İLESAM KÜLTÜR EVİNİN GELENEKSEL CUMARTESİLERİNDE BU HAFTA “TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜ” TEMASI İŞLENDİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİNİN GELENEKSEL CUMARTESİLERİNDE BU HAFTA “TÜRK-İSLAM KÜLTÜRÜ” TEMASI İŞLENDİ

(15 KASIM 2014)

“Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

İLESAM birbirinden farklı temalardaki pek çok etkinliğe imza atmakla birlikte  edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, şiirlerin okunduğu  gelenekselleşmiş  Cumartesi programlarıyla  üyesi olsun olmasın edebiyata gönül vermiş tüm dostlarına kapılarını açmaya devam ediyor.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın  yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte haftanın konusu “Türk İslam Kültürü" idi.

Fotoğraf: 15.11.2014 Cumartesi İLESAM Türk-İslam Kültür Programından 1...

Türk- İslam kültürünün oluşması hakkındaki görüşlerini belirten Mehmet Nuri Parmaksız “Türklük, İslamiyet’ten önce de vardı. Karahanlılar, Kazaklar vb. deniliyor ama zaten ortada var olan bir medeniyet, İslam medeniyeti ile birleşiyor ve büyüyor. Bugün geldiğimiz noktada insanlar, İslam kültüründen geldiği sanılan bir takım seslerin, aslında Türk kültüründen geldiğini bilmez. Örneğin; nazar boncuğu mavidir. Gök tanrı inancı vardır ki gökler mavidir.  Birçok destanda kurdun yeleleri bile mavidirTüm bunların mavi renkle birleşmesi Türk-İslam kültürü olarak ortaya çıkmıştır. 

İnsanlar gelişimi yaşadılar. Çağlar farklı dönemlere ulaştı. Demir mesela. Güçlü bir araç, silah olarak kullanılır. Cinlerden korunmak için loğusa kadının yastığının altına bıçak koyarlar. Demir kargımla, mızrağımla öldürdüm, örneğini de verebiliriz. Sonra çengelli iğne, nal… At motifi önemli. Benim arabamda da koltuğumun altında bir at nalı var, öyle inanıyorum; çünkü o kültürün içinde yetiştik. İnanışa göre at nalı kapının üstüne asılır ve böylece o eve kötü ruh girmeyeceğine inanılır. Örnekleri çoğaltabiliriz; gece vakti tırnak kesilmez, merdiven altından geçmek uğursuzluktur, çocuğun üstünden geçilirse boyu kısa kalır gibi… Öte yandan bir doktor herhangi bir sebzeyi ya da meyveyi önerdiğinde insanların ona yönelmesi, tüketimin artması da bu örnekler içinde yer alır. Bilimsel noktaları ve bilimsel olamayan noktaları var bunların. Görüldüğü gibi evrensel kültürden kaynaklı batıl inançlar kültürümüze yerleşmiştir. Son olarak, Türklüğü İslam’la ayırmamak gerek.” diyerek konu hakkındaki konuşmasını yapmak üzere Salim Özyön’ü kürsüye davet etti.

Salim Özyön konuşmasına Atatürk’ün, Türk milletinin özünü anlatan  “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.”  sözü ile başladı.

Fotoğraf: 15.11.2014 Cumartesi İLESAM Türk-İslam Kültür Programından 3...

Özyön “Bizler kültür meselesini idrak edemiyoruz. Fransızca bir kelime olan kültür “tabiatı işleme, yararlı hale getirmek” olarak tanımlanmıştır. Bu tanım bütün uluslarca benimsenmiş ve kabul edilmiştir. Her milletin yaşam biçimine göre de şekillenmiş