İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (11 TEMMUZ 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(11 TEMMUZ 2014)

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

İLESAM ÜYESİ ERGÜN VEREN HOLLANDA’DA

“GÖREMEYEN KARDEŞİN OLSUN MU?”

PROJESİNİ ANLATTI.

Eskişehir’de geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesi Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Vrije Üniversitesinde konuşuldu.

Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu’nun Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Vrije Üniversitesinde Hollanda Türkevi Araştırmaları Merkezi ile 23-27 Haziran 2014 tarihleri arasında ortaklaşa düzenlediği ve beş ayrı ülkeden 51 akademisyen ile araştırmacının bildiri sunduğu sempozyuma katılan İLESAM Üyesi Ergün VEREN, “Anadolu’yu Görsem” kitabını ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesini anlattı.

Proje Ergün VEREN’in kaleme aldığı “Anadolu’yu Görsem” isimli kitabın hem Latin ve hem de Braeil (kabartma) harfle aynı sayfada basılması ve kitabı satın alanlara Eskişehir GÖRSEM Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören görme engellilerin “kardeş” olarak eşleştirilmesinden oluşuyor. Yazar kitabın ve projenin tüm gelirini GÖRSEM’e hibe etmişti.

Ergün VEREN “Türkiyat Araştırmalarından Görme Engellilerinde Faydalanmaları Projesi: Anadolu’yu Görsem” başlıklı konuşmasında eğitimin her fert için ömür boyu devam eden bir süreç olduğunu ve hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim almasının engellenemeyeceğini belirterek “araştırma”, “bilgi”, “bilim”, “bilmek” ve “bilgi üretmenin” hiçbir kişi ya da kurumun tekelinde olmadığını vurguladı.

Kitap ve projeyi tüm yönleriyle anlatan Ergün VEREN “Görme engellilerinde bilimsel, teknik ve kültürel alanlardaki akademik çalışmaları öğrenmeleri, takip etmeleri ve zaman içinde katkı sağlamaları değişen ve gelişen dünya şartlarında bir gerekliliktir. Yapılacak yeni çalışmalara başlangıç oluşturacağını öngördüğümüz bu projemizin herkese örnek olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

DR. BAYRAM ALTAN’IN “SONSUZ MUTLULUK” İSİMLİ ESERİ İKİNCİ BASKISINI YAPTI (*)