İLESAM’IN, AZERBAYCAN’IN MANEVİYATI BÜYÜK HAK VE HALK AŞIĞI DEDE ŞEMŞİR OCAĞINA YAPTIĞI ZİYARETTE AŞIKLIK GELENEĞİ VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI KONUŞULDU

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN, AZERBAYCAN’IN MANEVİYATI BÜYÜK HAK VE HALK AŞIĞI DEDE ŞEMŞİR OCAĞINA YAPTIĞI ZİYARETTE AŞIKLIK GELENEĞİ VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI KONUŞULDU 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın Bakü’de ki temaslarının önemli bir durağı da Azerbaycan’ın büyük hak ve halk aşığı Dede Şemşir Ocağı’ydı.

Dede Şemşir Ocağında büyük bir misafirperverlik ve ilgiyle karşılanan yöneticilerimizle tanışmak için  bir çok şair, edebiyatçı, bilim adamı ve basın mensubu hazır bekliyordu.

İLESAM Yöneticileriyle Azerbaycan Kültür Ataşemiz Seyit Ahmet Arslan’ı Dede Şemşir Ocağı Başkanı Qember Şemşiroğlu adına karşılayan Başkan Yardımcısı Hebib Misirov  Türkiye’den gelen ünlü şair, edebiyatçı ve bu alanda faaliyet gösteren önemli kurumları ocaklarında ağırladıklarını ve onlarla tanışıp karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Ocağın maiyeti ve çalışma biçimleri hakkında da geniş bilgi veren Misirov faaliyet alanlarını ve Dede Şemşir’in hak ve halk âşıklığını tanıtmak için yaptıkları çalışmaları anlattı. 

Daha sonra söz alan Bilimler Akademisi Edebiyat Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kasımlı;

“Asya’dan Balkanlara özümüzü taşıyan ve yaşatan şey kültürümüzdür. Sizlerde Ata yurdunuza hoş geldiniz” diyerek  konukları selamladı. Daha sonra Âşık Şemşir’in hayatı, fikirleri, eserleri ve duygu dünyası hakkında bilgiler veren Kasımlı:

“Âşıklarımız ve ozanlarımız Türk’ün köklü tarihinin hafızasını saklamaktadır. Konuştuğumuz dili ozanlarımız bu günlere getirdi. Anadolu’da da Yunus Emre, Pir Sultan, Âşık Veysel gibi büyük halk âşıkları vardır. Dede Şemşir zamanın şartları içerisinde hiç korkmadan ve çekinmeden Türklükle ilgili fikirlerini söylemiştir. Biz aramızda kurduğumuz bu gönül köprüsünü devam ettirmekle yükümlüyüz. Geçmişimizin hafızası ve geleceğimizin mirası olan âşıklık geleneğini karşılıklı olarak yaşatmak için iki ülke arasında çalışmalar yapmalıyız. İLESAM bunu yapabilecek önemli bir kurumdur. Şunu unutmamalıyız biz aynı kökten gelen milletler olarak acıda sevinçte birlikteyiz bugün Türkiye’nin ayağına diken batsa bizim burada canımız yanar işte bunu sağlayan kültür birliğimizdir”

diyerek anlamlı konuşmasını sonlandırdı. 

Daha sonra söz alan Edebiyat Gazetesi Başyazar yardımcısı Agil Cemil konuşmasında şu cümlelere  yer verdi. 

“ Sizler öz evinize ata toprağınıza hoş geldiniz. Aynı köklü kültürün parçaları olarak Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkileri güçlendirmemiz çok elzemdir. Sizlerin ziyaretinizden çok memnun olduk. Birbirimiz tanımamız ve işbirliğimizi ileriye taşımamız açısından bu ziyaretler önemlidir. Bizler aynı dil kökünden gelmemize rağmen birbirimizi daha iyi anlayabilmek için ortak bir dil geliştirilmesini çok önemsiyoruz. Fakat teknolojik şartların ilerlemesi şimdiki gençlerimizin Türkiye Türkçesi’ni daha iyi anlamasını ve konuşmasını sağladı. Âşık Şemşir büyük bir halk ve halk aşığıydı özellikle Karabağ’ın işgali hakkında çok önemli şiirler yazmıştır. Dede Şemşir’in özü bir çocuk kadar temizdi çünkü o aynı zamanda bir hak aşığıydı. Türkiye’den gelip bizi ziyaret ettiğiniz ve tanış olduğumuz için çok mutlu olduk” 

Daha sonra söz alan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konuşmasında şunları söyledi:

“Atayurda gelip sizleri öz kültürümüzün bizi birleştiren güzelliğinde tanımaktan dolayı mutluyuz. Hepiniz “hoş geldiniz” diyorsunuz teşekkür ederiz ama biz evimizden çıktık evimize geldik bunun samimiyetini her dakika yaşıyoruz. Aslında buraya birkaç projeyle getirmiştik fakat görüşmelerimiz sonucu gelen istekler üzerine şimdi projelerimiz daha da arttı. Sonuçta “söz uçar yazı kalır” demişler bu yüzden eser üretmek çok önemlidir. Ulu önder Haydar Aliyev’in “İki devlet bir millet” sözü çok doğrudur fakat artık bu sözden çıkıp uygulamaya ve yazıya dönüşmelidir. İşte bu yüzden Azerbaycan Yazıcılar Birliğiyle  önemli bir anlaşma yapıyoruz. Bundan sonra her sene karşılıklı olarak yazarlarımızın şairlerimizin kitapları çevrilecek ve tanıtımları yapılacak bu birbirimizi tanımamız ve kaynaşmamız açısından çok önemlidir. Görüşmelerimizde çok fazla fikir ve bu fikirler doğrultusunda da bir çok projeler ortaya çıkmaya başladı elbette bunların hepsini değerlendireceğiz. Mesela aynı dönemde yaşamış halk âşıkları olarak Dede Şemşir ve Âşık Veysel hakkında bir birleştirme yapıp belki de büyük bir bilgi şöleni düzenleyebiliriz. Dediğim gibi evimize geldik hoş geldik ve bizleri böylesine samimi duygularla karşılayan sizlere gönülden teşekkür ederiz. Bakü’de ki çalışmalarımıza büyük katkıda bulunan, diplomatik başarılarıyla gurur duyduğumuz Kültür ataşemiz Sayın Seyit Ahmet Arslan’a da teşekkürü borç biliyoruz”