İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (24 OCAK 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(24 OCAK 2015)

İLESAMLI  Bilimadamı, Şair, Yazar ve Sanatçılar Ansiklopedisi-Üyelerimiz için katılım ücretsiz

Değerli Üyemiz

Yönetim kurulumuzda aldığımız karar çerçevesinde İLESAMLI Bilimadamı, Şair, Yazar ve Sanatçılar Ansiklopedisi 2015 sonuna kadar tüm masrafları İLESAM tarafından karşılanarak çıkarılacaktır.

Ansiklopedimiz sadece üyelerimiz içindir ve katılım ücretsizdir. 

Ansiklopedimiz içinde yer almak isteyen her İLESAM üyesine ansiklopedi boyutunda en çok 1 tam sayfa vererek ve de hiç bir ücret talep etmeden 2015 yılı sonuna kadar İLESAMLI Bilimadamı, Şair, Yazar ve Sanatçılar Ansiklopedisini çıkartacağız.

Ansiklopedimizin mizanpajı aşağı yukarı Yönetim Kurulu üyelerimizden Prof. Dr. Nurullah Çetin’e ait olan sayfa gibi olacaktır.

AHMET YILDIRIM’IN AZATLIK AŞKI

YARIŞMA KONUSU OLDU

İLESAM Üyesi Ahmet Yıldırım’ın, Bilgeoğuz Yayınları tarafından yayımlanan gençlik romanı Azatlık Aşkı, Türkiye genelinde yapılmakta olan “Okulum Okuyor” isimli kitap okuma yarışmasına konu oldu. 

Yarışma, Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluruyla Sivas Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunları Derneği tarafından düzenleniyor. Etkinliğin amacı, okullara gönderilen yazı ekinde şöyle açıklanmış: “ Amaç: Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek; öğrencilerin kelime dağarcığını zenginleştirmek ve güven duygusunu geliştirmek; Türkçeyi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini geliştirmektir.” 

Ortaokullar için hazırlanan kitap listesinde, Ahmet Yıldırım’ın Altaylardan İstanbul’a uzanan sıra dışı bir özgürlük öyküsünü konu alan gençlik romanı Azatlık Aşkı’ndan başka şu kitaplara yer verilmiş:  Şehit Mektupları (Sara Gürbüz Özeren), Macera Avcıları (Yusuf Asal), Kafkas Bahadırları (Hasan Kallimci), Düğmeler Savaşı (Louis Pergaud), Geçit Vermez Çanakkale (Metin Özdamarlar), İzmir Fatihi Çaka Bey (Murat Özkan) ve Sen de Olabilirsin (İlhan Soytürk). 

Gönüllülük esasına göre katılımcı olan öğrenciler, kendi kategorisinde belirlenen tüm kitapları okuyacaklar ve okudukları bu kitaplardan sınavda sorumlu olacaklardır. Sorular kitaplardaki bilgiye bağlı kalınarak kitabın konusu, yeri, zamanı, yazarı, kahramanlar, olaylar vb. konuları kapsayacaktır. Yarışma 25 Ocak 2015’te başlayıp 25 Mayıs’ta bitecek. 

Yarışma birincilerine Tablet pc, ikincilere Mp4, üçüncülere Mp3 verilecek. Ödül töreni 12 Haziran 2015 tarihinde yapılacak.

HİKMET ELİTAŞ’A BALIKESİR’DEN ÖDÜL

Havran’da doğan  Milli şair Halil Soyuer’in vefatının 11. yılı dolayısıyla Havran Belediyesi ve Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği (BAYŞAD) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Halil Soyuer  Şiir Yarışması” ödülleri törenle sahiplerine verildi.

Karamanlı  şairimiz Hikmet Elitaş “Ya Şarkı Söyle” bana isimli şiiriyle Özendirme ödülü aldı.17 Ocak 2015 tarihinde Havran’da yapılan  şair Halil Soyuer’i anma etkinliklerine de katılan Hikmet Elitaş, ödülünü Havran Belediye başkanı Emin Ersoy’dan alarak gün içerisinde düzenlenen etkinliklere de katıldı.

17 Ocak Cumartesi  günü Halil Soyuer’ in mezarını ziyaretle başlayan törenleri  daha sonra Şair Halil  Soyuer  caddesine  yaptırılan rölyef açılışı takip etti.  19.00 da Kültür merkezindeki dereceye giren şairlere ödüllerinin verilmesinin ardından  Halil Soyuer’in şiirleri  ve besteleri seslendirildi. Yrd. Doç Dr. Mehmet Sonoğlu’da Halil Soyuer hakkında  bir konferans verdi.

Havran halkının büyük ilgi gösterdiği etkinliklere yurt genelinden şairler davet edildi.

Halil Soyuer’in vefatının 11. Yılı dolayısıyla düzenlenen şiir yarışmasına ülke genelinden ve Azerbaycan’dan 448 şiir başvurusu yapıldı. BAYŞAD yönetim kurulu başkanı Mustafa Kuvancı  “2004 yılında vefat eden Havranlı şairimizi anmak, hatırlatmak ve anısını yaşatmak adına şiir yarışmaları düzenleniyor. Bu yıl Havran Belediye başkanımız Sayın Emin Ersoy’un teşvikiyle bu yarışmayı düzenledik. Ülke genelinden ve Azerbaycan’dan çok değerli şairlerimiz, yine birbirinden güzel şiirlerle yarışmamıza katıldılar. Seçici kurulumuz bütün şiirleri özenle elden geçirdi ve bütün yarışmaların kuralı gereği ödüle layık gördüğü şiirleri belirledi” dedi.

KIYŞAD OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISINI YAPTI

Kısa adı KIYŞAD olan Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği Yıllık Olağan üstü Genel Kurul Toplantısını, 17.01.2015 tarihinde saat 13.00 de Kırşehir Kent Konseyi Salonunda yapmıştır.

Kuruluşundan bu yana ilk genel kurul toplantısını gerçekleştiren KIYŞAD, yeni yönetim ve denetim kurullarını belirlemişlerdir. Yeni yönetim kuruluna; İsa ERDOĞAN (Başkan), Derviş EKİM, Adnan TORUN, Feride TAŞKOPARAN ve Erdoğan ÇALIŞKAN seçilmişlerdir. 

Denetleme Kurulu üyeliklerine ise; Ali AYDEMİR, Zübeyde GÖKBULUT ve Ahmet Ediz YILMAZ seçilmişlerdir.

İLESAM’IN İLK ÜYELERİNDEN

YRD. DOÇ. DR. MEHMET YARDIMCI’NIN

2014 YILI KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİ 

KİTAP (Yeni Baskılar) 

Başlangıcından Günümüze Türk Halk Şiiri, (Anonim Halk Şiiri-Âşık Şiirş-Tekke Şiiri),  (400 sayfa), (Birinci basım,  Mart 1998  -  Dokuzuncu basım,  2014) 

Türk Halk Edebiyatında Nesir ve Nazım Nesir Karışık Türler (400 sayfa)         ( Genişletilmiş İkinci baskı, 2014)

Yaşamları, Sanatları ve Şiirlerinin Yorumlarıyla Âşıklarımız, (400 sayfa)   (Genişletilmiş İkinci baskı, 2014)

DERGİ

Genel Yayın Yönetmenliğini Mehmet Yardımcı’nın yaptığı, Zile Belediyesi Kültür hizmeti olarak yılda iki kez 2000 adet basılıp ücretsiz dağıtılan lüks ve renkli basılan ZİLE KÜLTÜR SANAT DERGİSİ’NİN 3 ve 4. sayıları 2014 yılında yayımlanmıştır.

SEMPOZYUM 

1.       Pir Sultan Kolundaki Âşıklarda Söz Varlığı, VII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu, Fırat Üniversitesi,  Elazığ, 16-18 Ekim 2014. 

2. Zileli Talibi Kolu ve Talibi Kolundaki Âşıklarda Söz Varlığı, Tokat Tarihi ve Kültürü Sempozyumu,  Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tokat, 25-26 Eylül 2014

PANEL

Gediz Üniversitesi’nde Masal Üzerine Yeni Yaklaşımlar Paneli,  18 Mayıs 2014

(Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun Doğumunun 75, İzmir’de Başlayan Yazı Hayatının 57. Yılı Onuruna düzenlenmiştir.)

Panalistler: Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Ali Berat Alptekin, Prof. Dr. Esma Şimşek, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı, Yrd. Doç. Dr. Atiye Nazlı

Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Zülfikâr Bayraktar

KONFERANS

Âşık Veysel, (Necdet Kurt’un Veysel Deyişleri Dinletisiyle), Gediz Üniversitesi, 7 Kasım 2014

ULUSAL VE ULUSLARARASI DERGİLERDE YAYIMLANAN          MAKALELERİNDEN BAZILARI

1.     Kul Himmet’in Şiir Dünyası, AKRA, Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi, İstanbul, S.3, Ağustos 2014,  s.131-149.

 

2.     Geleneksel Kültürümüzde Kahve, AKRA, Kültür Sanat ve Edebiyat           Dergisi, İstanbul, S.4, Aralık 2014, s.85-99.

 

3.     Kul Himmet, Kültür Evreni, Uluslararası Sosyal Bilimler Dergisi,  Ankara, Mart 2014, S. 19, s:85-109.

 

4.