İLESAM’IN AMEA FOLKLOR ENSTİTÜSÜ BAŞKANI SAYIN MUXTAR İMANOV’LA YAPTIĞI GÖRÜŞMENİN İKİ ÜLKENİN HALK EDEBİYATINA DAİR İŞBİRLİĞİNE KATKISI BÜYÜK OLACAK

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN AMEA FOLKLOR ENSTİTÜSÜ BAŞKANI SAYIN MUXTAR İMANOV’LA YAPTIĞI GÖRÜŞMENİN

 İKİ ÜLKENİN HALK EDEBİYATINA DAİR İŞBİRLİĞİNE KATKISI BÜYÜK OLACAK

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın Bakü’de ilim ve edebi kuruluşlarla yaptığı görüşmeler AMEA Folklor Enstitüsü’nü ziyaret ederek başlatıldı.

Enstitü Başkanı Muxtar İmanov tarafından samimiyetle karşılanan İLESAM yetkilileri, karşılıklı bilgi ve projelerle ilgili görüş ve fikirlerini beyan ettiler. İLESAM’ın tanıtımıyla konuşmasına başlayan Genel başkanımız, karşılıklı kitap alışverişiyle bağlarımızı güçlendirmek gerektiğinden bahsetti. İki ülkenin halk edebiyatıyla ilgili yapılacak çalışmalara kurumumuzun tam destek vereceğini söyleyerek sözlerine devam eden genel başkanımız Azeri Halk Âşıklarını tanıtmanın çok önemli olduğunu karşılıklı çevirilerin bu emekdaşlığa büyük faydası olacağını belirtti.

“Biz sözde bir olduk, sözümüz bir kere ağızdan çıkınca yol alır ve hedefini bulur. 2016 yılında Azerbaycan’da bulunan ve bizimle aynı kulvarda yol alan kurumlarla imzalamaya geldiğimiz işbirliği anlaşmaları ileriki yıllarda meyvelerini vererek iki ülkenin kültür ve sanatını geliştiren ortak bir imza niteliğinde olacak.” diyerek sözlerini bitirdi.

Azerbaycan’ın başarılı Kültür Ataşesi Seyit Ahmet Arslan’da İLESAM’ın Türkiye’de ki önemini, telif hakları konusunda yaptığı çalışmaların yanı sıra sanat kültür, bilim alanında da göz doldurduğunu söyledi. Ataşemiz İLESAM’ın karşılıklı kitap çevirileriyle ilgili projesinin imzalanacağını ve bunun iki ülke kültürüne büyük faydası olacağını anlattı. Kültür Ataşeliğinin edebi alandaki çalışmalara verdiği destekten de bahseden Arslan, İlimler akademisine 500 kitap bağışladığını aynı kitap bağışını arttırarak AMEA Folklor Enstitüsü kütüphanesine de yapacağını bildirdi.

Konuklarını dikkatle dinleyen ve notlar alan Muxtar İmanov; Türk folklorunu meydana getiren özellik ve kaynakları tanıtmak istediklerini hatta hepimizin Hun Türklerine kadar uzanan tören ve folklorik adetleri bile bilmemiz gerektiğini söyledi. Türkiye âşıklarının Azerbaycan’da tanıtılmasının çok önemli olduğunu Azerbaycan’da bunun eksikliğini hissettiklerini, yaşayan Azeri âşıkların da Türkiye’de tanınmasını arzu ettiklerini belirterek İLESAM’ın ziyaretinden ve geleceğe dönük işbirliği anlaşmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Genel Başkan yardımcısı İlter Yeşilay’da iki ülkenin yaşayan şairlerinin ozanlarının birbirini tanımasının ve aynı ortak platformlarda iki ülkede yapılacak programlarla bu kardeşliğin pekiştirilmesinin öneminden bahsederek İLESAM olarak kardeşlik bağlarımızdan doğan ortak kültürel değerlerimize sahip çıkmamızın elzem olduğunu söyledi.

Karşılıklı sevgi ve saygı söylemlerinden sonra İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Muxtar İmanov’a Federasyon Temsilcimiz Zeynel Yeşilay’ın hazırladığı ve bütün kurumlara takdim edilen İLESAM’ın tanıtım CD siyle beraber diğer hediyelerini takdim etti.

Amea Folklor Enstitüsü Bilim Sekreteri Elçin Abbasov’un da hazır bulunduğu görüşmeden sonra Muxtarov Türkiye’den gelen konuklarına Enstitü’nün kütüphanesini gezdirdi.

 

 Okunma Sayısı : 1517         09 Şubat 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 711188

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.