İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (20 ARALIK 2014) “ATATÜRK’ÜN AHLÂK DÜNYASI”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ

(  20 ARALIK  2014)

“ATATÜRK’ÜN AHLÂK DÜNYASI”

“İnsanı şaheser kılan ahlâkın kendisidir.”

Mehmet Nuri Parmaksız

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin bu haftaki  Cumartesi  Sohbetlerinde “Atatürk’ün Ahlak Dünyası” konusu Dr. Hüseyin Ağca  tarafından anlatıldı.

Şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, şiirlerin okunduğu program İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı.

Parmaksız “Yönetim kurulumuzda aldığımız karar çerçevesinde İLESAMLI Bilim adamı, Şair, Yazar ve Sanatçılar Ansiklopedisi 2015 sonuna kadar tüm masrafları İLESAM tarafından karşılanarak çıkarılacaktır.Ansiklopedimiz sadece üyelerimiz içindir ve katılım ücretsizdir. Ansiklopedi ile ilgili bilgileri İLESAM web.sitesinden (http://www.ilesam.org.tr) öğrenebilirsiniz.

İLESAMlı olmak ayrıcalıktır; çünkü bilinçli olan eser sahipleri İLESAM üyesidir. Meslek Birliğimize adı 5846 sayılı kanunla verilmiştir. İLESAM’ın temel fonksiyonu, bilim ve edebiyat eseri sahiplerinin mali ve manevi haklarını korumaktır; telif hakkı gibi. Diğer aktiviteleri yan faaliyetleridir. Şimdi şiirleriniz, yazılarınız az okunuyor ya da hiç okunmuyor olabilir ama gelecekte popüler olabilir. İşte bu noktada İLESAM, üyelerinin haklarını yaşarken ve rahmetli olduktan yetmiş yıl sonrasına kadar koruyor. Sayın Cemal Tuzcuoğulları yüze yakın davada bilirkişilik yapmıştır. Ben de bilirkişilik yapıyorum. Telif kazanınca ben, üyelerimiz adına mutlu oluyorum. İnsanlar Telif haklarına önem vermeli, ahlaklı davranmalılar. Hukuk devletiyiz; o halde herkesin kanunlara uyması gerekir.

İLESAM’ın kurucularını saygıyla anıyoruz. Meslek Birliğimizi onlar kurdular bizler devam ediyoruz, bizden sonra da devam edilecek. Bir eserin izin almadan kullanılması intihal olmakla birlikte ahlaksızlıktır. İnsanı şaheser kılan ahlakın kendisidir. Biz eşref-i mahlukatız. Yaratılanların en şereflisi. O halde yaratılışımıza uygun hareket etmek doğru olandır.” diyerek sözlerini noktaladı ve Dr. Hüseyin Ağca’yı konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet etti.

Hüseyin Ağca “Ahlak,  toplumsal açıdan milletin vicdanıdır. Ahlak mukaddestir, hiçbir değerle ölçülemez. Toplumun nizamını, düzenini sağlayıcı öğelerden bahsederken gelişmemiş toplumlarda hangi Tanrı’ya inanılıyorsa Tanrı böyle istiyor, diye düşünülür. Gelişmiş toplumlarda kanun çerçevesinde değerlendirilir. Ayıp, günah, yasak bağlamında ilkel toplumlarda din,  daha ileri toplumlarda ahlak ön plandadır. Yasağa konu olan olayın belirlenmesi güçtür. Bir insan olarak önce millete vefa göstermek gerekir. Önce milleti sevmek ama o sevgiyi hizmete dönüştürmek, eser bırakmak, öğretmek gerekir. Gecikmiş adalet, adalet değildir.

Türk bürokrasisinin bel kemiği arşivdir. Atatürk maziyi bildi ama onun esiri olmadı. Geliştirmek için çok uğraştı.

Kuran-ı Kerim’de altmış ayette kibir, gurur lanetleniyor. Bencillik, egoizm doğru değildir. Bütün dinlerde kötülüğü iyilik ile karşılamak vardır.Sadakat her türlü değeri baş üstünde tutmaktır.

Aile ile başarıya ulaşılır.Eğitim çok önemlidir. Özleşecek, ben olacaksın. Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin.Hak bildiğin yolda yalnız da olsa gideceksin. Bir hadis-i Şerif der ki; Ayrılıkta zafiyet birlikte kuvvet vardır.” gibi genel bilgiler verdi.

Dr. Hüseyin Ağca Mustafa Kemal Atatürk’e göre ahlak anlayışı, toplumsal değerler, vefa göstermek, yardım severlik, sorumluluk alma ve yerine getirme, adil olmak, milli şuur ve gurur sahibi olmak  ve bilgiye saygı göstermek gibi kavramların üzerinde durdu.

Atatürk inkılaplarının temel hedeflerinin millileşmek, medenileşmek, demokratlaşmak olduğunun altını çizen Ağca, Atatürk’ün vefa duygusu, yardım severlik duygusu, sorumluluk alma ve yerine getirme duygusu, adalet anlayışı, milli şuur ve gurur sahibi olma duygusu, bilgelik duygusu, göreve bağlılık, millet sevgisi ve hizmeti, tevazu duygusu, dürüstlük ve samimiyet, sadakat, çalışkanlık, irade gücü, güven duygusu, takdir duygusu, aile kavramına saygı g&