İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (24 OCAK 2015)“DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK VE İNSANLIK ERDEMLERİ ”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ

(24 OCAK 2015)

“DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK VE İNSANLIK ERDEMLERİ ”

“Ben, önce benden özür dilerim...
Kalbimden, çokça boş yere üzdüğüm gönlümden özür dilerim...

Beyhude akıttığım göz yaşlarım sizden de özür dilerim.”

Mehmet Nuri Parmaksız

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin bu haftaki  Cumartesi  Sohbetlerinde “Doğruluk, Dürüstlük ve İnsanlık Erdemleri” konusu Mehmet Çetkin  tarafından anlatıldı.

Şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, şiirlerin okunduğu program İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Doğruluk, dürüstlük önemli insanlık hasletlerindendir. Yalan söylemek doğru bir davranış olmasa da zaman zaman söylenebiliyor ancak yalan söyleyen kendi ruhunu kandırıyor. Ben, doruyu söylemeye çalışıyorum. Radyo programlarımda özel bir konu seçerek o konu üzerinde doğru bildiklerimi dinleyicilerimle paylaşıyorum. Geçen haftaki programımda ‘özür dilemek’ konusundaki görüşlerimi anlatmaya çalıştım, bir de metin paylaştım dinleyenlerimle…  Dedim ki:

“Ben, önce benden özür dilerim...
Kalbimden, çokça boş yere üzdüğüm gönlümden özür dilerim...Beyhude akıttığım göz yaşlarım sizden de özür dilerim.”

Üzülünce kendini yiyip bitiriyor insan. Kendinle barışık olma meselesi, insanın kendinden özür dilemesi ile ilgili.  Özür dilemek söz de değil ‘bir daha yapmayacağım’ idrakinde olma noktasında dillendiriliyorsa yerini bulur. Dünya, Mekteb-i Yusuf’tur. Burada kuyuyu zindan olarak düşünüyorum. Orada bizi bir var eden olduğunu unutmadan, tek başına olmadığımızın ayırtına vararak, O’nun bizi gördüğünü, her hareketimize, davranışımıza şahit olduğuna inanıyor ve bu inanışa göre yaşıyorsak doğru yolda ilerliyoruz demektir.” diyerek konuşmasını yapmak üzere kürsüyü Mehmet Çektin’e bıraktı.

Mehmet Çetkin “Yusuf ve İbrahim sürelerinde mucizeler var. İslam der ki: Kendine dikkat et, istikametin dosdoğru olsun. İslam dini zikzaklı yol kabul etmiyor, dosdoğru yolu gösteriyor. Dünya geçici. Zaman su gibi akıp gidiyor. Çocukluktan başlıyoruz ve günden güne büyüyoruz. Bu süreçte gecelerin ve gündüzlerin fırsatını elden kaçırmayınız. Bu sadece namaz kılmak, secdeye varmak değildir.

İnsanlar bir arada yaşıyor. Kardeşçe yaşamalı. Bilemezseniz kimin duası kabul olur, Belki onda perde yoktur, belki onun duası kabul olur belki diğerinin. Rahmet kanadını ümmet için ser ki  güzellik toplayasın.

Gönül yapmak önemli. Güzel ahlaktan misk kokusu yayılır. Ahlakın temeli ailede atılırsa öyle de devam eder; yoksa tali yollar açılır ki tam da orada sorunlar başlar. Allah neyi emretti ise onu yapmaya çalışacaksın, neyi yasaklamışsa yapmamaya. Ne yaparsan kendine, seninle beraber. Kuran-ı Kerim sadece Peygamberimize inmemiştir, bütün inananlara (Müslümanlara) inmiştir.

Kimse ne zaman öleceğini bilmez. Bu yüzden Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde dikkat çektiği, sizlere iki şey bırakıyorum dediği kavramlara sımsıkı sarılırsanız yolunuzu şaşırmazsınız. Hele bir düşünelim; Allah bir saniye aklımızı başımızdan alsa ne yaparız?

İslam’da yalanın yeri yurdu yoktur.Doğruluk ve dürüstlük ticarette, aile içerisinde, cemiyet hayatında uyulması gereken erdemlerdir. Güzel ahlak önemlidir. “Bizi aldatan bizden değildir.”  cümlesini hatırlayınız. Unutmayınız ki cenaze yola düştüğünde mal, mülk, evlat, eş, anne, baba, eş dost, hepsi geride kalmıştır. Bütün hayatını paylaştığın, her şeyini bilen eşin bile mezara kadar gelir “allahaısmarladık” der ve oradan ayrılır.

Cuma günleri cemaate sadece namaz kıldırmak değil onlara doğruyu, güzeli de göstermek bizim görevimiz ve cemaatte bizim rehberimiz.

Bazen öyle olaylarla karşılaşıyorum ki… Çok üzülüyorum. Eşleriniz, evlatlarınız sizlere emanettir. Eşlerinize şiddet uygulamayınız. Allah ölçüyü koymuştur, bozmayınız. Edep ve terbiyeden uzaklaşmayınız. Doğru yoldan ayrılmayınız, arkadaşlarınızı da doğru yolu gösteriniz. İnsanların en iyisi başka insanlara faydası olan insanlardır. İnsanların en kötüsü insanlara şer verendir. Hidayet yolunu açın, gerekeni yapın; unutmayın her davranışınızı, bütün hal ve hareketinizi Allah görüyor, biliyor; biz istesek de gizleyemeyiz. ‘Özür dilemek’ aslında ‘tövbe etmek’tir. Küslük hoş bir eylem değildir. Allah affedicidir.  Aranıza kınamayı sokmayın, bizler kardeşiz.

İlminizi geliştiriniz. Beşikten, mezara kadar ilim öğreniniz. Allah bizi cahil insanlardan etmesin. Cahillerden yüz çeviriniz. Dinde zorlama yoktur, derler. Severek, bilerek, inanarak ibadet etmeliyiz.”diyerek sözlerine son verdi.

Doğruluk, dürüstlük konularını anlatarak insanlık erdemlerinden bahseden, konuyu  ayetlerle, hadislerle açıklayan  Çektin, kendisine yöneltilen soruları  cevaplayarak katılımcılara“Allah’ın Geniş Rahmeti ve Mağfireti”  ve “Hanefi ve Şafii’ye Göre Fıkhi Konular” isimli kitaplarından hediye etti.

Fotoğraf: DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK VE İNSANLIK ERDEMLERİ 6-(23 OCAK 2015)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Mehmet Çetkin’e katılımlarından dolayı bir  Teşekkür Belgesi sundu.

Etkinliğin ikinci yarısını oluşturan Şiir Dinletisi İsmail Tunç tarafından gerçekleştirildi.

Programa katılan isimler arasında Ozan Zebuni, Hanefi Işık, Seyfettin Çoban, Sevinç Doğancan Güven, Merih Baran, Halil Yazaner, Niyazi Bali, Cahit Karaç, Sibel Unur Özdemir, Bekir Yeğnidemir, Sevgi Yücebaş, Ali Kemal Parıldar, Elifçe, Nurettin Gür Ozanoğlu, Orhan Vergili, Hüseyin Atmacaoğlu, Mehmet Sevinç Ergün, Necati Özdenkoş, İbrahim Yaman, Uğur Bulut, Şakir Susuz, Veli Zor, İbrahim Ünal, Akif Güneri, Sadık Kılıç, Bayram Yelen, Tuncer Ulusoy, Fevzi Gökalp, Erdal Ercin, Muzaffer Karslı, Yasemin Meydan, Ayten Gülçınar, Ramazan Efe, Ramazan Topoğlu, Hayrettin Gültekin, Mahir Ünat, Şener Danyıldız, Hümeyra Kaya, Necati Aslan, Fatma Kalkan, Cemal Tuzcuoğulları vardı.

Hayal, usanç, serzeniş, kul olma, eşit olma, umut, suç, hoşgörü, belirsizlik, yetim, Türkiye, kutsal kitap, nasip, Mevla, güzellik, katledilmiş sevdalar, kahır, iç geçiriş, gönül bahçesi, görgü, nezaket, hayır-şer, isyan, mucize, aşk, rica etmek, dost, mazlum, zulüm temalı şiirler şairlerinin sesinde can bulurken doğruluk, dürüstlük konusundaki şiirler güne damgasını vurdu.

Nurettin Gür Ozanoğlu güftesi babası Fehmi Gür’e, bestesi Amir Ateş’e ait olan bir ilahi seslendirdi. Tuncer Ulusoy, Fadıl Aktürk’ün “Sanma Ölüm Senden Geçmez,” Fevzi Gökalp, Halide Nusret Zorlutuna’nın “Mucize,” Hayrettin Gültekin, Vedat Fidanboy’un “Allah Şahittir” isimli şiirlerine ses oldular.

Ve bir Cumartesi güzelliğinin daha sonuna gelindi.

İLESAM Şiir Dinletilerimize şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.Unutmayın!!!

HABER METNİ : Sibel Unur Özdemir

FOTOĞRAFLAR: Sibel Unur Özdemir-Orhan Vergili 

 

www.ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 893         26 Ocak 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 348616

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.