İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (26 Ocak 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(26 Ocak 2016)

 görüntüleniyor 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ-
(30 Ocak 2016 Cumartesi, Saat:14.00-İLESAM Genel Merkez Salonu)
Milli Hafıza-Arşiv-Arşivlerimiz

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.
Sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.
İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU
***
Konuşmacı: Bekir YEĞNİDEMİR
KONU : Milli Hafıza-Arşiv-Arşivlerimiz
Yer: İLESAM Genel Merkez Salonu
30 Ocak 2016 Cumartesi-Saat:14.00
Adres :İzmir 1. Cadde, No:33/16, Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA 
Tel : 0 (312) 419 49 38
www.ilesam.org.tr
TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ
İLESAM GENEL MERKEZİ
 görüntüleniyor

NUR ERSEN’İN “BİR ÜSKÜDAR MASALI” İSİMLİ KİTABININ ÜÇÜNCÜ BASKISI YAPILDI…

Nur Ersen’in “Bir Üsküdar Masalı” adlı kitabının 3. baskısı Ocak 2016’da Ürün Yayınları’ndan çıktı. Anı- roman tarzında yazılan eser 88 sayfa. Kapak resmi yazar tarafından karakalem olarak çalışılmış, kapak tasarımı yine yazar tarafından yapılmıştır.

Yıllar sonra Beşiktaş’a bir iş toplantısı için gelen Hakan Bey’i anıları Üsküdar’a, çocukken yaşadıkları Kuşoğlu Yokuşu’na çeker. Yokuşun başında oturup anılarını tazeler.

Kars’tan İstanbul’a tayinle gelen ailenin tek oğludur Hakan. Önceleri, Üsküdar’ın arka mahallelerinde kiraladıkları eve, mahalleye ve okuluna alışmakta zorluk çekse de, sınıf arkadaşı Neriman’la tanıştıktan sonra bütün olumsuzluklar onun için kolay hale gelmiştir. Hatta oldukça dik olan, okula gidip gelmekte zorluk çektiği Kuşoğlu Yokuşu bile…

Duru, akıcı ve yer yer şiirsel bir anlatımla yazılan, okuyucunun yüreğine dokunan bu eseri okumaya başladığınızda bitirmeden elinizden bırakamıyorsunuz; anılarınız geliyor gözünüzün önüne, onları tekrar tekrar yaşıyorsunuz.

En güzeli de, Üsküdar, Kızkulesi, deniz, martılar, Üsküdar’ın büyülü kokusu ve Neriman’la tanışıyorsunuz…

İlk baskısı 2004 yılında Yücel Ofsetten, 2. baskısı 2001 yılında Kültür Ajans Yayınları’ndan çıkan  “BİR ÜSKÜDAR MASALI” Mart 2012’de Kocaeli Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Sayın Fatma Üçler Topçu tarafından akademik bir çalışma için istenmiş. Ekim ayı sonlarında çalışması tamamlanan kitap “Üsküdar Belediyesi” tarafından hazırlanan “7. Üsküdar Sempozyumu” çerçevesinde “Üsküdar Gölgesindeki Öyküler” başlıklı tebliğde incelenmiş, 3 Kasım 2012 Cumartesi günü saat 10.00’da, Prof. Dr. Abdullah Uçman başkanlığındaki programda Sayın Fatma Üçler Topçu tarafından sunumu gerçekleştirilmiştir.Tabii kitabımın böyle bir süreç içinde incelenmesi, sunumunun yapılacak olması beni fazlasıyla mutlu etmişti. 2 Kasım Cuma sab