İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (17 ŞUBAT 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(17 ŞUBAT 2015)

İLESAM HAYSİYET KURULU BAŞKANI HANİFİ IŞIK’IN 
“ACILI ANNELER” 
İSİMLİ KİTABI SONÇAĞ YAYINLARI’NDAN ÇIKTI.
 
Her insanın yaşamında en az bir ya da birden çok acılı günü olduğu ancak evlat acısı çeken annelerin ise acılarının bambaşka olduğuna vurgu yapan kitapta annelerin yaşadıkları acıların onarılmasının güçlüğünden, acı çeken annelerin içlerindeki acıları, dövünerek, hıçkırarak, gözyaşı akıtarak dışarı atar gibi yaptıklarını; aslında acıyı tamamıyla dışa yansıtıp, dışa atamadıkları ve bu acıları içlerine hapsettikleri, içten içe yanıp kavruldukları ve acılarının mahşere kadar süreceği anlatılmakta.
İlk evlat acısını içinde yaşayan Havva anamızdan başlayarak, Yusuf’un annesi Rahel’e, Hz. İbrahim’in annesi Hacer’e, Hz.İsa’nın annesi Meryem’e, Hz.Hüseyin’in annesi Fatıma’ya, Şehzade Mustafa’nın annesi Gülbahar Mahi Devran’a ve daha nice yüreği yanan anneye uzanan bir süreci içinde barındıran “Acılı Anneler” çeşitli anlatılar, şiirler, öyküler ve özlü sözlerle okuruyla buluşmayı bekliyor.
Kitabın Son Sözü ise şöyle;
 
“ Bu kitabı yazarken, herkesi ürküten, korkutan o sözcüğü hiç kullanmadım. Sırf ‘gizi’ içinde kalsın diye. O sözcüğün yerine, giden, yitirilen, yok edilen, kaybedilen, göçen vb. sözcükleri kullanmayı yeğledim. Bazı hallerde o sözcük sanki rehadır, mutlu bahardır, huzur perisidir.”
Acılı Anneler kitabının yazarı Hanifi Işık’ın daha önce yayınlanmış “Yaşantımdan Damlalar”, “Güneybatı Kafkas Cumhuriyeti (Cumhuriyet’e Giden Yol)”, “Ekin Başakları” ile “Öykülerim” adlı eserleri bulunmaktadır.
ACILI ANNELER
Sonçağ Matbaacılık Ltd. Şti.
Adres: İstanbul Cad. İstanbul Çarşısı
No:48/48-49
İskitler -ANKARA
Telefon: 0312 341 36 67
E-Posta: www.uzundijital.com
Yazarı: Hanifi IŞIK 
Yayınevi: Sonçağ Yayınları 
Sayfa Sayısı:49
Yıl:2014/Aralık

KÜLLİYE ŞİİR AKŞAMLARI’INDA KÜLLİYE MECMUASI TANITILDI
 
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Amasya Şubesi yıllık sanat faaliyetleri kapsamında her ay düzenlenen “Külliye Sohbet ve Şiir Akşamları” etkinliğinin Şubat ayı programı 06 Şubat 2015 Cuma günü saat 19.30’da Sultan Bayezid Külliyesi Belediye Çay-Sohbet ve Okuma Evi’nde Şube Başkanı Hüseyin Menç ve İLESAM İl Temsilcisi şair Mustafa Ayvalı’nın organizasyon ve sunumunda gerçekleşti. 
Usta şairlerden Cahit Sıtkı Tarancı’nın anıldığı programda şair Mustafa Ayvalı, Cahit Sıtkı Tarancı’nın "Memleket İsterim" isimli şiirini seslendirerek şairin hayatı ve eserleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Daha sonra söz alan TDED Amasya Şube Başkanı Hüseyin Menç ilk sayısıyla yayın hayatına giren “Külliye” isimli mecmuanın tanıtımını yaptı.
Menç; “Amasya’da edebiyat hayatına yeni bir nefes katmak amacıyla TDED üyeleri ve yurt genelinde değerli kalemlerin eserlerinin yer aldığı Külliye Mecmuası ilk sayısıyla okuyucusuna ulaştı. Üç ayda bir yayınlanacak olan mecmuanın sahipliğini Hüseyin Menç, Yazı İşleri Müdürlüğünü Sündüz Bülbül ve editörlüğünü ise Mehmet Sarı ve Mustafa Ayvalı yapmaktadır. Mecmuamızın Yayın Kurulunda ise Resul Değirmenci, İsa Çolaker, Aziz Şeker, Hakkı Göztaş, Dr. Turan Açık, Dr. Metin Hakverdioğlu ve Dr. İbrahim Serbestoğlu yer almaktadır. Mustafa Ayvalı’nın Amasya’da bir ilki gerçekleştirerek 4 yıldır düzenlediği şiir akşamları adlı program 2013’ten bu yana da derneğimiz adına Sultan Beyazıt Külliyesi bünyesinde “Külliye Şiir ve Sohbet Akşamları” adı altında sürdürülmektedir. Mecmuamızın isminin Külliye olmasında bu program etkin oldu. Mecmuamız ekinde hediye ettiğimiz “Paşa Armağanı” isimli Abizade Hüseyin Hüsamettin Efendi’nin el yazması eseri Dr. Turan Açık ve Dr. İbrahim Serbestoğlu günümüz Türkçesine çevirerek edebiyatımız adına güzel bir kazanım oldu. Mecmuamıza eser göndermek isteyenler kulliyedergi@gmail.com  adlı elektronik posta adresine gönderebilirler” dedi.
Mehmet Sarı’nın edebiyatımıza farklı pencereden bakış attığı sohbeti, Amasyalı şairlerin yanında, Samsunlu konuk şairlerden Kenan Yavuzarslan, Uğur Şerbetçi ve Neşet Karaçaltı’nın da yer aldığı etkinlik Osman Gürgen’in bağlaması eşliğinde Aysel Pesen’in türküleriyle gecenin ilerleyen saatlerine değin sürdü. Katılımın yoğun olduğu program birçok öğrenci ve şiire sevdalı yüreklerin de bir arada olduğu toplu fotoğraf çekimi sonrasında Külliye kubbesi altında hoş bir seda daha bırakılarak sona erdi.

ÜYEMİZ TARIK TORUN’UN 7. KİTABI “AŞKİSTAN” ALTINPOST YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
 
Üyemiz Tarık TORUN’un 7. Kitabı AŞKİSTAN Altınpost yayınları arasından çıktı.
 
Şiir türünde olan kitap, şairin ödül almış birçok şiirinden oluşmaktadır. Toplam 144 sayfa olan kitap iç kısımlarında çeşitli motiflerin bulunduğu özgün yapısıyla dikkat çekmektedir.
 
Aşkistan kitabında özellikle şairin üslubu göze çarpmakta olup özgün bir yapı arz etmektedir.  Örneğin çeşitli mekânlara özgü (şairin coğrafyacı olması) imgelerin ustalıkla kullanılması her türlü edebi sanat ve dilin ustalıkla kullanılması (Şairinin ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olması) dikkate şayandır.
 
Okuyucuyu adeta Bosna’dan- Mısır’a, Doğu Türkistan’dan- Atlas Okyanusu’na, Kırım Yarımadasından- Irak’a, Suriye Çöllerinden-Avrupa’ya doğru şiirsel yolcuğuna çıkarıyor.
 
Şairin Aşkistan isimli kitabı aşk ülkesinin sınırsız alanlarında sevdayla yoğrulan okuyucuyu gezdirmesi hayrete şayandır.
 
Özetle; edebi anlamda önemli bir boşluğu dolduracağına ve edebi manada kalıcı bir yapıt olacağına inandığımız AŞKİSTAN ve onun şairi Tarık TORUN’a başarılar dileriz.

Birharf Kültür Sanat Edebiyat e-dergisinin KURUCUSU VE SAHİBİ OLAN NUR ERSEN’İN DERGİSİ ADINA DÜZENLEDİĞİ BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU
 
Birharf Kültür Sanat Edebiyat e-dergisinin bu sene altıncısını düzenlediği, jüri üyeliğini İsmet BORA BİNATLI, Nur ERSEN, Emine Sevinç ÖKSÜZOĞLU,  Sibel UNUR ÖZDEMİR,  Ergün VEREN ve Songül DÜNDAR’ın üstlendiği “Keşke” temalı BİRHARF 6. NESİR YARIŞMASI sonuçlandı.
 
Sonuçlar eserlerle birlikte birharf.net te yayınlandı.
DERECELER 
1. Rumuz: HAYAL - Eser: HALİT YILDIRIM
KEŞKE KEŞKELERİMİZ OLMASAYDI
 
2. Rumuz: GÖÇEBE - Eser: ZEYNEP ETİ
KUŞLAR UÇUYOR
 
3. Rumuz: ASLAN - Eser: FİLİZ UÇAR
BEN ONUNLA HEP OTUZUMDAYDIM
 
MANSİYONLAR
Rumuz: GÜNEŞ - Eser: NESLİ TANRIVERDİ
LEKE
 
Rumuz: TUNA - Eser: NECMİ YELKİKANAT
KEŞKELER ZİNCİRİ OLUMSUZLUKLARA KARŞI İSYANIMIZDIR
 
NOT: Mansiyon ödülü, aynı puanı alan iki yarışmacımız arasında paylaşılmıştır.

ÜYELERİMİZDEN SİBEL UNUR ÖZDEMİR’İN BEŞİNCİ KİTABI ‘GERİSİ LAFÜGÜZAF’ OKURLARI İLE BULUŞTU
 
ÖZDEMİR, YETİŞKİN OKURLARININ YANI SIRA ÇOCUK OKURLARINI DA BİRBİRİNDEN GÜZEL ÖYKÜLERLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDERKEN
‘GERİSİ LAFÜGÜZAF’
İSİMLİ ŞİİR KİTABI İLE OKURLARINA SÜRPRİZ YAPTI.”
 
“Belki İstanbul’dayım”, “Yüreğimden Tren Geçti”, “Sen, Sen Adalı Kız, Ah!”, “Umutlarım Rengârenk” isimli öykü kitapları ile hem yetişkin hem de çocuk okurlarına seslenen Sibel Unur Özdemir, bu kez de bir şiir kitabı ile edebiyat dünyasına ‘merhaba’ dedi.
 
“Aşk Acısının Titrettiği Yüreklere” ithaf edilen Gerisi Lafügüzaf’a dair “Son Sözü”nde şiiri hayatın ta kendisi olarak tanımlayan Sibel Unur Özdemir “Dipsiz bir kuyu gibiydi şiir. Çoktan düşmüştüm ben o kuyuya.” diyerek şiire olan sevdasını işte böyle dile getirmiş.
 
Her okurun kendinden bir şeyler bulacağı, kâh geçmişlerine yolculuk yapacakları, kâh ileriye dair hayaller kuracakları beyitlere, dizelere rastlamak mümkün Gerisi Lafügüzaf’ta.
 
Kitapta yer alan 141 şiirde aşk, özlem, vuslat gibi öğeler ağırlıklı olsa da vatan sevgisi, anne-baba sevgisi, toplumsal sorunlar, ilahi aşk gibi unsurlar da dikkat çekici.
 
Özdemir’in hece ölçüsü ve serbest tarzdaki şiirlerinin aralarına serpiştirilen aruz ölçüsü ile kaleme alınmış dörtlükleri de nevi şahsına münhasır.
 
Gerisi Lafügüzaf’ta değerli kalemlerden Cansın Erol, Sevinç Atan, Vedat Fidanboy, Vural Şahin ve Mehmet Nuri Parmaksız’ın, Özdemir’in şiirlerine yönelik düşüncelerini dile getirdikleri metinlerin yanı sıra Prof. Dr. Nurullah Çetin’in “Sevdalıyım Sana Türkiye’m” şiirinin kendisinde uyandırdığı çağrışımları dillendirdiği yazıyı okumak da mümkün. Ayrıca “Çeşni Tadında”başlığı adı altında Prof. Dr. Karina Abdulvahabzade tarafından Azerbaycan Türkçesine çevrilen bazı şiirlere de rastlanıyor.
 
Kitabın kapak ve iç tasarımı ise Suat Şahin’e ait.
 
Okurları ile bir kez daha buluşmanın mutluluğunu yaşayan Özdemir’in yeni kitabı “Gerisi Lafügüzaf” ı kutluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.
 
KİTAP İSTEME:
ÜRÜN YAYINLARI
Dost Kitapevi / İmge Kitapevi / D&R
Adres: Konur Sokak No:36/13 Kızılay/ANKARA
Telefon: 0312 425 39 20
Faks: 0312 417 57 23

EŞAD’DAN BİR KİTAP DAHA

Eskişehir Şairler Derneği (EŞAD) edebiyat dünyasına bir kitap daha kazandırdı.
Türk Dünyası kültür başkentlerinden Eskişehir’in ilk ve en eski “Şiir Akademisi” olarak nice şairi yetiştiren ve bünyesindeki şairlerle Eskişehir’e bu güne kadar 280 kadar ödül getiren Eskişehir Şairler Derneği sekizinci kitabı da edebiyat dünyasına kazandırdı.
Eskişehir Şairler Derneği öncülüğünde basılan Tebrizli Şair Alireza Pourbozorg VAFİ’nin “Eynali Can Selam” isimli şiir kitabı geçtiğimiz günlerde okuyucu ile buluştu. VAFİ’nin şiirlerinin Türkçe ve Farsça yer aldığı kitap şairler ve okuyucular tarafından kısa süre de beğeni kazandı ve adından söz ettirmeye başladı.
Eskişehir Şairler Derneğinin bu güne kadar yaptığı yayımlarla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı İbrahim SAĞIR “Derneğimiz öncülüğünden bu güne kadar 8 kitabı edebiyat dünyasına kazandırdık. Bunlar; “Yunus’un Dilinden Şiirler”, “Şiir Günleri”, “Eskişeher Şairlerinin Şer Antologiyası-Azerbaycan Türkçesi”, “Eskişehirli Şairlerden Porsuk Şiir Akşamları”, “Eskişehir Şiirleri”, “Âşıklar Buluşması”,  “Eşad Şiir Antolojisi” ve Alireza VAFİ dostumuzun “Eynali Can Selam” isimli şiir kitaplarıdır. Eşad olarak yeni ve farklı projelerimizi yakın zamanda hayata geçireceğiz  ” diye konuştu.
Eşad yayınları Eskişehir Şairler Derneğinin İkieylül Caddesi, Ticaret Sarayı No 28/8 (Tel. 0.222 220 32 35) adresindeki merkezinden temin edilebilmektedir.

 Okunma Sayısı : 896         17 Şubat 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 280683

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.