İLESAM’IN AZERBAYCAN YAZARLAR BİRLİĞİYLE YAPTIĞI TÜRK DÜNYASI ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARININ İLKİ BAKÜ’DE İMZALANDI

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN AZAREBAYCAN YAZARLAR BİRLİĞİYLE YAPTIĞI 

TÜRK DÜNYASI ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARININ İLKİ BAKÜ’DE İMZALANDI

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın Azerbaycan ziyaretlerinin önemli duraklarından biri, dokuz maddelik işbirliği anlaşmasının imzalandığı Azerbaycan Yazıcılar Birliğiydi.

Daha önceden iki kurumunda karşılıklı olarak üzerinde çalıştığı ve imza töreninin Bakü’de yapılmasına karar verilen anlaşma uyarınca; Bilim ve edebiyat alanında her yıl en az iki eserin karşılıklı olarak tercümesi ve iki ülke dilinde de yayınlanması,

XXI. Yüzyıl Türkiye Azerbaycan şiir ve hikâye antolojisinin birlikte hazırlanması ve iki dilde yayımlanması,

İLESAM ve Azerbaycan Yazarlar Birliğinin her yıl çıkarttıkları bülten ya da dergilerde taraftar kuruluşların tanıtılması ve faaliyetlerine geniş yer verilmesi,

Türkiye ve Azerbaycan’da ki kültür ve sanat faaliyetlerine karşılıklı yazar ve şairlerin davet edilmesi,

Yılda bir kere dönerli sıra ile bir yıl Azerbaycan’da sonraki sene Türkiye’de büyük bir şiir şöleni tertip edilmesi,

Çocuk edebiyatı alanında işbirliği sağlanması ve yılda bir kere karşılıklı şekilde yazarlar için imza günleri ve kitap tanıtım günlerinin yapılması gibi maddeler yer aldı.

Azerbaycan Yazıcılar Birliğinde tanınmış basın organları, televizyon kanalları, şair, yazar ve edebiyatçıların geniş katılımıyla gerçekleşen törende AYB Başkanı Anar Rzayev ve İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptıkları konuşmalarda ülkenin kardeşlik bağlarının kültür ve sanat alanında ileriye taşınmasının öneminden bahsetti. Anar Rzayev İLESAM’ın Bakü’deki faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti ve böyle büyük bir kurumla ileriye dönük atılacak adımların Türk kültürüne olacak faydalarından bahsederken bağlarımızı güçlendirmenin önemine de vurgu yaptı.

İmza töreninde konuşan Bakü Kültür Ateşemiz Seyit Ahmet Arslan’da bu işbirliğinden memnuniyetini ve kültürel ve edebi çalışmaların iki ülke arasındaki kardeşliği daha da güçlendireceğini söyledi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız medyaya ve konuklara İLESAM’ın kurumsal kimliğinden ve ülke çapındaki büyük yapılanmasından bahsederek bütün üyelerimizin sevgi selamlarını kardeş ülke halkının kültür insanlarına getirmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve katılımcıların yoğun isteği üzerine “Kelebek Ömrü” isimli şiirini seslendirdi.

Azerbaycan Yazarlar Birliği Baş Katibi ve Gençlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Reshad Mecid’in Protokol maddelerini okumasından sonra iki kurumun başkanı imza törenini gerçekleştirip el sıkıştılar. Kardeş ülkenin yazar ve şairlerinin yanı sıra Bakü’de bulunan vatandaşlarımızın da sevinçle yer aldığı törende Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’da kan, dil, din ve tarihi bağlarla kökten bağlı olduğumuzdan, bu anlaşmadan duyduğu mutluluktan, geleceğe dönük işbirliğimizin nesillerimize bırakılacak büyük bir miras olduğundan söz ederek Türkiye’de ki üyelerimizin bu anlaşma için duydukları heyecanı içinde hissettiğini belirtti. 

Genel istek üzerine “Zeytinin Tuzu Gibi” şiirini de okuyan Yeşilay’ın konuşmasından sonra katılımcılarla fotoğraflar çekildi ve tebrikler kabul edildi.

www.ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1299         18 Şubat 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 830947

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.