İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (2 EKİM 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(2 EKİM 2014)

RADYO KARADENİZ FM’DE İLESAM KONUŞULDU…

İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu "Hakan Yılmaz’la Şiir Makamı" programının konuğu İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız oldu.

05.09.2014 tarihinde yayınlanan programda İLESAM, İLESAM’ın yeni dönem faaliyetleri, Telif Hakları, İLESAM Ansiklopedisi, Edebiyat Eserleri Destek Projesi ilgili hususlara geniş bir şekilde yer verilmesinin yanı sıra edebiyata, sanata, kültüre dair paylaşımlarda da bulunuldu.

Birbirinden değerli şairlerin şiirleri Hakan Yılmaz’ın sesiyle can bulurken Mehmet Nuri Parmaksız’dan da şiir ve çeşitli yazılar Radyo Karadeniz dinleyicileri ile buluştu.

 

BESTAMİ YAZGAN FRANSA’DA ÇOCUKLARLA BULUŞTU…

Günümüz çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan ve sayısız ödüle layık görülen İhlas Koleji öğretmeni Bestami Yazgan, Evreux Türk Kültür ve Spor Derneği’nin konuğu olarak Fransa’ya gitti.

 Düzenlenecek etkinlik kapsamında 25-28 Eylül tarihleri arasında Fransa’da bulunacak olan Yazgan, burada üç programa katıldı.

Yazgan: “Gönül borcumuzu ödeyeceğiz.” 

 Fransa’ya gidecek olmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Yazgan, “Fransa’daki vatandaşlarımızla özellikle de çocuklarla buluşacağım için heyecanlıyım.” dedi. Sözlerine devam eden Yazgan, “Daha önce Azerbaycan ve KKTC’yi ziyaret etmiştim. Şimdi de Fransa’daki kardeşlerimize gönül borcumuzu ödemek istiyorum.” ifadelerini kullandı. 

Fransa’da düzenlenecek olan etkinlik için Yazgan’ı davet eden Evreux Türk Kültür ve Spor Derneği’nin Başkanı Gazi Çakmak da Yazgan’dan övgü dolu sözlerle bahsetti. Yazgan’ı “Zamanımızın Yunus’u” olarak ifade eden Çakmak, “Zamanımızın Yunus’u ve gönül adamı Bestami Yazgan’ı Fransa’daki kardeşlerimizle tanıştıracağımız için mutluyuz. Şairimiz inşallah Anadolu’nun gönül esintilerini mısralarıyla bizlere ulaştırır ve çocuklarımıza şiir sevgisi aşılar.” dedi.

Yazgan’dan otuz yılda 80 eser.

 Halen İhlas Koleji’nde Edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Yazgan, otuz yıllık yazarlık hayatında şiir, hikâye ve masal türlerinde 80’den fazla eseri Türk edebiyatına kazandırdı. Birçok ödül alan Yazgan, bu yıl ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında yılın yazarı ödülüne layık görüldü.

“ ÜYELERİMİZDEN SİBEL UNUR ÖZDEMİR’İN DÖRDÜNCÜ ÖYKÜ KİTABI ‘UMUTLARIM RENGÂRENK’ OKURLARI İLE BULUŞTU.

2011 yılında “Belki İstanbul’dayım” isimli kitabıyla edebiyat dünyasına giriş yapan Sibel Unur Özdemir’in ilk kitabını “Yüreğimden Tren Geçti” ve “Sen, Sen Adalı Kız, Ah!”  adını verdiği kitapları izlemişti.

Özdemir, yetişkin okurlarının yanı sıra çocuk okurlarını da birbirinden güzel öykülerle buluşturmaya devam ediyor. Dördüncü kitabı “Umutlarım Rengârenk”

Öykü kahramanlarının yanı sıra içindeki çocuğun sesini de satır aralarına taşıyan Özdemir’in kendine has üslubu ile kaleme aldığı birbirinden farklı dokuz öykü yer alıyor Umutlarım Rengârenk’te. Öykülerden sekizi klasik tarzda, bir tanesi ise nazım şeklinde yazılmış.

Kitaba ismini, işte bu manzum öykü vermiş.

Yazarın özgün hikâyeleri, dili ustaca kullanışı, öykülerindeki çok katmanlı anlam dokusu dikkat çekici. Öte yandan öykülerde anlatılan olaylar bir kurgu çerçevesinde düzenlenmiş olsa da gerçek hayattan esinlenildiği ve kurgunun çok boyutlu dokusu hemen fark ediliyor.

Kitabın resimleri Mustafa Deniz Demir tarafından yapılmış.

Kapak tasarımı ise Suat Şahin’e ait.

Ürün Yayınlarından çıkan kitap 128 sayfa,  13,5x18 ebatlarında, selefon kapak.

Özdemir, dördüncü kitabının çıkışı ile ilgili olarak bakın nasıl seslenmiş okurlarına…

“Merhaba çocuklar!

Sizler için yazdığım “Yüreğimden Tren Geçti” isimli öykü kitabımdan sonra şimdi de “Umutlarım Rengârenk ” isimli ikinci öykü kitabımla sizleri kucaklıyorum.

Yüreğimden Tren Geçti’de olduğu gibi bu kitabımda da yaşanmışlıklara, tecrübelerime, gözlemlediklerime, düşüncelerime yer verdim.

Çocuklar size bir sır vereyim mi? Kitabın içindeki;

Ne Gündü Ama!

Bir Güzel Hediye

Yaşasın Tatildeyiz

Oldu da Bitti Maşallah

AğlamasIn Çocuklar

Can Yoldaşım

Na Ni… Na Ni… Na Ni…

Rüya mı Gerçek mi?

Umutlarım Rengârenk

adlarını taşıyan öykülerde anlatılan olaylar, bir kurgu çerçevesinde düzenlenmiş olsa da gerçek hayattan esinlenilmiştir.

Bu kitabımda dokuz öykü var sizlerle bir an önce tanışmayı bekleyen.

Duyuyor musunuz sayfalar arasından size seslenen öykü kahramanlarını?  Orkun’u, Galip Amca’yı, Güven’i, İtfaiyeci Amca’yı, Kaptan’ı, Caner’i, Şenol’u, Levent’i, Damla’yı, Şebnem’i, Rintintin’i, Avni’yi, Abidin’i,  A’yı,  D’yi, Ğ’yi, Cansel’i, Ezgi’yi, Keman’ı, Eylül’ü…

Tüm kahramanlar sizleri bekliyor…

Hadi ne duruyorsunuz, başlayın hemen okumaya ve onların renkli dünyasıyla tanışın. Bakın görün nasıl da seveceksiniz her birini ayrı ayrı.

Okuma yolculuğunuz boyunca keyifli dakikalar geçirmeniz dileğiyle…”  

Okurları ile buluşmanın mutluluğunu yaşayan Özdemir’in yeni kitabı “Umutlarım Rengârenk”i kutluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 

KİTAP İSTEME:

ÜRÜN YAYINLARI

http://www.urunyayinlari.com/

Adres: Konur Sokak No:36/13 Kızılay/ANKARA

Telefon: 0312 425 39 20

Faks: 0312 417 57 23 

E-Posta  : bilgi@urunyayinlari.com

Yazarla İletişim: sozdemir650@gmail.com

İLESAM YÖNETİM KURULU ÜYELERİNDEN PROF. DR. NURULLAH ÇETİN AKÇAĞ KİTAPEVİNDE OKURLARI İLE BULUŞTU…

Pek çok kitabını sayısız okuru ile buluşturan Prof. Dr. Nurullah Çetin 20 Eylül 2014 Cumartesi günü, Saat: 14.00’te Akçağ Yayınevi’nde bir kez daha gönül dostları ile buluştu, kitaplarını imzaladı. 
Akçağ Yayınevi edebiyatseverlere ev sahipliği yaparak ve edebiyata dair sohbetlere tanıklık etti.

Türk edebiyatı adına mutluluk verici eserlerin yer aldığı bu imza gününe edebiyata gönül vermiş pek çok okur katıldı.
Gönüllerde tüm güzelliği, samimiyeti, içtenliği ve yüreklerden coşan sevgi seliyle gün sona erdiğinde her güzel şey gibi imza günü de anılar arasında yerini aldı.
Prof. Dr. Nurullah Çetin ‘in okurları ile buluşan kitaplarından bazıları;

YENİ ÇIKAN KİTAPLARI:

1. Etnik Siyaset ve Alevilik 
2. Türk-İslam Medeniyeti 
3. Millî Kültür Davası 
4. Tahsin Nahit, Ahmet Vefâ ve Şiirleri 
5. Namık Kemal- Renan Müdâfaanâmesi

DAHA ÖNCE YAYINLANMIŞ KİTAPLARI:

1. Prof. Dr. Nurullah Çetin ile Söyleşiler 
2. Kimliğimizi Yeniden İnşa 
3. Takma İsimler Sözlüğü 
4. İnsan Hata Yapar
5. Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinde Rubai
6. Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Kadar Bizde Türk Edebiyatı Tarihleri 
7. Nesir Türleri 
8. Şiir Tahlilleri – 2 
9. Yeni Türk Şiirinde Geleneğin İzleri 
10. Şiir İncelemeleri
11. Edebiyat İncelemeleri 
12. Behçet Necatigil, Hayatı, Sanatı ve Eserleri 
13. Kendini ve Allah’ı Arayan Adam: Necip Fazıl 
14. Yahya Kemal Kitabı 
15. Emperyalizme Direnen Türk: Mehmet Akif Ersoy


İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ

10 EYLÜL 2014 TARİHİNDEN İTİBAREN “AŞK-I GÜLİSTAN” İSİMLİ PROGRAMIYLA RADYO KARADENİZ’DE…

2006 yılından itibaren Türkiye Polis Radyosu’nda “Gönül Köprüsü”, “Kültür Köprüsü” ve “İmbikten Damlalar”  adlı şiir-edebiyat ve sanat programlarını hazırlayıp sunan Mehmet Nuri Parmaksız “Aşk-ı Gülistan” isimli yepyeni bir şiir programı ile Radyo Karadeniz’de dinleyenleriyle birlikte olmaya devam ediyor.

Edebiyat dergilerinin canlı versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz Aşk-ı Gülistan bilginin, kültürün, şiirin, sanatın ve güzel Türkçemizin doyumsuz lezzetini yakalamak, edebiyat denizinde kulaç atmak için ideal bir program. Sanatın ve edebiyatın kültürel mozaiğinin içinde büyük bir değer bu tür konsepte sahip programlar, başlı başına büyük bir edebiyat şöleni. 

Aşk-ı Gülistan isimli programı hazırlayan ve sunan Mehmet Nuri Parmaksız aynı zamanda İLESAM Genel Başkanlığı görevini de yürütmekte olup program akışı içerisinde değerli şair ve yazar dostlarını buluşturuyor, üyelerinin şiirlerine ses oluyor, üyelerinin yeni çıkan kitapları hakkında tanıtımlara yer veriyor. Zaman zaman yayına canlı olarak bağlanan üyeleriyle edebiyat ve kültür üzerine yaptığı sohbetler, okunan şiirler dikkat çekici. Programa katılan her konuk gül bahçesine bir gül ekiyor lakin tek bir şart var ki o da; konukların arada bir bu nadide bahçeye uğrayarak ektikleri gülü şiirleriyle sulamaları. Edebiyat ve gecenin özel konusu ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan dinleyiciler kendi şiirlerine ses olmanın mutluluğunu da yaşıyor.

İlk iki programıyla katılımcıların hayli ilgisini çeken Aşk-ı Gülistan, ses olduğu şiirleriyle, düz yazılarıyla, sözün özü; edebiyata dair paylaşımlarıyla şimdiden dinleyenlerinin gönlünü fethetti.

Programa katılmak isteyen dinleyiciler 444 61 61 numaralı telefondan bağlantı kurabilecekleri gibi Aşk-ı Gülistan’a (https://www.facebook.com/pages/A%C5%9Fk-%C4%B1-G%C3%BClistan/290373924487812) facebook sayfasından da ulaşabilecekler.

Mehmet Nuri Parmaksız “Aşk-ı Gülistan” adlı şiir-kültür ve edebiyat programıyla 10 Eylül 2014’ten itibaren Çarşamba geceleri saat 22.00-24.00 arası Radyo Karadeniz’de (FM88.6 / www.radyokaradeniz.com.trsizlerle…

Ve Aşkın Gül Bahçesine bütün can yürekler davetli.

 

PAMUKKALE AŞK’A YOLCULUK ŞİİR YARIŞMASI

PAMUKKALE’DE A.Ş.K.’A YOLCULUK

1.ULUSLARARASI ŞAİRLER ŞÖLENİ VE ŞİİR YARIŞMASI

--- Cemal SAFİ Adına---

( ARZU SUBAKAN KABUKÇU )

ÖZEL ŞARTNAMESİ

MADDE 1 :

AMAÇ :

a ) Türk edebiyatına yeni şiir ve şairler kazandırmak, Genç şairleri yeni eserler üretmeye teşvik etmek ve şairleri bir araya toplayarak tanışma ve kaynaşmalarını sağlamak amacıyla Pamukkale’de A.S.K.’a Yolculuk 1.Uluslar Arası Şairler Şöleni ve Şiir Yarışması adıyla bir yarışma ve toplantı düzenlenmiştir.

b ) Bu düzenleme Pamukkale’de A.S.K.’a Yolculuk 1.Uluslar Arası Şairler Şöleni ve Şiir Yarışması Özel Şartnamesi” hükümlerine göre gerçekleştirilir.

c ) Her yıl ünlü bir Şair adına düzenleyeceğimiz şiir etkinliğimizin ilk konuğu hece şiirin yaşayan efsanesi CEMAL SAFİ olacaktır…

MADDE 2:

YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ARANAN ŞARTLAR

Yarışmaya: Yarışma Seçici Kurul Üyeleri, Jüri Üyeleri ve bunların birinci ve ikinci derecede yakınları dışındaki herkes katılabilir.

MADDE 3:

ESERLERDE ARANACAK NİTELİKLER

a) Şiirler, Anayasanın dayandığı temel görüş ve ilkelerle; Cumhuriyetin niteliklerini benimsetici ve bu görüş ve ilkelere uygun düşünce tarzına Türk toplumunun çağdaş uygarlık düzeyine erişmesi amacını güden Atatürk ilkeleri ve bu ilkelerin gerektirdiği dünya görüşüne, yaşam tarzına aykırı olamaz. Seçilen temaların moral yıkıcı, herhangi bir politik görüşü övücü veya yerici, müstehcen, anlamsız olmaması ve ticari bir amaç taşımaması gerekmektedir.

b) Şiirler daha önce hiçbir suretle yayınlanmamış olacaktır.

c) Şiirler Times New Roman karakteri ve 14 punto ile yazılacak ve A4 kağıdı büyüklüğünde olacaktır. Bilgisayar çıktısı alınacak ve kırk satırı geçmeyecektir.

d) Şiirler hiçbir şekilde başka bir eserle bariz benzerlikler taşımayacaktır.

e ) Yarışmaya her şair dilediği sayıda eserle katılabilecektir. Ancak sadece 1 ( bir) eseri finale kalabilecektir.

f ) Temiz ve okunaklı yazılmış olacaktır.

g ) Fotokopi ile çoğaltılabilecektir.

MADDE 4:

KARŞILIKLI HAKLAR

a ) Şair Pamukkale’de A.S.K.’a Yolculuk 1.Uluslar Arası Şairler Şöleni ve Şiir Yarışması için gönderdiği eserlerini yarışma sonuçlanmadan önce hiçbir yerde ve hiçbir şekilde yayınlayamaz, yayınlatamaz. 

b ) Para ödüllerini direkt olarak hak sahibine teslim edilir. Final gecesine katılamayan yarışmacıların ödülleri ise belirtecekleri hesap numarasına havale edilir.

c ) Arzu Subakan Kabukçu yarışmaya katılan , ödül ve mansiyon alan eserlerin yazarlarına Telif Hakları Yasası’ndan doğan hakları saklı kalmak üzere aralarında yapılan anlaşmada belirtilecek süreyle yerel radyo ve televizyonlarda yayınlama, plak, bant, kaset, cd vb. materyal haline getirme, notasını basma, kitap haline getirme, yayın, eğitim ve kültür kurum ve kuruluşlarına gönderme konusunda öncelik hakkına sahiptir.

d ) Şairler eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu ve hiçbir şekilde ve hiçbir eserden ilham almadıklarını, bugüne kadar düzenlenen hiçbir yarışmaya göndermediklerini taahhüt edip Pamukkale’de A.S.K.’a Yolculuk 1.Uluslar Arası Şairler Şöleni ve Şiir Yarışması Özel Şartnamesi’ni aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı (EK-1) belgeleri yarışma bürosuna vermekle yükümlüdürler.

MADDE 5:

ESER TESLİMİ:

a ) Eser üzerinde şairin adı olmayacak, sadece rumuz yazılacaktır.

b ) Şairler her eser için en az 5 harften oluşan tek kelimelik ayrı birer rumuz kullanacaklardır.

c ) Şairler, biri küçük ‘Kimlik Zarfı; diğeri büyük ‘Şiir Zarfı; olmak üzere 2 adet zarfı iç içe koyarak yarışma bürosuna elden veya posta yoluyla teslim edeceklerdir. Posta ile müracaatlarda, ilan edilen teslim süresi içinde son gün; evrakın postaya verildiği değil, kurumumuza intikal tarihi olarak kabul edilecektir.

d ) Kimlik zarfı üzerine yalnız rumuz yazılacak, içinde. Şairin adı soyadı açık adresi ve telefon numarası mail adresi yazılacaktır

e ) Şairin bu yarışmanın şartnamesini aynen kabul ettiğini belirten şartname eki (EK-1) belgeleri imzalı olarak bulunacaktır.

f ) Büyük evrak zarfı üzerine de rumuz yazılacak, içinde şiirler bulunacaktır. Büyük evrak zarfı üzeri ve içeriğinde hiçbir şekilde kimlik bilgisi veya kimliği çağrıştırıcı yazı, işaret vb. bulunamaz.

g ) Şairler birden fazla eserle yarışmaya katılıyorlarsa, her eser için, istenilen dokümanlar ayrı ayrı düzenlenecektir.

h ) Posta ile müracaat edildiğinde dış zarf üzerine de yalnız rumuz yazılabilecektir.

ı ) Herhangi bir şekilde, şiirler üzerinde eser sahibinin yazılı olarak adı belirtilmiş veya yukarıdaki (a) fıkrasına aykırılık söz konusu ise bu şiir değerlendirmeye alınmadan yarışma dışı tutulacaktır.

i ) Eserler en geç 25 EKİM 2014 tarihi çalışma saati bitimine kadar Pamukkale’de A.S.K.’a Yolculuk 1.Uluslar Arası Şairler Şöleni ve Şiir Yarışması bürosuna elden, kargo veya posta ile ulaştırılmış olacaktır. Postadaki gecikmelerden eser sahibi sorumludur.

j ) ( EK 1 ) belgesini evraklarla teslim etmeyen ve etkinlik ücretini yatırmayan şiirler yarışma dışı kalacaktır.

MADDE 6:

ÖDÜLLER

Birinci: 4.000 ( dört bin) TL + plaket

İkinci : 3.000 ( üç bin) TL + plaket

Üçüncü: 2.000 ( iki bin ) TL + plaket

Birinci Mansiyon: Tam Cumhuriyet Altını + plaket

İkinci Mansiyon: Yarım Cumhuriyet Altını + plaket

Üçüncü Mansiyon: Çeyrek Cumhuriyet Altını + plaket

Sonraki 4 Mansiyona: Plaket

MADDE 7:

FİNAL

a ) Büyük jüri etkinlik günlerinde bir araya gelerek dereceye giren ilk on eseri puanla sistemiyle birinci ikinci üçüncü ve mansiyonlar olmak üzere belirler.

b ) Ödül töreni jüri ve halk huzurunda 01 KASIM 2014 tarihinde gala gecesinde açıklanacaktır

c ) Ödül töreni Pamukkale’de belirlenen yer ve zamanda halk huzurunda, jüri üyeleriyle, çeşitli ses ve saz sanatçılarının da katılımıyla yapılır. Ödül-Mansiyon alan eserlerin seslendirileceği bir sunumla etkinlik son bulacaktır.

 

MADDE 8:

ETKİNLİĞİN YAPILACAĞI YER VE ZAMAN

Richmondpamukkale

Thermal

31 EKİM 2014 ( saat 12.00 ) giriş

02 KASIM 2014 ( saat 11.00 ) çıkış

MADDE 9:

ŞİİR VEYA ETKİNLİĞE KATILIM ÜCRETLERİ

31 EKİM 2014 Cuma saat 12.00 Giriş

02 KASIM 2014 Pazar saat 11.00 Çıkış

a ) İki gün konaklama. Tur gezileri, sabah kahvaltısı, gündüz etkinliğinde çay kahve ve kurabiye servisi, akşam yemeği ve gala gecesi yemekleri dahil.

250.00 TL

b ) Sadece 01 KASIM 2014 Cumartesi gecesi etkinliğe katılacak dostlar için. Bir gece konaklama sabah kahvaltısı ve gala yemeği dahil.

175.00 TL

c ) Etkinlik içinde yapılacak olan Şiir Yarışmasına katılım bedeli

c-1 ) Etkinliğe katılacak Şairler 2 ( iki ) şiir için 50 TL.

c-2 ) Posta yolu ile katılacak Şairler 1 ( bir ) şiir için 50 TL

d ) Konaklamalar çift kişilik odalarda yapılacaktır.

e ) Posta Çeki Hesabı : 11627825 Arzu Subakan Kabukçu

Garanti Bankası İban : TR59 0006 2000