İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 OCAK 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER  (6 OCAK 2015) 

2014 "ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ 4"ADLI TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE TEMALI SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ 9 OCAK 2015 TARİHİNDE YAPILACAK…

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ve Akyurt Belediyesi ile birlikte gerçekleştirilen “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 4” adlı Slogan ve Logo Yarışmasının ödül töreni 9 Ocak 2015 tarihinde Necip Fazıl Kısakürek Salonu- Akyurt’ta saat 13.30’da yapılacak.

SLOGAN VE LOGO dalında gerçekleştirilen yarışmada BİRİNCİYE laptop bilgisayar + kitap seti, İKİNCİYE netbook bilgisayar+kitap seti, ÜÇÜNCÜYE dijital fotoğraf makinesi +kitap seti takdim edilecek.

Ankara’nın hemen her ilçesindeki okuldan yarışmaya katılım olduğunu ve bu sosyal sorumluluk projesinin amacına ulaştığını belirten İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız "Amaçladığımız hedeflere ulaşma yolunda, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 4” projesine katılan ve katkı sağlayan tüm öğrencilerimizi, yardım ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimizi, velilerimizi, eğitime hizmet veren çalışanları kutlar, herkese emeklerinden dolayı teşekkür ederiz." dedi.

ÜYEMİZ HAYRETTİN İVGİN’E ÖDÜL

İLESAM’ın Haysiyet Kurulu üyesi Halkbilim Araştırmacısı –Yazar Hayrettin İvgin’e Motif Vakfınca “Halkbilim Hizmet Ödülü” verildi.

1988 yılında İstanbul’da kurulan Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı 26 yıldır Türk Halk Kültürüne hizmet etmektedir. Motif Vakfı, uluslararası sempozyumlar düzenlemekte, Motif adlı uluslararası hakemli dergi yayımlamakta, binlerce genci halk oyunlarıyla eğitmekte, Vakıf tarafından ülkemize dünya birincilikleri getirmekte, bilimsel yayınlar ve etkinlikler yapmaktadır. 20 yıldan bu yana “Halk Bilim Ödülleri” verilmektedir.

Şimdiye kadar, ödül verilen kurum, kuruluş ve kişilerden kimileri şunlar oldu. Milliyet Gazetesi, TGRT Televizyonu, Prof. Dr. Nevzat Gözaydın, Mehmet Özbek, İzzet Altunmeşe, Gaziantep Üniversitesi, TRT Genel Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Prof. Dr. Sadık Tural, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Seymenler Kulübü, Prof. Dr. Erman Artun, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, Nail Tan, Prof. Dr. Fikret Türkmen, Salih Turhan, Milli Eğitim Bakanlığı, ODTÜ, Prof. Dr. Ali Rıza Balaman, Kuleli Askeri Lisesi, Edirne Belediyesi, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Arif Sağ, Sivas Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Sigorta, Prof. Dr. Özdemir Nutku, Türksoy vb.

Bu yıl ise; Yunus Emre Enstitüsü, Kırşehir Valiliği, THM Ses Sanatçısı Kubilay Dökmetaş, Halkbilimci Hayrettin İvgin,  Halk Oyuncu Sadık Gürsu, Trakya Üniversitesi ve TRT-Türk’e ödül verildi. Ayrıca 14 kurum-kuruluş ve basına “özel ödül” takdim edildi.

Sunuculuğunu İkbal Gürpınar’ın yaptığı ödül dağıtım töreni 26 Aralık 2014 günü İstanbul Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı.

Vakıf Başkanı M. Zeki Baykal’ın açılış konuşmasıyla başlayan törende; Barkovizyon gösterisi, Salih Turhan yönetiminde Motif müzik toplulukları, gösteri sanat toplulukları, sanatçılar ve diğer etkinlikler gerçekleştirildi.

Tıklım tıklım dolan 860 kişilik Cemal Reşit Rey Salonu’nda Halkbilim Hizmet Ödülü Hayrettin İvgin’e Prof. Dr. Yakup Çelik ile Prof. Dr. Suat Zengin tarafından takdim edildi.

İLESAM’ın değerli üyesi halkbilimci Hayrettin İvgin’i kutluyoruz.

MUHSİN İLYAS SUBAŞI’NIN EDEBİ ŞAHSİYETİAKADEMİK ÇALIŞMAYLA KİTAPLAŞTIRILDI

Şair ve Yazar Muhsin İlyas Subaşı’nın, ‘Hayatı, Edebi Şahsiyeti ve Eserleri’ Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından doktora tezine konu edildi.

Prof. Dr. Erdoğan Erbay’ın yönetiminde Esra Kürüm tarafından hazırlanan tez, Kürüm’e edebiyat doktorluğu unvanını kazandırırken, Muhsin İlyas Subaşı’nı da edebi şahsiyeti ve eserleriyle birlikte biyografisini bir bütün halinde edebiyat âlemine tanıtmaya fırsat verdi.

Dr. Esra Kürüm, üç yıla yakın bir süre çalışılarak hazırladığı bu tezini daha sonra, biyografi kitabı formatına dönüştürdü ve “Ortak Değerlerimizin Dili MUHSİN İLYAS SUBAŞI” adıyla yayınladı.

Dr. Kürüm, bu çalışmasının amacını şöyle açıklamaktadır:

“Muhsin İlyas Subaşı, sanatçı ve ilim adamının topluma dolayısıyla geleceğe ışık tutması gerektiği inancında olan son dönem sanatçılarımızdandır. Yetiştiği sosyal ve kültürel ortamın etkilerini eserlerine yansıtan Subaşı, modernizmin değer yargılarımızı, edebiyatımızı ve tarihe bakışımızı  yozlaştırmaması için aydının vazifeli olduğu görüşündedir. Globalizmi bir tehlike olarak gören Batılıların değer yargıları  çevresinde birleşirken Türklerin değer yargılarını birer birer unutmalarını sorun olarak görmekte çalışmalarını  bu sorunun çözümünün hizmetine vermektedir.”

Bu doktora tezine nezaret eden Prof. Dr. Erdoğan Erbay ise, Muhsin İlyas Subaşı hakkındaki görüşlerini bu kitaba yazdığı takdim yazısında şöyle dile getirmektedir:

“Muhsin İlyas Subaşı, yirminci asrın yok edici maddî imkânlarına kar­şı, mana ve özü koyarak, bir ömür boyu mücadele eden insanlardandır. Bir mil­letin, miras yoluyla devreden, dünya ve ahiret ölçülerini, hayırlı bir halef sı­fatı ve sadakatiyle taşımaya ahdetmiş, Hakk’ın has kulu, milletin bir ferdidir. Şiirden romana, poetikadan şehir mo­nografisine, kalem oynattığı her saha­da, Hakk’ın ve halkın koyduğu düsturu rehber edinmiş, hilâf-ı hakikat bir şey söylememeye itina ile bağlı kalmıştır.”

Şiir Vakti Yayınları arasında çıkan 400 sayfalık kitap, internet kitap satış sitelerinde okuyucuya sunulmaktadır.

İLESAM,  KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİLERİYLE

YENİ YILDA DA SİZLERLE BİRLİKTE… 

(12 OCAK 2014)

Birbirinden farklı projelere, değişik aktivitelere imza atan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin gelenekselleşen  “Şiir Dinleti”lerinin yeni yıldaki ilk programı 12 Ocak 2015 tarihinde Kabakçı Konağında gerçekleştirilecek.

Her ayın ikinci pazartesi akşamı Tarihi Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirilen İLESAM Şiir Dinletileri İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksıztarafından yönetiliyor.

Bu dinletilerde şiirin yanı sıra pekiştirilen dostluklar ve sanata dair paylaşımlarda dikkat çekici. Sanata gönül vermiş, dostluk meclisinde bir yürek olmuş şairler şiir tatlısından tadarak kalem sahiplerini yazmaya ve yazdığını yorumlamaya teşvik ederek Türk edebiyatına yeni, özgün, nitelikli ve estetik düzeyi yüksek  eserler kazandırmak, bu yapıtlarla dilin ve edebiyatın güzelliklerinin farkına varılmasının önemini vurgulamak gibi bir de misyon üstlenmiş durumda.

İSMAİL ÖZMEL’İN "YANSIMALAR, BİR YOL HİKÂYESİ, EFLATUN SORDU" ADLI ESERİ YAYINLANDI

İsmail Özmel’in "Yansımalar, Bir Yol Hikâyesi, Eflatun Sordu" adlı eseri İstanbul’da yayınlandı. Özmel, bu kitabında mutlu bir yaşamın serüvenini anlatıyor.

 

AMASYA ÜNİVERSİTESİ VE SEVGİCAN ANADOLU ÖZÜRLÜLER DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ "ENGELSİZ MISRALAR" İSİMLİ ŞİİR VE TÜRKÜ GECESİ…

Amasya Üniversitesi ve Sevgican Anadolu Özürlüler Derneği tarafından 29 Aralık 2014 Pazartesi günü saat 19.30’da Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde Dernek Başkanı İsmail İlmaz, Yrd. Doç. Dr. Ümmü Gülsüm Tarakçı Gül ve Amasya Sanatçılar Derneği ve İLESAM İl Temsilcisi şair Mustafa Ayvalı’nın organize ettiği "EngelSiz Mısralar" isimli engelli kardeşlerimizin konu edildiği şiirlerden oluşan bir şiir ve türkü gecesi düzenlendi. 

Program, Dernek Başkanı İsmail İlmaz’ın yaptığı açış konuşmasıyla başladı. İlmaz; etkinliğin anlam ve önemine değindikten sonra “EngelSiz Mısralar” isimli antolojiyi bizlere kazandıran ve bu programın organizasyonunda da büyük emeği geçen şair Mustafa Ayvalı’ya, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere, Yrd. Doç. Dr. Ümmü Gülsüm Tarakçı Gül ve konuklara teşekkür etti. 

İlginin çok yoğun olduğu programın akışı içinde şairler; Mustafa Ayvalı, Mehmet Sarı, Ünal Kar, Hasan Buldu, İsmail Can Karakuş ve üniversite öğrencileri Gökhan Orta, Turgut Büyüksakallı, Emrah Erol, Ferdi Alizade ve Seval Güler sazlarda; kemani edebiyatçı müzisyen Sinan Erken, gitarist Ahmet Kırış, Çağdaş Özbilgen, bağlamada Ali Köse ve eğitimci müzisyen Serap Ünver Ateş’in yüreklerin pasını silen nefis sesiyle türküleri yorumlaması eşliğinde şiirler seslendirildi. Program sonrasında Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere yapmış olduğu konuşmasında; “Şiir yazın, yazamasanız da okuyun.” diyerek edebiyatın ne denli önemli bir dal olduğuna işaret etti. “Herkes bir engelli adayıdır. Engelli kardeşlerimize sahip çıkalım. Bizler bu geceyi onlara armağan ettik.

Emeği geçenleri ve siz katılımcı konukları kutluyorum.” dedi.

 

HASAN ILDIZ’IN “AŞK ŞEHİRDE KİRLENİR”İSİMLİ ŞİİR KİTABI EDEBİYAT DÜNYASIYLA BULUŞTU

Üyelerimizden Hasan Ildız’ın “ Aşk Şehirde Kirlenir” isimli şiir kitabı Kasım 2014’te  Şiirden Yayın Evince tarafından edebiyat dünyasına kazandırıldı.

 

KESKİN OZAN MÜZEYYEN KESKİN “AMASYA SEVDASI” NIN GENİŞLETİLMİŞ ÜÇÜNCÜ BASKISI İLE OKURLARINA MERHABA DEDİ

Amasya’ya dair ne varsa anlatabilmek adına yola çıkan Keskin Ozan Müzeyyen Keskin, tanıtım, turizm, kültür ve sanat eserlerinden biri olan “Amasya Sevdası” adını verdiği projesinin genişletilmiş üçüncü baskısıyla okurlarına merhaba dedi.

Amasya’nın coğrafi durumunun, kültürel ve sosyal yönünün, binlerce asırlık zengin tarihinin yanı sıra bugünkü değerleri ve güzellikleri ile tanışmak, yarenlik etmek mümkün satırlar boyunca yolculuğunuz ilerlediğinde. Şiirlerle, nesirlerle, fotoğraflarla adım adım anlatılmaya çalışılan Amasya’yı farklı bakış açılarından, başka başka yazar ve şairlerden okumak ise büyük ayrıcalık ki seçilen şiirlere ve yazılara bakıldığında Amasya Sevdası’nın zengin seçkisi hemen dikkat çekiyor.

Ve dikkat çeken bir başka hassasiyet ise sevgi, Amasya’ya yürekten bağlılık. Bu seçkiye katılan birbirinden değerli isimler var. Bazıları Amasyalı, bazıları değil. Bu da bir farkındalık; çünkü hem Amasyalı hem de başka şehirlerde gözlerini dünyaya açan ama gönülleri ile Amasyalı olan yüreklerden tanıyorsunuz bu güzel şehri.

Ayrıca; Amasya’nın milli ve manevi duygularına, kültürüne, genelgesine, Ferhat’ına- Şirin’ine, misket elmasına, ünlü ve ünsüz ürünlerine, yöresel yemeklerine, giyim kuşamına, büyük değerlerine sahip çıkarak bu şirin beldenin tüm özellikleri ve güzelliklerini okuyucuya yansıtmak için bu projeyi oluşturarak hayata geçiren Müzeyyen Keskin’i gayretinden, azminden dolayı kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

 Okunma Sayısı : 893         06 Ocak 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız