İLESAM CUMARTESİLERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR “Prof. Dr. Hanım Halilova İLESAM Kültür Evinin konuğu oldu.” (11 EKİM 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİLERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR 

“Prof. Dr. Hanım Halilova İLESAM Kültür Evinin konuğu oldu.”

(11 EKİM 2014)

Asli kuruluş amacı telif hakları ve korsan ile mücadele etmek olan İLESAM, birbirinden farklı temalardaki pek çok etkinliğe imza atmakla birlikte edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, şiirlerin okunduğu gelenekselleşmiş Cumartesi programlarıyla üyesi olsun olmasın edebiyata gönül vermiş tüm dostlarına kapılarını açmaya devam ediyor.

 

 

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Cumartesi söyleşi konularının ve konuşmacılarının aylar öncesinden belirlendiğini; tesadüf eseri bugünkü söyleşi konusunun da güncel bir mevzu olduğunu belirterek sözlerine başladı. 

 

 

 

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, görünenin aldatıcı olduğunu söyleyen Parmaksız “Bu milleti millet yapan ortak dilimiz, dinimiz, tarihimiz, acılarımız ve sevinçlerimizdir. Bu millet tarihin her döneminde büyüktü ve hep büyük kalacak.” diyerek kürsüyü Prof. Dr. Hanım Halilova’ya bıraktı.

 

 

 

Prof. Dr. Hanım Halilova “Türkiye ve Türk Dünyası” hakkında değerli bilgilerini katılımcılarla paylaşarak bizzat yaşadığı olaylardan örnekler de verdi. 

Türk dünyasında yaşanan siyasi ve sosyal meseleler karşısında Elçi Bey ile verdikleri mücadelelerden, mücadele esnasındaki faaliyetlerinden ve bu faaliyetlerde bir kadın olarak üstlendiği görevden bahseden Halilova, zorluklar karşısında direnen, tek vücut olan Türk kadınının gücünü ve millet olmanın önemini gözler önüne serdi. 

 


 

 
 
Türkiye’nin jeopolitik ve stratejik konumundan da bahseden Hanım Halilova Türklerin İslam dünyasındaki gücünü de dile getirdi. 
Bilim ve teknolojinin önemini belirterek ‘dil bir köprü, din bir köprü’ sözleri ile anlatmak istediklerini pekiştiren Halilova sözlerini “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” cümlesi ile sonlandırdı. 

 
 
Konuşmasının akabinde kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Halilova’ya katılımlarından dolayı İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay tarafından bir Teşekkür Belgesi takdim edildi. 

 
 
Katılımcılardan Murat Haydaroğlu, Halilova’ya konu ile ilgili bir cd hediye etti.

 
 
Başkent’in güz günlerinin içinden çıkıp gelen ve sıcacık esen bir bahar rüzgarı gibi yürekleri ısıtan “Şiir Dinletisi” İLESAM Ankara Şube Başkanı Durak Turan Düz tarafından sunuldu.

“Şiir Dinletisi”nde Bayrak, Türkiye, yazgı, dua, sabır, özeleştiri, gözler, düşler, halden hale dönmek, özlem, aşk, Çanakkale ve şehitlerimiz temalı şiirler, şairlerin yüreklerinden döküldü.
Ozan Sevdai, Nurettin Gür Ozanoğlu ve Aşık Selahattin Dündar sazlarıyla ses oldukları türküleriyle programa renk katarlarken Abdullah Çavak ve Nur Ersen de birer türkü okudular.
Nurettin Gür Ozanoğlu, Duran Barkın, Sırrı Çetin, Murat Haydaroğlu, Hanifi Işık, Şakir Susuz, Vedat Fidanboy, Ergun Veren, Nurullah Çetin, Cahit Karaç, Mehmet Sevinç, Sibel Unur Özdemir, Orhan Vergili, Nur Ersen, Songül Dündar, Fatma Kalkan, Oğuzhan Soylu, Meral Atan, Ozan Sevdai, Osman Öcal, Ali Kemal Parıldar, Merih Baran, H.Uğur Bulut, Ozan Dudai, Mahir Ünat, Şenel Danyıldız, Necati Aslan, Sadık Kuluk, Ömer Birinci, Merve Ünal, İlter Yeşilay, Bayram Yelen, Haydar Birgör, Abdullah Çavak, İbrahim Yaman, Sevinç Doğancan Güven, Necati Özdenkoş, Aşık Dündar( Selahattin Dündar) etkinliğe katılan isimler arasındaydı.
 
 
 
Günün sonuna gelindiğinde bir anda oluşturulan İLESAM Korosu “Memleketim” isimli şarkıyı seslendirdi. Bir Cumartesi etkinliği daha tüm ihtişamıyla yüreklerdeki yerini alırken haftaya bir başka İLESAM etkinliğinde daha buluşulacak olmanın mutluluğu yüreklere yerleşmişti bile çoktan.
Unutmayın! İLESAM Kültür Evi, üyesi olsun - olmasın edebiyata, şiire, sanata gönül vermiş tüm dostları gelenekselmiş Cumartesi sohbet toplantılarına bekliyor.

HABER METNİ: Sibel Unur Özdemir
FOTOĞRAFLAR: Nur Ersen /Orhan Vergili / Sibel Unur Özdemir
YAYINA HAZIRLAYAN: Nur Ersen

 Okunma Sayısı : 1263         12 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 23658

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.