İLESAM, KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİLERİYLE YENİ SEZONA “MERHABA” DEDİ (13 EKİM 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM,  KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİLERİYLE 

YENİ SEZONA “MERHABA” DEDİ

(13 EKİM 2014)

ŞİİRİN GÜZELLEŞTİRDİĞİ  BİR MEKAN; KABAKÇI KONAĞI

Edebiyata, sanata, kültüre  sevdalı gönüllerle, onların yüreklerinden dökülen birbirinden  değerli dörtlüklerle, mısralarla, anekdotlarla, anılarla, fıkralarla,  yaşanmışlık kokan olaylarla var olan mekanlar gibidir paylaşılanlar. Şiirler gün olur hasreti, gün olur acıyı, gün olur mutluluğu, gün olur vuslatı barındırırlar köşelerinde  aynı mekânlar gibi.

İşte o mekânlardan biri de İLESAM ile güzellesen, varsıllaşan Kabakçı Konağı ve  konağa değer katan İLESAMlılardır.

Birbirinden farklı projelere, değişik aktivitelere imza atan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin gelenekselleşen bir başka etkinliği de bu konakta gerçekleşen o muhteşem  “Şiir Dinleti”leridir.

Her ayın ikinci pazartesi akşamı saat 19:00’da başlayan dinleti iki saat boyunca katılımcılara eşsiz bir saz, söz ve  şiir şöleni yaşatmasının yanı sıra sıcacık sohbetleriyle kıymetli paylaşımların yapıldığı anlara da tanıklık etmektedir.

Dört aylık bir aradan sonra yeni sezonun ilk etkinliğini  13 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştiren İLESAM, yeni sezona “merhaba” diyerek katılımcılarıyla sıcacık, içten, samimi duyguları  paylaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Edebiyata sevdalı tüm yüreklere kapısını açan, günlük koşuşturmacalar, telaşlar içinden çekip çıkararak sanatın, kültürün büyülü dünyasına doğru yolculuğa çıkaran hiç değilse iki saatliğine olsun  hayatın içinde bambaşka bir pencere açarak şiirlerle, türkülerle, İLESAM  ruhuyla  gönüllere tatlı bir huşu dağıtan; duyuşun deyiş haline geldiği sezonun bu ilk programını  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yöneterek  gecenin konusu “hasret” üzerine görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Zaman zaman Mahşere Dek isimli kitabından hasret temalı dörtlükler de okuyan Parmaksız esprili sunumu ile gönülleri fethetti.

Parmaksız’ın yanı sıra katılımcılar da şiirlerini okumadan önce gecenin özel konusuna ait düşüncelerini paylaştılar.

Şiire sevdalı yüreklerden, gönül gergefimize “sevgi, hasret, insan olmak, var olanı  paylaşmak, göçmek, özlem, vuslat, gurbet, vatan hasreti, Türkiye, gözler, hayat, mazi, Filistin, çocuklar, ölüm, gözler, hüzün, hicran, aşk, gönül yarası” kavramlarını içeren şiirler nakış nakış işlendi.

Elbette sadece şiirler değildi Kabakçı Konağı’ndan coşan. Ozan Sevdai ile Nurettin Gür Ozanoğlu’nun sazları ve türküleri, Fevzi Uçaçan’nın ney ve sazından dökülen nağmeler, Neslihan Çakıcı’nın sesinde, yorumunda hayat bulan şarkı ve türküler konuklara keyifli dakikalar yaşattı.

Bekir Yeğnidemir, Necati Özdenkoş, Hüseyin Sarıkaya, Aşık Dudai, Salih Kozan, Hakan Yılmaz, Durak Turan  Düz, Aşık Sevdai, Vedat Fidanboy, Orhan Vergili, İsmet Bora Binatlı, Nurettin Gür Ozanoğlu, Ahmet Sandal, Abdullah Kerim Gökmenoğlu, Gülsüm Polat, İbrahim İmer, Ömer Faruk Arlı, Mustafa Kayhan, Murat Duman, Hünkar Dağlı, Oya Şahin, Sibel Unur Özdemir, Neslihan Çakıcı, Fevzi Uçaçan, Abdullah Gülderen, Mehmet Durna, Rıfat Çakır ve Ahmet Akgün bu güzel geceye katılan isimler arasındaydı.

Geleneksel Niksar’ın Fidanları Kültür Sanat ve Ceviz Festivali kapsamında 10-12 Ekim 2014 tarihinde düzenlenen “Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye Şiir Şöleni” ne katılım ve katkılarından dolayı Bekir Yeğnidemir tarafından İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’a takdim edilen plaket ise gecenin sürprizi oldu.

Kabakçı Konağı’nın o mistik havasının içinde soluk alan, birlik, beraberlik içinde geçen dakikalar boyunca şiirlerle taçlanan, yüzlere tatlı bir gülümseme, yüreklere huzur katan, sözün özü;şiirlerin, sözün coştuğu bir İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi daha gelip geçti hayatın içinden.

Unutmayın! İLESAM Kültür Evi, üyesi olsun-olmasın edebiyata, şiire, sanata gönül vermiş tüm dostları gelenekselmiş “Şiir Dinleti”lerine bekliyor. 

HABER ve FOTOĞRAFLAR :Sibel UNUR ÖZDEMİR

 Okunma Sayısı : 1256         16 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 69297

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.