AZERBAYCAN REPUBLİKASI MÜELLİF HUKUKLAR (TELİF HAKLARI) BAŞKANI KAMURAN İMANOV’LA YAPILAN GÖRÜŞME

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM VE AZERBAYCAN REPUBLİKASI MÜELLİF HUKUKLAR (TELİF HAKLARI) BAŞKANI 

KAMURAN İMANOV’LA YAPILAN GÖRÜŞMEDE İKİ ÜLKENİN 

TELİF HAKLARI KONUSUNA BAKIŞI VE UYGULAMALARI KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILDI

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay Bakü’de ki ziyaret ve işbirliği programlarının önemli buluşmalarından birini aynı alanda çalıştığı Azerbaycan Müellif Hukuklar Acenteliğinin Başkanı Sayın Kamuran İmanov’la gerçekleştirdi.

Toplantıda Müellif Hukuklar Acenteliği Aparat Rehberi Sayın Fuad Kerimov, İnformasyon teminatı şube müdürü Sayın Natiq İsayev, Müellif Hukuklar Acenteliği Qeydiyyat ve Hukuk Şubesi Müdürü  Sayın Nadire Badallayli’de hazır bulundular.

Kültür Ataşemiz Sayın Seyit Ahmet Arslan, İLESAM yöneticilerinin Bakü ziyaretlerini ve gerçekleştirmek istediği çalışmaları detaylarıyla anlattıktan sonra kurumumuzun Kültür Bakanalığına bağlı çalıştığını sahadaki ilim ve edebiyat eseri sahiplerinin hakları konusunda pratik çözümler üreterek yapılandıran bir kurum olduğunu söyledi. Daha sonra sözü Kamuran İmanov aldı.

İmanov öncelikle İLESAM’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek devlete bağlı çalıştıklarını, fikri mülkiyetlerle ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatarak Azerbaycan’da telif haklarının işleyişi konularında bilgiler verdi. Merkezi icra faaliyetlerinin devlete bağlı olduğunu ve titizlikle takip edildiğini anlatan İmanov, aynı alanda çalışan iki kurumun yapacağı işbirliğinden de büyük memnuniyet duyacağını belirtti. Kültür, sanat ve edebiyat alanında yakın ilişkiler içinde olan iki devletin meclisler ve kanunlar bazında anlaşmalar yapıp yürürlüğe girmesi ve işletilmesi konusunda acil önlemler alması gerektiğinin altını çizen İmanov’dan sonra sözü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız aldı.

Genel Başkanımız İLESAM’ın devlete bağlı çalışan bir kurum olduğunu, seçimle işbaşına gelindiğini, üye sayımızı, Türkiye çapındaki yapılanmasının ne kadar geniş olduğunu temsilciliklerimizin yaptığı çalışmaları, korsana karşı alınan önlemleri, telif haklarıyla ilgili yaptıklarımızı detaylarıyla anlattı. İLESAM’ın  iki ülke arasındaki karşılıklı kitap çevirileri hakkında bilgi alan Genel başkanımız yine iki ülke arasında telif haklarıyla ilgili anlaşma ve yaşanılan sorunlarla ilgili geniş çaplı bir sempozyum yapmanın yararlı olacağına inandığını söyledi.

Daha sonra söz alan Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay özellikle müzik alanında iki ülke arasında yapılacak çalışmalar ve konser programlarıyla ilgili projelerinden bahsederek konunun telif haklarını ilgilendiren kısmıyla ilgili bilgi aldı.

Karşılıklı sevgi, saygı iyi ni