların Mor Menekşesi’ isimli hece ve serbest vezinli şiirlerden oluşan ilk şiir kitabı yayımlanan şairimiz¸ 5 yıl sonra Haziran-2014 ayında İstanbul Leges Yayınlarından çıkarak yurt genelinde seçkin kitapçılara dağıtımı yapılan “Öyle İşte” isimli 2. şiir kitabıyla okuyucularına yeniden merhaba dedi.

Okurları şairimizin “Öyle İşte” isimli şiir kitabını seçkin kitapçılar dışında Leges Yayınları www.leges.com.trwww.kitapyurdu.comwww.kida.com.tr.  vewww.pttkitap.com isimli internet adreslerinden de temin edebilirler.

Şairimizin “Öyle İşte” isimli ikinci şiir kitabında yer alan hece ve serbest vezinli şiirlerinde; aşk, hayat, doğa, memleket, iç denetim, tasavvuf gibi konular yer almakta.

Şairimizin; yerel, ulusal gazete, dergi ve farklı antolojilerde yayımlanan şiirlerinin yani sıra, birçok ulusal, yerel radyo ve TV programlarına konuk olup şiirleri seslendirilmektedir. Yurtdışı ve yurdun değişik yörelerinde düzenlenen şiir etkinliklerine katılan şair, Amasya’da da birçok şiir etkinliğinin organizasyonuna ve Amasya Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan “Amasya Şairleri” ve Sevgican Anadolu Özürlüler Derneği adına hazırlanan “Engelsiz Mısralar” isimli şiir antolojilerinin yayın kurlunda yer alarak iki şiir antolojisi kitabına da imza atmıştır. Halen Amasya’da yerel gazetelerde “Şiir Kervanı” isimli köşesinde şiirlerini ve zaman zaman da kaleme aldığı deneme ve gerçek yaşam öykülerini okuyucusuyla paylaşmakta olup; her ayın ilk haftası cuma akşamları “Külliye Şiir Akşamları” adı altında Amasya Belediyesinin katkılarıyla TDED adına dinletiler düzenlemektedir.

17. 06. 1964 yılında Amasya ili Suluova ilçesi Bayırlı köyünde dünyaya gelen Şair Ayvalı; üniversite mezunu olup, halen Amasya’da bir kamu kurumunda görev yapmaktadır. Bununla birlikte, uzun yıllar mesleğine ait derneğin şube başkanlığını yapmış ve şu anda da bir kamu sendikasının İl Başkanlığı görevini yürütmektedir. Şair Mustafa Ayvalı; İLESAM Amasya İl Denetim Komisyonu, Amasya Sanatçılar Derneği Yönetim Kurulu ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği üyesidir.

İLESAM ailesi olarak bizlerde şairimizin başarılarının devamını diliyoruz.

İLESAM ÜYELERİNİN KİTAPLARI ESKİŞEHİR TÜRK DÜNYASI KİTAP ŞÖLENİNDE SERGİLENDİ

6-11 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir’de Gerçekleştirilen Türk Dünyası Kitap Şöleninde İLESAM da vardı. İLESAM olarak alınan stantta Eskişehir İl Temsilcisi İbrahim Sağır’ın gözetmenliğinde Eskişehirli İLESAM üyelerinin kitapları sergilendi.

ARAŞTIRMACI-YAZAR TAYFUN ATMACA’YA ÖDÜL VERİLDİ

Azerbaycan’ın Milli Kurtuluş Günü,TODAİ’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

“MİLLİ ABİDELERİN ERMENİLEŞTİRİLMESİ” KONULU SERGİ İLGİYLE KARŞILANDI

Azerbaycan’ın milli kurtuluş gününde, daha önceleri Azerbaycan ile ilgili olarak, gerçekleştirmiş olduğu projeler ve yazmış olduğu eserler dolayısıyla ödül alan Dr. Tayfun Atmaca, ödül töreni sırasında yapmış olduğu konuşmada; Dost ülke Azerbaycan’ı geçmişte olduğu gibi günümüzde de desteklemenin bir kardeşlik görevi olduğunu, bu görevin altında hiç bir maddi menfaatin yatmadığını söyledi. Atmaca, Azerbaycan’ın yakın tarihimizde başına gelen işgal ve soy kırım olaylarının bundan yaklaşık bir asır once, Anadoluda yaşayan müslüman Türk halkınında başına geldiğini bu nedenle, Azerbaycan milletinin hissiyatını daha iyi anladıklarını sözlerine ekledi.

ALTIN ELMA FİNALİNDE BAŞARI 

TRT ile Amasya Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği 10. Altın Elma Türk Sanat Müziği beste yarışmasına katılan 567 şarkıdan sözlerini Hikmet Elitaş’ın yazdığı ve Bestekâr Abdullah Kantar tarafından hicazkâr makamında bestelenen  “Koy Bölünsün Uykularım İkiye”  isimli şarkı ile birlikte ilk ona giren eserler 13 Haziran Cuma günü Amasya’da Yavuz Selim Meydanı’nda yarıştı. Yarışma TRT Müzik tv. den canlı yayınlanırken,  yarışmada eserlerin bestekâr ve söz yazarları da hazır bulundu. 

Jüride, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, TRT Müzik Dairesi Başkanı Deniz Çakmakoğlu, Prof.Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Ali Şenozan, Dr.Hüsamettin Olgun, Kutlu Payaslı, Bestekâr Mahmut Oğul, Necip Gülses, Nesrin Sipahi ve Sadun Aksüt’ün yer aldığı finalde eserleri TRT. nin Türk Sanat Müziği saz sanatçıları eşleğinde yine TRT sanatçılarından Tuğçe Pala, Alp Arslan, Nusret Yılmaz ve Seda Gökkadar seslendirdi. Sözlerini Hikmet Elitaş’ın yazdığı “Koy Bölünsün Uykularım İkiye” isimli Hicazkâr makamındaki şarkıyı altıncı sırada TRT Sanatçısı Tuğçe Pala seslendirdi. 

Birinciliği güfte ve bestesi kendisine ait olan ‘Özümde, Sözümde, Dilimde Neyse’ adlı eseriyle Kültür Bakanlığı Sanatçısı Osman Ergen kazanırken “Koy Bölünsün Uykularım İkiye”  isimli şarkı Mansiyona değer görüldü. Ödülünü Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir’den alan Hikmet Elitaş’ı yarışmada şarkıyı seslendiren TRT sanatçısı Tuğçe Pala’da kutladı.  Yarışmada derece ve mansiyon alan eserler TRT repertuarına da alındı. 

Ünlü sunucu Mustafa Yolaşan’ın sunuculuğunu yaptığı yarışmayı, Vali İbrahim Halil Çomaktekin, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile diğer yetkililer ve çok sayıda müziksever de izledi.

DR. BAYRAM ALTAN’IN “SONSUZ MUTLULUK” İSİMLİ ESERİ İKİNCİ BASKISINI YAPTI 

Dr. Bayram Altan’ın milyonların beklediği kitabı “Sonsuz Mutluluk” ikinci baskısını yaptı. Kitap, roman boy, renkli-selefonlu kapak k.kapak, birinci hamur kâğıda, 450 sayfa. Altınkalem Yayınevinden çıkan kitabın içinde ‘12 altın kural’ın bulunduğu vurgusu yapılmaktadır.

 Okunma Sayısı : 795         27 Haziran 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 434440

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.