İLESAM TOKAT TEMSİLCİLİĞİNDEN RÜYA GİBİ BİR PROGRAM (H. Nihal Atsız’ı Anma Günü)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM TOKAT TEMSİLCİLİĞİNDEN RÜYA GİBİ BİR PROGRAM (H. Nihal Atsız’ı Anma Günü)

Tarih, edebiyat ve kültürümüzün önemli isimlerinden Hüseyin Nihal Atsız görkemli bir programla anıldı.1905 yılında doğan ve 1975 yılında ölen büyük fikir ve dava adamı ATSIZ, geride onlarca kitap, yüzlerce makale ve araştırma, sağlam fikirler bıraktı. Çalkantılı hayatında defalarca hapislere atılan,  işkencelere maruz bırakılan ve defalarca işten çıkartılıp açlığa mahkûm edilen büyük dava adamı, güçlü şair, ölümsüz romancı, üstün zekâlı akademisyen, hırçın mücadeleci Atsız Tokat’ta ilk kez böyle büyük bir programda ölümünün kırkıncı yılında anıldı.

Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Meslek Birliği ve İLESAM Tokat Temsilciliği tarafından düzenlenen programa çeşitli sivil toplum örgütleri, üniversite gençleri ve halktan yoğun bir ilgi oldu. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayını hıca hınç dolduran kalabalık iki saatlik programı ilgiyle izledi.

Programın suculuğunu Mahmut Hasgül yaptı. Seyircilerin de dâhil edildiği etkileyici şiirler ve diyaloglarla nefes kesen bir sunumla başlayan programın Protokol konuşmalarını TESOB adına Mehmet Bekçi, İLESAM adına Hasan Akar yaptılar. Ardından kürsüye gelerek Atsızla olan hatıralarını anlatan 21. Dönem Tokat Milletvekili Lütfü Ceylan duygulu anlar yaşanmasına vesile oldu.

 

Programın ikinci bölümünde Gümüşhane Üniversitesinden Öğretim Görevlisi Talat Ülker ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Alpaslan Demir Hüseyin Nihal Atsız hakkında akıcı bir üslupla, doyurucu bilgiler verdiler. Yaklaşık 40 dakika süren konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Atsız hakkında akılara takılan her soru soruldu ve her soruya tatmin edici cevaplar alındı.

Programın üçüncü bölümünde Müzik Öğretmeni Seyfi Karslı yönetiminde güçlü bir orkestra ile Atsız Hoca’nın bestelenmiş şiirlerinden örnekler okundu.

Yozgat’tan gelen konuk şair Çetin Klınçarslan şarkı aralarında, gönüllerin ve kulakların pasını silen duygulu şiirler okudu. Ardından sahne alan Tokat’ın yükselen değeri Şair Sündüs Akça, Atsız’ın “Selam” adlı şiirini seslendirdi.

Son günlerde tartışmalarla gündemde olan Hey On Beşli türküsünün yorumlandığı programda bu türküyle ilgili olarak kısa ve etkili bilgiler verildi ve Tokat’ın kültür değerlerine sahip çıkacağı mesajı yinelendi.

Programın sonunda hediye ve plaket takdimi töreni yapıldı. Hediyelerin takdimini TESOB Başkanı Mehmet Bekçi ve Tokat’ın saygın simalarından Cemalettin Yarkın yaptılar. Daha sonra hatıra fotoğrafı çektirildi ve Talat Ülker’in kitap imza törenine geçildi.

Gerek katılımın yoğunluğu, gerek görsel hazırlıklar, gerek sunum, gerek konuşmalarla ve gerekse şiir ve şarkılarla unutulmaz bir programa şahitlik eden seyirciler son derece memnun olduklarını ifade ettiler. Bütün seyirciler neredeyse ağız birliği etmişçesine “Rüya gibi bir programdı, mutlaka yenileri yapılmalıdır.” dediler.

 

Tokat’ın kültürel hayatına hareket getiren Mehmet Bekçi, Hasan Akar, Mahmut Hasgül gibi fedakâr insanlar yeni programlar için şimdiden çalışmaya başladıklarını ifade ettiler.

 Okunma Sayısı : 1220         13 Ocak 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 419224

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.