İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (29 AĞUSTOS 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(29 AĞUSTOS 2014)

İLESAM’DAN KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR...

Değerli Sanat Dostları ve İLESAM Üyesi Şair ve Yazarlar,

İLESAM Kadın Komisyonu Başkanı İlter Yeşilay tarafından projesi hazırlanan ve Genel Başkan Sayın Mehmet Nuri Parmaksız’ın Başkanlığındaki Yönetim Kurulumuzun kararıyla çalışmalarına devam edilen KADIN ŞAİRLER ile ilgili programımız hakkında;

Bilindiği üzere, İLESAM ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında yapılan resmi protokolle ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla Milli Kütüphane salonunda gerçekleştirilen KADIN ŞAİRLERİMİZ ile ilgili programlarımızın ilk gala gecesi, Haziran 2013’de Sayın Fatma Şahin’le birlikte geniş bir protokolün ve değerli üyelerimizin katılımıyla hayata geçirilmiştir.

Türk Şiirinde kadın şairlerimizin fırsat eşitliğini yakalaması, kendilerini ve eserlerini tanıtması, ortak platformlarda birbirleriyle koordineli olarak İLESAM çatısı ve işbirliğiyle edebiyatımızda yükselen bir kadın şiiri profilinin oluşması amacıyla projesi hazırlanan programda Sayın Fatma Şahin’in de konuşmasında “ Kadın Şairler konusundaki ezberi bozacağız” cümlesiyle belirttiği düşünceyi ve bir dizi faaliyeti İLESAM olarak 2014 ve 2015 yılı içerisinde de ülkemizin değişik bölgelerinde zincirleme programlar olarak hayata geçireceğiz.

Projemiz henüz yürürlükteyken, İLESAM Ankara İl Temsilciliği Başkan Yardımcısı Sayın Nalan Pulat hanımefendinin dikkatini çeken ve takibini yaparak bir rapor halinde resmi yazıyla Genel Başkanlığımıza bildirdiği ve çalışmasını yaptığı bir haber sonucu Osmaniye İlinde yaşayan Sayın İbrahim Özdemir tarafından “ŞİİRİN SULTANLARI” adı altında alternatif bir programın hayata geçirilmek üzere olduğunu haber aldık.

Dolayısıyla, projesi resmi olarak kurumumuz üzerinde bulunan bir programın alternatifinin hazırlanması durumuna müdahale eden İLESAM, Osmaniye Valiliği’ne, Osmaniye Belediyesi’ne ve Düziçi Belediyesi’ne Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız tarafından hazırlanan resmi yazıları yollamıştır.

Kısa süre sonra o bölgede de yapılacak olan programın öncesinde böyle bir alternatif program sunulması konusundaki hassasiyetimizden ötürü gerekli girişimleri yapmak zorunda olduğumuz “Şiirin Sultanları” adlı program bu gün itibariyle Osmaniye Valiliği’nin kararıyla durdurulmuştur.

İLESAM olarak hiçbir kurum, kuruluş özel ve tüzel kişilerle ilgili ön yargımız ve olumsuz kanaatimizin olmayacağını fakat üzerinde titizlikle çalışıp hayata geçirdiğimiz projelerinde her zaman takipçisi, koruyucusu olacağımızı ve kullanılmasına izin vermeyeceğimizi değerli üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

ABDÜLKADİR GÜLER 50. SANAT YILI

İLESAM’ın değerli üyesi usta yazar Abdülkadir Güler’in elli yıl içinde sanata ve edebiyata vermiş olduğu hizmetleri kitaplaştı.

Kitapta gayet sade bir ifadeyle elli yılın anıları paylaşılmaktadır. Eserin kapağında elli yılın ateşi yanmaya devam ederken eserin içinde derin düşüncelerin, zengin duyguların adeta nakış gibi işlenmiş olduğu görülür.

Sayın Güler’in eseri büyük boy ve 304 sayfadır. Eserin içinde eğitime, sanata, edebiyata ve basına vermiş olduğu hizmetlerin zinciri kopmadan devam ettiği yer alır.

Değerli yazarımızı bu güzel eserinden dolayı kutlar. Daha nice böyle güzel eserler üretmesini diler, sağlık ve başarı dolu günler dileriz.

BUHARKENT KONULU ŞİİR YARIŞMASI KAZANANLARINA ÖDÜLLERİ 16 AĞUSTOS’TA VERİLDİ

Buharkent Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen “Taze İncir Festivali”  etkinliklerine bu sene “Buharkent Konulu Şiir Yarışması” konuldu. Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar ve Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği başkanı Şükrü Öksüz’ün seçici kurul üyesi olduğu yarışma sonunda eserler “Buharkent Şiirleri Antolojisi” olarak bir kitapta toplanacak.

Buharkent Belediyesinin Buharkent konulu düzenlemiş olduğu Şiir yarışmasında seçici kurulun yaptığı değerlendirmede katılan şairlerden;

Saltuk Buğra BIÇAK Şair “Buharkent Güzellemesi “adlı şiirinizle 1.lik ödülüne

Ayten SOĞANCI BOZKIR “Buharkent Güzellemesi “adlı şiirinizle 2.lik ödülüne

Harika UFUK “Buharkent” adlı şiirinizle 3.lük ödülüne

layık görülmüşlerdir.

Şairlere ödülleri 16Ağustos 2014 tarihinde saat 21.00’da yapılacak olan  “Buharkent Taze İncir Festivalinde”   kendilerine Belediye Başkanı Sayın Mehmet EROL tarafından takdim edilmiştir.

CANAN EREREN’İN YENİ KİTABI YAYINLANDI

Canan Ereren’in “Kıyıya Vuran Sessiz Dalgalar “isimli şiir kitabı Haziran 2014 tarihinde BEŞİZ Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

NUR ERSEN’İN SAHİBİ OLDUĞU VE GENEL YAYIN YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI 

BİRHARF NET e- DERGİSİNİN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU GELENEKSEL NESİR YARIŞMASININ ALTINCISI YAPILIYOR… 

Değerli okurlar. Bu yıl 6. sını yapacağımız yarışmamızın konusu 

"KEŞKE…" 

Hangimizin "KEŞKE" ile başlayan cümleleri yok ki... 

Geri dönüşü yoktur keşkelerin ama ileri doğru atacağımız adımlara yön verip ışık

tutarlar hiç kuşkusuz. Önemli olan keşkelerimizden dersler

çıkarmak değil midir zaten. 

Haydi, kalemlerinizi kuşanın, yarışmamız başlıyor 

Ne varsa keşkelerinizle ilgili, yazın bize.

 

JÜRİ ÜYELERİ 

İsmet Bora BİNATLI

Nur ERSEN

Emine SEVİNÇ ÖKSÜZOĞLU

Sibel UNUR ÖZDEMİR

Ergün VEREN

Songül DÜNDAR 

YARIŞMA ŞARTNAMEMİZ 

1- Yarışma konumuz “KEŞKE…” Hangimizin "KEŞKE" ile başlayan cümleleri yok ki... Geri dönüşü yoktur keşkelerin ama ileri doğru atacağımız adımlara yön verip ışık tutarlar hiç kuşkusuz. Önemli olan keşkelerimizden dersler çıkarmak değil midir zaten. Ne varsa dağarcığınızda keşkelerinizle ilgi, yazın bize.

2- Katılımcılar 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Yarışmamız sitemize üye olan, olmayan, herkese açıktır.

3- Amacımız eser sahiplerini yenilerini yazmaya teşvik etmek ve Türk Edebiyatına yeni eserler kazandırmaktır.

4- Her yarışmacı tek eser ile katılabilecektir.

5- Yazılar din, dil, ırk ayırımcılığı yapılmadan, siyasi amaç güdülmeden, manevi hassasiyetlerimizi zedelemeyecek, kişileri rencide etmeyecek şekilde yazılmalıdır.

6- Yazılarınız 12 punto olup 2 A4 sayfasını aşmamalıdır.

7- Yazılarda imlâ kurallarına uyulması önemle rica olunur. Türkçe yazım kurallarına uyulmayarak yazılan yazılar dikkate alınmayacaktır. Bu konuda gerekli bilgileri NASIL YAZALIM>>> köşemizde bulabilirsiniz.

8- Yazarlar, gönderdikleri yazıların birharf tarafından site çalışmaları ile ilgili yerlerde yayınlanmasını kabul etmiş saylırlar.

9- Yazıların altına isim-soyad, baş tarafına bir rumuz eklenmelidir. Başlıksız yazılar yarışma dışı bırakılacaktır.

10- Sonuçlar 3 derece ve 1 mansiyon olarak belirlenecektir.

11- Eserler yazarların kendisine ait olmalıdır. Yazara ait olmadığı anlaşılan yazılar kabul edilmeyecek ödülleri geri çekilecektir.

12- Yazılarınız daha önce yayınlanmış olabilir ancak başka yarışmalardan derece almamış olmalıdır.

13- Yarışmanın başlangıç tarihi 15 Ağustos 2014, eserlerin son gönderim tarihi ise 31 Aralık 2014’tür. Bu tarihten sonra gönderilecek yazılar dikkate alınmayacaktır.

14- Yarışmaya köşe yazarlarımız, site emektarları, jüri üyeleri ve jüri üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamayacaktır.

15- Sonuçlar Şubat ayı içinde sitemizden açıklanacaktır.

16- Yarışmacılarımızın gerektiğinde kendilerine rahatça ulaşabileceğimiz bir e-mail adresi ve telefon numarası vermesi önemle rica olunur.

17- Katılan yazarlar şartnameyi kabul etmiş sayılır.

18- Yarışmacılarımıza başarılar dileriz.

19- Yazı gönderme adresimiz: 

"okumaca@gmail.com"

20-Yazılar Tükçe klavye ile yazılmalıdır.

ÖDÜLLER: PLAKET+ KİTAP SETİ

NOT: 5. Nesir Yarışmamızda derece ve mansiyon alan arkadaşlarımızın bu yarışmamıza eser göndermemeleri rica olunur.

“GÜNCEL SANAT” Kültür Sanat Edebiyat Dergisinin KAYGUSUZ ABDAL ADINA DÜZENLEDİĞİ 4.ŞİİR ve ÖYKÜ YARIŞMASINDA ÖDÜL ALAN ESERLER KİTAPLAŞTIRILDI

Arslan Bayır tarafından çıkarılan GÜNCEL SANAT Kültür Sanat Edebiyat Dergisinin Kaygusuz Abdal adına düzenlediği 4.Şiir ve Öykü yarışmasının 11 Nisan 2014 tarihinde Alanya’da yapılan ödül töreninin ardından ödül alan eserler bir kitap çatısı altında toplanarak Baygenç Ajansı (Güncel Sanat Dergisi) yayınlarından çıktı.

Arslan Bayır tarafından hazırlanan kitapta ödül alan öykü ve şiirlere yer verildi. Kitap 128 sayfa.

Bu yarışmada üyelerimizden Sibel Unur Özdemir’in Kızıl Kule ödülüne layık görülen Lale’m isimli şiiri de  “Güncel Sanat Öykü-Şiir Ödüllü Eserleri”  adını taşıyan ortak kitapta yer aldı.

KÜMBET ALTINDA DERGİSİ

Kümbet Altında Dergisi Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayan yeni sayısıyla okuyucuları ile buluşmaya devam ediyor.

İletişim İçin;
osmanbas60@hotmail.com

 Okunma Sayısı : 907         29 Ağustos 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 420908

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.