AKYURT’ta Telif Hakkı ve Korsanla Mücadele Semineri-5 Aralık 2014

 / ETKİNLİKLERİMİZ

AKYURT’ta Telif Hakkı ve Korsanla Mücadele Semineri

 


     

 

5 Aralık 2014 Cuma günü saat 13.30’da Akyurt Belediyesi  Necip Fazıl Salonu’nda Akyurtlu öğrencilere Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-4 adlı  Slogan ve Logo Yarışmasını, Telif Hakları ve Korsan’ın zararları konusunda İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Yönetim Kurulu üyesi Cemal Tuzcuoğulları tarafından seminer verildi. Programa İLESAM Genel Başkan Yardımcı İlter Yeşilay, Yönetim Kurulu üyesi Hakan Yılmaz ve İLESAM Federasyon Üyesi Zeynel Yeşilay’da katıldı. İLESAMGenel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “bu sene“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-4” adlı  Slogan ve Logo yarışmasının dördüncüsünü Akyurt Belediyesi ile beraber düzenlediklerini özellikle esere saygı ve korsan konusundaki hassasiyeti için Akyurt Belediye Başkanı Sayın Gültekin Ayantaş’a ve T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne  teşekkürü bir borç bildiğini; Akyurt ilçesinin seminerler açısından pilot ilçe olduğunu ve yarışma şartnamenin Ankara’daki toplamda ortalama 1000 Ortaokul ve Liseye gönderildiğini açıkladı.Parmaksız, "Ankara’da okuyan İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan bir sosyal sorumluluk projesinin hayata geçmesinin önemli olduğu; amacın, bu seminerler ve yarışmayla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanununun öğrencilere anlatılması, telif hakları konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye’de telif hakları uygulamasının Avrupa ülkelerindeki uygulamalarla mukayese edilerek ülkemizdeki telif hakları standartlarının gelişimine katkı sağlanması ve korsanın zararlarını anlatılarak korsanla mücadele edilmesi olduğu dile getirildi. Özellikle korsanla ilgili logolardan dereceye girecek olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir teklifle bildirilecek ve korsana karşı çıkacak okullar ve eğitimciler adına okullara “korsana karşı olunduğunu anlatan” bir bayrak asılması öngörülmektedir.


Fotoğraf: Akyurt’taki Telif Hakkı ve Korsanla Mücadele Seminerinden 5

 

Bu proje ile özellikle Ankara’daki öğrencilerin okullarda verilecek seminerlerle telif hakkı ve korsan konusunda bilinçleneceği, sanatçının ve eserlerin korunacağı, yapılan yarışma ile öğrencilerin ödüllendirileceği, esere ve emeğe saygının oluşacağını ve ülkemiz açısından vergi kaybının önleneceği düşünüyoruz.

 

Amaçladığımız hedeflere ulaşma yolunda, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-4” projesine katılan ve katkı sağlayan tüm öğrencilerimizi, yardım ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimizi, velilerimizi, eğitime hizmet veren çalışanları kutlar, herkese emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Nihai hedefimiz bu projenin önümüzdeki yıl bütün Türkiye’deki okullarda uygulanmasıdır” dedi.

 

Sonrasında Telif Kakkı ve Korsan konusunu anlatan Parmaksız, telif hakkının önemini, İLESAM’ın çalışmalarını ve korsanın ülkemize verdiği zararı anlattı ve öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Parmaksız’ın ardından Cemal Tuzcuoğulları da konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi. İlter Yeşilay ve Hakan Yılmaz şiirleriyle programa renk kattılar. İLESAM Genel Başkan Yardımcı İlter Yeşilay program sonunda Akyurt Belediye Başkanı Sayın Gültekin Ayantaş’a ’Zeytinin Tuzu Gibi" adlı şiir kitabını armağan etti. Program sonunda seminere katılan öğrencilere Yönetim Kurulu üyesi Cemal Tuzcuoğulları, Atatürk ve Spor ve de Telif hakları kitabını hediye etti.

 

 

İLESAM

(İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ)

AKYURT BELEDİYESİ

 

ANKARA İLİ

ORTAOKUL ve LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

“ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ-4” ADLI

SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI

 

 

 

 

SLOGAN VE LOGO DALINDA ÖDÜLLER :

BİRİNCİYE   : Laptop Bilgisayar + Kitap Seti

İKİNCİYE   : Netbook Bilgisayar+Kitap Seti

ÜÇÜNCÜYE   : Dijital Fotoğraf Makinesi +Kitap Seti