İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (2 EKİM 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(2 EKİM 2014)

RADYO KARADENİZ FM’DE İLESAM KONUŞULDU…

İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu "Hakan Yılmaz’la Şiir Makamı" programının konuğu İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız oldu.

05.09.2014 tarihinde yayınlanan programda İLESAM, İLESAM’ın yeni dönem faaliyetleri, Telif Hakları, İLESAM Ansiklopedisi, Edebiyat Eserleri Destek Projesi ilgili hususlara geniş bir şekilde yer verilmesinin yanı sıra edebiyata, sanata, kültüre dair paylaşımlarda da bulunuldu.

Birbirinden değerli şairlerin şiirleri Hakan Yılmaz’ın sesiyle can bulurken Mehmet Nuri Parmaksız’dan da şiir ve çeşitli yazılar Radyo Karadeniz dinleyicileri ile buluştu.

 

BESTAMİ YAZGAN FRANSA’DA ÇOCUKLARLA BULUŞTU…

Günümüz çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan ve sayısız ödüle layık görülen İhlas Koleji öğretmeni Bestami Yazgan, Evreux Türk Kültür ve Spor Derneği’nin konuğu olarak Fransa’ya gitti.

 Düzenlenecek etkinlik kapsamında 25-28 Eylül tarihleri arasında Fransa’da bulunacak olan Yazgan, burada üç programa katıldı.

Yazgan: “Gönül borcumuzu ödeyeceğiz.” 

 Fransa’ya gidecek olmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Yazgan, “Fransa’daki vatandaşlarımızla özellikle de çocuklarla buluşacağım için heyecanlıyım.” dedi. Sözlerine devam eden Yazgan, “Daha önce Azerbaycan ve KKTC’yi ziyaret etmiştim. Şimdi de Fransa’daki kardeşlerimize gönül borcumuzu ödemek istiyorum.” ifadelerini kullandı. 

Fransa’da düzenlenecek olan etkinlik için Yazgan’ı davet eden Evreux Türk Kültür ve Spor Derneği’nin Başkanı Gazi Çakmak da Yazgan’dan övgü dolu sözlerle bahsetti. Yazgan’ı “Zamanımızın Yunus’u” olarak ifade eden Çakmak, “Zamanımızın Yunus’u ve gönül adamı Bestami Yazgan’ı Fransa’daki kardeşlerimizle tanıştıracağımız için mutluyuz. Şairimiz inşallah Anadolu’nun gönül esintilerini mısralarıyla bizlere ulaştırır ve çocuklarımıza şiir sevgisi aşılar.” dedi.

Yazgan’dan otuz yılda 80 eser.

 Halen İhlas Koleji’nde Edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Yazgan, otuz yıllık yazarlık hayatında şiir, hikâye ve masal türlerinde 80’den fazla eseri Türk edebiyatına kazandırdı. Birçok ödül alan Yazgan, bu yıl ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında yılın yazarı ödülüne layık görüldü.

“ ÜYELERİMİZDEN SİBEL UNUR ÖZDEMİR’İN DÖRDÜNCÜ ÖYKÜ KİTABI ‘UMUTLARIM RENGÂRENK’ OKURLARI İLE BULUŞTU.

2011 yılında “Belki İstanbul’dayım” isimli kitabıyla edebiyat dünyasına giriş yapan Sibel Unur Özdemir’in ilk kitabını “Yüreğimden Tren Geçti” ve “Sen, Sen Adalı Kız, Ah!”  adını verdiği kitapları izlemişti.

Özdemir, yetişkin okurlarının yanı sıra çocuk okurlarını da birbirinden güzel öykülerle buluşturmaya devam ediyor. Dördüncü kitabı “Umutlarım Rengârenk”

Öykü kahramanlarının yanı sıra içindeki çocuğun sesini de satır aralarına taşıyan Özdemir’in kendine has üslubu ile kaleme aldığı birbirinden farklı dokuz öykü yer alıyor Umutlarım Rengârenk’te. Öykülerden sekizi klasik tarzda, bir tanesi ise nazım şeklinde yazılmış.

Kitaba ismini, işte bu manzum öykü vermiş.

Yazarın özgün hikâyeleri, dili ustaca kullanışı, öykülerindeki çok katmanlı anlam dokusu dikkat çekici. Öte yandan öykülerde anlatılan olaylar bir kurgu çerçevesinde düzenlenmiş olsa da gerçek hayattan esinlenildiği ve kurgunun çok boyutlu dokusu hemen fark ediliyor.

Kitabın resimleri Mustafa Deniz Demir tarafından yapılmış.

Kapak tasarımı ise Suat Şahin’e ait.

Ürün Yayınlarından çıkan kitap 128 sayfa,  13,5x18 ebatlarında, selefon kapak.

Özdemir, dördüncü kitabının çıkışı ile ilgili olarak bakın nasıl seslenmiş okurlarına…

“Merhaba çocuklar!

Sizler için yazdığım “Yüreğimden Tren Geçti” isimli öykü kitabımdan sonra şimdi de “Umutlarım Rengârenk ” isimli ikinci öykü kitabımla sizleri kucaklıyorum.

Yüreğimden Tren Geçti’de olduğu gibi bu kitabımda da yaşanmışlıklara, tecrübelerime, gözlemlediklerime, düşüncelerime yer verdim.

Çocuklar size bir sır vereyim mi? Kitabın içindeki;

Ne Gündü Ama!

Bir Güzel Hediye

Yaşasın Tatildeyiz

Oldu da Bitti Maşallah

AğlamasIn Çocuklar

Can Yoldaşım

Na Ni… Na Ni… Na Ni…

Rüya mı Gerçek mi?

Umutlarım Rengârenk

adlarını taşıyan öykülerde anlatılan olaylar, bir kurgu çerçevesinde düzenlenmiş olsa da gerçek hayattan esinlenilmiştir.

Bu kitabımda dokuz öykü var sizlerle bir an önce tanışmayı bekleyen.

Duyuyor musunuz sayfalar arasından size seslenen öykü kahramanlarını?  Orkun’u, Galip Amca’yı, Güven’i, İtfaiyeci Amca’yı, Kaptan’ı, Caner’i, Şenol’u, Levent’i, Damla’yı, Şebnem’i, Rintintin’i, Avni’yi, Abidin’i,  A’yı,  D’yi, Ğ’yi, Cansel’i, Ezgi’yi, Keman’ı, Eylül’ü…

Tüm kahramanlar sizleri bekliyor…

Hadi ne duruyorsunuz, başlayın hemen okumaya ve onların renkli dünyasıyla tanışın. Bakın görün nasıl da seveceksiniz her birini ayrı ayrı.

Okuma yolculuğunuz boyunca keyifli dakikalar geçirmeniz dileğiyle…”  

Okurları ile buluşmanın mutluluğunu yaşayan Özdemir’in yeni kitabı “Umutlarım Rengârenk”i kutluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 

KİTAP İSTEME:

ÜRÜN YAYINLARI

http://www.urunyayinlari.com/

Adres: Konur Sokak No:36/13 Kızılay/ANKARA

Telefon: 0312 425 39 20

Faks: 0312 417 57 23 

E-Posta  : bilgi@urunyayinlari.com

Yazarla İletişim: sozdemir650@gmail.com

İLESAM YÖNETİM KURULU ÜYELERİNDEN PROF. DR. NURULLAH ÇETİN AKÇAĞ KİTAPEVİNDE OKURLARI İLE BULUŞTU…

Pek çok kitabını sayısız okuru ile buluşturan Prof. Dr. Nurullah Çetin 20 Eylül 2014 Cumartesi günü, Saat: 14.00’te Akçağ Yayınevi’nde bir kez daha gönül dostları ile buluştu, kitaplarını imzaladı. 
Akçağ Yayınevi edebiyatseverlere ev sahipliği yaparak ve edebiyata dair sohbetlere tanıklık etti.

Türk edebiyatı adına mutluluk verici eserlerin yer aldığı bu imza gününe edebiyata gönül vermiş pek çok okur katıldı.
Gönüllerde tüm güzelliği, samimiyeti, içtenliği ve yüreklerden coşan sevgi seliyle gün sona erdiğinde her güzel şey gibi imza günü de anılar arasında yerini aldı.
Prof. Dr. Nurullah Çetin ‘in okurları ile buluşan kitaplarından bazıları;

YENİ ÇIKAN KİTAPLARI:

1. Etnik Siyaset ve Alevilik 
2. Türk-İslam Medeniyeti 
3. Millî Kültür Davası 
4. Tahsin Nahit, Ahmet Vefâ ve Şiirleri 
5. Namık Kemal- Renan Müdâfaanâmesi

DAHA ÖNCE YAYINLANMIŞ KİTAPLARI:

1. Prof. Dr. Nurullah Çetin ile Söyleşiler 
2. Kimliğimizi Yeniden İnşa 
3. Takma İsimler Sözlüğü 
4. İnsan Hata Yapar
5. Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Rubai
6. Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Kadar Bizde Türk Edebiyatı Tarihleri 
7. Nesir Türleri 
8. Şiir Tahlilleri – 2 
9. Yeni Türk Şiirinde Geleneğin İzleri 
10. Şiir İncelemeleri
11. Edebiyat İncelemeleri 
12. Behçet Necatigil, Hayatı, Sanatı ve Eserleri 
13. Kendini ve Allah’ı Arayan Adam: Necip Fazıl 
14. Yahya Kemal Kitabı 
15. Emperyalizme Direnen Türk: Mehmet Akif Ersoy


İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ

10 EYLÜL 2014 TARİHİNDEN İTİBAREN “AŞK-I GÜLİSTAN” İSİMLİ PROGRAMIYLA RADYO KARADENİZ’DE…

2006 yılından itibaren Türkiye Polis Radyosu’nda “Gönül Köprüsü”, “Kültür Köprüsü” ve “İmbikten Damlalar”  adlı şiir-edebiyat ve sanat programlarını hazırlayıp sunan Mehmet Nuri Parmaksız “Aşk-ı Gülistan” isimli yepyeni bir şiir programı ile Radyo Karadeniz’de dinleyenleriyle birlikte olmaya devam ediyor.

Edebiyat dergilerinin canlı versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz Aşk-ı Gülistan bilginin, kültürün, şiirin, sanatın ve güzel Türkçemizin doyumsuz lezzetini yakalamak, edebiyat denizinde kulaç atmak için ideal bir program. Sanatın ve edebiyatın kültürel mozaiğinin içinde büyük bir değer bu tür konsepte sahip programlar, başlı başına büyük bir edebiyat şöleni. 

Aşk-ı Gülistan isimli programı hazırlayan ve sunan Mehmet Nuri Parmaksız aynı zamanda İLESAM Genel Başkanlığı görevini de yürütmekte olup program akışı içerisinde değerli şair ve yazar dostlarını buluşturuyor, üyelerinin şiirlerine ses oluyor, üyelerinin yeni çıkan kitapları hakkında tanıtımlara yer veriyor. Zaman zaman yayına canlı olarak bağlanan üyeleriyle edebiyat ve kültür üzerine yaptığı sohbetler, okunan şiirler dikkat çekici. Programa katılan her konuk gül bahçesine bir gül ekiyor lakin tek bir şart var ki o da; konukların arada bir bu nadide bahçeye uğrayarak ektikleri gülü şiirleriyle sulamaları. Edebiyat ve gecenin özel konusu ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan dinleyiciler kendi şiirlerine ses olmanın mutluluğunu da yaşıyor.

İlk iki programıyla katılımcıların hayli ilgisini çeken Aşk-ı Gülistan, ses olduğu şiirleriyle, düz yazılarıyla, sözün özü; edebiyata dair paylaşımlarıyla şimdiden dinleyenlerinin gönlünü fethetti.

Programa katılmak isteyen dinleyiciler 444 61 61 numaralı telefondan bağlantı kurabilecekleri gibi Aşk-ı Gülistan’a (https://www.facebook.com/pages/A%C5%9Fk-%C4%B1-G%C3%BClistan/290373924487812) facebook sayfasından da ulaşabilecekler.

Mehmet Nuri Parmaksız “Aşk-ı Gülistan” adlı şiir-kültür ve edebiyat programıyla 10 Eylül 2014’ten itibaren Çarşamba geceleri saat 22.00-24.00 arası Radyo Karadeniz’de (FM88.6 / www.radyokaradeniz.com.trsizlerle…

Ve Aşkın Gül Bahçesine bütün can yürekler davetli.

 

PAMUKKALE AŞK’A YOLCULUK ŞİİR YARIŞMASI

PAMUKKALE’DE A.Ş.K.’A YOLCULUK

1.ULUSLARARASI ŞAİRLER ŞÖLENİ VE ŞİİR YARIŞMASI

--- Cemal SAFİ Adına---