İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (5 AĞUSTOS 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(5 AĞUSTOS 2014)

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

“İLESAM-AKÇAĞ ROMAN ve ÇOCUK EDEBİYATI YARIŞMASI”

İLE İLGİLİ BİLGİLER 

25.07.2014 TARİHLİ YENİ ASYA GAZETESİNDE YER ALDI

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve Akçağ Yayınevi, Türk Edebiyatı ve kültürüne hizmet etmek, bu alana yeni eser ve isimler kazandırmak amacıyla, “İLESAM-AKÇAĞ Roman ve Çocuk Edebiyatı Yarışması” düzenleyecek. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, yazarların yayınlanmamış bir roman ve bir çocuk edebiyatı eseriyle katılabileceği yarışmaya, 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapılabilecek. 

Sanat ve edebiyat konusunda hevesli genç kuşaklar arasından yeni yetenekler çıkmasına vesile olmak, inceleme ve araştırmayı teşvik etmek, Türkçe’nin güzel örneklerle zenginleşmesini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya katılacak dosyalarda konu ve uzunluk serbest olacak. Yarışmanın sonuçları ise 2015 yılı Şubat ayında açıklanarak, roman ve çocuk edebiyatı türlerinde sadece 1. olan eserler, Akçağ Yayınevi tarafından yayımlanacak.

SEMİH ÇELİK’İN TRT HABER’DE YAYIMLANAN BELGESELE VERDİĞİ RÖPORTAJ ve YILLARCA TARTIŞILAN OLAYI BARIŞ MANÇO’NUN ANLATIŞI

"Paranın İki Yüzü" belgeseli yaklaşık 2 yıllık titiz bir çalışmanın neticesinde yapımcı dostum İsmail Özer tarafından hazırlandı ve nihayet 2 hafta önce TRT HABER’de yayımlandı. Belgeselde 1980’li yıllardaki Türk liralarının arka yüzündeki şahsiyetler tanıtılırken; internet ortamında "Barış Manço’nun Küstah Fransız Spikere Verdiği Cevap" olarak bilinen olaya da değinilmiştir ve bu olay yapılan röportajlarla izleyiciye aktarılmıştır.

Doğruluğu hâlâ tartışılan bu olaya açıklık getirmek için benimle de bir röportaj yapıldı. Fakat netice itibariyle yapılan tüm röportajlar birinci ağızdan yani Barış Manço’nun kendi anlatımıyla olmadığı için doğruluğu yine de tartışılacaktı!

"Efsane mi hakikat mi" tartışmalarını bitirmek adına şahsi arşivimde yer alan Barış Manço’nun bu olayı anlattığı bir üniversite söyleşisinin görüntülerini TRT’ye teslim ettim. Böylece hem bu tartışmaların ebediyen bitmesini hem de hakikatin TRT aracılığıyla gün yüzüne çıkmasını istedim. Çünkü Barış Ağabeye yaşadığı bu hadise; sözde(!) Fransa ile olan diplomatik ilişkilerimize zarar gelmemesi adına TRT ekranlarından yıllarca anlattırılmamıştı. Arşivimden çıkan bu görüntüler ve verdiğim röportaj sayesinde Barış Manço; tarihe kalacak bu belgeselde yıllar sonra TRT ekranlarında tıpkı arzuladığı gibi bu olayı anlatmış oldu! Uzun lafın kısası; balta döndü sap döndü; gün geldi hesap döndü.

Âdeta efsaneleşen bu konuyla ilgili tüm detaylar yakında yayımlanacak olan "Barış Manço" konulu kitabımda yer alacaktır.

http://www.youtube.com/watch?v=25bTiCrQUaA

(Belgeselin ilgili kısmını izlemek için yukarıdaki linki tıklayabilirsiniz.)

SEMİH ÇELİK

http://www.semihcelik.net

İLESAM ÜYESİ MAHMUT ÖZKOCA’DAN ÇOCUKLARA 11 HİKÂYE KİTABI

Çocuk edebiyatında adından söz ettiren eğitimci yazar Mahmut Özkoca’nın Deva Çocuk yayınlarından 55 bin adet basılan 11 hikâyeli boyama kitabı piyasaya çıktı.

Uzun yıllardır çocuklar için hikâyeler, şiirler, masallar ve tiyatrolar yazan Özkoca’nın yeni kitapları, İngilizce’ye de çevriliyor. Eylül-Ekim gibi piyasada olması beklenen kitaplar ayrıca Macarca olarak yayımlanacak. 

Hikâyeli Boyama kitaplarını, çocukların ve ebeveynlerin yoğun ilgiyle karşılaması bekleniyor. Arkadaşlık, merhamet, gelenek görenekler, milli ve manevi değerler üzerine yazılan hikâyelerin okunurken sıkılanlar için ise boyamalarının olması bir artı olarak göze çarpıyor.

“Arkadaşlık, Asya’nın Kardeşi Oldu, Çanakkale Gezisi, Ege Akraba Ziyaretinde, Esma’nın Acı Günü” bu eserlerden bazıları…

BİR İLESAM-AKÇAĞ ORGANİZASYONU…

“ROMAN / ÇOCUK EDEBİYATI (HİKÂYE-ROMAN)”

ALANINDA (KİTAP DOSYASI) YARIŞMASI

Sanata ve edebiyata karşı heves oluşturulmasını, genç kuşaklar arasından yeni yete­nekler çıkmasının sağlanmasını, inceleme ve araştırmayı teşvik etmesini, Türk edebiyatına yeni eserler kazandırılmasını, Türk edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmesini, Türkçe’mizin güzel örneklerle zenginleşmesini amaçlayan İLESAM-AKÇAĞ tarafınca düzenlenen yarışma, Türk Edebiyatına dört  yılda -roman, şiir, hikaye, inceleme/araştırma, çocuk- edebiyatı alanında on yedi  eser kazandırmıştır. 

Ödül miktarı özellikle  asgari seviyede tutulan, amacı sadece Türk edebiyatına yeni, nitelikli eserler kazandırmak olan bu yarışmada plaket ve para ödüllerinin yanı sıra derece alan eserler Akçağ Kitabevi tarafından kitaplaştırılmaktadır.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)

ve

AKÇAĞ Yayınevi,

2014 yılında da aynı amaçlarla  “Roman / Çocuk Edebiyatı (Hikâye-Roman)” alanında (KİTAP DOSYASI)  2014 yılında yapılacak bir yarışma düzenlemiştir.

Yarışma ile ilgili bilgilere ve yarışma şartnamesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://ilesam.org.tr/sdetay.asp?did=714

http://ilesam.org.tr/

TGRT HABER TV ve TGRT RADYO İÇİN 2013 TELİF ÖDEMELERİ YAPILMAYA BAŞLANDI

01 Ocak 2013 tarihinden 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerli olmak üzere İLESAM ile TGRT A.Ş. (TGRT Haber Tv ve TGRT Radyo ) arasında  imzalanan yayın izni sözleşmesi kapsamında kanalların gönderdiği listeye göre üyelere telif ödemesi yapılmaya başlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, "Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz andan itibaren telif konusuna ağırlık verdik ve telif kazanan İLESAM üyesi hak sahiplerine teliflerini ödemeye ve üyelerimize telif kazandırmaya dikkat ettik. Son iki yılda havuzda biriken telifleri tüm üyelerimizin aidatlarına mahsup ettik ve bu işlemle her üyemiz 12 TL kazanmış oldu. Bu rakamın 2 yıl içinde daha da artacağını ümit ediyorum. Üyelerimizin anlaşmamız olan ve olmayan televizyon ve radyo kuruluşlarında eserleri okununca ESER TESPİT FORMUNU DOLDURARAK  İLESAM’a  bildirmeleri gerekmekte olup, gelen listelerde isimleri olmayan üyelerle ilgili telif kaybının böylece önlenebileceğini" söyledi.

İLESAM  İL ve ÜNİVERSİTE TEMSİLCİLİĞİ, İL DENETİM KOMİSYONU ÜYELİĞİ İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLADI

İl ve Üniversite Temsilciliği; İl Denetim Komisyonu Üyeliği atamaları geçmişte de uyguladığımız gibi Ağustos ayı sonuna kadar varolan İl Temsilcilikleri dâhil, üyemiz bulunan her il için üyelerimizden yeniden aday müracaatı alınacak ve müracaatlar Yönetim Kurulumuz içinde kurulan komisyon tarafından değerlendirildikten sonra atamalar en geç Eylül ayı içinde yapılacaktır.

(Şu an İL Temsilcisi, İl Denetim Komisyonu üyesi ve Üniversite Temsilcisi olanlar müracaat etmiş sayılacak)

Müracaatlar,

İL TEMSİLCİLİĞİ

İL DENETİM KOMİSYONU ÜYELİĞİ (Korsanla Mücadele ve Korsan Baskınlarla İlgili)

ÜNİVERSİTE TEMSİLCİLİĞİ

için, üyenin kendisini ve projelerini tanıtan dilekçe şeklinde yazılan yazının e-posta (ilesam@ilesam.org.tr adresine) veya faksla gönderilmesi yoluyla yapılabilir. (Müracaat olmayan il ve üniversite  temsilciliği, il denetim komisyonu üyeliği için yönetim kurulumuz kendi tasarrufunu kullanarak atama yapacaktır.)

Şeffaf ve açık yönetim anlayışımızla kısa zaman içinde 81 ilde ve her üniversitede yapılanmamızı tamamlayıp, el birliği ile İLESAM’ı daha da çok büyütmeyi ve önemli projelere imza atmayı hedefliyoruz.

ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ NUR ERSEN’İN İKİNCİ ÇOCUK KİTABI “DOĞA ve BİZ ” OKURU İLE BULUŞTU

Nur Ersen’in çocuk edebiyatı dalında verdiği ikinci eseri DOĞA ve BİZ, okuyucusuna merhaba dedi. Doğa ve Çevre duyarlılığı ile kaleme aldığı bu eserinin hedef kitlesi her ne kadar 9-12 yaş aralığındaki çocuklar ise de her yaş grubunu ilgilendiren konulara değinmiş yazarımız. 

Özellikle bu mevsimde sokağa, ağaçların dibine, yeşillik alanlara rasgele atılmış pet su şişelerinin ve diğer plastik atıkların konu alındığı kitap anı hikâye türünde. Çocuklarımız okurken hem eğlenecek, hem bilgilenecekler. 

Konuya ait çizimler de yazarın kaleminden çıkmış.

Kısa bir süre önce SUSAM’IN ÇORAPLARI adlı ilk çocuk kitabını yayınlayan Ersen’in başarılarının devamını ve yeni kitaplara imza atmasını diliyoruz.

İLESAM ÜYESİ ERGÜN VEREN HOLLANDA’DA

“GÖREMEYEN KARDEŞİN OLSUN MU?”

PROJESİNİ ANLATTI.

Eskişehir’de geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesi Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki Vrije Üniversitesinde konuşuldu.

Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu’nun Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Vrije Üniversitesinde Hollanda Türkevi Araştırmaları Merkezi ile 23-27 Haziran 2014 tarihleri arasında ortaklaşa düzenlediği ve beş ayrı ülkeden 51 akademisyen ile araştırmacının bildiri sunduğu sempozyuma katılan İLESAM Üyesi Ergün VEREN, “Anadolu’yu Görsem” kitabını ve “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” projesini anlattı.

Proje Ergün VEREN’in kaleme aldığı “Anadolu’yu Görsem” isimli kitabın hem Latin ve hem de Braeil (kabartma) harfle aynı sayfada basılması ve kitabı satın alanlara Eskişehir GÖRSEM Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören görme engellilerin “kardeş” olarak eşleştirilmesinden oluşuyor. Yazar kitabın ve projenin tüm gelirini GÖRSEM’e hibe etmişti.

Ergün VEREN “Türkiyat Araştırmalarından Görme Engellilerinde Faydalanmaları Projesi: Anadolu’yu Görsem” başlıklı konuşmasında eğitimin her fert için ömür boyu devam eden bir süreç olduğunu ve hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim almasının engellenemeyeceğini belirterek “araştırma”, “bilgi”, “bilim”, “bilmek” ve “bilgi üretmenin” hiçbir kişi ya da kurumun tekelinde olmadığını vurguladı.

Kitap ve projeyi tüm yönleriyle anlatan Ergün VEREN “Görme engellilerinde bilimsel, teknik ve kültürel alanlardaki akademik çalışmaları öğrenmeleri, takip etmeleri ve zaman içinde katkı sağlamaları değişen ve gelişen dünya şartlarında bir gerekliliktir. Yapılacak yeni çalışmalara başlangıç oluşturacağını öngördüğümüz bu projemizin herkese örnek olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 Okunma Sayısı : 875         05 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 370203

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.