İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 KASIM 2014)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER 

( 12 Kasım 2014) 

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ’IN “SÜKÛTUN KALBİNDE” İSİMLİ DENEME KİTABI ÜRÜN YAYINLARINDAN ÇIKTI

Mehmet Nuri Parmaksız şiirden denemeye, denemeden araştırma-incelemeye, araştırma-incelemeden romana uzanan edebiyat yolcuğuna yeni bir deneme kitabı daha ekledi;  Sükûtun Kalbinde. 

Mehmet Nuri Parmaksız okurlarının alışkın olduğu anlatım tarzına ve onun metinlerinde kullandığı mazmunlara bu eserde de sıkça rastlamakta. Kendi kendine, kendisiyle konuşur gibi cümleler. Kalp ile hasbıhal de denilebilir bu ifade tarzına. Bir yandan hayatın getirdiklerini kabulleniş, öte yandan ulaşmak istenilen noktanın anlatımındaki paralellik göze çarpmakta. Özlem hat safhada; bekleyiş, umut, sabır, tahammül, sadakat, vuslat, mahşer, tevekkül de onu besleyen yan unsurlar. Aslında dönüp dolaşılıp değinilen temalar günümüzde çok çabuk tüketilen her şeyin aksine kalıcılığa, var olmaya ve bulunduğu yerde –gönülde- kalmaya ısrarla vurgu yapıyor. Tüm anlatılanların omurgasını oluşturan duygu yoğunluğu birbirinin içine geçmiş metinlerde –metinlerarasılık- kendini defalarca kez göstermekte. 

Kitabın kapak fotoğrafında Zeynel Yeşilay, kitap desen çizimlerinde Sevimbike Polat imzası var. Eseri derinlemesine irdeleyen yazısıyla Prof. Dr. Nurullah Çetin de Sükûtun Kalbinde’nin konuğu olmuş.   

Kitap tasarımı Erhan İvgin tarafından yapılan kitap, Ürün Yayınları’ndan çıkmış. Aşka dair 41 adet denemenin yanı sıra birbirinden güzel 41 beyite rastlamak da mümkün okuma yolculuğu boyunca. 

“Ey sükûtun kalbinde yaşayan yâr!  Ey ellerime kâlu belâda kokusunu bırakan yar!

Bil ki gönlüm aşka kanat çırpan bir bulut, bil ki ömrüm çölüne dualarla sonsuzca yağacak yağmur, bil ki ismim ve sözüm mahşerimizi aydınlatacak nur.

Ey ellerimin ve gözlerimin hükümdarı! Sükûtun kalbinde atıyor kalbim; sözüm de, nefesim de senindir yârim.” 

Sükûtun Kalbinde /Mehmet Nuri Parmaksız”

Ürün Yayınları:

http://www.urunyayinlari.com/

Adres      : Konur Sokak No:36/13 Kızılay/ANKARA

Telefon   : 0312 425 39 20

Faks        : 0312 417 57 23

E-Posta  : bilgi@urunyayinlari.com 

Yazarı:Mehmet Nuri PARMAKSIZ

Yayınevi:Ürün Yayınları

Türü: Deneme

Sayfa Sayısı:136

Ebad: 13,5x21,5

ISBN: 978-605-4938-34-6

Kağıt:İthal Kağıt

Yıl: Ekim 2014

 

İLESAM GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLTER YEŞİLAY YAZARLAR BİRLİĞİNİN 80. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI NEDENİYLE KAZAKİSTANDA İDİ

Yazarlar Birliğinin 80. kuruluş yıldönümü kutlamaları için Kazakistanda bulunan İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay, katılımcılarla izlenimlerini paylaşarak etkinlikler ve görüşmeler hakkında bilgiler verdi, açıklamalar yaptı.

Yeşilay, Yazarlar Birliği’nin 80. kuruluş yıldönümü kutlamaları için davetli olduğu kardeş ülke Kazakistan’da ki şair ve yazarlara üyelerinin selamını götürdü ve onların sıcak selamlarını da üyelerine iletti.

Kuruluş yılı münasebetiyle yapılan törende İLESAM Genel Başkanı Sayın Mehmet Nuri Parmaksız adına beş adet plaket takdim edip konuşma yaptı.

Yeşilay, Almatı’da bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi’yle İLESAM adına yapılacak bazı projelerin temaslarını yaparak ilerleyen günlerde ortak çalışma alanları bulacağımızın müjdesini de verdi.

 

AMASYA’DA KÜLLİYE ŞİİR AKŞAMLARI 4. YILINDA

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şubesi yıllık sanat faaliyetleri kapsamında her ay düzenlenen “Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” etkinliği yaz aylarında verilen kısa bir molanın ardından 2014-2015 sezon açılışı 07 Kasım 2014 Cuma günü saat 19.30’da Sultan Bayezid Külliyesi Belediye Çay-Sohbet ve Okuma Evi’nde yapıldı.

Programın organizasyon ve sunumunu yapan Şair Mustafa Ayvalı yaptığı açış konuşmasında; “Hep birlikte Amasya’da bir ilki gerçekleştirerek her ayın ilk haftası Cuma günleri düzenlemiş olduğumuz şiir etkinliğimizin bir gelenek haline gelmiş olması nedeniyle mutluyum. Dördüncü yılına girdiğimiz bu programda her programda olduğu üzere bir başka usta şairimizi; 28 Mayıs 2008 Tarihinde aramızdan ayrılan, edebiyatımıza "Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi" mizahî tipini kazandıran, milli ve tarihi motiflerle bezeli lirik şiirleriyle tanıdığımız “Sitare, Türkiyem, Mavi Türkü” Dilaver Cebeci’yi tanıyacağız” dedi. Şair Ayvalı; Cebeci’nin hayatı ve birkaç şiirini paylaştıktan sonra sözü Amasyamıza çok değerli eserler kazandırdığını takdirle karşıladığımız ve en son “Tarih İçinde Amasya” isimli eserini Amasya Belediyesi Kültür yayınlarından çıkararak okuyucusuyla buluşturan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Amasya Şube Başkanı Sayın Hüseyin Menç Bey’e bırakıyorum.” dedi.

Menç yapmış olduğu konuşmasında; “Bu yıl edebiyatımız ve Amasyamız adına bereketli ve kazançlı bir yıl oldu. Haziran 2014 ayında İstanbul Leges yayınlarından çıkarak “Öyle İşte” isimli şiir kitabıyla bizleri buluşturan Şair Mustafa Ayvalı’yı ve Amasyamızın konu edildiği şehir yazıları ve Amasyalı önemli şahsiyetlerin yer aldığı “Kırk Bir Kere Amasya” isimli eseri Amasyamıza kazandıran Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi değerli İsa Çolaker’e hocama teşekkür ediyorum” dedi. Ayrıca Menç; uzun soluklu bir çalışma sonrasında Amasyamıza iz bırakan sanat, zanaat, spor, siyaset ve daha birçok konuda değerli insanlarımızın yer aldığı kaynak bir eser niteliği taşıyan“Tarih İçinde Amasya” isimli çalışmam Belediyemiz Kültür yayınlarından çıkmış olup sizlerin takdirine sunulmuştur” dedi. Daha sonra söz alan Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi edebiyatçı-yazar İsa Çolaker kaleme alarak Amasya Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan “Kırk Bir Kere Amasya” isimli eseri hakkında bilgi paylaşımında bulunarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Amasya Suluovalılar Derneği Başkanı İsmet Çullu ve Yön. Kur. Üyesi Mehmet Saraç, Eğitim Fakültesi Dramatize Şiir Kulübü öğrencilerinden Gökhan Orta, Turgut Büyüksakal, Enes Topal ve şiire sevdalı birçok dinleyicinin katıldığı “Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” Kasım–2014 etkinliği; Suluovalı edebiyatçı ve müzisyen Sinan Erken’in kulakların pasını silen nefis keman konçertosu sonrasında yerel sanatçı Osman Gürgen’in türküleri bağlama eşliğinde söylemesiyle birlikte; Amasya Sanatçılar Derneği Yönetim Kurulu, İLESAM İl Den. Komisyon ve TDED üyesi şair Mustafa Ayvalı sunumunda Amasyalı şairlerimizden Mehmet Sarı, Hasan Buldu, M. Nuri İnanç, İsmail Can Karakuş, Edip Ahmet Ceylan, Mehmet Tozlu, Ahmet Yiğittop, Tülay Menç ve İsmihan Karaca kendi şiirlerini yorumlamaları yanında şiir, edebiyat ve sanat üzerine anlamlı sohbetler yapıldı. Program gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

PROF. DR. NURULLAH ÇETİN ULUSLAR ARASI İSTANBUL KİTAP FUARINDA OKUYUCULARI İLE BULUŞACAK…

Prof. Dr. Nurullah Çetin, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında 15 Kasım 2014, Cumartesi günü, Saat: 14.00’te Akçağ Yayınevi standında 33. kitap imza törenini gerçekleştirecek.

Prof. Dr. Nurullah Çetin, fuarda aşağıdaki kitaplarını imzalayacak…

1. Prof. Dr. Nurullah Çetin ile Söyleşiler

2. Kimliğimizi Yeniden İnşa

3. Tak