İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (27 ARALIK 2014) “HUKUK DEVLETİ”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ

(27 ARALIK 2014)

“HUKUK DEVLETİ”

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin bu haftaki  Cumartesi  Sohbetlerinde “Hukuk Devleti” konusu Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün tarafından anlatıldı.

Şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, şiirlerin okunduğu program İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, "T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ve Akyurt Belediyesi ile birlikte yaptığımız ‘ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ- 4’ adlı Slogan ve Logo Yarışması çok büyük ilgi gördü. Ankara’nın hemen her ilçesindeki okullardan yarışmaya katılım oldu. Bu, sosyal sorumluluk projemizin amacına ulaştığının göstergesidir. ‘ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ 4’ projesine katılan ve katkı sağlayan tüm öğrencilerimizi, yardım ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimizi, velilerimizi, eğitime hizmet veren çalışanları kutlar, herkese emeklerinden dolayı teşekkür ederim.Ödül töreni 08 Ocak 2015 Perşembe günü saat 13:30’da Necip Fazıl Kısakürek Salonu’nda yapılacaktır” dedi.

Mehmet Nuri Parmaksız,  Yönetim kurulunca aldıkları  karar çerçevesinde tüm masrafları İLESAM tarafından karşılanmak üzere İLESAMLI Bilim adamı, Şair, Yazar ve Sanatçılar Ansiklopedisini 2015 yılı  sonuna kadar çıkaracaklarını bir kez daha hatırlattı. İLESAM Ansiklopedisinin üyelerine hediye edilmeyeceğini, kitapçılardan temin edileceğini de açıklayan Parmaksız, üyelerinin bu ansiklopediye  %30 - %40 indirimli olarak sahip olabileceklerinin de altını çizdi. İLESAM üyeleri 15 Mart 2015  tarihine kadar müracaat edebilecekler.

Ansiklopedi ile ilgili ayrıntılı bilgiye (http://ilesam.org.tr/sdetay.asp?did=770,412,a) linkinden ulaşılabilir.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak alınan  karar çerçevesinde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİLERİNİN” önümüzdeki yıl da devam edeceğini ama bundan sonra her ayın ilk cumartesi günü yapılan  etkinliğin Türk Tarih Kurumu salonunda gerçekleştirileceği bilgisini de veren Parmaksız “Sohbet toplantılarımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.”dedi. 

Parmaksız İLESAM’ın yirmi beşinci kuruluş yıldönümünü  büyük bir programla kutladıklarını söyleyerek 2016 yılında otuzuncu yılını kutlayacak olan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin sadece üyelerinin katılımına açık olan “İLESAM MARŞI”  yarışması açmayı planladıklarını söyledi. 

Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız “Biz bir elin beş parmağı gibiyiz.Hepimiz biriz, tekiz.Yaklaşık üç bin üyemiz var. Elbette farklı görüşler, farklı düşünceler olacaktır.Bizler her zaman eleştiriye açığız. Bizler buradayız eğer bir şikayetiniz varsa arkamızdan konuşmak yerine bizzat bize iletiniz. İletiniz ki sorununuza çare bulabilelim.” diyerek günün konusu  Hukuk Devleti ile ilgili olarak da “Devlet kurulur. Devletlerin anayasası, hukuku vardır. Din, dil, ırk gözetmeden tabi olduğu hukukun kendisidir.Ne yazık ki hukuk herkese eşit değildir.” dedi.

Atatürk’ün  Ankara’ya gelişini ve üyelerinin yeni yılını da kutlayan Mehmet Nuri Parmaksız 2015’in herkese mutluluklar, güzellikler getirmesini dileyerek konuşmasını yapmak üzere Cumhuriyet Başsavcısı Cihan Ergün’ü kürsüye davet etti. 

CUMHURİYET BAŞSAVCISI CİHAN ERGÜN KONUŞMASINDA AŞAĞIDAKİ HUSUSLARA DEĞİNDİ. SAYIN ERGÜN’DEN ALDIĞIMIZ BİLGİ NOTUNU AYNEN AKTARIYOR VE KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

“HUKUK DEVLETİ OLMAK:

Demokrasi geleneğini, Hukukun üstünlüğünü benimseyip, insanlarına vatandaş gözüyle bakmak suretiyle işlem ve eylemlerinde hukuk kuralları çerçevesi dışına çıkmayarak, özgür eşit insanlara hiçbir şekilde ayrımcı/ayrılıkçı gözle bakmamayı benimseyen işlem ve eylemlerinin eşit özgür adil biçimde belirlediği yargı organınca denetlenmesini çağdaş medeniyet bilinci sayan, hiçbir kişi ve ya kurumuna yasa dışı davranma yetisi ve yetkisi tanımayan, şeffaf, katılımcılığı özendiren hukuksal meşru düzenlemeleri ile en evvel kendini, kişileri, kurumları bağlayan meşru devlet yada yönetim biçiminin kabul erdemidir; hukuk devleti olmak. “Giz ve karanlığa” hiçbir biçimde gömülmemek, vatandaş saydığı insanlardan bir şeyleri saklamamak, üçüncü bin yılda besleme medya oluşumuna izin vermemek; bunu yaparken özgür basın oluşumunun önünü aç