İLESAM’IN AZERBAYCAN ZİYARETİ İKİ ÜLKE ARASINDA BİRÇOK PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ VE İŞBİRLİĞİNİN ARTTIRILMASI AÇISINDAN BAŞARILI GEÇTİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN AZERBAYCAN ZİYARETİ İKİ ÜLKE ARASINDA BİRÇOK PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ VE İŞBİRLİĞİNİN ARTTIRILMASI AÇISINDAN BAŞARILI GEÇTİ

 

BÜYÜKELÇİLİK ZİYARETİ


2-6 Şubat 2015 tarihleri arasında Azerbaycan Bakü şehrinde ziyaretlerde bulunan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay önemli kurumlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda birçok proje ve işbirliği anlaşmalarını hayat geçirdiler.

İLESAM, Türk soylu ülkelerle kardeşlik bağlarını, ortak değerlerimizi oluşturan dil, edebiyat, sanat ve musiki noktasında daha ileriye taşımak ve gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak açısından uzun süredir alt yapısını hazırladığı ve planladığı çalışmalarını yürürlüğe koymaya başladı. Bu çalışmaların startını “iki devlet bir millet” ilkesi etrafında birleşen kardeş ülke Azerbaycan’dan başlatan yetkililer başarılı bir şekilde sonlanan ziyaretlerinden memnun olarak Azerbaycan’dan ayrıldılar.

İLESAM’ın içeriğini hazırladığı, Azerbaycan Büyükelçiliğimizin Kültür Ataşeliğini başarıyla yürüten Sayın Seyit Ahmet Arslan’ın gündemini oluşturduğu ve bizzat hepsinde hazır bulunduğu ziyaretler sırasında yapılan görüşmeler ve işbirliği anlaşmalarının, iki kardeş ülkenin kurumları arasında heyecan uyandırdığı gözlemlendi.

İLESAM Yetkilileri ilk ziyaretlerini Azerbaycan Büyükelçimiz Sayın Alper Coşkun’u makamında ziyaret ederek gerçekleştirdiler. Azerbaycan’a gelme sebeplerini, yapmak istedikleri çalışmalarla ve projelerle ilgili bilgileri büyükelçimize anlatan İLESAM Genel Başkanı kültür bağlarımızın ortak güzelliğinde iki ülkenin edebi ve sanat hayatını çok yönlü projelerle geliştirmek istediğimizden bahsetti.

Görüşme sırasında İLESAM hakkında da bilgiler veren Parmaksız neredeyse üç bini aşkın üyesiyle 76 ilde bulunan temsilcilikleri, şubeleriyle ve başardığı işlerle kendi alanında yıldızlaşan kurumumuzu Büyükelçimiz Sayın Alper Coşkun’a anlattı. İLESAM Genel Başkan Yardımcımız İlter Yeşilay’da Bestekarlar Birliğiyle ortak yapılacak projenin esaslarından söz ederek konu hakkında detaylı bilgiler verdi. Görüşmede hazır bulunan başarılı Kültür Ataşemiz Sayın Seyit Ahmet Arslan İLESAM’ın ülkemizdeki en büyük meslek birliklerinden olduğunu ve böyle bir kurumun Azerbaycan’da yapacağı çalışmaların çok yararlı olacağını belirtti.

Samimi geçen ziyarette Büyükelçimiz Sayın Alper Coşkun Azerbaycan’da olduğu sürece kurumumuzun her türlü çalışmasına destek vereceğini taahhüt ettiğini bildirdi. Karşılıklı iyi niyet konuşmalarından sonra İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Büyükelçimize İLESAM’ın hediyelerini takdim etti.

www.ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1369         09 Şubat 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 496552

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.