İLESAM’IN AZERBAYCAN MİLLİ KÜTÜPHANE BAŞKANI KERİM TAHİROV’U ZİYARETİ VE YAPILAN GÖRÜŞMELER

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN AZERBAYCAN MİLLİ KÜTÜPHANE BAŞKANI KERİM TAHİROV’U ZİYARETİ VE YAPILAN GÖRÜŞMELER

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın Bakü’de yaptığı görüşmelerin önemli bir durağı da Azerbaycan Milli Kütüphanesiydi.

Kültür Ataşemiz Seyit Ahmet Arslan’ın’da hazır bulunduğu toplantıda samimi bir ilgiyle karşılanan yöneticilerimiz, Kerim Tahirov’a İLESAM şair ve yazarlarının selamını iletti.

Kültür Ataşemiz tarafından İLESAM’ın tanıtılması ve faaliyetlerinin kapsamı hakkında verilen bilgilerden sonra Bakü’de yapılan çalışmalardan ve anlaşmalardan bahsedildi.

İki kardeş ülkenin ayrılmaz bağlarla bağlı olduğunu söyleyen Tahirov karşılıklı ilişkilerde güler yüzün ve samimiyetin öneminden bahsederek kurumumuzun çalışmalarına başarılar diledi. Bu çalışmalara kesinlikle destek vereceğini ve gerçekleşmesi konusunda istenilen katkıları sağlayacağını söyleyen Tahirov, Milli Kütüphane Başkanı olarak eser sahiplerinin haklarının korunması konusunda çok hassas olduğunu ve bunun önemini iyi bildiğini anlattı. Şu anda elektronik kitap ve teknolojik gelişmelerin eser sahiplerinin hakları konusunda çok sıkıntılar yarattığından dem vuran Tahirov yine de Milli Kütüphane olarak bu konuda üstlerine düşen önlemleri aldıklarını bildirdi.

İLESAM Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız’da Milli kütüphanelerin ülkeler için çok önemli olduğundan bahsederek dört buçuk milyon kitaba ev sahipliği yapan Azerbaycan Milli kütüphanesini başkanları nezdinde tebrik etti.

İki başkan karşılıklı olarak derleme kanunu ve ISBN hakkında görüş alışverişinde bulundular. Genel Başkanımız ISBN nin dünya üzerindeki gerekliliğinden bahsederek Azerbaycan’da da kanunlarla ISBN’yi etkili kılmak ve hayata geçirmek için önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Tahirov ise Azerbaycan’da kitaplarda KDV olmadığını, bunun kitap fiyatlarını düşürdüğünü söyledi.

İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’da Azerbaycan’da çıkartılan kitaplardaki kadın şair ve yazarların oranı ve genç yazarların durumu hakkında bilgiler aldı.

Karşılıklı, kitap tanıtımı, imza günleri ve diğer programlar konusunda işbirliği yapmak üzere anlaşan kurumlar daha sonra birbirlerini karşılıklı hediyelerle taltif ederek kurumsal dostluk bağlarını güçlendirdiler.

 

 Okunma Sayısı : 1809         24 Şubat 2015

Yorumlar

Yorum Yap